Προς το περιεχόμενο

Σχολη Εμπορικου Ναυτικου στη Βουλγαρια(Βαρνα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Λαμπρό μέλλον το επάγγελμα ειδικά για τα διπλώματα γ’ με μισθούς Itf και στην ελληνική σημαία πλέον. 

Καλά τα λέει . Δουλειά μόνο με πολύ γερό βύσμα θα βρεις. Και όσο για το τι μέλλον έχει πλέον το επάγγελμα για τους Έλληνες βλέπε παραπάνω.


Σε αυτό το επάγγελμα βλέπουν πολλοί το τυρί( λεφτά ) αλλά λίγοι βλέπουν την φάκα...

Επισης είμαστε σε λάθος ενότητα πρέπει να πάει στην εκπαίδευση. 

Παίζει τόσο πολύ ρόλο η ηλικία όντως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, ChrisZmp είπε

 

Επίσης θεωρείται ανώτερη από τις ΑΕΝ Ελλάδας λόγω του ότι είναι πανεπιστήμιο ενώ οι Ελληνικές είναι ακαδημίες(ανώτερη όχι ανώτατη εκπαίδευση).

Για γέλια είναι η σχολή της Βουλγαρίας. Μόνο που το σκεφτομε γελάω.Ελληνας  δοκιμος η μετά τρίτος από την σχολή της Βουλγαρίας. . Μόνο και που το σκεφτομε με πιανουν τα γέλια. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mp123 είπε

Για γέλια είναι η σχολή της Βουλγαρίας.

Όταν πετάς ένα τέτοιο σχόλιο και δεν το υποστηρίζεις με κανένα άλλο στοιχείο ακούγεται σαν προσωπική άποψη, πράγμα που δεν βοηθάει καπου στη συγκεκριμένη συζήτηση.

Αλλα είμαι ειλικρινά περίεργος γιατί το λες αυτό, έχεις ακούσει κάτι από γνωστό η είχες κακή προσωπική εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ChrisZmp είπε

Όταν πετάς ένα τέτοιο σχόλιο και δεν το υποστηρίζεις με κανένα άλλο στοιχείο ακούγεται σαν προσωπική άποψη, πράγμα που δεν βοηθάει καπου στη συγκεκριμένη συζήτηση.

Αλλα είμαι ειλικρινά περίεργος γιατί το λες αυτό, έχεις ακούσει κάτι από γνωστό η είχες κακή προσωπική εμπειρία;

Ειναι στο ιντερνετ,πρεπει να ειναι αληθεια.

Ακουσε τον,φαινεται γνώστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ChrisZmp είπε

Παίζει τόσο πολύ ρόλο η ηλικία όντως;

Στο ξεκίνημα είναι το δύσκολο. Μην ξεχνάς ότι θα είσαι από μια σχολή που δεν έχει τόσο κύρος    όσο η Αεν στην Ελλάδα , και μέχρι να πάρεις το χαρτί θες 4 χρόνια στην καλύτερη. Επίσης οι δόκιμοι από την Αεν επιδοτούνται και δεν κοστίζουν σχεδόν τίποτα στον εφοπλιστή. Καταλαβαίνεις ποσό δύσκολο είναι για κάποιον σαν εσένα να ξεκινήσει. Χρειάζεσαι γερό μέσο. Ελπίζω να έχεις κάποιον εφοπλιστή κοντοχωριανό...

Αν ήμουν στην θέση σου και είχα γερό μέσο να βρω δουλειά θα εκανα ένα μπαρκο  να δω αν μου αρέσει και θα το πήγαινα από ναυτικό λύκειο 2 χρόνια ώστε για να μην δώσω κανένα φράγκο. Εκτός αν θες τις πανεπιστημιακές γνώσεις και δεν θες να γίνεις ναυτικός όποτε πάω πάσο. 

Μηπως πρέπει αρχικά να μπαρκάρεις να δεις αν σου αρέσει,  για να  μην δώσεις ένα σκασμό λεφτά και μετά μείνεις με ένα χαρτί αχρείαστο στο χέρι το οποίο κόστισε τουλάχιστον 3500 για τις έγραφες; 

Ζήτηση για εργασία  υπάρχει μεγάλη αυτή την στιγμή  στους ανώτερους αξιωματικούς. Τα πληρώματα ελληνικά έχουν πεθάνει  και στα διπλώματα γ  είναι δύσκολα τα πράματα και από το 2021 θα δυσκολέψει πολύ λόγω itf συμβάσεων. 
 
Λυπαμαι που το λέω αλλά εκτίμηση μου είναι ότι το επάγγελμα πλεον έχει αρχίσει να σβήνει και για τους αξιωματικούς τους Έλληνες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, CrownP είπε

Ειναι στο ιντερνετ,πρεπει να ειναι αληθεια.

Ακουσε τον,φαινεται γνώστης.

C/E  

Αν κατάλαβες που δεν πιστευω να κατάλαβες.

