Προς το περιεχόμενο

Σπουδες στην Ευρώπη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, φέτος εδωσα παννελληνιες και μαλλον δεν θα περασω οποτε σκεφτηκα να παω εξωτερικό. Θελω να σπουδασω Ιατρική αλλά δεν ξερω καθολου τι παιζει να τα διδακτρα και γενικα με ολη την φαση αν χρειαζεται καποιες εξετασεις κτλ. Σκεφτομαι Σκωτια που εχω ακουσει οτι δεν υπαρχουν και διδακτρα αλλα γενικα θελω να μου πειτε ολες τις χωρες που μπορεις να σπουδασεις χωρις διδακτρα και σε τι τιμες.Αλλα θελω να μου πειτε και για χωρες με διδακτρα και σε τι τιμες.(Με ενδιαφερει η Γερμανια πολυ αλλα θελω να ακουσω και για αλλες χωρες).

 

 

Επεξ/σία από mixalis2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dinos1973 είπε

εάν δεν μπορείς να σπουδάσεις Ιατρική στην Ελλάδα άστο καλύτερα !!!

Αρχικά φίλε μου δεν ρώτησα την γνώμη σου για τι να κάνω εγώ ρωτησα πως θα παω εξωτερικό για σπουδές. Και μια αποτυχία δεν θα με πτοήσει για να ακολουθήσω το όνειρο μου, άμα εσύ πιστεύεις ότι η παννεληνιες σου καθορίζουν το μέλλον και σε τι είσαι καλός μάλλον δεν έχεις μυαλό. Και πιθανόν να το χάσω για 2 χιλιάδες μόρια. Δεν θέλω να μπω σε αυτήν την διαδικασία ξανά οπότε σκέφτηκα να πάω εξωτερικό μιας και οι ιδιωτικές σχολές Ελλάδας δεν είναι οι καλες και είναι πανάκριβες. Ενώ με τα ίδια λεφτά και μπορεί και λιγότερα μπορείς να σπουδάσει σε μια πολυ ανώτερη σχολή στο εξωτερικό.

Όποιος έχει όρεξη να μου πει λίγα πράγματα για το πως γίνονται οι αιτήσεις, τιμές, τι γίνεται με την Σκωτία, αν είναι δωρεάν μετά το BREXIT και αν υπάρχουν δωρεάν σπουδες σε άλλες χώρες της Ευρώπης.

Αλλά όπως είπα θέλω να ακούσω και για κάποιες τιμές σε χώρες που έχει καλά πανεπιστήμια. Ευχαριστώ 😊

 

Επεξ/σία από mixalis2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φέτος στην ιατρική αναμένεται πτώση βάσεων.  ξέρω πολλους γιατρούς που πήγαν Βουλγαρία, Ρουμανία ή Ιταλία αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

οποτε για να καταλαβω: θελεις να σπουδασεις ιατρικη στο εξωτερικο, επειδη οπως λες "Και πιθανόν να το χάσω -φανταζομαι "το" εννοεις την ιατρικη (γιατι φυσικα υπαρχει μονο ενα τμημα σε ολη την ελλαδα)- για 2 χιλιάδες μόρια."  και λες μαλιστα πως "Δεν θέλω να μπω σε αυτήν την διαδικασία (των πανελλαδικων) ξανά οπότε σκέφτηκα να πάω εξωτερικό".

χωρις καν να καθεσαι  να ψαξεις μονος σου ολα αυτα που ζητας στο διαδικτυο, νομιζω πως καταλαβαινω γιατι δεν θες να ξαναδωσεις πανελλαδικες. αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το τι σε κανει να νομιζεις οτι σου ταιριαζει η ιατρικη. αν "δεν μπορεις" να δωσεις πανελλαδικες, δεν βλεπω πως "θα μπορουσες" να ανταπεξελθεις σε ενα τμημα ιατρικης, ειτε στην ελλαδα, ειτε στη σκωτια, ειτε οπουδηποτε.

αγαθα κοποις κτωνται. ο "ευκολος" δρομος που ψαχνεις μαλλον απλα θα σου σπαταλησει χρονο και χρημα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, γνωστή μου από το φροντιστήριο που δίδασκα έδωσε τέσσερις φορές μέχρι να περάσει Ιατρική. Αυτό σημαίνει "θέλω πολύ να κάνω κάτι".

