Προς το περιεχόμενο

ΙΕΚ ΑΛΦΑ - Εκβιασμός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Πριν ένα χρόνο έσκασε τηλεφώνημα από δαύτους και με ενημέρωσαν ότι είχα κερδίσει δωρεάν σεμινάρια για οποιοδήποτε κλάδο ενδιαφερόμουνα... έκανα το λάθος και πηγα «να τα πούμε από κοντά» όπως μου ζήτησαν. Μετά από πολύ μπλα μπλα και πίεση μας έπεισε ο υπάλληλος να δώσουμε μια προκαταβολή (10€) για να μη χαθεί η σούπερ προσφορά και θα μπορούσα να ξεκινήσω όποτε ήθελα αργότερα. Για σοβαρό λόγο υγείας λίγο αργότερα, άλλαξαν τα σχέδια και δε με ενδιέφερε πια να φοιτήσω στο ΙΕΚ τους. Μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα ξεκίνησαν τα τηλεφωνήματα Τα οποία συνεχίζονται μέχρι και σήμερα και με απειλούν ότι αν δεν καταβάλω κάτι υπέρογκα ποσά (500€) θα κινηθούν δικαστικά και ότι αν δεν πληρώσω θα πάει το ποσό στην εφορία και θα πληρώσω τριπλά και τετραπλά ποσά μετά... η πλάκα είναι ότι δεν έχω πατήσει στο ΙΕΚ τους, ούτε έχω παρακολουθήσει μαθήματα ούτε τίποτα... Σκέφτομαι να πάω σε δικηγόρο και να τους κάνω καταγγελία. Αξίζει τον κόπο; Θα προτείνατε κάτι διαφορετικό; Ευχαριστώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, μαρζζηη είπε

Καλησπέρα. Πριν ένα χρόνο έσκασε τηλεφώνημα από δαύτους και με ενημέρωσαν ότι είχα κερδίσει δωρεάν σεμινάρια για οποιοδήποτε κλάδο ενδιαφερόμουνα... έκανα το λάθος και πηγα «να τα πούμε από κοντά» όπως μου ζήτησαν. Μετά από πολύ μπλα μπλα και πίεση μας έπεισε ο υπάλληλος να δώσουμε μια προκαταβολή (10€) για να μη χαθεί η σούπερ προσφορά και θα μπορούσα να ξεκινήσω όποτε ήθελα αργότερα. Για σοβαρό λόγο υγείας λίγο αργότερα, άλλαξαν τα σχέδια και δε με ενδιέφερε πια να φοιτήσω στο ΙΕΚ τους. Μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα ξεκίνησαν τα τηλεφωνήματα Τα οποία συνεχίζονται μέχρι και σήμερα και με απειλούν ότι αν δεν καταβάλω κάτι υπέρογκα ποσά (500€) θα κινηθούν δικαστικά και ότι αν δεν πληρώσω θα πάει το ποσό στην εφορία και θα πληρώσω τριπλά και τετραπλά ποσά μετά... η πλάκα είναι ότι δεν έχω πατήσει στο ΙΕΚ τους, ούτε έχω παρακολουθήσει μαθήματα ούτε τίποτα... Σκέφτομαι να πάω σε δικηγόρο και να τους κάνω καταγγελία. Αξίζει τον κόπο; Θα προτείνατε κάτι διαφορετικό; Ευχαριστώ.

Γιατί έδωσες προκαταβολή σε δωρεάν σεμινάρια;Εχεις υπογράψει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγνώμη. Λάθος διατύπωση. δωρεάν θα ήταν τα μισά (πρώτα) μαθήματα, μου το είπαν όταν πήγα. Μου είπαν να δώσω μία προκαταβολή για να κρατήσουν την θέση. Υπέγραψα όταν έδωσα την προκαταβολή των 10€ και δυστυχώς δεν διάβασα τι έλεγε αυτό το χαρτί...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, μαρζζηη είπε

και δυστυχώς δεν διάβασα τι έλεγε αυτό το χαρτί...