4 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Στο ξεκίνημα είναι το δύσκολο. Μην ξεχνάς ότι θα είσαι από μια σχολή που δεν έχει τόσο κύρος    όσο η Αεν στην Ελλάδα , και μέχρι να πάρεις το χαρτί θες 4 χρόνια στην καλύτερη. Επίσης οι δόκιμοι από την Αεν επιδοτούνται και δεν κοστίζουν σχεδόν τίποτα στον εφοπλιστή. Καταλαβαίνεις ποσό δύσκολο είναι για κάποιον σαν εσένα να ξεκινήσει. Χρειάζεσαι γερό μέσο. Ελπίζω να έχεις κάποιον εφοπλιστή κοντοχωριανό...

Αν ήμουν στην θέση σου και είχα γερό μέσο να βρω δουλειά θα εκανα ένα μπαρκο  να δω αν μου αρέσει και θα το πήγαινα από ναυτικό λύκειο 2 χρόνια ώστε για να μην δώσω κανένα φράγκο. Εκτός αν θες τις πανεπιστημιακές γνώσεις και δεν θες να γίνεις ναυτικός όποτε πάω πάσο. 

Μηπως πρέπει αρχικά να μπαρκάρεις να δεις αν σου αρέσει,  για να  μην δώσεις ένα σκασμό λεφτά και μετά μείνεις με ένα χαρτί αχρείαστο στο χέρι το οποίο κόστισε τουλάχιστον 3500 για τις έγραφες; 

Ζήτηση για εργασία  υπάρχει μεγάλη αυτή την στιγμή  στους ανώτερους αξιωματικούς. Τα πληρώματα ελληνικά έχουν πεθάνει  και στα διπλώματα γ  είναι δύσκολα τα πράματα και από το 2021 θα δυσκολέψει πολύ λόγω itf συμβάσεων. 
 
Λυπαμαι που το λέω αλλά εκτίμηση μου είναι ότι το επάγγελμα πλεον έχει αρχίσει να σβήνει και για τους αξιωματικούς τους Έλληνες. 

Φιλε μου τζάμπα γράφεις τόσο πολυ. Γράψε με δυο λέξεις οπως Εγω και οποίος κατάλαβε κατάλαβε.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mp123 είπε

C/E  

Αν κατάλαβες που δεν πιστευω να κατάλαβες.

Σε είχα καταλάβει εσένα από παλαιότερα αλλά δεν είχα πιάσει το βαθμό σου. 

4 ώρες πριν, Κάβουρας είπε

Λυπαμαι που το λέω αλλά εκτίμηση μου είναι ότι το επάγγελμα πλεον έχει αρχίσει να σβήνει και για τους αξιωματικούς τους Έλληνες. 

Πια είναι η εκτίμηση σου σε αυτό έπειτα από το νέο φορολογικό πολυνομοσχέδιο; Αν επιτρέπεται;

 

4 ώρες πριν, mp123 είπε

Φιλε μου τζάμπα γράφεις τόσο πολυ. Γράψε με δυο λέξεις οπως Εγω και οποίος κατάλαβε κατάλαβε.

Απλώς έχω βαρεθεί να βλέπω νέους φέτος και πέρσι να την μπατανε  πολύ άσχημα και να πιστεύουν ότι όλα είναι ρόδινα... Για δε... Και όλοι δεν ακούγανε και δεν ακούνε...  Τουλάχιστον  να τα καταλάβουν λίγοι καλά είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Σε είχα καταλάβει εσένα από παλαιότερα αλλά δεν είχα πιάσει το βαθμό σου. 

Πια είναι η εκτίμηση σου σε αυτό έπειτα από το νέο φορολογικό πολυνομοσχέδιο; Αν επιτρέπεται;

Απλώς έχω βαρεθεί να βλέπω νέους φέτος και πέρσι να την μπατανε  πολύ άσχημα και να πιστεύουν ότι όλα είναι ρόδινα... Για δε... Και όλοι δεν ακούγανε και δεν ακούνε...  Τουλάχιστον  να τα καταλάβουν λίγοι καλά είναι. 

Το επίπεδο στον τομέα τον δικό μου ( καταλαβενεις τωρα ) είναι απελπιστικό . Ο ένας στους δέκα έχει μυαλό και τις γνώσεις να συνεχίσει. Στο άλλο τομέα οι 6 στους δέκα είναι καλοί. 
Τωρα σε δέκα δεκαπέντε χρόνια θα είναι πολυ δύσκολα τα πράγματα.Οι ελληνικές σημαίες μειώνονται και οι μισθοί οι ίδιοι. Οκ εξαγοράζεις αλλά ως ποτέ ; Εγω σε εφτά χρόνια θα έχω τελειώσει. Κουράγιο στα νέα παιδιά που τωρα αρχίζουν. Πάνε οι καλες εποχές.

