Προς το περιεχόμενο

Αστροφυσική


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας έδωσα φέτος πανελλ και λογικα περνάωΕφαρμοσμένα μαθηματικά στο Ηράκλειο. Εγώ έξ'αρχης ήθελα να σπουδάσω αστροφυσικη οπότε ηθελα να περάσω φυσικο .Το έψαξα λίγο και βρήκα ότι και από το μαθηματικό (και των εφαρμοσμενων μαθηματικών) μπορώ να γίνω αστροφυσικός "με μεταπτυχιακο".το ερώτημα μου είναι θα είμαι το ίδιο ανταγωνιστικός επαγγελματικά στο μέλλον με κάποιον που έγινε αστροφυσικός μέσα από το φυσικό?και Μήπως θα είναι καλύτερα να ξανα δώσω πανελλ. ώστε να περάσω στο φυσικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Θα σου μιλησω ως αποφοιτη μαθηματικου. Θεωρω οτι το τμημα που περνας ειναι πολυ πολυ δυνατο και επισης εχω ακουσει πολυ καλα λογια για πανεπ. κρητης. Θα σου προτεινα να δεις με λεπτομερεια τον οδηγο σπουδων για να δεις τι μαθηματα σου δινει απο φυσικη ετσι ωστε να εστιασεις εκει. σιγουρα δε θα εχεις το ιδιο background με ενα παιδι φυσικου αλλα ειλικρινα δε νομιζω οτι ειναι ακατορθωτο να σε παρουν σε μεταπτυχιακο αστροφυσικης εφοσον το τμημα ειναι εφαρμοσμενων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, konna1996 είπε

Καλησπερα! Θα σου μιλησω ως αποφοιτη μαθηματικου. Θεωρω οτι το τμημα που περνας ειναι πολυ πολυ δυνατο και επισης εχω ακουσει πολυ καλα λογια για πανεπ. κρητης. Θα σου προτεινα να δεις με λεπτομερεια τον οδηγο σπουδων για να δεις τι μαθηματα σου δινει απο φυσικη ετσι ωστε να εστιασεις εκει. σιγουρα δε θα εχεις το ιδιο background με ενα παιδι φυσικου αλλα ειλικρινα δε νομιζω οτι ειναι ακατορθωτο να σε παρουν σε μεταπτυχιακο αστροφυσικης εφοσον το τμημα ειναι εφαρμοσμενων.

Σε ευχαριστώ πολύ!.Η αλήθεια είναι πως όντως δεν είναι είναι ακατόρθωτο αλλά αυτό που σκέφτομαι είναι Μήπως άμα δώσω ξανα ώστε να περάσω στο φυσικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, είμαι αστρονόμος από φυσικό, υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που είναι μαθηματικοί. Δεν θυμάμαι να είχαν πρόβλημα σε κατι, ίσως σε κάποια μαθήματα φυσικής στο μεταπτυχιακό δυσκολεύτηκαν παραπάνω αλλά από την άλλη είχαμε και μαθηματικά που "πήραν το αίμα τους πίσω". 

Επαγγελματικα έτσι και αλλιώς θες διδακτορικό, εκεί μπορείς να διαλέξεις θέμα που σου ταιριάζει 

Επεξ/σία από Boban
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς. Σε μερικά τμήματα αν δεν είσαι από το ίδιο τμήμα όταν μπαινεις στο μεταπτυχιακό παρακολουθείς και κυκλο μαθημάτων του προπτυχιακού προγράμματος. Επαγγελματικά η έρευνα και η διδασκαλία είναι σχεδόν μονόδρομος, αλλά υπάρχει και η επιλογή α ασχοληθείς με διαστημικες τεχνολογίες που έχουν άμεσες εφαρμογές (πχ δορυφόροι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Boban είπε

Καλημέρα, είμαι αστρονόμος από φυσικό, υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι που είναι μαθηματικοί. Δεν θυμάμαι να είχαν πρόβλημα σε κατι, ίσως σε κάποια μαθήματα φυσικής στο μεταπτυχιακό δυσκολεύτηκαν παραπάνω αλλά από την άλλη είχαμε και μαθηματικά που "πήραν το αίμα τους πίσω". 

