Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό "Πρώτη Αγωγή και Εκπαίδευση". Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. 

Υπάρχει κάποιος/α που να φοιτά ή να έχει ολοκληρωσει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών? 

Ποιες είναι οι εμπειρίες σας? Σας ευχαριστώ Πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2020 στις 11:05 ΜΜ, JohnGTA είπε

Απλά μην πληρώσεις για αυτό

Θα ηθελες να μου πεις την εμπειρία σου?..  Ή αν ξέρεις κάτι παραπανω? 

Σε ευχαριστώ παντως για την απάντηση σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nantia2018 είπε

Θα ηθελες να μου πεις την εμπειρία σου?..  Ή αν ξέρεις κάτι παραπανω? 

Σε ευχαριστώ παντως για την απάντηση σου. 

Ναι λοιπόν κοίτα.

Αποφοίτησα από Τμήμα Μαθηματικών και έκανα μεταπτυχιακό στα Οικονομικά, όμως το αντικείμενο της διατριβής μου ήταν 80% στατιστική. Το έκανα σε δημόσιο πανεπιστήμιο χωρίς να πληρώσω κάτι.

Καθώς το έκανα λοιπόν είχα έναν επιβλέποντα πολύ γατόνι και ουσιαστικά γίναμε "παρέα" στην πορεία. Αυτός μου έλεγε ότι η εκπαίδευση δεν πρέπει να πληρώνεται ως υπηρεσία και συμφώνησα. Ο λόγος για αυτό είναι ο εξής: αν με το μεταπτυχιακό σκοπεύεις να αυξήσεις την μισθολογική σου πορεία ουσιαστικά ρίχνεις λάδι στην λάθος φωτιά. Αυτά τα δύο-τρία χρόνια που διαρκεί ένα μεταπτυχιακό, αν ήταν εμπειρία σε μια αντίστοιχη εργασιακή θέση, θα είχαν άμεσο και ξεκάθαρο αντίκτυπο μισθολογικά ξεπερνώντας το μεταπτυχιακό ως επιστροφή σε επένδυση. Οπότε ουσιαστικά ξεχνάς την ιδέα το μεταπτυχιακό σου να σου επιφέρει μεγαλύτερο μισθό, τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα. Το μόνο που μένει είναι ότι το κάνεις ως προσωπική και πανεπιστημιακή εξέλιξη. Σε αυτό το κομμάτι δεν αξίζει να πληρώσεις, γιατί κανένα σοβαρό πανεπιστήμιο δεν θεωρεί τους φοιτητές του "πελάτες" αλλά προσωπικό. Εξάλλου, τα μεγαλύτερα πανεπιστήμια στον κόσμο έχουν ως κύρια πηγή εσόδων τους επενδύσεις σε μετοχές και ομόλογα και όχι τα δίδακτρα, όπως πολύς κόσμος λανθασμένα θεωρεί.

Είμαι ξεκάθαρος σε αυτό που λέω: το αντικείμενο του μεταπτυχιακού σου μπορεί ή όχι να σου αυξήσει άμεσα τις πιθανότητες να πάρεις καλύτερο μισθό - αποκατάσταση. Επομένως δεν αξίζει να δαπανήσεις λεφτά σε αυτό αν δεν πρόκειται να σε πάρουν "full ride". Αυτό το λέω για εσένα, για να μην καταλήξεις να δίνεις 1500-2000€ τον χρόνο για κάτι που μπορεί ποτέ να μην σου δώσει αυτό που περίμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στο facebook σχετικά γκρουπ και βρες από εκεί απόφοιτους να ζητήσεις πληροφορίες.

Να πω κι εγώ κάτι φιλικά: μην απαντάτε μιλώντας για τον εαυτό σας σε ερωτήσεις που αφορούν κάτι πολύ συγκεκριμένο. Είναι κάτι που γίνεται κατα κόρον στο "Εκπαίδευση και επαγγελματικός προσανατολισμός". Προφανώς μπορείτε να το κάνετε, αλλιώς θα σβήνανε τις απαντήσεις οι moderators, αλλά πραγματικά γιατί να απαντήσεις σε ένα θέμα χωρίς να προσφέρεις την ελάχιστη βοήθεια σε αυτόν που ρωτάει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2020 στις 10:33 ΜΜ, Nantia2018 είπε

Καλησπέρα. 