Buckle up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Φίλε, γνωστή μου από το φροντιστήριο που δίδασκα έδωσε τέσσερις φορές μέχρι να περάσει Ιατρική. Αυτό σημαίνει "θέλω πολύ να κάνω κάτι".

Buckle up.

Συγνώμη κιόλας αλλά από το να δώσει κάποιος τέσσερις φορές πανελλαδικές εξετάσεις για να περάσει σε Ιατρική σχολή στην Ελλάδα, χίλιες φορές να βγει έξω αν έχει βεβαίως και την οικονομική δυνατότητα. Και για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να θίξω ούτε εσένα ούτε την κοπέλα που αναφέρεις στην οποία μάλιστα αξίζουν και πολλά συγχαρητήρια. Αναφέρομαι στο παραπάνω επειδή αρκετοί το έχουν πολύ εύκολο να δίνουν συμβουλές του τύπου δώσε 4.5,6,χ φορές πανελλαδικές μέχρι να καταφέρεις να μπεις σε σχολή Ιατρικής της περιοχής σου. Από κάποια στιγμή και μετά είναι πιο προσοδοφόρο να δώσει κάποια χρήματα και να σπουδάσει στο εξωτερικό παρά να δίνει πανελλήνιες ξανά και ξανά και να χάνει χρόνια. Αν μπει στα 24 στην Ιατρική πότε θα αρχίζει να ασκεί το επάγγελμα του Ιατρού;

 

On Topic:

Οι δύο πιο δημοφιλείς χώρες για να σπουδάσεις κάποια Ιατρική επιστήμη (για τα δεδομένα της Ελλάδας) είναι η Βουλγαρία και η Ρουμανία. Αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα μπορείς να κοιτάξεις και για το πανεπιστήμιο της Κύπρου. Σε κάθε περίπτωση όπως αναφέρουν και οι προλαλήσαντες κάνε πολύ καλή έρευνα πριν πάρεις κάποια απόφαση. 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Συγνώμη κιόλας αλλά από το να δώσει κάποιος τέσσερις φορές πανελλαδικές εξετάσεις για να περάσει σε Ιατρική σχολή στην Ελλάδα, χίλιες φορές να βγει έξω αν έχει βεβαίως και την οικονομική δυνατότητα. Και για να μην παρεξηγηθώ δεν θέλω να θίξω ούτε εσένα ούτε την κοπέλα που αναφέρεις στην οποία μάλιστα αξίζουν και πολλά συγχαρητήρια. Αναφέρομαι στο παραπάνω επειδή αρκετοί το έχουν πολύ εύκολο να δίνουν συμβουλές του τύπου δώσε 4.5,6,χ φορές πανελλαδικές μέχρι να καταφέρεις να μπεις σε σχολή Ιατρικής της περιοχής σου. Από κάποια στιγμή και μετά είναι πιο προσοδοφόρο να δώσει κάποια χρήματα και να σπουδάσει στο εξωτερικό παρά να δίνει πανελλήνιες ξανά και ξανά και να χάνει χρόνια. Αν μπει στα 24 στην Ιατρική πότε θα αρχίζει να ασκεί το επάγγελμα του Ιατρού;

On Topic:

Οι δύο πιο δημοφιλείς χώρες για να σπουδάσεις κάποια Ιατρική επιστήμη (για τα δεδομένα της Ελλάδας) είναι η Βουλγαρία και η Ρουμανία. Αν δεν υπάρχει οικονομικό θέμα μπορείς να κοιτάξεις και για το πανεπιστήμιο της Κύπρου. Σε κάθε περίπτωση όπως αναφέρουν και οι προλαλήσαντες κάνε πολύ καλή έρευνα πριν πάρεις κάποια απόφαση. 

 

 

Κοίτα το παράδειγμα είναι αρκετά τραβηγμένο και γραφικό - παρόλο που είναι αληθές.

