Προς το περιεχόμενο

ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ-ΞΕΝΟΙΚΙΑΣΜΑ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπου να ναι τελειώνω το μεταπτυχιακό μου. Μου μένει μόνο η διπλωματική εργασία, η οποία ξεκινάει από το Σεπτέμβριο και τελειώνει τέλη Φεβρουαρίου του 2021. Από ότι μου είπε ο υπεύθυνος καθηγητής θα συναντιόμαστε μια φορά το μήνα, και γι αυτό το λόγο θεωρώ περιττό το να συνεχίζω να νοικιάζω στη Θεσσαλονίκη. Αναλυτικά, μίλησα μαζί του και μου είπε ότι στο 3ο εξάμηνο που είναι η διπλωματική εργασία, δεν χρειάζεται να νοικιάζω, και να μην ανέβω καν στη Θεσσαλονικη, ενω μου τονισε οτι το θεμα του e-mail, θα το δηλωσουμε ηλεκτρονικά όπως και αν χρειαστεί να συναντιόμαστε αυτό θα γίνεται με τηλεδιασκέψεις.

Εσείς θεωρείται ότι πρέπει να συνεχίζω να νοικιάζω ΜΟΝΟ για τη διπλωματική??

Έχετε εμπειρία από διπλωματικές εργασίες πόσες φορές συναντιόσασταν με το καθηγητή?

Εδώ να βάλω έναν αστερίσκο *

Λόγω του Κορωναιου , ειδικά νομίζω ότι αυτό θα γίνεται μονο ηλεκτρονικά σε ολα τα πανεπιστημια

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το θέμα της διπλωματικής σου είναι βιβλιογραφικό και μπορείς να βρισκεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι και με σύνδεση από μέρη εκτός πανεπιστημίου όχι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεις να πληρωωεις ενοίκιο, ρευμα κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Αν το θέμα της διπλωματικής σου είναι βιβλιογραφικό και μπορείς να βρισκεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι και με σύνδεση από μέρη εκτός πανεπιστημίου όχι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεις να πληρωωεις ενοίκιο, ρευμα κλπ. 

To θέμα μου είναι πρακτικό αριθμητικο και αφορα τους κλαδους των επιχειρησεων

 

Επισης να σε ενημερωσω για το τυπικο σκελος και σ ευχαριστω για την απάντηση, ότι πλεον οι βιβλιοθηκες έχουν χάσει το νοημα τους. Οι καθηγητες θελουν επιστημονικα αρθρα απο scopus, google scholar με συνδεση με τα πανεπιστημιακα e-mail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, m.gial είπε

To θέμα μου είναι πρακτικό αριθμητικο και αφορα τους κλαδους των επιχειρησεων

Επισης να σε ενημερωσω για το τυπικο σκελος και σ ευχαριστω για την απάντηση, ότι πλεον οι βιβλιοθηκες έχουν χάσει το νοημα τους. Οι καθηγητες θελουν επιστημονικα αρθρα απο scopus, google scholar με συνδεση με τα πανεπιστημιακα e-mail

αν μπορείς να μπεις μόνο με το μειλ σου ναι, παλιότερα σε κάποια μπαίναμε μόνο μεσω του δικτυου του πανεπιστημίου. αφού λοιπον δεν χρειάζεται εργαστηριακή έρευνα θα είσαι μια χαρά κι από το σπίτι σου. το θέμα είναι αν δεν έχει λήξει το συμβόλαιο για το σπίτι αν θα δεχτούν να σου το ξενοικιασουν...

Επεξ/σία από velociraptoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, velociraptoras είπε

αν μπορείς να μπεις μόνο με το μειλ σου ναι, παλιότερα σε κάποια μπαίναμε μόνο μεσω του δικτυου του πανεπιστημίου. αφού λοιπον δεν χρειάζεται εργαστηριακή έρευνα θα είσαι μια χαρά κι από το σπίτι σου. το θέμα είναι αν δεν έχει λήξει το συμβόλαιο για το σπίτι ανα θα δεχτούν να σου το ξενοικιασουν...