Υπάρχει κάποιος/α που να φοιτά ή να έχει ολοκληρωσει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών? 

Ποιες είναι οι εμπειρίες σας? Σας ευχαριστώ Πολύ. 

Tι έχετε τελειώσει κατ αρχην? Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό απευθήνεται περισσότερο σε νηπιαγωγούς και ειναι εξειδικευση. Αν εισθε νηπιαγωγος που θέλετε να διοριστείτε ειναι ένα καλό μεταπτυχιακο. Γενικά το ευρωπαικο πανεπιστήμιο είναι εξαιρετικό και πολύ οργανωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Tι έχετε τελειώσει κατ αρχην? Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό απευθήνεται περισσότερο σε νηπιαγωγούς και ειναι εξειδικευση. Αν εισθε νηπιαγωγος που θέλετε να διοριστείτε ειναι ένα καλό μεταπτυχιακο. Γενικά το ευρωπαικο πανεπιστήμιο είναι εξαιρετικό και πολύ οργανωμένο.

απευθυνεται και σε αποφοιτους προσχολικής αγωγής/βρεφονηπιοκομίας. κατα 99% βοηθάει για δορισμό στο δημόσιο, και 1% ίσως για κάποια πιο καλά ιδιωτικά  νηπιαγωγεία και παιδικούς σταθμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Συγγνώμη για τη καθυστέρηση αλλά λόγω οικογένειακων υποχρεώσεων σήμερα μπόρεσα να ξανά μπω και να δω αν υπήρχαν απαντήσεις στο θέμα μου @pontez2 @velociraptoras είμαι απόφοιτη ψυχολογίας, εχω κανει ήδη ένα μεταπτυχιακό σχολικής ψυχολογίας και εργάζομαι σε σχολεία δημοτικής εκπαίδευσης. Αν ήταν στο χέρι μου θα επιδίωκε να εργαστώ σε νηπιαγωγεία αλλά δεν Υπάρχουν ακόμα θέσεις σε νηπιαγωγεία στο προγραμμα στο οποίο ανήκω. 

Το ξερω οτι απευθύνεται κυρίως σε νηπιαγωγους και δασκάλους των πρώτων τάξεων αλλά ήθελα να το κάνω με το σκεπτικό να συνδιασω τις γνώσεις σχολικής ψυχολογίας με το αντικείμενο σπουδών του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού. 

@Ανήξερη δυστυχώς δεν έχω Facebook... (Είμαι από άλλον πλανητη μάλλον 😂😂

 

 

Επίσης ακόμα το σκέφτομαι γιατί διάβαζα ότι ίσως και να μην αναγνωριστούν πλεον τα μεταπτυχιακά εξ αποστασεως από τον ΔΙΟΑΤΑΠ. (Εγώ ως αναπληρώτρια και μαμά δυο παιδιών σε βρεφική και προσχολικη ηλικία δε μπορω να κάνω κάτι άλλο, περα απο ενα μεταπτυχιακό εξ αποστασεως για πολλους λόγους..) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nantia2018 είπε

 

@Ανήξερη δυστυχώς δεν έχω Facebook... (Είμαι από άλλον πλανητη μάλλον 😂😂

 

Ούτε κι εγώ είμαι φαν κι έχω απενεργοποιήσει το λογαριασμό μου. Αλλά για να βρίσκεις πληροφορίες σαν αυτές που ζητάς εδώ ή μάλλον για να βρεις όπως το έθεσες "φοιτητές ή απόφοιτούς" ενός πολύ συγκεκριμένου ΠΜΣ, είναι χρήσιμο. Παλιότερα υπήρχαν φόρουμ ειδικά αφιερωμένα σε συγκεκριμένες σχολές. Ανέβαιναν τα πάντα από ερωτήσεις για καθηγητές μέχρι ύλη και παλιά θέματα, γνώμες για μεταπτυχιακά από ανθρώπους που έχουν ήδη περάσει κ.λπ. Τώρα όλο αυτό έχει περάσει σε αντίστοιχα γκρουπ στο φέισμπουκ. Γι' αυτό και το πρότεινα. 

Καλή τύχη πάντως και καλή επιτυχία, αν τελικά το αποφασίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...