Ήθελα να τονίσω το πνεύμα που απαιτούν τέτοιες υψηλές σχολές. Μπορεί τα 17.000 μόρια (τόσα λέει ότι είναι η απόκλιση του TS) να είναι πάρα πολλά, αλλά για την Ιατρική -λέγε ό,τι θες- δεν είναι. Πάει αλλού το παιχνίδι, και αν είναι τόσο εύκολα να τα παρατάς το ψιλοχάνεις κατ εμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohnGTA είπε

Κοίτα το παράδειγμα είναι αρκετά τραβηγμένο και γραφικό - παρόλο που είναι αληθές.

Ήθελα να τονίσω το πνεύμα που απαιτούν τέτοιες υψηλές σχολές. Μπορεί τα 17.000 μόρια (τόσα λέει ότι είναι η απόκλιση του TS) να είναι πάρα πολλά, αλλά για την Ιατρική -λέγε ό,τι θες- δεν είναι. Πάει αλλού το παιχνίδι, και αν είναι τόσο εύκολα να τα παρατάς το ψιλοχάνεις κατ εμέ.

 

Άλλο ένα θέμα που έθιξες και δεν το καταλαβαίνω. Επειδή μια σχολή έχει ψιλά μόρια δεν σημαίνει ότι είναι και δύσκολο να την βγάλεις. Αν δηλαδή αύριο πολύ υποψήφιοι φοιτητές αποφασίσουν να μην δηλώσουν κάποια σχολή Ιατρικής και η βάση πέσει στα 17000 μόρια, αυτόματα κατεβαίνει και η δυσκολία της σχολής; Αν ένας μαθητής καταφέρει και βγάλει 17000 μόρια στις πανελλαδικές δεν νομίζεις ότι έχει τουλάχιστον τις απαραίτητες βάσεις για να συνεχίσει με το παραπάνω προπτυχιακό; Δες το απο την άλλη, μπορεί ένας μαθητής να αρίστευσε στα περισσότερα μαθήματα πλην της έκθεσης. Αν θελήσει να σπουδάσει στo εξωτερικό θα έχει θέματα επειδή δεν έγραψε καλά στο μάθημα της έκθεσης;

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JohnGTA είπε

Κοίτα το παράδειγμα είναι αρκετά τραβηγμένο και γραφικό - παρόλο που είναι αληθές.

Ήθελα να τονίσω το πνεύμα που απαιτούν τέτοιες υψηλές σχολές. Μπορεί τα 17.000 μόρια (τόσα λέει ότι είναι η απόκλιση του TS) να είναι πάρα πολλά, αλλά για την Ιατρική -λέγε ό,τι θες- δεν είναι. Πάει αλλού το παιχνίδι, και αν είναι τόσο εύκολα να τα παρατάς το ψιλοχάνεις κατ εμέ.

Τα μόρια των σχολών είναι 100% θέμα του πόσοι το επιλέγουν, τίποτα άλλο. 

Όσο για τα των πανελλαδικών, μεγάλη συζήτηση, αλλά θα έλεγα ότι είναι από τα πιο ηλίθια, άδικα και παπαγαλίστικα συστήματα που έχω συναντήσει. Τουλάχιστον όταν έδωσα καμία ~20 χρόνια πριν και από ότι ακούω πρόσφατα.

Στις 22/8/2020 στις 6:41 ΜΜ, mixalis2002 είπε

Καλησπερα, φέτος εδωσα παννελληνιες και μαλλον δεν θα περασω οποτε σκεφτηκα να παω εξωτερικό. Θελω να σπουδασω Ιατρική αλλά δεν ξερω καθολου τι παιζει να τα διδακτρα και γενικα με ολη την φαση αν χρειαζεται καποιες εξετασεις κτλ. Σκεφτομαι Σκωτια που εχω ακουσει οτι δεν υπαρχουν και διδακτρα αλλα γενικα θελω να μου πειτε ολες τις χωρες που μπορεις να σπουδασεις χωρις διδακτρα και σε τι τιμες.Αλλα θελω να μου πειτε και για χωρες με διδακτρα και σε τι τιμες.(Με ενδιαφερει η Γερμανια πολυ αλλα θελω να ακουσω και για αλλες χωρες).

Χωρίς δίδακτρα σπουδάζεις σε Καρολίνσκα (Σουηδία) και Ώρχους (Δανία).

