Προς το περιεχόμενο

Ετη φοιτησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

σπουδαζω ΗΜΜΥ(ηλεκτρολογος) στο πολυτεχνιο και τελιωνω λογικα σε 1 χρονο(7 χρονια,5 ειναι η σχολη) με βαθμο 9.3 περιπου, και μια αρκετα δυνατη διπλωματικη εργασια.

Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι αν και κατα ποσο παιζουν ρολο τα χρονια στις αιτησεις για phd στο εξωτερικο αλλα και εσωτερικο

καθως και αν για συγκεκριμενους λογους(υγειας,παραλληλη δουλεια,εχασα περιπου 3 χρονια) μπορει να αιτιολογηθει και επομενως να μην αποτελει προβλημα η διαφορα αυτη.

edit: και με gre 170/170 στο μαθηματικο και 157/170 στο εκθεσιακο.

Επεξ/σία από PanosR97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επιτελους καποιος ρωταει για εξωτερικο:

θα σου απαντησω αρχικα με το εξης σεναριο: ειμαι στην επιτροπη να δω τις αιτησεις (λεμε τωρα😆) και βλεπω υποψηφιο απο Βελγιο ή Ολλανδια με 4 χρονια (πτυχιο+μεταπτυχιακο) και εσενα με 7.

Προφανως ο βαθμος του πτυχιου σου παιζει ρολο αλλα θα εβαλα ενα αστερισκο να ρωτησουμε γιατι πηρε τοσο χρονο να τελειωσει σπουδες.

Πιο σημαντικο ομως θα ειναι αν οι σπουδες σου ή τυχον εργασιες/ακομα και απασχοληση ειναι κοντα στο αντικειμενο της θεσης (phd) που ψαχνουμε και βεβαιως αν πραγματι θελεις να ασχοληθεις με αυτο

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

επιτελους καποιος ρωταει για εξωτερικο:

θα σου απαντησω αρχικα με το εξης σεναριο: ειμαι στην επιτροπη να δω τις αιτησεις (λεμε τωρα😆) και βλεπω υποψηφιο απο Βελγιο ή Ολλανδια με 4 χρονια (πτυχιο+μεταπτυχιακο) και εσενα με 7.

Προφανως ο βαθμος του πτυχιου σου παιζει ρολο αλλα θα εβαλα ενα αστερισκο να ρωτησουμε γιατι πηρε τοσο χρονο να τελειωσει σπουδες.

Πιο σημαντικο ομως θα ειναι αν οι σπουδες σου ή τυχον εργασιες/ακομα και απασχοληση ειναι κοντα στο αντικειμενο της θεσης (phd) που ψαχνουμε και βεβαιως αν πραγματι θελεις να ασχοληθεις με αυτο

Σωστά όλα αυτά και ειδικά τα υπογραμμισμένα, μικρή παρατήρηση ότι πτυχίο μηχανικού σε Βέλγιο και Ολλανδία δεν παίρνεις στα 4 αλλά στα 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

επιτελους καποιος ρωταει για εξωτερικο:

θα σου απαντησω αρχικα με το εξης σεναριο: ειμαι στην επιτροπη να δω τις αιτησεις (λεμε τωρα😆) και βλεπω υποψηφιο απο Βελγιο ή Ολλανδια με 4 χρονια (πτυχιο+μεταπτυχιακο) και εσενα με 7.

Προφανως ο βαθμος του πτυχιου σου παιζει ρολο αλλα θα εβαλα ενα αστερισκο να ρωτησουμε γιατι πηρε τοσο χρονο να τελειωσει σπουδες.

Πιο σημαντικο ομως θα ειναι αν οι σπουδες σου ή τυχον εργασιες/ακομα και απασχοληση ειναι κοντα στο αντικειμενο της θεσης (phd) που ψαχνουμε και βεβαιως αν πραγματι θελεις να ασχοληθεις με αυτο

Αρχικα ευχαριστω πολυ για την απαντηση,

με ενδιαφερει αν υπαρχει περιπτωση να με κοψουν χωρις να με ρωτησουν, η αν παιζει εστω και κακο ρολο( ο καθηγητης μου μου λεει οτι ειναι αρνητικο ασχετως του λογου αλλα φοβαμαι οτι το λεει για να μεινω εδω) καθως ο ουσιαστικος χρονος ασχολειας μου ειναι 4 χρονια.