τοτε θα πρεπει να τα πληρωσεις.
διαβαζουμε πρωτα και μετα υπογραφουμε......απλη λογικη......
συμφωνησες να κανεις καποια μαθηματα και συμπληρωθηκαν οι θεσεις της σχολης/ειδικότητας,
η θεση σου πηγες δεν πηγες στην σχολη ηταν κατοχυρωμένη απο εσενα.
διαφορετικα θα εβαζαν εναν αλλο σπουδαστη/πελατη να τα παρουν απο αυτον.

την υπογραφη μας και την γκουχου-γκουχου μας προσεχουμε που την βαζουμε.
τα λαθη πληρώνονται

για τα τις εφοριας δεν πρεπει να ισχύει  

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμβουλεύσου δικηγόρο. Δεν θα έπρεπε να έχεις υπογράψει κάτι που δεν έχεις διαβάσει, αλλά και αυτοί δεν θα έπρεπε να με τακτικές κέντρου αδυνατίσματος να προσεγγίζουν μαθητές/σπουδαστές. 

1 ώρα πριν, Zengar Zombolt είπε


η θεση σου πηγες δεν πηγες στην σχολη ηταν κατοχυρωμένη απο εσενα.
διαφορετικα θα εβαζαν εναν αλλο σπουδαστη/πελατη να τα παρουν απο αυτον.
 

Αμφιβάλλω αν θα έχει ανώτατο όριο σπουδαστών μια σχολή που προσεγγίζει φοιτητές με τον τρόπο που περιγράφει η μαρζζηη, αλλά, ναι, επί της ουσίας έχεις δίκιο και αυτό θα ισχυριστούν.

Οπότε, φρόντισε να συμβουλευτείς δικηγόρο για το αν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις για να μην πληρώσεις, αφού κατά κατά κάποιο τρόπο σε παραπλάνησαν/πίεσαν για να δεσμευτείς.

Επεξ/σία από Ανήξερη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

Οπότε, φρόντισε να συμβουλευτείς δικηγόρο για το αν υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις για να μην πληρώσεις, αφού κατά κατά κάποιο τρόπο σε παραπλάνησαν/πίεσαν για να δεσμευτείς.

συμφωνα με τα λεγομενα του/της δεν υπαρχει καμια παραπλανηση 
του/της ειπαν
αυτα ειναι τα μαθηματα
αυτες ειναι οι ωρες/μερες
αυτα θα πληρωσεις
και ΑΥΤΑ ειναι τα συμβολαια εχεις καθε δικαιωμα και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ  να τα ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ πριν τα υπογραψεις 
για τυχών αποριες και για να δεις οτι ειναι ΟΚ

να πω οτι προκειτε για κανα γερο/γρια η καποιον που δεν ξερει να διαβαζει να πως παει στο διαολο
αλλα μου φαινετε πως δεν πρόκειται για κατι τετοιο

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

συμφωνα με τα λεγομενα του/της δεν υπαρχει καμια παραπλανηση 
του/της ειπαν
αυτα ειναι τα μαθηματα
αυτες ειναι οι ωρες/μερες
αυτα θα πληρωσεις
και ΑΥΤΑ ειναι τα συμβολαια εχεις καθε δικαιωμα και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ  να τα ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ πριν τα υπογραψεις 
για τυχών αποριες και για να δεις οτι ειναι ΟΚ

να πω οτι προκειτε για κανα γερο/γρια η καποιον που δεν ξερει να διαβαζει να πως παει στο διαολο
αλλα μου φαινετε πως δεν πρόκειται για κατι τετοιο

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας, απλώς η περιγραφή της προσέγγισης (δόλωμα δωρεάν σεμιναρίων, για να πας από 'κει και μόνο όταν πας βλέπεις ότι για να κάνεις τα δωρεάν πρέπει και να πληρώσεις κάποια άλλα) με παραπέμπει σε ένα συγκεκριμένο τύπο μάρκετινγκ που μπορεί να χαρακτηριστεί και παραπλανητικό. Μου φαίνεται δηλαδή ότι οι εταιρείες που κάνουν αυτού του τύπου το μάρκετινγκ (παλιά ήταν συνηθισμένο σε κέντρα αδυνατίσματος) στοχεύουν στο να μην ξέρεις καλά καλά τι υπογράφεις. Κι αυτά τα μάλλον απίθανα με την εφορία που της λένε για να την τρομάξουν ενισχύουν την υπόθεση ότι κάτι δεν κάνουν καλά κι αυτοί.