Αμφότερα από τις καλύτερες ιατρικές σχολές των χωρών των και του κόσμου (& γενικότερα πανεπιστήμια).Επίσης αμφότερες χώρες προσφέρουν προγράμματα πληρωμής φοιτητών (με προϋποθέσεις). 

Δεν ξέρω εάν το 2021 προσφέρουν καθαρή ιατρική σε BSc επίπεδο, αυτό πρέπει να το ρωτήσεις γιατί αλλάζει από χρόνο σε χρόνο. Πάντως ξέρω ότι προγράμματα όπως bioinformatics είναι σχεδόν μόνιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, DestinyGR είπε

1. Άλλο ένα θέμα που έθιξες και δεν το καταλαβαίνω. Επειδή μια σχολή έχει ψιλά μόρια δεν σημαίνει ότι είναι και δύσκολο να την βγάλεις.

[...]

2α. Δες το απο την άλλη, μπορεί ένας μαθητής να αρίστευσε στα περισσότερα μαθήματα πλην της έκθεσης.

2β. Αν θελήσει να σπουδάσει στo εξωτερικό θα έχει θέματα επειδή δεν έγραψε καλά στο μάθημα της έκθεσης;

 

1. Δεν θα είναι καθόλου δύσκολο αν έχεις μια μέση ευφυία και είσαι "εργατικός". Ομως...

2α. Αυτό είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί. Η μοναδική περίπτωση που θα μπορούσε να συμβεί αυτό, είναι να αντιμετώπισε ο εξεταζόμενος κάποιο τυχαίο και έντονο πρόβλημα την ημέρα της συγκεκριμένης εξέτασης. Πράγμα που θα ήταν πολύ δύσκολο να ξανασυμβεί σε 2η εξέταση.

2β. Δεν θα έχει θέμα μόνο στην περίπτωση που θα γνωρίζει την ξένη γλώσσα καλύτερα από την ελληνική, γιατί όπως το έθεσε ο Ludwig Wittgenstein: «Τα όρια της γλώσσας (μου) είναι και τα όρια του μυαλού μου. Οι γνώσεις μου περιορίζονται σε ό,τι μπορώ να αποτυπώσω λεκτικά».

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, filipN είπε

 

2β. Δεν θα έχει θέμα μόνο στην περίπτωση που θα γνωρίζει την ξένη γλώσσα καλύτερα από την ελληνική, γιατί όπως το έθεσε ο Ludwig Wittgenstein: «Τα όρια της γλώσσας (μου) είναι και τα όρια του μυαλού μου. Οι γνώσεις μου περιορίζονται σε ό,τι μπορώ να αποτυπώσω λεκτικά».

Η πιο παρεξηγημένη και κακοερμηνευμένη φράση του Βιτγκενστάιν (όχι *μόνο* από εσένα, από όλους όσους τη διαδίδουν ως τσιτάτο, χωρίς να 'χουν διαβάσει ποτέ τα έργα του).

Ας πούμε απλώς ότι τα όρια της γλώσσας, αλλά κι η γλώσσα η ίδια όπως αναφέρεται στον Βιτγκενστάιν, δεν έχει καμιά σχέση με το μάθημα της Έκθεσης στις Πανελλαδικές, αλλά ούτε και με το επίπεδο που γνωρίζει κανείς μια ξένη γλώσσα.

Προς τον θεματοθέτη: ψάξε γκρουπ στο φέισμπουκ των Πανεπιστημίων που σε ενδιαφέρουν και βρες από εκεί άτομα να ρωτήσεις. Π.χ. ομάδες των international students του κάθε Πανεπιστημίου. Οι περισσότεροι Έλληνες που σπουδάζουν Ιατρική στο εξωτερικό προτιμούν τις βαλκανικές χώρες μάλλον για οικονομικούς λόγους, πέραν του ότι ίσως είναι πιο εύκολη η εισαγωγή. Οπότε ίσως είναι λίγο δύσκολο να βρεις άτομο με εμπειρία σε ελληνικά φόρα.

