Προς το περιεχόμενο

Fujifilm XT30 vs Canon M6 Mark ii vs Sony A6400


pmalachias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη Sony. Για το autofocus και μόνο.

Όλες πάντως είναι πολύ καλές.

Το μόνο ερωτηματικό για εμένα είναι αν έχουν φτιάξει το weather sealing για τη σκόνη.

Φίλος με την Α6000 είναι συνέχεια με ένα φυσητήρι και είναι αρκετά σπαστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Τη Sony. Για το autofocus και μόνο.

Όλες πάντως είναι πολύ καλές.

Το μόνο ερωτηματικό για εμένα είναι αν έχουν φτιάξει το weather sealing για τη σκόνη.

Φίλος με την Α6000 είναι συνέχεια με ένα φυσητήρι και είναι αρκετά σπαστικό

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου. Έχω μπερδευτεί πραγματικά. Στην Sony μου αρέσει το auto focus. Στην Canon μου αρέσει πολύ το grip της. Και στην Fuji η ποιότητα των φωτό της και του βίντεο. Και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, το θέμα δεν είναι πάντα να πάρεις το καλύτερο. Η Canon (και η fuji) έχουν καλό autofocus και πιθανότατα να σε καλύπτει.

Οπότε παίζει ρόλο το τί τραβάς. Αν θέλεις βιντεο θα έλεγα πήγαινε σε Sony.

Αν τραβάς αργά (στατικά θέματα κυρίως, "στημένες" φώτο) μπορείς να πας στην Canon ή βέβαια στην Fuji.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pmalachias είπε

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου. Έχω μπερδευτεί πραγματικά. Στην Sony μου αρέσει το auto focus. Στην Canon μου αρέσει πολύ το grip της. Και στην Fuji η ποιότητα των φωτό της και του βίντεο. Και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. 

Η ποιότητα των φωτογραφιών δεν είναι το πιο σημαντικό κριτήριο;! 

Μερικά σχόλια από μένα ως κάτοχος X-T20.

Το jpeg της μηχανής είναι υπέροχο.  Φωτογραφίες από εκδρομές, οικογενειακές κλπ δεν επεξεργάζομαι πλέον.

Όσον αφορά το auto focus, εντάξει αν θες να πιάνει ένα πιτσιρίκι που τρέχει συνέχεια θα σε δυσκολέψει. Αν και στην X-T30 έχει βελτιωθεί, δεν φτάνει τη Sony.

Στην X-T30 έχουν βάλει joystick και πολλοί λένε πως προτιμούσαν το joypad. Η θέση του κουμπιού Q είναι λίγο άβολη γιατί μπορεί να πατηθεί κατά λάθος.

Οι φακοί δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνοί, αλλά δεν ξέρω και τι τιμή έχουν στις άλλες δύο. 

Επίσης η μηχανή σου δίνει μια ευχαρίστηση όταν τη χρησιμοποιείς, όσο περίεργο και αν ακούγεται, που δεν την είχα με τη D5100. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι και να διαλέξεις μια χαρά θα είναι. Το σημαντικό είναι η όρεξη για φωτογραφία, η ματιά σου, η διάθεση... Εγώ έχοντας αγοράσει μια em100 για την μικρή μου, για να μην χρησιμοποιεί την δικιά μου, κατέληξα τελικά όταν κοιμάται να την τσιμπάω και να βγαίνω βόλτα τα τετράγωνα της γειτονιάς απολαμβάνοντας την δροσιά και την φωτογραφία... Με τον κιτ φακό... Αφήνοντας πίσω στο σπίτι την δική μου x-e2 με τους ακριβότερους φακούς μου... Γιατί; Γιατί η em100 μου φάνηκε χαλαρή, παιχνιδιάρικη, πιο ελαφριά από την fuji μου... Θέλω να πω ότι η καλύτερη μηχανή είναι αυτή που έχουμε πάντα μαζί μας και μας ιντριγκάρει να την χρησιμοποιούμε.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...