Αλλά κανείς δεν μπορεί να παραπλανηθεί, αν είναι προσεκτικός και διαβάζει τι υπογράφει.

Οπότε δεν διαφωνώ, απλώς, εφόσον έγινε, λέω στη θεματοθέτρια πριν πληρώσει να ρωτήσει κάποιον ειδικό για τις επιλογές της.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ξαναπάρουν πες ότι τον πήραν φαντάρο,πήγε στην λεγεώνα των ξένων,είναι φυλακή.

Εγω σε κάποιους σπαστικους που είχαν ψαρεψει την γυναίκα μου και έμαθαν τα στοιχεία μου τους είπα ότι πέθανε αυτός που ζητάνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είχες κάνει κανονικα εγγραφή? το χαρτί τι έλεγε? Από άλλο πρόγραμμα που είχα συμμετάσχει (σε πανεπιστήμιο όχι ιεκ) είχα πληρώσει ενα μικρό ποσό για να κρατήσω τη θέση αλλά έγραφαν οτι αν μεχρι συγκεκριμένη ημ/νια δε γινει η οριστική εγγραφή και η καταθεση ενός ποσού και των δικαιολογητικών (πτυχίο ταυτότητα κλπ) χάνεις τη θέση. Επίσης επειδή όταν τέλειωσε το πρόγραμμα είχα υπόλοιπο μου έστειλαν μειλ και μου έλεγαν ότι για να πάρω τη βεβαίωση παρακολούθησης πρέπει να κλείσουν οι οικονομικές εκρεμότητες, μάλιστα έδιναν και μεγάλο περιθώριο αποπληρωμής αλλιώς απλά δε την έπαιρνες. Πήγαινε από κει να δεις τι ακριβώς υπέγραψες και ρώτησε δικηγόρο αν συνεχίζουν να σε απειλουν.

*Χρέη σε ιδιώτες δεν πάνε εφορία

5 ώρες πριν, Ανήξερη είπε

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας, απλώς η περιγραφή της προσέγγισης (δόλωμα δωρεάν σεμιναρίων, για να πας από 'κει και μόνο όταν πας βλέπεις ότι για να κάνεις τα δωρεάν πρέπει και να πληρώσεις κάποια άλλα) με παραπέμπει σε ένα συγκεκριμένο τύπο μάρκετινγκ που μπορεί να χαρακτηριστεί και παραπλανητικό. Μου φαίνεται δηλαδή ότι οι εταιρείες που κάνουν αυτού του τύπου το μάρκετινγκ (παλιά ήταν συνηθισμένο σε κέντρα αδυνατίσματος) στοχεύουν στο να μην ξέρεις καλά καλά τι υπογράφεις. Κι αυτά τα μάλλον απίθανα με την εφορία που της λένε για να την τρομάξουν ενισχύουν την υπόθεση ότι κάτι δεν κάνουν καλά κι αυτοί.

Αλλά κανείς δεν μπορεί να παραπλανηθεί, αν είναι προσεκτικός και διαβάζει τι υπογράφει.

Οπότε δεν διαφωνώ, απλώς, εφόσον έγινε, λέω στη θεματοθέτρια πριν πληρώσει να ρωτήσει κάποιον ειδικό για τις επιλογές της.

Πολλα ΙΕΚ το έχουν συστημα. κάνουν τάχα διαγωνισμούς μέσω ιντερνετ και μετά τους παίρνουν όλους τηλ και τους λένε οτι κέρδισαν μερική υποτροφία για φοίτηση κι όποιος τσιμπήσει

Επεξ/σία από velociraptoras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πας σε δικηγόρο.