Στα αλλα εννεις το personal statement;Επισης ξερεις αν τους ενδιαφερει αν εχω παρακολουθησει σεμηναρια ή αν εχω καποιο paper  ή online lecture cert στο αντικειμενο;

Τελος λες "αν πραγματι θελεις να ασχοληθεις με αυτο". Αυτο σε τι μετραφραζεται;

ΥΓ: ξερεις αν στα αμερικανικα παν. ειναι πιο ελαστικοι στα χρονια; σε σχεση με τα ευρωπαικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατα τη γνωμη μου και με βαση αυτα που γνωριζω δε νομιζω "να κοβουν" υποψηφιοτητα για το πληθος στα χρονια. Ισως στα κορυφαια πανεπιστημια (που βεβαια εκει παιζονται και αλλα) να ειναι αυστηροι με αυτα.

Συνηθως τα πανεπιστημια κανουν φιλτραρισμα στις αιτησεις και επιλεγουν ενα μικρο αριθο απο υποψηφιους. Ειδικα για φετος (α ρε κοβιντ) ενδεχομενως να γινει συνεντευξη μεσω τηλεφωνου ή πλατφορμας. Εκει εγω θα σε ρωταγα για τα χρονια. Προσωπικα θα εδινα αρνητικη γνωμη (καλα το γραφω;) αν καποιος σταματαγε σπουδες ξεκιναγε ξανασταματαγε κτλ ή αν καποιος σταματαγε για δουλεια και ξαναξεκιναγε (εφοσον δεν υπηρχε πραγματικα οικονομικο προβλημα).

Παντα ολα τα σεμιναρια/δημοσιευσεις και γενικα η εντρυφη στο αντικειμενο ειναι ατου. Η επιτροπη/καθηγητης θα σε ρωτησει γιατι θες και που στοχευεις οποτε πρεπει μεσα σου να ξερεις οτι για χ χρονια θα ασχοληθεις με αυτο και θα αφιερωσεις πολλες ωρες (σκεψου να ειναι κατι που δε το πολυθες απλα εχεις ακουσει ή κατι που δε το γνωριζεις καλα).

Τα πανεπιστημια εκτος ευρωπης (μη κολλαμε Αμερικη γιατι υπαρχει Καναδας/μακΓκιλ Τοροντο και δε σημαζευται, Αυστραλια κτλ) θα σκεφτουν πλεον 2 φορες για υποψηφιο εκτος της χωρας: Στην αμερικη εχουν αυστηροποιηθει οι κανονες/βιζα και το ξερουν τα πανεπιστημια ενω υπαρχει και μεγαλυτερος συναγωνισμος. Ειναι το ιδιο ελαστικοι με χρονια (ή ακομα και με το αντικειμενο πολλες φορες) αλλα ξαναγραφω οτι εκει που σε ενα πανεπιστημιο στην Ευρωπη υπαρχουν 15 αιτησεις εκει θα μιλαμε για 50+ οποτε το καθετι (μιλοντας παντα με ακαδημαικα κριτηρια) μετραει για καθε υποψηφιο.

 

ελπιζω να βοηθησα καπως

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

Κατα τη γνωμη μου και με βαση αυτα που γνωριζω δε νομιζω "να κοβουν" υποψηφιοτητα για το πληθος στα χρονια. Ισως στα κορυφαια πανεπιστημια (που 1)βεβαια εκει παιζονται και αλλα) να ειναι αυστηροι με αυτα.

