Προς το περιεχόμενο

Να κάνω μεταπτυχιακό;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, εδώ και λίγες μέρες ψάχνω να δω τι θα κάνω με το μέλλον μου αφού τελείωσα πρόσφατα σχολή πληροφορικής. Τώρα είμαι ανάμεσα στο είτε να βρω δουλειά (για πρώτη φορά - και πολύ που το έχω αργήσει) ή να κάνω μεταπτυχιακό. Εκανα αίτηση για ένα μεταπτυχιακό εδω στην πόλη μου αλλά δεν είμαι σίγουρη. Νιώθω ότι αυτό το μεταπτυχιακό που δήλωσα είναι πολύ γενικό και δεν νομίζω ότι έχει να μου προσφέρει κάτι ούτε τουλάχιστον μια εξειδίκευση σε κάτι. Γενικά κοιτάω την ψυχολογία μου και νιώθω κουρασμένη να ασχολούμαι με διαβάσματα ξανά. Δεν ξέρω τι να κάνω να πάω για μεταπτυχιακό ακόμα και αν δεν έχω διάθεση μήπως με βοηθήσει να βρω κάτι καλύτερο από δουλειά μελλοντικά ή τζάμπα ο κόπος εννοώ δεν θα βοηθήσει σε κάτι το μεταπτυχιακό; Είμαι αρκετά μπερδεμένη και δεν ξέρω τι να κάνω. Εσείς τι θα προτείνατε; Ευχαριστώ πολύ! ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, beautifulsmile είπε

Καλησπέρα παιδιά, εδώ και λίγες μέρες ψάχνω να δω τι θα κάνω με το μέλλον μου αφού τελείωσα πρόσφατα σχολή πληροφορικής. Τώρα είμαι ανάμεσα στο είτε να βρω δουλειά (για πρώτη φορά - και πολύ που το έχω αργήσει) ή να κάνω μεταπτυχιακό. Εκανα αίτηση για ένα μεταπτυχιακό εδω στην πόλη μου αλλά δεν είμαι σίγουρη. Νιώθω ότι αυτό το μεταπτυχιακό που δήλωσα είναι πολύ γενικό και δεν νομίζω ότι έχει να μου προσφέρει κάτι ούτε τουλάχιστον μια εξειδίκευση σε κάτι. Γενικά κοιτάω την ψυχολογία μου και νιώθω κουρασμένη να ασχολούμαι με διαβάσματα ξανά. Δεν ξέρω τι να κάνω να πάω για μεταπτυχιακό ακόμα και αν δεν έχω διάθεση μήπως με βοηθήσει να βρω κάτι καλύτερο από δουλειά μελλοντικά ή τζάμπα ο κόπος εννοώ δεν θα βοηθήσει σε κάτι το μεταπτυχιακό; Είμαι αρκετά μπερδεμένη και δεν ξέρω τι να κάνω. Εσείς τι θα προτείνατε; Ευχαριστώ πολύ! ☺️

Καλησπέρα , εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με δουλειά ώστε να αρχίσεις να μαζεύεις προϋπηρεσία και να δουλεύεις το επάγγελμα.

Έτσι θα σου είναι και ευκολότερο αν όλα πάνε καλά να αποφασίσεις τι μεταπτυχιακό θα ήθελες να κάνεις, δεν είναι το θέμα απλά να πάρεις κάποιο μεταπτυχιακό , αλλά αφού δεις τι σου αρέσει να βρεις κάτι ανάλογο.

Εγώ ας πούμε ξεκίνησα ως προγραμματιστής και μετά από μία τετραετία περίπου που είχα κατασταλάξει στο τι θέλω να κάνω τότε πήγα και έκανα.

Επίσης αν βρεις δουλειά επειδή θα θέλει και εκεί αρκετό διάβασμα και κόπο για να ανταπεξέλθεις καλό θα ήταν να μην κάνεις παράλληλα και μεταπτυχιακό.