Στείλε τους ένα email και επικαλέσου τον σοβαρό λόγο υγείας καθώς συνιστά λόγο ανωτέρας βίας για την μη παρακολούθηση, επικαλέσου επίσης ότι η υπογραφή σου αποσπάσθηκε με δόλιο τρόπο, ζήτα να σου αποστείλουν αντίγραφο της σύμβασης που να φέρει την υπογραφή σου, τόνισε ότι οποιαδήποτε επικοινωνία πλέον θα θέλεις να την έχεις γραπτώς, κλείνεις ότι επιφυλάσσεσαι παντός νομίμου δικαιώματός σου. Στην συνέχεια αν σε παίρνουν τηλέφωνο, τους παραπέμπεις στο email που τους έκανες και ζητάς να σου πούν ό,τι θέλουν γραπτώς. Πας σε δικηγόρο μόνο αν σου κάνουν εξώδικο (που βάζω στοίχημα όσο θέλεις ότι ΔΕΝ θα σου κάνουν, απλά ψαρεύουν θύματα).
Αυτά που λένε για ποσό στην εφορία κλπ είναι βλακείες, από πότε η εφορία ασχολείται με διαφορές αστικής φύσεως μεταξύ ιδιωτών!!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετε,

Η προκαταβολή 10€ δεν υπάρχει πουθενά

Υπεγραψες την απόδειξη,,  λογικά αν έκανες συμβόλαιο θα εχεις ένα χαρτί λογικά "Συμφωνητικό Οικονομικών Υποχρεώσεων" που αναφέρει 5 πράγματα και το πίνακα με τα χρήματα .

Αν δεν εχεις κατι τέτοιο πάνε σε δικηγόρο και κατέθεσε μήνυση για απειλή, εκβιασμό και  για ψευδές κατηγορίες.

 

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Μην πας σε δικηγόρο.

Στείλε τους ένα email και επικαλέσου τον σοβαρό λόγο υγείας καθώς συνιστά λόγο ανωτέρας βίας για την μη παρακολούθηση, επικαλέσου επίσης ότι η υπογραφή σου αποσπάσθηκε με δόλιο τρόπο, ζήτα να σου αποστείλουν αντίγραφο της σύμβασης που να φέρει την υπογραφή σου, τόνισε ότι οποιαδήποτε επικοινωνία πλέον θα θέλεις να την έχεις γραπτώς, κλείνεις ότι επιφυλάσσεσαι παντός νομίμου δικαιώματός σου. Στην συνέχεια αν σε παίρνουν τηλέφωνο, τους παραπέμπεις στο email που τους έκανες και ζητάς να σου πούν ό,τι θέλουν γραπτώς. Πας σε δικηγόρο μόνο αν σου κάνουν εξώδικο (που βάζω στοίχημα όσο θέλεις ότι ΔΕΝ θα σου κάνουν, απλά ψαρεύουν θύματα).
Αυτά που λένε για ποσό στην εφορία κλπ είναι βλακείες, από πότε η εφορία ασχολείται με διαφορές αστικής φύσεως μεταξύ ιδιωτών!!!

Συμφωνώ δεν πάνε εφορία αυτά ειδικά απο ιδιωτικούς φορείς 

 

Αλλά και πάλι αν σε πάνε δικαστικα δεν σ κάνουν τπτ λες οτι αρρωστησα κ λογων οικονομικων προβλημάτων δεν μπορω κ τέλπς

Επεξ/σία από MrKasimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2020 στις 2:03 ΠΜ, Ανήξερη είπε

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας, απλώς η περιγραφή της προσέγγισης (δόλωμα δωρεάν σεμιναρίων, για να πας από 'κει και μόνο όταν πας βλέπεις ότι για να κάνεις τα δωρεάν πρέπει και να πληρώσεις κάποια άλλα) με παραπέμπει σε ένα συγκεκριμένο τύπο μάρκετινγκ που μπορεί να χαρακτηριστεί και παραπλανητικό. Μου φαίνεται δηλαδή ότι οι εταιρείες που κάνουν αυτού του τύπου το μάρκετινγκ (παλιά ήταν συνηθισμένο σε κέντρα αδυνατίσματος) στοχεύουν στο να μην ξέρεις καλά καλά τι υπογράφεις. Κι αυτά τα μάλλον απίθανα με την εφορία που της λένε για να την τρομάξουν ενισχύουν την υπόθεση ότι κάτι δεν κάνουν καλά κι αυτοί.