Συνηθως τα πανεπιστημια κανουν φιλτραρισμα στις αιτησεις και επιλεγουν ενα μικρο αριθο απο υποψηφιους. Ειδικα για φετος (α ρε κοβιντ) ενδεχομενως να γινει συνεντευξη μεσω τηλεφωνου ή πλατφορμας. Εκει εγω θα σε ρωταγα για τα χρονια. Προσωπικα θα εδινα αρνητικη γνωμη (καλα το γραφω;) 2)αν καποιος σταματαγε σπουδες ξεκιναγε ξανασταματαγε κτλ ή αν καποιος σταματαγε για δουλεια και ξαναξεκιναγε (εφοσον δεν υπηρχε πραγματικα οικονομικο προβλημα).

Παντα ολα τα σεμιναρια/δημοσιευσεις και γενικα η εντρυφη στο αντικειμενο ειναι ατου. Η επιτροπη/καθηγητης θα σε ρωτησει γιατι θες και που στοχευεις οποτε πρεπει μεσα σου να ξερεις οτι για χ χρονια θα ασχοληθεις με αυτο και θα αφιερωσεις πολλες ωρες (σκεψου να ειναι κατι που δε το πολυθες απλα εχεις ακουσει ή κατι που δε το γνωριζεις καλα).

Τα πανεπιστημια εκτος ευρωπης (μη κολλαμε Αμερικη γιατι υπαρχει Καναδας/μακΓκιλ Τοροντο και δε σημαζευται, Αυστραλια κτλ) θα σκεφτουν πλεον 2 φορες για υποψηφιο εκτος της χωρας: Στην αμερικη εχουν αυστηροποιηθει οι κανονες/βιζα και το ξερουν τα πανεπιστημια ενω υπαρχει και μεγαλυτερος συναγωνισμος. Ειναι το ιδιο ελαστικοι με χρονια (ή ακομα και με το αντικειμενο πολλες φορες) αλλα ξαναγραφω οτι εκει που σε ενα πανεπιστημιο στην Ευρωπη υπαρχουν 15 αιτησεις εκει θα μιλαμε για 50+ οποτε το καθετι (μιλοντας παντα με ακαδημαικα κριτηρια) μετραει για καθε υποψηφιο.

ελπιζω να βοηθησα καπως

1)οταν λες εκει παιζονται και αλλα, τι περιπου εννοεις;

2)Επισης αν οι λογοι ηταν σοβαρα αιτια υγειας θα υπηρχε παλι προβλημα;

edit: Τελευταιες ερωτησεις(το υποσχομαι!) και σε ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσες.

Επεξ/σία από PanosR97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει τυχει να ερχονται υποψηφιοι (παιζει και οταν κανεις και εσυ με το καλο αιτηση) απο μεγαλες εταιριες. Αλλωστε μερικες θεσεις αναφερουν οτι δεχονται και αιτησεις απο στελεχη/εργαζομενους με εμπειρια στο αντικειμενο. Επιπλεον, μπορει ο εργαζομενος να εχει την υποστηριξη της εταιριας (συνηθως γινεται αυτο αφου ειναι γουιν γουιν για ολους) και η μελετη να εχει ιδιωτικη χρηματοδοτηση ή να χρησιμοποιηθουν εγκαταστασεις (αρα οικονομια) ή εχω επισης ακουσει για..."χορηγιες". Αυτο δε σημαινει οτι αγνοουμε τα ακαδημαικα κριτηρια: απλως παιζει σε μερικες σχολες ρολο (ιδιως Αμερικη).

Προφανως αν μπαινουν στη μεση σοβαροι οικονομικοι/οικογενειακοι/υγειας λογοι βοηθανε να ξεπερασουμε το προβλημα με τα χρονια. Απλως ενδεχεται να σου ζητηθουν τεκμηρια (και δεν αναφερομαι στο θειο που μπορει το πανεπιστημιο να παρει τηλεφωνο αλλα επισημα στοιχεια/εγγραφα).

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα πανεπ. θα σου πουν/ τί παθατε? καρδια? όχι, με το πόδι μ.

τί δηλαδή? γόνατο κ μέση. 

κ τί πρόκειται? χαπια φυσικοθεραπειες.

θα πεθανετε? οχι νταξ.

