Προς το περιεχόμενο

AMD RX6000 Series (RDNA2/Big Navi)


narta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα προσφατα μια amd 6950xt, μετα απο αρκετα χρονια με nvidia 2060.
Στην nvidia μπαινεις geforce experience, βλεπεις τα παιχνιδια σου ενα-ενα, current settings και optimal settings, πατας στο κουμπι optimal και περνανε αυτοματα στο παιχνιδι οι ρυθμισεις.
Πχ περνανε αυτοματα ρυθμισεις Ambient Occlusion, Reflection Quality, Shadow Quality κλπ, λαμβανοντας υποψιν τις απαιτησεις του εκαστοτε παιχνιδιου, σε συνδυασμο με την δυναμη της καρτας του χρηστη.
Εχει και ευκολες επιλογες για καλυτερο performance η καλυτερο quality, που και αυτες περνανε αυτοματα παντα.
Στην amd πως το κανεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει κάποιο θέμα με hdmi με την σειρά 6000;  , συγκεκριμένα δοκίμασα 6700XT Biostar & Asrock 6800XT taichi με καλώδιο HDMI 2.1 8K , σε ανάλυση οθόνης 3840x2160 & 165Hz , και έχω screen flickering σε gaming και μαύρη εικόνα μερικές φορές , σε display port δεν φαίνεται το πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι τώρα , μούφα το hdmi σε αυτές τις κάρτες η κάτι άλλο ; το έχει δει κάποιος άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Dark_Nightfall said:

Υπάρχει κάποιο θέμα με hdmi με την σειρά 6000;  , συγκεκριμένα δοκίμασα 6700XT Biostar & Asrock 6800XT taichi με καλώδιο HDMI 2.1 8K , σε ανάλυση οθόνης 3840x2160 & 165Hz , και έχω screen flickering σε gaming και μαύρη εικόνα μερικές φορές , σε display port δεν φαίνεται το πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι τώρα , μούφα το hdmi σε αυτές τις κάρτες η κάτι άλλο ; το έχει δει κάποιος άλλος το συγκεκριμένο πρόβλημα ;

Μου έχει τύχει με φθηνό καλώδιο hdmi και με Nvidia  κάρτα. Πήρα καλύτερο καλώδιο κ κομπλέ. Μάλλον αυτό φταίει και στην περίπτωση σου

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, στην 6700 της υπογραφής, βλέπω κοντά 91 βαθμους στο hotspot και γυρω στους 68 στην άλλη ένδειξη με την κάρτα στο 100% να βγάζει κοντά 120 fps στο forza horizon 5. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με undervolt και τα συναφή, πιστεύει κανείς οτι χρειάζεται να ασχοληθώ; Κυρίως για να μην την πάρω στο χέρι. Συνήθως παίζω με "κόφτη" στα 80fps σε ολα τα παιχνίδια αλλά είπα σήμερα να την αφήσω ελεύθερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Ερώτηση, στην 6700 της υπογραφής, βλέπω κοντά 91 βαθμους στο hotspot και γυρω στους 68 στην άλλη ένδειξη με την κάρτα στο 100% να βγάζει κοντά 120 fps στο forza horizon 5. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με undervolt και τα συναφή, πιστεύει κανείς οτι χρειάζεται να ασχοληθώ; Κυρίως για να μην την πάρω στο χέρι. Συνήθως παίζω με "κόφτη" στα 80fps σε ολα τα παιχνίδια αλλά είπα σήμερα να την αφήσω ελεύθερη!

Και η RX 6600 που έχω την ίδια συμπεριφορά έχει 68 βαθμούς πυρήνα και 88 hotspot. Έχει να κάνει με την υλοποίηση της κάρτας και είναι φυσιολογικό. Βέβαια αν έχεις τώρα τελευταία τέτοια συμπεριφορά ενώ πριν δούλευε χαμηλότερα τότε πρέπει να το κοιτάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Και η RX 6600 που έχω την ίδια συμπεριφορά έχει 68 βαθμούς πυρήνα και 88 hotspot. Έχει να κάνει με την υλοποίηση της κάρτας και είναι φυσιολογικό. Βέβαια αν έχεις τώρα τελευταία τέτοια συμπεριφορά ενώ πριν δούλευε χαμηλότερα τότε πρέπει να το κοιτάξεις.

Απο τότε που την είχα (νομιζω τελη του 22 την εφερε το πλαίσιο κάποια στιγμή κ εγινε χαμός; ) είχα δει οτι είχε τέτοια διαφορά στις θερμοκρασίες αλλά έπαιζα όπως είπα με κόφτη στα 80 καρέ γενικότερα. Τώρα που την άφησα ελεύθερη είδα να πιάνει τέτοια νούμερα και χωρίς κλιματιστικό. Το κουτί επίσης ειναι μια σταλιά για mATX.

Δοκίμασα -100mV στον πυρήνα και έχω πέσει στους 82-83 βαθμούς, να ρίξω ενα furmark να δω αν ειναι σταθερή; Στο valley δεν είχε εκανε κιχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Xristaras12 είπε

Απο τότε που την είχα (νομιζω τελη του 22 την εφερε το πλαίσιο κάποια στιγμή κ εγινε χαμός; ) είχα δει οτι είχε τέτοια διαφορά στις θερμοκρασίες αλλά έπαιζα όπως είπα με κόφτη στα 80 καρέ γενικότερα. Τώρα που την άφησα ελεύθερη είδα να πιάνει τέτοια νούμερα και χωρίς κλιματιστικό. Το κουτί επίσης ειναι μια σταλιά για mATX.

Δοκίμασα -100mV στον πυρήνα και έχω πέσει στους 82-83 βαθμούς, να ρίξω ενα furmark να δω αν ειναι σταθερή; Στο valley δεν είχε εκανε κιχ.

Δεν θα πάθει κάτι μην αγχώνεσαι, είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια η θερμοκρασία. Αν παίζει πάνω απο 110 θα έχεις θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
9 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Αυτή την gpu έχω. Τίμια , με fsr βαστάει ακόμα σε 1440p.

Βρε με αυτά που παίζεις εσύ θα βαστάει και σε 5 χρόνια σε 1440p και χωρις fsr. Σαν και μένα είσαι που παιζω bg3 σε 4k 60fps και χρησιμοποιεί 80-100 watt η κάρτα. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2024 στις 8:36 ΜΜ, ultraex2003 είπε

new patch 2.13

7800x3d/6700 no xt @ 2700/2120

drivers 24/9/1

1440p /fsr 3 + frame gen on /high preset

 

 

image.jpeg

Εδώ είμαι εγώ με τους τελευταίους beta, τους σημερινούς.

Νομίζω έχουμε ίδιες ρυθμίσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Cyberpunk2077_2024_09.17-22_26.jpg.4997b204377271cd1e254c2d7375a873.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Εδώ είμαι εγώ με τους τελευταίους beta, τους σημερινούς.

Νομίζω έχουμε ίδιες ρυθμίσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Cyberpunk2077_2024_09.17-22_26.jpg.4997b204377271cd1e254c2d7375a873.jpg

ναι τις ιδιες εχουμε 

χαχαχαχα εβγαλα το beast απο το αλλο pc για να τρεξω ενα run με το νεο patch 2.13

evga ac3 1080 2100/5900

image.jpeg.8d4d26b3b8a154bc572cf82820fc8885.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...