Επαγγελματικα έτσι και αλλιώς θες διδακτορικό, εκεί μπορείς να διαλέξεις θέμα που σου ταιριάζει 

Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά εγώ είδα κάτι ανοιχτά μαθήματα από το τμήμα αστοφυσικης σε προπτυχιακό επίπεδο και είχε άτομα από αλλά τμήμα και ο καθηγητής τους είπε ότι θα δυσκολευτούν αρκετά σε σύγκριση με τους άλλους φοιτητές που ήταν στο φυσικο και με προβληματίζει αυτό.

46 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Μπορείς. Σε μερικά τμήματα αν δεν είσαι από το ίδιο τμήμα όταν μπαινεις στο μεταπτυχιακό παρακολουθείς και κυκλο μαθημάτων του προπτυχιακού προγράμματος. Επαγγελματικά η έρευνα και η διδασκαλία είναι σχεδόν μονόδρομος, αλλά υπάρχει και η επιλογή α ασχοληθείς με διαστημικες τεχνολογίες που έχουν άμεσες εφαρμογές (πχ δορυφόροι)

Σε ευχαριστώ. Εγώ ξέρω ότι θέλω να ασχοληθώ με την αστροφυσικη και έπειτα με την κοσμολογία και κόσμο γέννηση (Στον τομέα της έρευνας )απλά το ερώτημα είναι εάν θα μπορέσω να το κάνω μέσα από των εφαρμοσμενων μαθηματικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xrictost είπε

Εγώ ξέρω ότι θέλω να ασχοληθώ με την αστροφυσικη και έπειτα με την κοσμολογία και κόσμο γέννηση (Στον τομέα της έρευνας )απλά το ερώτημα είναι εάν θα μπορέσω να το κάνω μέσα από των εφαρμοσμενων μαθηματικών?

Διάβασε παραπάνω τι σου γράφει η @konna1996

Σε συμπλήρωση..., να σε ενημερώσω ότι στην Κρήτη μπορείς να παρακολουθείς μαθήματα άλλων τμημάτων (οποιουδήποτε τμήματος, οποιοδήποτε μάθημα). Οπότε μπορείς να παρακολουθήσεις όποιο μάθημα θες εσύ από το Φυσικό, όποιο νομίζεις ότι θα σου δώσει τις απαραίτητες γνώσεις για να σταθείς «άνετα» στο μεταπτυχιακό που επιθυμείς. 

Νομίζω είναι σοφότερο στην περίπτωσή σου, από το να χάσεις έναν χρόνο και να ξαναδώσεις πανελλήνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xrictost είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά εγώ είδα κάτι ανοιχτά μαθήματα από το τμήμα αστοφυσικης σε προπτυχιακό επίπεδο και είχε άτομα από αλλά τμήμα και ο καθηγητής τους είπε ότι θα δυσκολευτούν αρκετά σε σύγκριση με τους άλλους φοιτητές που ήταν στο φυσικο και με προβληματίζει αυτό.

Σε ευχαριστώ. Εγώ ξέρω ότι θέλω να ασχοληθώ με την αστροφυσικη και έπειτα με την κοσμολογία και κόσμο γέννηση (Στον τομέα της έρευνας )απλά το ερώτημα είναι εάν θα μπορέσω να το κάνω μέσα από των εφαρμοσμενων μαθηματικών?

θα μπορέσεις αν όντως σε ενδιαφέρει. παρακολούθησετα ανοιχτά μαθήματα, έχει και αρκετα στο mathesis, αλλά μπορείς να παρακολουθείς και διαλέξεις του φυσικού, ειδικά όσα είναι σχετικα με τον τομέα της αστρονομίας ώστε να μην μείνεις πίσω σε γνώσεις. (λόγω κοβιντ δεν ξέρω αν θα μπορείς αλλά ό,τι είναι ανοιχτό στο ιντερνετ παρακολούθησε το) επίσης ως μαθηματικός έχεις το πλεονέκτημα που θα κατανοείς καλύτερα μαθηματικές εξισώσεις, απόλυτα χρήσιμες στον τομέα που εστιάζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xrictost είπε

Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά εγώ είδα κάτι ανοιχτά μαθήματα από το τμήμα αστοφυσικης σε προπτυχιακό επίπεδο και είχε άτομα από αλλά τμήμα και ο καθηγητής τους είπε ότι θα δυσκολευτούν αρκετά σε σύγκριση με τους άλλους φοιτητές που ήταν στο φυσικο και με προβληματίζει αυτό.