Αυτό με προβλημάτισε το τελευταίο που είπες. Το συμβολαίο μου λήγει τον Ιούνιο του 2021 και εγώ θέλω να φύγω από το Σεπτέμβριο του 2020. Νομίζω, από ότι ρώτησα δικηγόρο και φίλο μου μεσίτη, ότι φεύγω όποτε θέλω. Δεν μπορεί ο σπιτονοικοκύρης να μου επιβάλλει να κάτσω με το ζόρι και να πληρώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσες συναντήσεις γίνονται με τον επιβλέποντα ποικίλλει ανάλογα με τον τρόπο που προτιμάει να δουλεύει ο κάθε καθηγητής (μπορεί να σου ορίσει εκείνος κάποιες στάνταρ ή μπορεί να περιμένει να του ζητάς εσύ συνάντηση), τον τρόπο που δουλεύεις εσύ και το θέμα σου.

Το πιο ασφαλές πάντως είναι να στέλνεις τμηματικά τη δουλειά σου, για να σου επιβεβαιώνει ότι προχωράς όπως πρέπει ή να προτείνει διορθώσεις. Δηλαδή, απόφυγε το να παραδώσεις κατευθείαν στο τέλος με ελάχιστο χρονικό περιθώριο για διορθώσεις. Το ιδανικό είναι όταν παραδώσεις την τελική εκδοχή της εργασίας, ο καθηγητής να έχει ήδη μια καλή ιδέα για το περιεχόμενό της από τα προηγούμενα μέιλ σου, από προσχέδια και γενικά από την επαφή σας. 

Εφόσον δεν θα σε διευκολύνει σε κάτι πρακτικό το να μείνεις Θεσσαλονίκη και σου το είπε και ο ίδιος ο επιβλέπων, ξενοίκιασε.

Όσον αφορά το να τερματίσεις νωρίτερα το συμβόλαιο ενοικίασης του σπιτιού σου, πρέπει να διαβάσεις τους όρους του συμβολαίου. Λογικά θα αναφέρει ποια είναι η ρήτρα. Για να γίνει φιλικά η διευθέτηση, θα πρέπει κι εσύ να ενημερώσεις νωρίτερα τον ιδιοκτήτη για το πότε θα φύγεις, ώστε να έχει χρόνο να βρει καινούργιο ενοικιαστή και να μην του κοστίσει οικονομικά το ότι αποφάσισες να φύγεις νωρίτερα. Έτσι γίνεται συνήθως. Και πάλι εναπόκειται στην καλή του θέληση. Μπορεί να σου κρατήσει την εγγύηση αλλιώς ή κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, m.gial είπε

Αυτό με προβλημάτισε το τελευταίο που είπες. Το συμβολαίο μου λήγει τον Ιούνιο του 2021 και εγώ θέλω να φύγω από το Σεπτέμβριο του 2020. Νομίζω, από ότι ρώτησα δικηγόρο και φίλο μου μεσίτη, ότι φεύγω όποτε θέλω. Δεν μπορεί ο σπιτονοικοκύρης να μου επιβάλλει να κάτσω με το ζόρι και να πληρώνω

κανονικά ναι. στην πράξη όμως ειδικά φέτος με τον ιο πολλά παιδιά δέχονται εκβιασμούς για να μην ξενοικιάσουν, από το μαρτη κι ακόμα δε μπορούν να φυγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

κανονικά ναι. στην πράξη όμως ειδικά φέτος με τον ιο πολλά παιδιά δέχονται εκβιασμούς για να μην ξενοικιάσουν, από το μαρτη κι ακόμα δε μπορούν να φυγουν

Ο νόμος είναι ενδοτικό δίκαιο. αλλάζει με αντίθετη συμφωνια των μερών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

Το πόσες συναντήσεις γίνονται με τον επιβλέποντα ποικίλλει ανάλογα με τον τρόπο που προτιμάει να δουλεύει ο κάθε καθηγητής (μπορεί να σου ορίσει εκείνος κάποιες στάνταρ ή μπορεί να περιμένει να του ζητάς εσύ συνάντηση), τον τρόπο που δουλεύεις εσύ και το θέμα σου.

