Προς το περιεχόμενο

Δραματικές σχολές


Ath1na

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι 21 χρονών και σπουδάζω πληροφορική. Ωστόσο δεν είναι αυτό που θέλω να κάνω. Από μικρή ήξερα πως θέλω να γινω ηθοποιός. Αλλα ξερετε στην εποχη αυτη καλο ειναι να εχεις και ενα σιγουρο πτυχιο. Βεβαια μόλις αποφοιτήσω, θέλω να δώσω εξετάσεις στο Εθνικό, αλλά ξέρω πόσο δύσκολα είναι και έχω ακούσει πως πολλοί μπαίνουν και με μέσο(δεν ξερω κατα πόσο ισχύει βέβαια). Αυτό που θα ήθελα να μάθω ειναι: γίνεται να δώσω ταυτόχρονα εξετάσεις στο Εθνικό και σε κανα 2 ακόμα που λεχω στο μυαλό μου; ή μπορείς να δώσεις μόνο σε μια; και τι γίνεται αν δώσεις σε όσες θες και περάσεις σε τουλάχιστον 2; ακυρωνεις τις άλλες και λες ότι πέρασες και σε άλλη σχολή; το δέχονται αυτό; αν γνωρίζετε κάτι απαντήστε μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από ό,τι έχω ρωτήσει σε υπάλληλους του κρατικού θεάτρου που πηγαίνω συχνά, μου λένε ότι οι εξετάσεις είναι πολύ "λάσκα" με την έννοια ότι σου δίνουν έναν ρόλο, σε αφήνουν να τον μελετήσεις λίγο και μετά απαγγέλεις. Η λογική επιβάλλει ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα να δώσεις σε όσες δραματικές σχολές θέλεις, δεδομένου ότι και το ίδιο το αντικείμενο δεν μπορεί να δεχθεί αυστηρής επίβλεψης όπως για παράδειγμα οι εισαγωγικές εξετάσεις για μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Πάντως καλή απόφαση να έχεις ένα σίγουρο πτυχιο πίσω σου πριν ασχοληθείς με το πάθος σου. Καλή επιτυχία.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δραματικές σχολές δεν πρόκειται να βρεις. Σχολές δραματικής ίσως...

Στη Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου υπάρχουν τμήματα Υποκριτικής και τμήματα Σκηνοθεσίας. Ανάλογα με το τι διαλέξεις θα σου ζητήσουν σχετικά. Για παράδειγμα για το τμήμα Υποκριτικής πάρε μια γεύση από εδώ για το τι θα ζητηθεί:

https://www.n-t.gr/el/educ/dramaschool/news?nid=33300

Για το τμήμα σκηνοθεσίας:

https://www.n-t.gr/el/educ/dramaschool/news?nid=33649

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Από ό,τι έχω ρωτήσει σε υπάλληλους του κρατικού θεάτρου που πηγαίνω συχνά, μου λένε ότι οι εξετάσεις είναι πολύ "λάσκα" με την έννοια ότι σου δίνουν έναν ρόλο, σε αφήνουν να τον μελετήσεις λίγο και μετά απαγγέλεις. Η λογική επιβάλλει ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα να δώσεις σε όσες δραματικές σχολές θέλεις, δεδομένου ότι και το ίδιο το αντικείμενο δεν μπορεί να δεχθεί αυστηρής επίβλεψης όπως για παράδειγμα οι εισαγωγικές εξετάσεις για μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Πάντως καλή απόφαση να έχεις ένα σίγουρο πτυχιο πίσω σου πριν ασχοληθείς με το πάθος σου. Καλή επιτυχία.

Να 'σαι καλα. Ευχαριστώ πολύ!

1 ώρα πριν, spectaculator είπε

Δραματικές σχολές δεν πρόκειται να βρεις. Σχολές δραματικής ίσως...

Στη Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου υπάρχουν τμήματα Υποκριτικής και τμήματα Σκηνοθεσίας. Ανάλογα με το τι διαλέξεις θα σου ζητήσουν σχετικά. Για παράδειγμα για το τμήμα Υποκριτικής πάρε μια γεύση από εδώ για το τι θα ζητηθεί:

https://www.n-t.gr/el/educ/dramaschool/news?nid=33300

Για το τμήμα σκηνοθεσίας:

https://www.n-t.gr/el/educ/dramaschool/news?nid=33649

Ωραία! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω σε μια παρομοια κατασταση με εσενα ειμαι! εγώ σκεφτομουν και καμια ιδιωτικη δραματικη σχολη χωρις να εχω καποια συγκεκριμενη στο μυαλο μου. η λογικη μου πισω απο την ιδιωτικη ηταν οτι πολλοι μεγαλοι ηθοποιοι δεν βγηκαν ολοι αποφοιτοι του εθνικου θεατρου και το παν ειναι να εισαι ταλαντουχος και να το κυνηγησεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά αν δεν το έχεις κάνει γράψου στη θεατρική ομάδα της σχολής σου ή σε κάποια της πόλης που βρίσκεσαι, να έρθεις λίγο σε επαφή με το χώρο και να δεις αν έχεις ταλέντο. όταν τεειώσεις τη σχολή σου δώσε για το Εθνικό, δε χάνεις τίποτα. Πριν λίγα χρόνια είχε δώσει και μια κοπέλα που ημασταν μαζί σε ερασιτεχνική θεατρική ομάδα, αλλά την κόψανε, πήγε σε μια οικονομική ιδιωτική, τους εσερναν στα τηλεπαιχνίδια και τις εκπομπές σαν κοινό, επαιξε ως κομπάρσος σε κάτι σειρές, τώρα  κάνει θέατρο αλλά έχει άλλη πρωινή δουλειά γιατι από τις παραστάσεις δε βγάζει σχεδον τίποτα. για να κάνεις καριέρα χρειάζονται δυο πράγματα, γνωριμίες και ταλέντο. Αν έχεις ταλέντο και μιλάς καλά αγγλικά δοκίμασε την τύχη σου εξωτερικο