Σε ευχαριστώ. Εγώ ξέρω ότι θέλω να ασχοληθώ με την αστροφυσικη και έπειτα με την κοσμολογία και κόσμο γέννηση (Στον τομέα της έρευνας )απλά το ερώτημα είναι εάν θα μπορέσω να το κάνω μέσα από των εφαρμοσμενων μαθηματικών?

Εγω πιστευω οτι απο αυτο το Τμημα θα εισαι μια χαρα. Βεβαια μη σε παρω και στο λαιμο μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα! Είμαι Β' Λυκείου και θα ήθελα κάποιος να μου μιλήσει για τις σπουδές που θα χρειαστούν ώστε να εργαστώ σαν αστροφυσικός. Επίσης θα ήθελα να γνωρίζω για την επαγγελματική μου αποκατάσταση, πού θα μπορούσα να εργαστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, _iraklis_g είπε

Καλησπέρα! Είμαι Β' Λυκείου και θα ήθελα κάποιος να μου μιλήσει για τις σπουδές που θα χρειαστούν ώστε να εργαστώ σαν αστροφυσικός. Επίσης θα ήθελα να γνωρίζω για την επαγγελματική μου αποκατάσταση, πού θα μπορούσα να εργαστώ.

Βασικό πτυχίο φυσικής, μαθηματικών, ΣΕΜΦΕ, ισως και καποια από μηχανικούς. Μετα μεταπτυχιακό και διδακτορικό. Επαγγελματικά στην Ελλάδα μονο αν συνεχίσεις ακαδημαικά μετα κοπων και βασανων ισως γινεις ερευνητης/καθηγητης πανεπιστημιου σε τμημα φυσικής, εξωτερικό μπορεις να ασχοληθείς με την ερευνα ειτε σε πανεπιστήμια είτε σε διεθνείς οργανισμούς, NASA, ESA, CERN κλπ, ή να εργαστείς στις τεχνολογίες διαστηματος, την αεροναυπηγική, τις δορυφορικές επικοινωνίες. Εχεις τη δυνατότητα/διαθεση να φυγεις εξωτερικό μετα τις σπουδές ή ακόμα καλύτερα να συμμετάσχεις και σε προγράμματα για φοιτητές των παραπάνω οργανισμών όσο θα εισαι προπτυχιακός/μεταπτυχιακός φοιτητής? Αν ναι προχωρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Είμαι Β' Λυκείου και θα ήθελα κάποιος να μου μιλήσει για τις σπουδές που θα χρειαστούν ώστε να εργαστώ σαν αστροφυσικός. Επίσης θα ήθελα να γνωρίζω για την επαγγελματική μου αποκατάσταση, πού θα μπορούσα να εργαστώ.

Πόσα χρόνια σπουδών απαιτούνται για να εργαστείς σε διεθνείς οργανισμούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, _iraklis_g είπε

Καλησπέρα! Είμαι Β' Λυκείου και θα ήθελα κάποιος να μου μιλήσει για τις σπουδές που θα χρειαστούν ώστε να εργαστώ σαν αστροφυσικός. Επίσης θα ήθελα να γνωρίζω για την επαγγελματική μου αποκατάσταση, πού θα μπορούσα να εργαστώ.

Πόσα χρόνια σπουδών απαιτούνται για να εργαστείς σε διεθνείς οργανισμούς?

Νομίζω πως πρώτα πρέπει να περιμένεις τα αποτελέσματα από τις αιτήσεις μεταπτυχιακών, μετά να περάσεις το τρίτο έτος της ιατρικής, να γίνεις και καθηγητής πανεπιστημίου στο ενδιάμεσο, και μετά πας και σε αστροφυσική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrKo είπε

Νομίζω πως πρώτα πρέπει να περιμένεις τα αποτελέσματα από τις αιτήσεις μεταπτυχιακών, μετά να περάσεις το τρίτο έτος της ιατρικής, να γίνεις και καθηγητής πανεπιστημίου στο ενδιάμεσο, και μετά πας και σε αστροφυσική. 

Και οδοντιατρείο πότε θα ανοίξει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...