Προς το περιεχόμενο

Αγορά φωτογραφικής


pmalachias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/9/2020 στις 9:48 ΜΜ, pmalachias είπε

Οι full frame οι φακοί όμως δεν είναι πανάκριβοι ; 

Στο 1ο ποστ αναφέρεις φορητότητα, όπως καταλαβαίνεις με full flame μιλάμε για την κατηγορία βαρέων βαρών στις φωτογραφικές μηχανές..

και οι φακοί τους είναι και αυτοί μεγάλοι, απλώς στις φωτογραφίες δεν φαίνεται πάντα σωστά το μέγεθός τους γιατί είναι κουμπωμένοι πάνω σε ήδη μεγάλα σώματα  μηχανών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/8/2020 στις 6:57 ΜΜ, pmalachias είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να μου πείτε προτάσεις για αγορά φωτογραφικής. Σκέφτομαι και mirrorless αλλά και compact. Θα μου πείτε είναι διαφορετικές κατηγορίες. Το γνωρίζω αλλά κοιτάω και τις compact για πιο άνετες και εύκολη φορητότητα. Το budget μου είναι μέχρι 700 αντε λίγο ακόμα. Θα ήθελα προτάσεις κ για τις δυο κατηγορίες. Εννοείται αν κάτι είναι και πιο οικονομικό το λέτε. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Eγώ θα σου έλεγα την Μ100 και επιπλέον τον 32/1.4 της Canon. Eναλλακτικά δες κάποιο Μ43 σύστημα από Panasonic ή Οlympus.

Eναλλακτικά αν θες την απόλυτη φορητότητα πας σε κάποια από τις RX100 ή G7X.

Nομίζω πως αν σε νοιάζει η φορητότητα, το μέγεθος του αισθητήρα πέφτει σε 2η μοίρα δεδομένου ότι αν εξαιρέσεις το dynamic range σε base ISO όλοι οι αισθητήρες δίνουν άριστα αποτελέσματα. Τα υπόλοιπα "πλεονεκτήματα" των μεγάλων αισθητήρων πάνε πακέτο με τους μεγαλύτερους φακούς τους (άρα μηδέν φορητότητα).

Γενικά αν θες κάτι "καλό", θες καλό φακό. Για αυτό και στην πρότασή μου ο φακός κάνει περισσότερο από την κιτ κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις προτάσεις σας. Σήμερα είδα τις απαντήσεις σας. Αποφάσισα τελικά να πάρω  να πάρω μια καλή mirrorless. Έκανα αρκετή έρευνα αγοράς στο διαδίκτυο και στα μαγαζιά και έχω καταλήξει σε δυο μοντέλα, όπου ένα από τα δυο θα πάρω. Αυτά είναι η XT 30 της Fuji με τον κι φακό 18-55 και η Canon M6 Mark ii αλλά μόνο σώμα με άλλο φακό. Ή έναν της Canon της σειράς M ή τον 50 της sigma με f1.4. Αυτά τα δυο μοντέλα θα ψάξω καλύτερα και θα αποφασίσω. Αν τα γνωρίζετε οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pmalachias είπε

Καλημέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις προτάσεις σας. Σήμερα είδα τις απαντήσεις σας. Αποφάσισα τελικά να πάρω  να πάρω μια καλή mirrorless. Έκανα αρκετή έρευνα αγοράς στο διαδίκτυο και στα μαγαζιά και έχω καταλήξει σε δυο μοντέλα, όπου ένα από τα δυο θα πάρω. Αυτά είναι η XT 30 της Fuji με τον κι φακό 18-55 και η Canon M6 Mark ii αλλά μόνο σώμα με άλλο φακό. Ή έναν της Canon της σειράς M ή τον 50 της sigma με f1.4. Αυτά τα δυο μοντέλα θα ψάξω καλύτερα και θα αποφασίσω. Αν τα γνωρίζετε οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Εγώ έχω τον 16αρη της σειράς sigma και είναι αρκετά wide, περίπου 25mm λόγω crop. Ήθελα και εγώ τον 50αρη ( βασικά όλη την τριάδα sigma), αλλά λόγω κόστους διάλεξα τον 50mm 1.8 stm με έναν ανταπτορα για να κουμπωνω φακούς ef και efs. Ο 50αρης βέβαια γίνεται 80αρης. Κόστος φακού και ανταπτορα 175€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pmalachias είπε

Καλημέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις προτάσεις σας. Σήμερα είδα τις απαντήσεις σας. Αποφάσισα τελικά να πάρω  να πάρω μια καλή mirrorless. Έκανα αρκετή έρευνα αγοράς στο διαδίκτυο και στα μαγαζιά και έχω καταλήξει σε δυο μοντέλα, όπου ένα από τα δυο θα πάρω. Αυτά είναι η XT 30 της Fuji με τον κι φακό 18-55 και η Canon M6 Mark ii αλλά μόνο σώμα με άλλο φακό. Ή έναν της Canon της σειράς M ή τον 50 της sigma με f1.4. Αυτά τα δυο μοντέλα θα ψάξω καλύτερα και θα αποφασίσω. Αν τα γνωρίζετε οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Γεια και από εμένα! Η ελάχιστη εμπειρία μου δεν με βοηθάει να διαλέξω 1 εκ των 2. Ωστόσο, ως κάτοχος Canon M50, θα σου πρότεινα αυτή αντί της M6ii. Εκτός της καλύτερης οθόνης, έχει και την πολύ σημαντική ύπαρξη του οφθαλμοσκοπίου. Υστερεί στο 4Κ βίντεο και σε 1-2 πραγματάκια ακόμα, αλλά είναι πλέον σε τιμή πάτωμα (σύντομα βγαίνει και η mark ii). Με τη διαφορά στα χρήματα, μπορείς να επενδύσεις σε περισσότερους φακούς. Διαβάζω τα καλύτερα για τον Sigma, αλλά μάλλον δεν θα καλύψει όλες τις ανάγκες σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pmalachias είπε

Καλημέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις προτάσεις σας. Σήμερα είδα τις απαντήσεις σας. Αποφάσισα τελικά να πάρω  να πάρω μια καλή mirrorless. Έκανα αρκετή έρευνα αγοράς στο διαδίκτυο και στα μαγαζιά και έχω καταλήξει σε δυο μοντέλα, όπου ένα από τα δυο θα πάρω. Αυτά είναι η XT 30 της Fuji με τον κι φακό 18-55 και η Canon M6 Mark ii αλλά μόνο σώμα με άλλο φακό. Ή έναν της Canon της σειράς M ή τον 50 της sigma με f1.4. Αυτά τα δυο μοντέλα θα ψάξω καλύτερα και θα αποφασίσω. Αν τα γνωρίζετε οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες. Σας ευχαριστώ πολύ. 

 

2 ώρες πριν, TouPia είπε

Γεια και από εμένα! Η ελάχιστη εμπειρία μου δεν με βοηθάει να διαλέξω 1 εκ των 2. Ωστόσο, ως κάτοχος Canon M50, θα σου πρότεινα αυτή αντί της M6ii. Εκτός της καλύτερης οθόνης, έχει και την πολύ σημαντική ύπαρξη του οφθαλμοσκοπίου. Υστερεί στο 4Κ βίντεο και σε 1-2 πραγματάκια ακόμα, αλλά είναι πλέον σε τιμή πάτωμα (σύντομα βγαίνει και η mark ii). Με τη διαφορά στα χρήματα, μπορείς να επενδύσεις σε περισσότερους φακούς. Διαβάζω τα καλύτερα για τον Sigma, αλλά μάλλον δεν θα καλύψει όλες τις ανάγκες σου.

Συμφωνώ κι εγώ ότι θα πρέπει να απορρίψεις μάλλον την Μ6 mark II. Εγώ τουλάχιστον δε γνωρίζω άλλη κάμερα σε αυτή την κατηγορία τιμής που να μην έχει σκόπευτρο. Και, εάν βάλεις εξωτερικό σκόπευτρο, τότε δεσμεύεις το hot shoe και δε μπορείς να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα το flash. Είναι να απορεί κανείς πως τη σχεδίασαν έτσι. Φυσικά υπάρχουν και mirrorless χωρίς σκόπευτρο αλλά η λογική τους είναι να εξοικονομήσουν τόσο πολύ χώρο, ώστε σχεδόν να μπαίνουν στην τσέπη και έχουν το ανάλογο μικρότερο κόστος. Αλλά για μια κάμερα που κοστίζει κοντά στο χιλιάρικο μόνο το σώμα, είναι κακή σχεδιαστική επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παρα πολύ και τους τρεις για την γνώμη σας. Θα την λάβω σοβαρά υπόψιν πριν αποφασίσω. Αν έβαζα στο παιχνίδι και την τρίτη μου επιλογή την Sony A 6400 τι θα λέγατε ; Δηλαδή να αποφασίσω μεταξύ Sony και Fujifilm...ελπίζω να μην σας κουράζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pmalachias είπε

Αν έβαζα στο παιχνίδι και την τρίτη μου επιλογή την Sony A 6400 τι θα λέγατε ; Δηλαδή να αποφασίσω μεταξύ Sony και Fujifilm...ελπίζω να μην σας κουράζω...

Εάν κρατήσεις περιορισμένο το budget, έχω τη γενικότερη αίσθηση ότι Sony και Fujifilm θα σου προσφέρουν καλύτερες φωτογραφίες αλλά θα μείνεις με 1 φακό, ενώ η M50 θα σε βοηθήσει να πάρεις έως και 3 φακούς συνολικά με τα ίδια λεφτά (τον μέτριο αλλά all-around 15–45 που έρχεται πλέον τζάμπα με το kit πακέτο, τον 22mm και άλλον ένα, π.χ. τον 55–200).

Επεξ/σία από TouPia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, pmalachias είπε

Σας ευχαριστώ παρα πολύ και τους τρεις για την γνώμη σας. Θα την λάβω σοβαρά υπόψιν πριν αποφασίσω. Αν έβαζα στο παιχνίδι και την τρίτη μου επιλογή την Sony A 6400 τι θα λέγατε ; Δηλαδή να αποφασίσω μεταξύ Sony και Fujifilm...ελπίζω να μην σας κουράζω...

Αρκετά πιο πάνω από 700 ευρώ με φακό. Καλύτερα να το εξέταζες αν έχεις απαιτήσεις για video. Η βασική διαφορά στο video με την xt30 είναι ότι η a6400 δεν έχει όριο στα 10 λεπτά συνεχόμενου recording, αλλά αυτό μόνο αν σε ενδιαφέρουν οι συγκεκριμένες περιπτώσεις χρήσης. Επίσης, θεωρείται ότι η Sony έχει καλύτερο autofocus. Σε φακούς νομίζω η a6400 έχει λίγο περισσότερη ποικιλία, αλλά καμία από τις Fuji, Sony δεν θεωρούνται φτηνές επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...