Το πιο ασφαλές πάντως είναι να στέλνεις τμηματικά τη δουλειά σου, για να σου επιβεβαιώνει ότι προχωράς όπως πρέπει ή να προτείνει διορθώσεις. Δηλαδή, απόφυγε το να παραδώσεις κατευθείαν στο τέλος με ελάχιστο χρονικό περιθώριο για διορθώσεις. Το ιδανικό είναι όταν παραδώσεις την τελική εκδοχή της εργασίας, ο καθηγητής να έχει ήδη μια καλή ιδέα για το περιεχόμενό της από τα προηγούμενα μέιλ σου, από προσχέδια και γενικά από την επαφή σας. 

Εφόσον δεν θα σε διευκολύνει σε κάτι πρακτικό το να μείνεις Θεσσαλονίκη και σου το είπε και ο ίδιος ο επιβλέπων, ξενοίκιασε.

Όσον αφορά το να τερματίσεις νωρίτερα το συμβόλαιο ενοικίασης του σπιτιού σου, πρέπει να διαβάσεις τους όρους του συμβολαίου. Λογικά θα αναφέρει ποια είναι η ρήτρα. Για να γίνει φιλικά η διευθέτηση, θα πρέπει κι εσύ να ενημερώσεις νωρίτερα τον ιδιοκτήτη για το πότε θα φύγεις, ώστε να έχει χρόνο να βρει καινούργιο ενοικιαστή και να μην του κοστίσει οικονομικά το ότι αποφάσισες να φύγεις νωρίτερα. Έτσι γίνεται συνήθως. Και πάλι εναπόκειται στην καλή του θέληση. Μπορεί να σου κρατήσει την εγγύηση αλλιώς ή κάτι τέτοιο.

Σχετικά με τη διπλωματική εργασία, η καθηγήτρια μου είπε αυτό ακριβώς στο e-mail: 

"Μην αγχώνεσαι…Αυτό το εξάμηνο δεν χρειάζεται να έρθεις Θεσσαλονίκη…Το θέμα δεν το δηλώνεις κάπου…θα το αποφασίσουμε μαζί μέσω email.
 
Επίσης, όλη η επικοινωνία για την εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας μπορεί να γίνει μέσω email και εξ΄αποστάσεως…αν χρειαστεί θα κανονίσουμε συναντήσεις μέσω zoom"
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, m.gial είπε

Σχετικά με τη διπλωματική εργασία, η καθηγήτρια μου είπε αυτό ακριβώς στο e-mail: 

"Μην αγχώνεσαι…Αυτό το εξάμηνο δεν χρειάζεται να έρθεις Θεσσαλονίκη…Το θέμα δεν το δηλώνεις κάπου…θα το αποφασίσουμε μαζί μέσω email.
 
Επίσης, όλη η επικοινωνία για την εκπόνηση της διπλωματικής εργασίας μπορεί να γίνει μέσω email και εξ΄αποστάσεως…αν χρειαστεί θα κανονίσουμε συναντήσεις μέσω zoom"
 
 

Ε, άρα, θα συνεργαστείτε μια χαρά μέσω μέιλ και αν χρειαστεί και με ηλεκτρονικά meetings. Μην αγχώνεσαι, σου το λέει κι η καθηγήτρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ανήξερη είπε

Ε, άρα, θα συνεργαστείτε μια χαρά μέσω μέιλ και αν χρειαστεί και με ηλεκτρονικά meetings. Μην αγχώνεσαι, σου το λέει κι η καθηγήτρια!