*μπορείς να δώσεις σε όσες θες απλά δε μπορεις να γραφτεις σε όλες αλλά μόνο σε μία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2020 στις 10:19 ΜΜ, geomalliv είπε

και γω σε μια παρομοια κατασταση με εσενα ειμαι! εγώ σκεφτομουν και καμια ιδιωτικη δραματικη σχολη χωρις να εχω καποια συγκεκριμενη στο μυαλο μου. η λογικη μου πισω απο την ιδιωτικη ηταν οτι πολλοι μεγαλοι ηθοποιοι δεν βγηκαν ολοι αποφοιτοι του εθνικου θεατρου και το παν ειναι να εισαι ταλαντουχος και να το κυνηγησεις! 

Ναι αυτο πιστευω κι εγω

Στις 3/9/2020 στις 12:48 ΠΜ, velociraptoras είπε

Αρχικά αν δεν το έχεις κάνει γράψου στη θεατρική ομάδα της σχολής σου ή σε κάποια της πόλης που βρίσκεσαι, να έρθεις λίγο σε επαφή με το χώρο και να δεις αν έχεις ταλέντο. όταν τεειώσεις τη σχολή σου δώσε για το Εθνικό, δε χάνεις τίποτα. Πριν λίγα χρόνια είχε δώσει και μια κοπέλα που ημασταν μαζί σε ερασιτεχνική θεατρική ομάδα, αλλά την κόψανε, πήγε σε μια οικονομική ιδιωτική, τους εσερναν στα τηλεπαιχνίδια και τις εκπομπές σαν κοινό, επαιξε ως κομπάρσος σε κάτι σειρές, τώρα  κάνει θέατρο αλλά έχει άλλη πρωινή δουλειά γιατι από τις παραστάσεις δε βγάζει σχεδον τίποτα. για να κάνεις καριέρα χρειάζονται δυο πράγματα, γνωριμίες και ταλέντο. Αν έχεις ταλέντο και μιλάς καλά αγγλικά δοκίμασε την τύχη σου εξωτερικο

*μπορείς να δώσεις σε όσες θες απλά δε μπορεις να γραφτεις σε όλες αλλά μόνο σε μία. 

Απο πολυ μικρη συμμετειχα σε θεατρικες ομαδες που οργανωνε το δημοτικο, το γυμνασιο...και τα τελευταια χρονια ειμαι σε μια θεατρικη ομαδα του δημου μου και εχω σιγουρευτει πως αυτο θελω να κανω. Και θελω να δωσω για το Εθνικο, απλως επειδη ξερω ποσο δυσκολο ειναι, θελω να δωσω εξετασεις και σε αλλες σχολες, για αυτο και ρωτησα αν γινεται να δωσω ταυτοχρονα σε πανω απο μια. Ευχαριστω για την απαντηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ath1na είπε

Ναι αυτο πιστευω κι εγω

Απο πολυ μικρη συμμετειχα σε θεατρικες ομαδες που οργανωνε το δημοτικο, το γυμνασιο...και τα τελευταια χρονια ειμαι σε μια θεατρικη ομαδα του δημου μου και εχω σιγουρευτει πως αυτο θελω να κανω. Και θελω να δωσω για το Εθνικο, απλως επειδη ξερω ποσο δυσκολο ειναι, θελω να δωσω εξετασεις και σε αλλες σχολες, για αυτο και ρωτησα αν γινεται να δωσω ταυτοχρονα σε πανω απο μια. Ευχαριστω για την απαντηση

εγω δεν έχω ιδιαίτερο ταλέντο, σαν χόμπι ασχολούμαι περισσότερο στο κομμάτι της σκηνοθεσίας, σπανια βγαίνω μπροστα. δοκίμασε και δε χάνεις τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2020 στις 4:39 ΜΜ, spectaculator είπε

Δραματικές σχολές δεν πρόκειται να βρεις. Σχολές δραματικής ίσως...

Στη Δραματική Σχολή του Εθνικού Θεάτρου υπάρχουν τμήματα Υποκριτικής και τμήματα Σκηνοθεσίας.

🤓

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

🤓

Έτσι πάει. Ισχύει Δραματική Σχολή, δεν ισχύει όμως Δραματικές Σχολές (αυτό σημαίνει δράμα σχολές...) αλλά Σχολές Δραματικής. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Έτσι πάει. Ισχύει Δραματική Σχολή, δεν ισχύει όμως Δραματικές Σχολές (αυτό σημαίνει δράμα σχολές...) αλλά Σχολές Δραματικής. ;)

Θα ΄ταν πιο λογικό να σου είχε ξεφύγει το "Δραματική Σχολή" και να το θεωρούσες και αυτό λάθος (και να δεχόσουν μόνο το "Σχολή δραματικής"), γιατί αν ο ενικός είναι οκ, είναι κι ο πληθυντικός. 

Κι αν ο πληθυντικός σημαίνει δράμα σχολές, κι ο ενικός σημαίνει δράμα σχολή.  :)  

Ας μη χαλάσω άλλο το θέμα, ήθελα απλώς να σχολιάσω ψυχαναγκαστικά την λίιιγο ψυχαναγκαστική παρατήρηση :P

Επεξ/σία από Ανήξερη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...