Καλά τα χαρτιά αλλά στη συγκεκριμένη δουλειά μετράει πολύ η εμπειρία, έχω δεί άπειρες φορές να επιλέγουν κόσμο που έχει απλά πτυχίο και 2-3 χρόνια προϋπηρεσίας από κάποιον που έχει μεταπτυχιακό και δεν έχει δουλέψει.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα, καλή τύχη εύχομαι σε ότι απόφαση και αν πάρεις ☺️

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω 100% με τον @tsofras . Το να κανεις ενα μεταπτυχιακο για να πεις οτι εχεις μεταπτυχιακο δεν εχει κανενα νοημα. Εφοσον και εσυ η ιδια εχεις κουραστει να διαβαζεις τα τις σχολης, βρες μια δουλιτσα να μαζεψεις λιγη εμπειρια και να δεις και αλλα πραγματα τα οποια τωρα μπορει να μην τα ξερεις και μετα κανεις ενα μεταπτυχιακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με το tsofra: η εμπειρία , η προσωπική ασχολία και τυχον σεμιναρια πχ σε IT νομιζω μετρανε περισσότερα απο μαστερ ή phd στη δουλεια αυτη. Και υπάρχουν πολλα παραδείγματα. 

Καλό είναι να κανείς το μάστερ όταν είσαι έτοιμη για διάβασμα και έρευνα. Είναι άλλος τρόπος σκέψης και καλύτερα να έχεις εμπειρία πριν το κανείς

Επεξ/σία από Ribopaido
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπάρχει ήδη πάρα πολύς κόσμος με μεταπτυχιακά, ελάχιστοι αξιοποιούνται σε ανάλογες θέσεις και ακόμα πιο ελάχιστοι έχουν αναλογες αποδοχές.
Αν έχεις αντοχές και λεφτά  να κάψεις για μεταπτυχιακό καλύτερα πήγαινε US. Και αν μπορείς ή σου κάτσει μείνε εκεί.
Η Ελλάδα εδώ θα είναι και θα σε περιμένει, να έρχεσαι γα διακοπές. Και να ξαναφεύγεις.

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν σε δεχτούν στο μεταπτυχιακό, δεν σε επιβαρύνει οικονομικά (είναι π.χ. δωρεάν ή είναι ποσό στο οποίο μπορείς να ανταπεξέλθεις, χωρίς να ζοριστείς) και στο μεταξύ δεν έχεις βρει δουλειά, εγώ θα έλεγα να το κάνεις. 

Ο τρόπος με τον οποίον θα σε βοηθήσει στο μέλλον δεν είναι υπολογίσιμος ούτε μπορεί κανείς να σου εγγυηθεί ότι θα το "εξαργυρώσεις", αλλά είναι σημαντικό να φαίνεσαι και να είσαι δραστήρια. Η κούραση που νιώθεις τώρα μπορεί να μην σε ακολουθήσει στο μεταπτυχιακό, μπορεί εκεί να βρεις κάτι που θα κινητοποιήσει ξανά το ενδιαφέρον σου.

Αν βρεις δουλειά βέβαια και την προτιμάς, εννοείται να δουλέψεις και βλέπεις στο μέλλον αν και πότε θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό. Αλλά δεδομένου ότι είναι πιθανό να μεσολαβήσει αρκετός καιρός ανάμεσα στο "αποφάσισα να δουλέψω" και στο "ξεκίνησα να δουλεύω" προσπάθησε να είσαι πιο ευέλικτη και να μην τα βλέπεις ως αλληλοαποκλειόμενες επιλογές.

Επεξ/σία από Ανήξερη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! 

Λοιπόν έκατσα και τα σκέφτηκα λίγο τα πράγματα και είπα να μην αποκλείσω ακόμα εντελώς το μεταπτυχιακό. Ήδη έχω κάνει αίτηση οπότε μπορεί και να με πάρουν. Απλά με ανησυχεί κάτι, το μεταπτυχιακό που διάλεξα είναι πολύ γενικό δηλαδή δεν είναι κάτι εξειδικευμένο και φαίνεται και από τον τίτλο του αλλά και τα μαθήματα, δεν παρέχει καμία εξειδίκευση και ίσως είναι και δύσκολο κάνεις να καταλάβει τον στόχο του. Καλύπτει διάφορους κλάδους (και τα μαθήματα που είδα είναι διάφοροι κλάδοι) και τo φοβάμαι λίγο μην είναι τζάμπα κόπος (ότι δηλαδή δεν μου προσφέρει κάτι σαν χαρτί αλλά και σαν θέμα) τελικά και χρήματα (θέλουν και ένα ποσό δεν είναι δωρεαν). Εννοώ σκοπός του μεταπτυχιακού δεν είναι η εξειδίκευση; Αυτό που δήλωσα εγώ δεν μου φαίνεται ότι προσφέρει εξειδίκευση σε κάτι. Το διάλεξα γιατί είναι στην πόλη μου. Κατά την γνώμη σας ένα μεταπτυχιακό που είναι τόσο γενικό αξίζει τον κόπο ή ίσως δεν είναι η καλύτερη επιλογή; Τι λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις τελειώσει, αντί να πας να βρεις δουλειά, ψάχνεις ένα μεταπτυχιακό, και αντί να βρεις ένα μεταπτυχιακό που να σου προσφέρει, ψάχνεις για ένα στην πόλη σου χωρίς να σε καλύπτει το αντικείμενο.