 

Επεξ/σία από Ανήξερη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευκολη και φτηνη λυση ειναι η Βουλγαρια,αντε και Ρουμανια-Ουγγαρια και σιγουρα πιο ακριβα και καλυτερο επιπεδο η Τσεχια

Οταν μιλαμε για Σκωτιες κτλ αλλαζουμε οικονομικο level, δεν ειναι μονο τα διδακτρα αλλα και η διαμονη-διαβιωση, το brexit ειναι αγνωστος Χ,συνηθως δεν θελεις να εισαι καπου εν μεσω αναταραχης 

Να βρεις καπου εντελως δωρεαν και χωρις να ξερεις τη γλωσσα τους δεν νομιζω οτι γινεται πουθενα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/08/2020 at 19:41, mixalis2002 said:

Καλησπερα, φέτος εδωσα παννελληνιες και μαλλον δεν θα περασω οποτε σκεφτηκα να παω εξωτερικό. Θελω να σπουδασω Ιατρική αλλά δεν ξερω καθολου τι παιζει να τα διδακτρα και γενικα με ολη την φαση αν χρειαζεται καποιες εξετασεις κτλ. Σκεφτομαι Σκωτια που εχω ακουσει οτι δεν υπαρχουν και διδακτρα αλλα γενικα θελω να μου πειτε ολες τις χωρες που μπορεις να σπουδασεις χωρις διδακτρα και σε τι τιμες.Αλλα θελω να μου πειτε και για χωρες με διδακτρα και σε τι τιμες.(Με ενδιαφερει η Γερμανια πολυ αλλα θελω να ακουσω και για αλλες χωρες).

Καλησπερα. Εχω ο ιδιος σπουδασει 2 χρονια στην Γερμανια, οποτε θα σ πω την αποψη μου. Κατα κυριο λογο στην Γερμανια δεν υπαρχουν διδακτρα στα πανεπιστημια. Υπαρχει ενα ποσο που πληρωνεις και διαφερει ανα πανεπιστημιο και κυμενεται μεταξυ 200-400 ευρω το εξαμηνο, με το οποιο ποσο παιρνεις καποια πραγματα οπως καρτα για τα ΜΜΜ.

Εγω οταν ειχα παει μ ειχαν ζητησει αναλυτικη βαθμολογια τριτης λυκειου και βαθμολογια απο πανελληνιες, μετφρασμενα και επικυρωμενα με σφραγιδα χαγης. Αν το προγραμμα που διαλεξεις ειναι αγγλοφωνο συνηθως θες ενα IELTS με 6.5 και πανω ή αν ειναι στα γερμανικα θες ενα TestDAF με μεσο ορο 4 και πανω.

ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: στα γερμανικα πανεπιστημια δεν σπουδαζεις μεχρι να γερασεις. Αν δεν περασεις ενα μαθημα 3 φορες σε αποβαλλουν και μπορεις μεχρι μια εξετασικη να μην δηλωσεις ενα μαθημα υποχρεωτικα, μετα δηλωνεται αυτοματα μονο του και αν δεν το δωσεις απλα κοπηκες. Στο λεω γιατι αν δεν διαβαζεις γενικα μην πας καν καλυτερα γιατι θα χασεις χρονο και χρημα μονο.

Σε γενικες γραμμες δεν σου παρεχονται απο το Γερμανικο πανεπιστημιο βιβλια, δωρεαν φαγητο και στεγη οπως εδω, αλλα σιγουρα εχουν high-end labs και εγκαταστασεις γενικα.

Επιπλέον, στην βορεια ευρωπη ενα θεμα ειναι η διαμονη. Γενικα παρεχονται δωματια σε εστιες επι πληρωμη αλλα ειναι πολυ λιγα τα δωματια σε σχεση με των αριθμο των σπουδαστων, οποτε πολλοι πρεπει να νοικιασουν. Ενοικιο στην βορεια ευρωπη για φοιτητη σημαινει οτι θα εχεις συγκατοικους.

Εγω προσωπικα θα ελεγα να ξαναδωσεις πανελλαδικες για τους εξης λογους:

Τελος, το οτι η παιδεια ειναι δωρεαν εδω, το οτι εχεις δωρεαν φαγητο στην σχολη αλλα και βιβλια ειναι ενα τερααααααστιο συν. Επισης ανεξαρτητα με το ποσο καλα νομιζεις οτι ξερεις αγγλικα, οπως κια να εχει το να σπουδασεις κατι σε αλλη γλωσσα απο την μητρικη σου σιγουρα θα σε δυσκολεψει παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...