τί λενε οι γιατροι? να μη σηκωνω βαρη κ να περπατω κ 2 χαπια κ φυσικοθεραπ οταν ποναω.

γραπτα τα εδωσαν? ναι, τις συνταγες.

για φερε να τις διαβασουμε κ τα πορισματα κ να τις βαλουμε στα αρχεια μας, να τα μεταβιβασουμε στο γραμματεα κ τον αντιπροεδρο κ θα σας πει.

μολις δει οτι ειναι κατι μη επικινδυνο (απειλή σαν κορονοβαιρους) για τη δουλεια του , την εργασια του,

την επιχειρηση του, το λειτουργημα του, τη δεδομενη περιοδο κ τη φάση του  κλπ θα πει οκ, φερτε τον.

 

τα πανεπιστημια ειναι για τη ζωή, την καριέρα, 1ο ευρώ-20 χιλιαρικα απο την εργασία στις τραπεζες (να το πω βρωμικα!), τη γυναικα κ τα παιδια 

κ όχι η ζωή για το χαρτί των πανεπιστημιων. αν καταλαβεις τί θελω να πω.

Επεξ/σία από peiraiask
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταπτυχιακό με ρώτησαν γιατί αργησα να πάρω πτυχίο, τους απάντησα για λόγους υγείας και εργασίας αλλά δε μου ζήτησαν κάτι παραπάνω,  την εργασιακή εμπειρία την είχα ήδη στο βιογραφικό.  επειδή ισχύει το ιατρικό απόρρητο σίγουρα δε μπορούν να ζητήσουν λεπτομέρειες για το είδος του προβλήματος, κι αν ζητήσουν είναι απλή ιατρική βεβαίωση σε περίπτωση που χρει΄ζεσαι απαλλαγή από κάποια καθήκοντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστο το παραπάνω, αν θες γραφεις πχ χτυπησα με το μηχανάκι,τωρα ειμαι οκ, 1 φωτο πχ με το γυψο, 1 κοπια πχ το εξιτηριο η την ακτινογραφια κλπ κ αν θελουν θα σε παρουν.

Με 5οο + σχολες θα βρεις παντα μπολικες!

Εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις. 

Ωραίες σπουδες εκανε μια 40 45αρα παντρεμενη με παιδι κ εργαζομενη, 

Ερχοταν για τον τιτλο σπουδων καθαρα για το χαρτι κ για τα υπολοιπα δεν εδινε δεκαρα τσακιστη. Πριν 15χρόνια, 

Ποσο μπροστά ηταν η γυναίκα!

Προ κορονοβαριους επι πασοκ νδ εποχες!

Συγκινηθηκα.τι μου θυμησες.😊

Πω!

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, peiraiask είπε

Σωστο το παραπάνω, αν θες γραφεις πχ χτυπησα με το μηχανάκι,τωρα ειμαι οκ, 1 φωτο πχ με το γυψο, 1 κοπια πχ το εξιτηριο η την ακτινογραφια κλπ κ αν θελουν θα σε παρουν.

Με 5οο + σχολες θα βρεις παντα μπολικες!

Εσυ αποφασιζεις τι θα κανεις

Ωραίες σπουδες εκανε μια 40 45αρα παντρεμενη με παιδι κ εργαζομενη, 

Ερχοταν για τον τιτλο σπουδων καθαρα για το χαρτι κ για τα υπολοιπα δεν εδινε δεκαρα τσακιστη. Πριν 15χρόνια, 

Ποσο μπροστά ηταν η γυναίκα!

Δεν καταλαβαινω που θελεις να καταληξεις.

Επισης συγκρινεις ανομοια πραγματα.Οπως και να χει κανεις ακυρες υποθεσεις.Εγω θελω να πω πως αυτοι λαμβανουν το timing της φοιτησης σε σχεση με ανθρωπινους παραγοντες.Αν θελεις βοηθησε με να καταλαβω καλυτερα τι εννοεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, PanosR97 είπε

Καλησπερα,

σπουδαζω ΗΜΜΥ(ηλεκτρολογος) στο πολυτεχνιο και τελιωνω λογικα σε 1 χρονο(7 χρονια,5 ειναι η σχολη) με βαθμο 9.3 περιπου, και μια αρκετα δυνατη διπλωματικη εργασια.

Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι αν και κατα ποσο παιζουν ρολο τα χρονια στις αιτησεις για phd στο εξωτερικο αλλα και εσωτερικο

καθως και αν για συγκεκριμενους λογους(υγειας,παραλληλη δουλεια,εχασα περιπου 3 χρονια) μπορει να αιτιολογηθει και επομενως να μην αποτελει προβλημα η διαφορα αυτη.

edit: και με gre 170/170 στο μαθηματικο και 157/170 στο εκθεσιακο.

Εάν φτάσει ο αποφασιστικός παράγοντας να είναι η διάρκεια σπουδών, τότε ενδεχομένως να «χάσεις» από κάποιον που το έκανε πιο γρήγορα.

Δεν θα ανησυχούσα εάν ήμουν εσύ, προτιμώ να προσλάβω/πάρω για φοιτητή έναν που έχει καλύτερους βαθμούς στα μαθήματα ενδιαφέροντος και με 1-2 χρόνια παραπάνω, παρά κάποιον με χειρότερους βαθμούς και ακριβώς στην ώρα του.

Θα σε ρωτήσουν «γιατί άργησες», σε περίπτωση που τους πεις «έπαιξα μπουνιές με έναν καθηγητή και περίμενα να βγει το δικαστήριο». Δηλαδή, θα σε ρωτήσουν μήπως και έχει γίνει τίποτα πέρα από τα φυσιολογικά, π.χ. focus σε εξωσχολικά projects (τα οποία φαίνονται στο όποιο online profile σου), θέματα υγείας, εργασία σε projects ως τελειόφοιτος, κτλ. Δεν θα σε ρωτήσουν για να κρίνουν εάν θα σε συγχωρέσουν που άργησες να τελειώσεις. Μην ακούς βλακείες.

Προχώρα κανονικά και μην το σκέφτεσαι. 

Υ.Γ. Για να καταλάβεις, μέσα στα φυσιολογικά είναι και το «πήρα ένα χρόνο διακοπές για να ταξιδέψω και να γνωρίσω την Ευρώπη/κόσμο» (που, το συγκεκριμένο, παίζει να μετρήσει και επιπλέον θετικά σε ένα international περιβάλλον). 

Επεξ/σία από Sacadmerde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sacadmerde είπε

Εάν φτάσει ο αποφασιστικός παράγοντας να είναι η διάρκεια σπουδών, τότε ενδεχομένως να «χάσεις» από κάποιον που το έκανε πιο γρήγορα.

Δεν θα ανησυχούσα εάν ήμουν εσύ, προτιμώ να προσλάβω/πάρω για φοιτητή έναν που έχει καλύτερους βαθμούς στα μαθήματα ενδιαφέροντος και με 1-2 χρόνια παραπάνω, παρά κάποιον με χειρότερους βαθμούς και ακριβώς στην ώρα του.

Θα σε ρωτήσουν «γιατί άργησες», σε περίπτωση που τους πεις «έπαιξα μπουνιές με έναν καθηγητή και περίμενα να βγει το δικαστήριο». Δηλαδή, θα σε ρωτήσουν μήπως και έχει γίνει τίποτα πέρα από τα φυσιολογικά, π.χ. focus σε εξωσχολικά projects (τα οποία φαίνονται στο όποιο online profile σου), θέματα υγείας, εργασία σε projects ως τελειόφοιτος, κτλ. Δεν θα σε ρωτήσουν για να κρίνουν εάν θα σε συγχωρέσουν που άργησες να τελειώσεις. Μην ακούς βλακείες.

αυτο ρωταω εγω ,γιατι ουσιαστικα θα εχω ενεργο χρονο 4 χρονια ,αφου τα 3 ημουν αρρωστος και δεν εδινα μαθηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...