Προς το περιεχόμενο

Master και προπτυχιακό!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το forum,

Θα αναφερθώ σε ένα θέμα που από τις κουβέντες που έχω κάνει βλέπω απόψεις που διίστανται!

Έστω οτι έχουμε δύο περιπτώσεις:

1)απόφοιτος ελληνικού Πανεπιστημίου με BSc (Α) κάνει MSc (Γ) σε ελληνικό πανεπιστήμιο

2)απόφοιτος ελληνικού ΤΕΙ με BSc (Β) κάνει MSc (Γ) σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

Εφόσον το Master (Γ) είναι το ίδιο οι δύο περιπτώσεις είναι ισότιμες ή όχι;

Άλλοι υποστηρίζουν οτι και στις δύο περιπτώσεις είναι διπλοματούχος «Γ» οπότε είναι το ίδιο ενώ άλλοι υποστηρίζουν οτι είναι διαφορετικό να είναι απόφοιτος «Α» με Master «Γ» από το να είναι απόφοιτος «Β» με Master «Γ», δηλαδή το προπτυχιακό είναι και πάλι κύριο πτυχίο διάκρισης.

Πως το βλέπετε εσείς από την εικόνα που έχετε στην αγορά;

ΥΓ. Φυσικά δεν μιλάω για περίπτωηση ΑΣΕΠ που υπάρχει ξεκάθαρη διάκριση ΠΕ και ΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην Ελλάδα το 1 μετράει περισσότερο από ότι το 2. Στην Ελλάδα ακόμα και διδακτορικό να έχεις πάλι σε ρωτάνε τι πτυχίο έχεις... 

Στο εξωτερικό δε θα είχε καμία διαφορά αλλά θα έπαιζαν ρόλο κυρίως οι γνώσεις και η όποια εμπειρία περισσότερο των υποψηφίων.

Μετά το μεταπτυχιακό δεν θυμάμαι να με ρώτησε κανείς που και τι έκανα στο BSc μου.  

Αν έχεις δυνατότητα να κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό στο συνιστώ ανεπιφυλακτά! Μπορεί να κοστίσει για να το βγάλεις αλλά μετά θα τα βγάλεις τα λεφτά όταν βγεις στην αγορά. Στην Ελλάδα και να έχεις μεταπτυχιακό δεν ξέρω αν θα σου δώσει κάτι παραπάνω στην αγορά εργασίας πέρα από ένα από ένα επιπλέων χαρτί στο βιογραφικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πτυχίο μετράει και το μεταπτυχιακό σου δίνει ειδίκευση. Στον ιδιωτικό τομέα παίζει ρόλο αν χρειάζονται δικαίωμα υπογραφης, πχ ένας μηχανικός κι ενας από διοίκηση που κάνουν μεταπτυχιακό στα τεχνικά έργα μπορούν και οι δυο να επιλεγούν σε τεχνική εταιρεία, ο πρωτος ως μηχανικός κι ο δεύτερος ως διοικητικός υπάλληλος, δε μπορούν και οι δυο να ροσληφθουν ως μηχανικοί. Αν όμως μια εταιρία πληροφορικής ψάχνει άτομα με γνώσεις βιοπληροφορικής και πάει ο Α με πτυχιο πληροφορική και μεταπτυχιακό στη βιοπληροφορική και ο Β με πρωτο πτυχίο ιατρικά εργαστηρια και μεταπτυχιακό βιοπληροφορικήθα μπορούν να τους προσλάβουν και τους δυο

Αν τώρα λες την ίδια ειδικότητα ακριβως με πτυχίο Πανεπιστημιου ή ΤΕΙ πχ νοσηλευτική, στον ιδιωτικό τομέα δεν παίζει κανένα ρόλο αν το πτυχίο είναι πανεπιστημίου ή ΤΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, agnostos13 said:

... Εφόσον το Master (Γ) είναι το ίδιο οι δύο περιπτώσεις είναι ισότιμες ή όχι; ...

αν θυμάμαι καλά από την προ-δοαταπ εποχή όχι, δεν είναι.
.
Αν δεν πέρασες εκεί που θες ή ξαναδώσε ή πήγαινε Βουλγαρία να ξενοιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eyw είπε

αν θυμάμαι καλά από την προ-δοαταπ εποχή όχι, δεν είναι.
.
Αν δεν πέρασες εκεί που θες ή ξαναδώσε ή πήγαινε Βουλγαρία να ξενοιάσεις.

Ο ΔΟΑΤΑΠ που κολλάει;

Αναφέρομαι σε περιπτώσεις παρεμφερούς πρώτου πτυχίου πχ απόφοιτου δοίκησης επιχειρήσεων από πανεπιστημίο και τει με μεταπτυχιακό στο marketing...

Αν δηλαδή κυνηγάς θέσεις στην ειδικότητα του master αν παίζει ρόλο το προπτυχιακό ή όχι!

Φυσικά ένας δικηγόρος με mba δεν θα γίνει ισότιμος με έναν γιατρό με mba αλλά πιθανότατα δεν θα απασχοληθούν και στον ίδιο κλάδο...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Χαιρετώ το forum,

Θα αναφερθώ σε ένα θέμα που από τις κουβέντες που έχω κάνει βλέπω απόψεις που διίστανται!