Και περιμένεις τι ακριβώς από εδώ; Να νομιμοποιήσουν κάποιοι ξένοι τις, προφανώς, λάθος επιλογές που κάνεις;

Εάν δεν μπορείς να δεις μόνη σου πως αποφεύγεις να κάνεις κάτι ουσιώδες γιατί είτε δεν ψήνεσαι να κουραστείς είτε γιατί κάπου έχεις βολευτεί, τότε ίσως και να σου ταιριάζει να τις κάνεις αυτές τις επιλογές. 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, beautifulsmile said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! 

Λοιπόν έκατσα και τα σκέφτηκα λίγο τα πράγματα και είπα να μην αποκλείσω ακόμα εντελώς το μεταπτυχιακό. Ήδη έχω κάνει αίτηση οπότε μπορεί και να με πάρουν. Απλά με ανησυχεί κάτι, το μεταπτυχιακό που διάλεξα είναι πολύ γενικό δηλαδή δεν είναι κάτι εξειδικευμένο και φαίνεται και από τον τίτλο του αλλά και τα μαθήματα, δεν παρέχει καμία εξειδίκευση και ίσως είναι και δύσκολο κάνεις να καταλάβει τον στόχο του. Καλύπτει διάφορους κλάδους (και τα μαθήματα που είδα είναι διάφοροι κλάδοι) και τo φοβάμαι λίγο μην είναι τζάμπα κόπος (ότι δηλαδή δεν μου προσφέρει κάτι σαν χαρτί αλλά και σαν θέμα) τελικά και χρήματα (θέλουν και ένα ποσό δεν είναι δωρεαν). Εννοώ σκοπός του μεταπτυχιακού δεν είναι η εξειδίκευση; Αυτό που δήλωσα εγώ δεν μου φαίνεται ότι προσφέρει εξειδίκευση σε κάτι. Το διάλεξα γιατί είναι στην πόλη μου. Κατά την γνώμη σας ένα μεταπτυχιακό που είναι τόσο γενικό αξίζει τον κόπο ή ίσως δεν είναι η καλύτερη επιλογή; Τι λέτε; 

δεν κανεις μεταπτυχιακα επειδη "ειναι στην πολη σου", κανεις για να εμβαθύνεις σε αντικείμενο που ήδη γνωρίζεις οτι σου αρεσει. Πηγαινε μαζεψε λιγη εργασιακη εμπειρια, δες τι σ αρεσει και μετα αν εχεις ορεξη κανεις πανω σε αυτο που σ αρεσει μεταπτυχιακο.

Επεξ/σία από Aggeluska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα μεταπτυχιακό χωρις προσανατολισμό στο μόνο που βοηθάει είναι σε μόρια αν θες να μπεις στο δημόσιο. μάλιστα είναι και με δίδακτρα. ψάξε για δουλειά (όχι μόνο στην πόλη σου, ψάξε  και  Αθήνα/Θεσσαλονίκη) και κάνεις αργότερα ενα μεταπτυχιακό πάνω σε αντικείμενο που σε ενδιαφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα πρωτα δουλεια καποια χρονια και μετα μεταπτυχιακο. Προσωπικα επελεξα να ξεκινησω μεταπτυχιακο τωρα, μετα απο 3 χρονια δουλειας, για να ξεφυγω λιγο απο αυτα που βλεπω στη δουλεια και να δω κατι διαφορετικο, ισως πιο ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...