 

Για άλλο πράγμα ήρθα να ρωτήσω και άλλο προέκυψε. Αγχώθηκα τώρα με τα ενοίκια και φοβάμαι μη μου απαιτήσει να κάτσω με το ζόρι ή να πληρώσω και τον 1 χρόνο που υπολείπεται. Αυτό θα ήταν αδικία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, m.gial είπε

Για άλλο πράγμα ήρθα να ρωτήσω και άλλο προέκυψε. Αγχώθηκα τώρα με τα ενοίκια και φοβάμαι μη μου απαιτήσει να κάτσω με το ζόρι ή να πληρώσω και τον 1 χρόνο που υπολείπεται. Αυτό θα ήταν αδικία

Να πληρώσεις έναν χρόνο ολόκληρο αποκλείεται, αλλά και το να πληρώσεις μόνο μέχρι το μήνα που θα κάτσεις δύσκολο.  Διάβασε το συμβόλαιό σου - έχεις υπογράψει κάποιους όρους, κάπου αναφέρει και τι γίνεται στην περίπτωση που φύγεις νωρίτερα.

Για να μην πληρώσεις τίποτα, νομίζω ότι έπρεπε κι εσύ να είσαι τυπικός απέναντί στον ιδιοκτήτη, να ενημερώσεις πολύ νωρίτερα (άρα, να το έχεις ήδη κάνει), για να αρχίσει να ψάχνει τον επόμενο ενοικιαστή.

Αλλά ξαναρώτησε δικηγόρο, αν ξέρεις κάποιον (ο πρώτος σαν να σου τα είπε περίεργα εύκολα, αλλά δεν ξέρω κιόλας), και αποφάσισε πότε θα ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ανήξερη είπε

Να πληρώσεις έναν χρόνο ολόκληρο αποκλείεται, αλλά και το να πληρώσεις μόνο μέχρι το μήνα που θα κάτσεις δύσκολο.  Διάβασε το συμβόλαιό σου - έχεις υπογράψει κάποιους όρους, κάπου αναφέρει και τι γίνεται στην περίπτωση που φύγεις νωρίτερα.

Για να μην πληρώσεις τίποτα, νομίζω ότι έπρεπε κι εσύ να είσαι τυπικός απέναντί στον ιδιοκτήτη, να ενημερώσεις πολύ νωρίτερα (άρα, να το έχεις ήδη κάνει), για να αρχίσει να ψάχνει τον επόμενο ενοικιαστή.

Αλλά ξαναρώτησε δικηγόρο, αν ξέρεις κάποιον (ο πρώτος σαν να σου τα είπε περίεργα εύκολα, αλλά δεν ξέρω κιόλας), και αποφάσισε πότε θα ενημερώσεις τον ιδιοκτήτη.

Μόλις ρώτησα ένα φιλο μου στο μεσετζερ που εχει τελειωσει Νομικη και ειναι πρωην συμμαθητος μου. Μου ειπε το εξης: "Να φύγεις. Δεν έχει δικαίωμα ο σπιτονοικοκρης. Αρκεί να συνεννοηθείςς για τον ακριβή χρόνο π μπορείς να φύγεις. Απλά χάνω την εγγύηση. Σιγά τα αυγά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πλεον λογω πανδημιας στη πλειοψηφια τα πανεπιστημια δουλευουν απομακρυσμενα μεσω πλατφορμας. Ακομα και πρακτικο κομματι να εχεις (π.χ χημεια) θα πρεπει να ενημερωσεις σχολη, να σου δωσουν αδεια και μετα να πας (δηλαδη ολοκληρο πρωτοκολλο)

 

στη περιπτωση σου οπως γραφτηκε και σου λεει και ο καθηγητς/τρια δεν υπαρχει λογος να μενεις στο σπιτι που νοικιαζεις. Καθε συμβολαιο μπορει να διακοπει με τη καταλληλη χρηματικη αποζημιωση. Μη ξεχνας οτι και ο ιδιοκτητης θα ενδιαφερεται να το ξενοικιασει το σεπτεμβρη που ειναι γενικα καλη περιοδος να βρει ενοικιαστες. Αποψη μου ειναι να ενημερωσεις ιδιοκτητη οσο γινεται νωριτερα γιατι μονο θετικο θα εχει.

(αν θες να φυγεις απο το σπιτι κανενας ιδιοκτητης δε μπορει να σε αναγκασει να συνεχισεις απλως πρεπει να τηρησεις τους ορους συμβολαιου που συνηθως ειναι χρηματικη αποζημιωση)

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...