Έστω οτι έχουμε δύο περιπτώσεις:

1)απόφοιτος ελληνικού Πανεπιστημίου με BSc (Α) κάνει MSc (Γ) σε ελληνικό πανεπιστήμιο

2)απόφοιτος ελληνικού ΤΕΙ με BSc (Β) κάνει MSc (Γ) σε ελληνικό πανεπιστήμιο.

Εφόσον το Master (Γ) είναι το ίδιο οι δύο περιπτώσεις είναι ισότιμες ή όχι;

Άλλοι υποστηρίζουν οτι και στις δύο περιπτώσεις είναι διπλοματούχος «Γ» οπότε είναι το ίδιο ενώ άλλοι υποστηρίζουν οτι είναι διαφορετικό να είναι απόφοιτος «Α» με Master «Γ» από το να είναι απόφοιτος «Β» με Master «Γ», δηλαδή το προπτυχιακό είναι και πάλι κύριο πτυχίο διάκρισης.

Πως το βλέπετε εσείς από την εικόνα που έχετε στην αγορά;

ΥΓ. Φυσικά δεν μιλάω για περίπτωηση ΑΣΕΠ που υπάρχει ξεκάθαρη διάκριση ΠΕ και ΤΕ

Το ερώτημα είναι:

Ισότιμα για ποιον;

Για την γειτονιά; Όχι. Το παιδί της Φρόσως σπούδασε στο πανεπιστήμιο, όχι σε ΤΕΙ (που δεν ισχύει ο διαχωρισμός πλέον, αλλά άντε βρες άκρη). 

Για το δημόσιο; Όχι. Τα επαγγελματικά δικαιώματα ορίζονται από το πρώτο πτυχίο. 

Για την αγορά εργασίας; Ναι.

Για περαιτέρω σπουδές; Ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sacadmerde είπε

Το ερώτημα είναι:

Ισότιμα για ποιον;

Για την γειτονιά; Όχι. Το παιδί της Φρόσως σπούδασε στο πανεπιστήμιο, όχι σε ΤΕΙ (που δεν ισχύει ο διαχωρισμός πλέον, αλλά άντε βρες άκρη). 

Για το δημόσιο; Όχι. Τα επαγγελματικά δικαιώματα ορίζονται από το πρώτο πτυχίο. 

Για την αγορά εργασίας; Ναι.

Για περαιτέρω σπουδές; Ναι. 

Για την αγορά εργασίας μιλάμε πάντα...

Έστω δύο απόφοιτοι του ίδιου μεταπτυχιακού ο ένας με προπτυχιακό σε πανεπιστήμιο και άλλος σε ΤΕΙ (παρεμφερή αντικείμενο).

Μπορούν να διεκδικήσουν και οι δύο επι ίσοις όροις (πρακτικά-όχι θεωρητικά) θέση στο αντικείμενο του μεταπτυχιακού τους ή όχι;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Για την αγορά εργασίας μιλάμε πάντα...

Έστω δύο απόφοιτοι του ίδιου μεταπτυχιακού ο ένας με προπτυχιακό σε πανεπιστήμιο και άλλος σε ΤΕΙ (παρεμφερή αντικείμενο).

Μπορούν να διεκδικήσουν και οι δύο επι ίσοις όροις (πρακτικά-όχι θεωρητικά) θέση στο αντικείμενο του μεταπτυχιακού τους ή όχι;

Ήδη σου απάντησα, αλλά ξαναρωτάς.

Η απάντηση είναι σε αυτά που έκανες quote. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Για την αγορά εργασίας μιλάμε πάντα...

Έστω δύο απόφοιτοι του ίδιου μεταπτυχιακού ο ένας με προπτυχιακό σε πανεπιστήμιο και άλλος σε ΤΕΙ (παρεμφερή αντικείμενο).

Μπορούν να διεκδικήσουν και οι δύο επι ίσοις όροις (πρακτικά-όχι θεωρητικά) θέση στο αντικείμενο του μεταπτυχιακού τους ή όχι;

Σου απάντησαν πλήρως. Ειμαι απο Τει Λογιστικής ,εχω δουλέψει σε πολλες μεγάλες ελληνικές και πολυεθνικές, και έχω χάσει αρκετές δουλειές λόγω του βασικου πτυχίου που δεν ειναι ΑΕΙ. Δυστυχώς υπάρχει ακόμα το complex των εργοδοτών. Ακόμα και Master να κανεις....Και πχ στην δική μου περίπτωση , αριστος μαθητης με βάσεις, Αγγλικα, Γερμανικά κτλ απλα τα σκάτωσα στο λύκειο γιατί βαρέθηκα! 1-2 στους 10 εργοδότες στην Ελλάδα ακόμα έχουν complex, έχω παει σε πανω απο 100 interviews....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Από οτι βλέπω και εδώ οι απόψεις διίστανται...