Αλλά κανείς δεν μπορεί να παραπλανηθεί, αν είναι προσεκτικός και διαβάζει τι υπογράφει.

Οπότε δεν διαφωνώ, απλώς, εφόσον έγινε, λέω στη θεματοθέτρια πριν πληρώσει να ρωτήσει κάποιον ειδικό για τις επιλογές της.

Ναι αυτός ο υπάλληλος στο τέλος είπε ότι κάνει μάρκετινγκ..Δεν διαφωνώ έπρεπε να το είχα διαβάσει 😣 
τώρα θέλω να δω τι θα κάνω..

16 ώρες πριν, MrKasimis είπε

Χαιρετε,

Η προκαταβολή 10€ δεν υπάρχει πουθενά

Υπεγραψες την απόδειξη,,  λογικά αν έκανες συμβόλαιο θα εχεις ένα χαρτί λογικά "Συμφωνητικό Οικονομικών Υποχρεώσεων" που αναφέρει 5 πράγματα και το πίνακα με τα χρήματα .

Αν δεν εχεις κατι τέτοιο πάνε σε δικηγόρο και κατέθεσε μήνυση για απειλή, εκβιασμό και  για ψευδές κατηγορίες.

Συμφωνώ δεν πάνε εφορία αυτά ειδικά απο ιδιωτικούς φορείς 

Αλλά και πάλι αν σε πάνε δικαστικα δεν σ κάνουν τπτ λες οτι αρρωστησα κ λογων οικονομικων προβλημάτων δεν μπορω κ τέλπς

Το ελπίζω για την εφορεία.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, μαρζζηη είπε

Ναι αυτός ο υπάλληλος στο τέλος είπε ότι κάνει μάρκετινγκ..Δεν διαφωνώ έπρεπε να το είχα διαβάσει 😣 
τώρα θέλω να δω τι θα κάνω..

Το ελπίζω για την εφορεία.. 

Γεια,

Πες μου υπογραψες χςρτι Α4 που λεει συμφωνητικό οικονομικων υποχρεώσεων ;

Εφορία απο ιδιώτες δεν παει 1000%

Μόνο το χςρτί αν υπέγρςψες αλλά και πάλι δεν σ κάνουν τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο του mechpanos πηγαινεις εδω:
http://www.mindev.gov.gr/καταγγελίες-πολιτών/

http://www.mindev.gov.gr/προστασία-του-καταναλωτη/
1520
και ακομη:
http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_contact.html
Δεν χρειαζεται να <πλατειασεις> σε αυτους τους δυο,
σιγουρα θα εχουν ηδη πετυχει αναλογες περιπτωσεις.

Το ιεκ Αλφα, εννοεις επι της Πατησιων? Γιατι προκειται να εχω μια επαγγελματικη
συναντηση μαζι τους, δεν με εκπλησει καθολου αν ακολουθουν τετοιες "πρακτικες"
αλλα καλο ειναι να ξερω: εαν λενε τοσο χυμαδια τα ψεματα! (περι εφοριας (!!) κλπ)..
😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα στις αξιολογήσεις τους στο Google, και με εντυπωσίασε κάτι...Μετά από αρκετές αρνητικές κριτικές, όπου περιγράφονται πάνω - κάτω όσα διαβάσαμε εδώ και από άλλους καθώς και από σπουδαστές που άλλα τους παρουσιάστηκαν, τους αποσπάστηκαν προκαταβολές, και άλλα διαπίστωσαν, ακολουθεί μια συντονισμένη καταπώς φαίνεται, υποβολή εγκωμιαστικών κριτικών από σπουδαστές, απόφοιτους κλπ! Πιθανόν να έπεσε γραμμή κάντε καλές κριτικές για να περάσετε τις εξετάσεις, για να σας κάνουμε έκπτωση, για να πάρετε τα λεφτά σας πίσω, κλπ!!!

Αίσχος!

Σε όποιον ψάχνει για σπουδές θα συνιστούσα να μείνει μακρυά από τέτοια εκπαιδευτικά ιδρύματα, να το ψάξει πάρα πολύ!!!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...