Προς το περιεχόμενο

Xerox 6500 προβλημα με toner


spH3RiCal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω εναν Xerox 6500 και εδω και δυο μερες το magenta εκτυπωνεται οπως βλεπετε στην εικονα.

Το προβλημα παρουσιαστηκε μολις εβαλα ενα συμβατο toner οποτε το μυαλο μου πηγε κατευθειαν σε προβλημα του toner. Ομως αφενως συνεχιστηκε και οταν το αλλαξα με αλλο (απο σειρα που δε μου παρουσιασε προβληματα) αφετερου τα υπολοιπα της σειρας του πρωτου τυπωνουν μια χαρα κατι που με κανει να σκεφτομαι οτι ισως ειναι θεμα εκτυπωτη.

 

Any ideas?

test.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fuser δεν μπορεί να στερεώσει αυτό το χρώμα (μάπα τόνερ). Άλλαξε το σύντομα γιατί το τονερ που δεν στερεώνεται συγκεντρώνεται σε ειδικό χώρο μεσα στο μηχάνημα και όταν αυτός γεμίσει θα πρέπει να το πας για καθάρισμα (τον εκτυπωτή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα επρεπε να ειχα προβλημα και με τα υπολοιπα της σειρας?

Αλλαξα δυο διαφορετικα, το ενα μπηκε πολυ ευκολα, το δευτερο ηθελε λιγο σπρωξιμο και στα δυο εχω το ιδιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, spH3RiCal είπε

Έχω εναν Xerox 6500 και εδω και δυο μερες το magenta εκτυπωνεται οπως βλεπετε στην εικονα.

Μαλλον το προβλημα ειναι αλλο. Εχει γινει ενα μονιμο προβλημα στο τυμπανο (στο magenta).
Μπορεις να σκαναρεις την ιδια εικονα σε αναλυση 300dpi? Για να μην βγει μεγαλη σε μεγεθος η εικονα σκαναρε ενα πολυ μικρο τμημα της (π.χ. ενα 10 x 2 cm).

 

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβγαλα ενα στα 600.

Οποτε μιλαμε για αλλαγη imaging unit (η μαλλον αγορα νεου printer γιατι βγαινει πιο φθηνα)?

 

τεστ.pdf

Επεξ/σία από spH3RiCal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, spH3RiCal είπε

Εβγαλα ενα στα 600.

Για καποιο λογο δεν μπορω να ανοιξω το τεστ.pdf . Βαλε το καλυτερα σαν εικονα. Για να σου πω σιγουρα αν ειναι αυτο το προβλημα.

Αν ειναι αυτο το προβλημα τοτε εγινε εξαιτιας καποιου toner. Aλλαγη του imaging unit σιγουρα θα το λυσει.
Προσθεση λιγου developer στο magenta (σκονη που βρισκεται μεσα στο imaging unit) επισης θα διορθωσει το προβλημα. Που βρισκεσαι, Αθηνα?

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκαναρε ενα μικρο τμημα της εκτυπωσης, περιπου σαν αυτο με το κοκκινο περιγραμα.

 

a 6500.png

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαινεται οτι εφτιαξε. Το [Magenta Toner Motor] ειναι που εκανε τη δουλεια (ετρεξες το test αυτο, ετσι δεν ειναι?). Να το θυμασαι, μαλλον θα επανελθει το προβλημα αυτο στο Magenta.
Τελικα δεν ηταν αυτο που αρχικα υπεθεσα.

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ηταν γιατι τα επαιξε τελειως.

Ανα 300-400 σελιδες αρχιζε να ξεφτιζει οποτε ετρεχα παλι το τεστ (συνολικα 3 φορες). Τωρα κατι βρισκει καπου και κανει σαν τρακτερ, κανει διακεκομμενες εκτυπωσεις και εμφανιζει αχνες γραμμες στην εκτυπωση.

Εχω ηδη παραγγειλει αλλον και δε ξερω τι να κανω τωρα ενα σωρο μλανια του παλιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...