Δεν διίστανται οι απόψεις, εσύ θες έναν κανόνα για να τον κραδαίνεις σε όποιον σου πει το αντίθετο.

Ξαναλέμε:

* Στο δημόσιο, δεν είναι το ίδιο. 
* Για την αγορά εργασίας, είναι. Βέβαια, πάντα υπάρχουν αυτοί που θα κοιτάξουν **και** το πρώτο πτυχίο, κυρίως εάν στην δουλειά εμπλέκονται νόμοι που βασίζονται σε επαγγελματικά δικαιώματα, τα οποία καθορίζονται από το πρώτο πτυχίο. Ή, απλά έχουν προκατάληψη αναφορικά με τα ΤΕΙ ή το πρώτο πτυχίο ήταν άσχετο. Π.χ., πρώτο πτυχίο ιχθυοκαλλιέργειας και MBA vs πρώτο πτυχίο Γεωπονικής και ΜΒΑ. Εάν είναι για εταιρία πώλησης λιπασμάτων, μάντεψε. Εάν είναι για εταιρία πώλησης τροφών για ιχθυοκαλλιέργιες, πάλι μάντεψε. 

Δεν υπάρχει ένας χρυσός κανόνας που μα ισχύει στο γενικότατο παράδειγμα που θέτεις στο ΟΡ. Υπάρχουν όμως κανόνες και πρακτικές που τηρούνται κατά περίπτωση.

Οπότε, ή συνεχίζεις και απλά παραπονιέσαι που κανείς δεν σου δίνει το πάτημα να κερδίσεις σε μία διαφωνία με ένα φίλο σου, ή ανοίγεις τα μάτια σου και βλέπεις πως έχει η κατάσταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sacadmerde είπε

Δεν διίστανται οι απόψεις, εσύ θες έναν κανόνα για να τον κραδαίνεις σε όποιον σου πει το αντίθετο.

Ξαναλέμε:

* Στο δημόσιο, δεν είναι το ίδιο. 
* Για την αγορά εργασίας, είναι. Βέβαια, πάντα υπάρχουν αυτοί που θα κοιτάξουν **και** το πρώτο πτυχίο, κυρίως εάν στην δουλειά εμπλέκονται νόμοι που βασίζονται σε επαγγελματικά δικαιώματα, τα οποία καθορίζονται από το πρώτο πτυχίο. Ή, απλά έχουν προκατάληψη αναφορικά με τα ΤΕΙ ή το πρώτο πτυχίο ήταν άσχετο. Π.χ., πρώτο πτυχίο ιχθυοκαλλιέργειας και MBA vs πρώτο πτυχίο Γεωπονικής και ΜΒΑ. Εάν είναι για εταιρία πώλησης λιπασμάτων, μάντεψε. Εάν είναι για εταιρία πώλησης τροφών για ιχθυοκαλλιέργιες, πάλι μάντεψε. 

Δεν υπάρχει ένας χρυσός κανόνας που μα ισχύει στο γενικότατο παράδειγμα που θέτεις στο ΟΡ. Υπάρχουν όμως κανόνες και πρακτικές που τηρούνται κατά περίπτωση.

Οπότε, ή συνεχίζεις και απλά παραπονιέσαι που κανείς δεν σου δίνει το πάτημα να κερδίσεις σε μία διαφωνία με ένα φίλο σου, ή ανοίγεις τα μάτια σου και βλέπεις πως έχει η κατάσταση. 

Δεν θέλω να καρδίσω καμία διαφωνία.

Προσπαθώ να έχω πιο σφαιρική εικόνα για το τι ισχύει κατά κόρον στη αγορά και γι αυτό έθεσα το ζήτημα.

Στην κουβέντα μπορεί να πω εγώ από στην δουλειά μου βλέπω το Α ο άλλος να πει εγώ βλέπω το Β.

Όμως αν το δείγμα είναι μικρό δεν μπορείς να δεις αντικειμενικά ποιός είναι ο κανόνας και ποιά η εξαίρεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απάντηση είναι ότι εφόσον μιλάμε για την αγορά εργασίας και εφόσον μιλάμε για πρώτη δουλειά, φυσικά και μπορεί να μετρήσει. Εφόσον μιλάμε για διαφορετικό αντικείμενο μεταξύ Α/Β, προφανώς εάν το ένα αντικείμενο ειναι πιο χρήσιμο για τη θέση, αυτο θα μετρήσει. Επίσης η επίδοση. Αν ο Α έχει τελειώσει στο bottom 20% της τάξης του και ο Β είναι στο top 10% φυσικά και μπορεί να μετρήσει. 

Μιλάμε πάντα για πρώτες δουλειές, όπου οι εργοδότες προσπαθούν να κρίνουν με τα ψίχουλα που έχουν μπρος τους. Όλα μετράνε εκεί. Αν έχεις ήδη 2 χρόνια εμπειρία κανείς δεν θα κοιτάξει το προπτυχιακό (παλι εκτος αν μιλαμε για τελειως διαφορετικα προπτυχιακα και το ένα είναι πιο χρήσιμο για τη δουλειά ή αν μιλάμε για κάτι που βγάζει μάτια)

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...