Προς το περιεχόμενο

ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ-ΞΕΝΟΙΚΙΑΣΜΑ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

πλεον λογω πανδημιας στη πλειοψηφια τα πανεπιστημια δουλευουν απομακρυσμενα μεσω πλατφορμας. Ακομα και πρακτικο κομματι να εχεις (π.χ χημεια) θα πρεπει να ενημερωσεις σχολη, να σου δωσουν αδεια και μετα να πας (δηλαδη ολοκληρο πρωτοκολλο)

στη περιπτωση σου οπως γραφτηκε και σου λεει και ο καθηγητς/τρια δεν υπαρχει λογος να μενεις στο σπιτι που νοικιαζεις. Καθε συμβολαιο μπορει να διακοπει με τη καταλληλη χρηματικη αποζημιωση. Μη ξεχνας οτι και ο ιδιοκτητης θα ενδιαφερεται να το ξενοικιασει το σεπτεμβρη που ειναι γενικα καλη περιοδος να βρει ενοικιαστες. Αποψη μου ειναι να ενημερωσεις ιδιοκτητη οσο γινεται νωριτερα γιατι μονο θετικο θα εχει.

(αν θες να φυγεις απο το σπιτι κανενας ιδιοκτητης δε μπορει να σε αναγκασει να συνεχισεις απλως πρεπει να τηρησεις τους ορους συμβολαιου που συνηθως ειναι χρηματικη αποζημιωση)

Άρα μου λες ότι θα πληρώσω όλα τα ενοίκια όλο του έτους. Αυτό είναι τρελό. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, τότε θα απευθυνθώ εγώ ο ίδιος στο συλλογο προστασιας ενοικιαστων. Αυτό είναι μεγάλη αδικία. Κατά τα άλλα ο νόμος προστατεύει τον ενοικιαστή. χαχα

 

Διαβάζοντας όμως το συμβόλαιο δεν βλέπω να έχει βάλει κάποιο όρο. Μόνο την εγγύηση αναφέρει ότι αν φύγω πιο μπροστά θα τη κρατήσει

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως μεταπτυχιακός, μπορώ να πω ότι μου χρειάστηκε να μείνω εκεί που έκανα το μεταπτυχιακό για τους εξής λόγους

  • Έτρεχα κάθε μερα βιβλιοθήκη για αναζήτηση πηγών, παλιώ και νέων, και ως μεταπτυχιακός μπορούσα να δανείζομαι πάρα πολλά βιβλία για περίπου όσο τα ήθελα. Αν έχεις τις πηγές σου τακτοποιημένες από πριν κομπλέ.
  • Είχα κάνει νέες παρέες και είχα σχέση και γενικά περνούσα πολύ καλά οπότε δεν έλεγε να φύγω. Αν εσύ δεν επηρεάζεσαι από αυτό αγνόησέ το.
  • Είχαμε ψιλοκαλή χημεία με τον επιβλέποντα και βλεπόμασταν περίπου 3 φορές τον μήνα και κάναμε πολλές διορθώσεις και διαφοροποιήσεις οπότε "χρειαζόταν".

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι έξτρα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Ως μεταπτυχιακός, μπορώ να πω ότι μου χρειάστηκε να μείνω εκεί που έκανα το μεταπτυχιακό για δύο κυρίως λόγους

  • Έτρεχα κάθε μερα βιβλιοθήκη για αναζήτηση πηγών, παλιώ και νέων, και ως μεταπτυχιακός μπορούσα να δανείζομαι πάρα πολλά βιβλία για περίπου όσο τα ήθελα. Αν έχεις τις πηγές σου τακτοποιημένες από πριν κομπλέ.
  • Είχα κάνει νέες παρέες και είχα σχέση και γενικά περνούσα πολύ καλά οπότε δεν έλεγε να φύγω. Αν εσύ δεν επηρεάζεσαι από αυτό αγνόησέ το.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι έξτρα.

Τι αντικείμενο τελείωσες? Και τι τομέα είχε το μεταπτυχιακό?

 

Σε ρωτάω γιατί έχει σημασία. ΑΝ ήσουν σε χημείες , βιολογίες, μηχανικούς κλπ, που κάθε μέρα έπρεπε να ήσουν εργαστήριο ή βιβλιοθήκη , οκ το κατανοώ.

 

Τώρα εγώ έχω πάρει ένα πρακτικό θέμα, που αφορά το μανατζμεντ και γενικα τα οικονομικά των επιχειρήσεων που όπως μου είπε και η καθηγήτρια δεν χρειάζεται να ανέβω αυτό το εξάμηνο. Βέβαια εμείς έχουμε και τα σαιτ που δίνουν επιστημονικά άρθρα σε περίπτωση θεωτηρικού θέματος στη διπλωματική. Οπότε αν μου απαντούσες στις 2 πρώτες ερωτήσεις θα με βοηθούσες.

 

Επίσης για το δεύτερο σκέλος της κουκίδας, εντάξει αυτά είναι και λίγο σχετικά. Δηλαδή, εμένα με νοιάζει να τελειώσω γιατί δεν ενδιαφέρομαι να μείνω στο μέρος που σπουδάζω για πολλούς και διαφόρους λόγους. Αφού είχες σχέση και σταθερή παρέα το καταλαβαίνω. Γυναίκες βρίσκεις παντού άλλωστε... χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, m.gial είπε

Τι αντικείμενο τελείωσες? Και τι τομέα είχε το μεταπτυχιακό?

Σε ρωτάω γιατί έχει σημασία. ΑΝ ήσουν σε χημείες , βιολογίες, μηχανικούς κλπ, που κάθε μέρα έπρεπε να ήσουν εργαστήριο ή βιβλιοθήκη , οκ το κατανοώ.

Τώρα εγώ έχω πάρει ένα πρακτικό θέμα, που αφορά το μανατζμεντ και γενικα τα οικονομικά των επιχειρήσεων που όπως μου είπε και η καθηγήτρια δεν χρειάζεται να ανέβω αυτό το εξάμηνο. Βέβαια εμείς έχουμε και τα σαιτ που δίνουν επιστημονικά άρθρα σε περίπτωση θεωτηρικού θέματος στη διπλωματική. Οπότε αν μου απαντούσες στις 2 πρώτες ερωτήσεις θα με βοηθούσες.

Επίσης για το δεύτερο σκέλος της κουκίδας, εντάξει αυτά είναι και λίγο σχετικά. Δηλαδή, εμένα με νοιάζει να τελειώσω γιατί δεν ενδιαφέρομαι να μείνω στο μέρος που σπουδάζω για πολλούς και διαφόρους λόγους. Αφού είχες σχέση και σταθερή παρέα το καταλαβαίνω. Γυναίκες βρίσκεις παντού άλλωστε... χαχα

Στον α' κύκλο ήμουν Οικονομικά (ερχόμουν από Μαθηματικό τμήμα και πήρα κάποια εισαγωγικά μαθήματα) και στον β' κύκλο έκανα Στατιστικά Μοντέλα Οικονομετρίας. Τμήμα Οικονομικών Επιστημών ουσιαστικά.

Από εργαστήρια σχεδόν τίποτα πέρα από κάτι αστεία μαθήματα μια φορά την εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Στον α' κύκλο ήμουν Οικονομικά (ερχόμουν από Μαθηματικό τμήμα και πήρα κάποια εισαγωγικά μαθήματα) και στον β' κύκλο έκανα Στατιστικά Μοντέλα Οικονομετρίας. Τμήμα Οικονομικών Επιστημών ουσιαστικά.

Από εργαστήρια σχεδόν τίποτα πέρα από κάτι αστεία μαθήματα μια φορά την εβδομάδα.

Ναι αντιλαμβάνομαι τι εννοείς. Όντως αυτό ήθελα ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ. Βέβαια αγαπητέ Τζον, τώρα με το κορωναιό και υπό την αμφισβήτηση ότι τα πανεπιστήμια θα πάνε με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, αβέβαιο είναι αν θα είναι ανοιχτές και οι βιβλιοθήκες. οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m.gial είπε

Ναι αντιλαμβάνομαι τι εννοείς. Όντως αυτό ήθελα ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ. Βέβαια αγαπητέ Τζον, τώρα με το κορωναιό και υπό την αμφισβήτηση ότι τα πανεπιστήμια θα πάνε με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, αβέβαιο είναι αν θα είναι ανοιχτές και οι βιβλιοθήκες. οπότε...

Δεν ξέρω τι να πω. Γενικότερα δεν είμαι και το πιο έμπιστο άτομο να ρωτήσεις γιατί εγώ στο μεταπτυχιακό έβγαλα πολύ άχτι όσον αφορά την ζωή γιατί όταν ήμουν προπτυχιακός στο μαθηματικό δεν είχα καθόλου παρέες ούτε σχέσεις ούτε τπτ και όταν άλλαξα πόλη για μεταπτυχιακό λέω θα τα γαμήσω όλα που όντως έκανα. Οπότε ό,τι και να μου πεις θα σου πω κάτσε, που ενδεχομένως να μην είναι το σωστό για την περίπτωση σου αλλά είναι αυτό που λειτούργησε για την δική μου ευτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JohnGTA είπε

Δεν ξέρω τι να πω. Γενικότερα δεν είμαι και το πιο έμπιστο άτομο να ρωτήσεις γιατί εγώ στο μεταπτυχιακό έβγαλα πολύ άχτι όσον αφορά την ζωή γιατί όταν ήμουν προπτυχιακός στο μαθηματικό δεν είχα καθόλου παρέες ούτε σχέσεις ούτε τπτ και όταν άλλαξα πόλη για μεταπτυχιακό λέω θα τα γαμήσω όλα που όντως έκανα. Οπότε ό,τι και να μου πεις θα σου πω κάτσε, που ενδεχομένως να μην είναι το σωστό για την περίπτωση σου αλλά είναι αυτό που λειτούργησε για την δική μου ευτυχία.

Γενικά σε βλέπω ζωηρό. Σ αρέσει να τα κάνεις όλα ώπα, κοινώς να τα γ....ας όλα. Ωραίος. Καλά έκανες. Τα καλυτερά μας χρόνια είναι αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, m.gial είπε

Γενικά σε βλέπω ζωηρό. Σ αρέσει να τα κάνεις όλα ώπα, κοινώς να τα γ....ας όλα. Ωραίος. Καλά έκανες. Τα καλυτερά μας χρόνια είναι αυτά

Ντάξει όπως το βλέπει κανείς. Δεν το μετανιώνω. Και ούτε ελπίζω να το μετανιώσεις εσύ. Παρόλο που στην Ελλάδα τα μεταπτυχιακά είναι λίγο κωλοχανεία, αξίζει ως χαρτί πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...