Υγ. Παίρνω τα ίδια χρήματα  τωρα που έπαιρνα πριν δέκα χρόνια στον πιο κάτω βαθμό που είμαι τωρα.Αλλα οκ πάλι καλά που έχουμε δουλειά.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Στο ξεκίνημα είναι το δύσκολο. Μην ξεχνάς ότι θα είσαι από μια σχολή που δεν έχει τόσο κύρος    όσο η Αεν στην Ελλάδα , και μέχρι να πάρεις το χαρτί θες 4 χρόνια στην καλύτερη. Επίσης οι δόκιμοι από την Αεν επιδοτούνται και δεν κοστίζουν σχεδόν τίποτα στον εφοπλιστή. Καταλαβαίνεις ποσό δύσκολο είναι για κάποιον σαν εσένα να ξεκινήσει. Χρειάζεσαι γερό μέσο. Ελπίζω να έχεις κάποιον εφοπλιστή κοντοχωριανό...

Αν ήμουν στην θέση σου και είχα γερό μέσο να βρω δουλειά θα εκανα ένα μπαρκο  να δω αν μου αρέσει και θα το πήγαινα από ναυτικό λύκειο 2 χρόνια ώστε για να μην δώσω κανένα φράγκο. Εκτός αν θες τις πανεπιστημιακές γνώσεις και δεν θες να γίνεις ναυτικός όποτε πάω πάσο. 

Μηπως πρέπει αρχικά να μπαρκάρεις να δεις αν σου αρέσει,  για να  μην δώσεις ένα σκασμό λεφτά και μετά μείνεις με ένα χαρτί αχρείαστο στο χέρι το οποίο κόστισε τουλάχιστον 3500 για τις έγραφες; 

Ζήτηση για εργασία  υπάρχει μεγάλη αυτή την στιγμή  στους ανώτερους αξιωματικούς. Τα πληρώματα ελληνικά έχουν πεθάνει  και στα διπλώματα γ  είναι δύσκολα τα πράματα και από το 2021 θα δυσκολέψει πολύ λόγω itf συμβάσεων. 
 
Λυπαμαι που το λέω αλλά εκτίμηση μου είναι ότι το επάγγελμα πλεον έχει αρχίσει να σβήνει και για τους αξιωματικούς τους Έλληνες. 

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις, εστω κι αν δεν ειναι αυτο που ηθελα να ακουσω. Μιλας γενικα η μονο για Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξέρεις πως υπάρχει θέμα με την σχολή στην Ελλάδα καθώς δεν βρίσκεις πλοίο να κάνεις την πρακτική που απαιτείται για να βγάλεις την σχολή. εάν θες να το κάνεις να ξέρεις πως σε πλοίο με ελληνική σημαία είναι σχεδόν απίθανο να μπορέσεις. ψάξτο πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ChrisZmp είπε

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις, εστω κι αν δεν ειναι αυτο που ηθελα να ακουσω. Μιλας γενικα η μονο για Ελλαδα;

Για Έλληνες ναυτικούς μιλάω πάντα εκτός αν θες να μπαρκάρεις με  σύμβαση itf όσα περνούν οι φιλλιπινεζοι. Δηλαδή  1200 ο ναύτης και  3500 ο γ ‘ σε δολάρια μιχτά δηλαδή καθαρά ούτε 2000€. Με 90 ώρες την εβδομάδα δουλειά δηλαδή 13 ώρες την ημέρα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, james01gr είπε

να ξέρεις πως υπάρχει θέμα με την σχολή στην Ελλάδα καθώς δεν βρίσκεις πλοίο να κάνεις την πρακτική που απαιτείται για να βγάλεις την σχολή. εάν θες να το κάνεις να ξέρεις πως σε πλοίο με ελληνική σημαία είναι σχεδόν απίθανο να μπορέσεις. ψάξτο πρώτα

Οκ, είχα την εντύπωση ότι σου βρίσκουν αυτόματα εταιρεία μέσω της σχολής όταν έρχεται το εξαμηνο που κάνεις πρακτική πάνω στο καράβι.

Επεξ/σία από ChrisZmp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ChrisZmp είπε

Οκ, είχα την εντύπωση ότι σου βρίσκουν αυτόματα εταιρεία μέσω της σχολής όταν πρέπει να κάνεις πρακτική πάνω στο καράβι.

για λόγους ευκολίας (και κονέ) οι Έλληνες θέλουν να κάνουν πρακτική σε πλοίο με ελληνική σημαία. θα σου πουν ίσως άλλα παιδιά που ξέρουν παραπάνω ποια ακριβώς είναι τα προβλήματα. την Βάρνα πάντως δεν την θέλουν στην Ελλάδα να ξέρεις.

εάν σου βρουν οι Βούλγαροι οκ, αλλά ρώτα τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινησω κάτι, προσωπικά δεν καίγομαι να μπαρκαρω σε ελληνόκτητο πλοίο η στην Ελλάδα κατά τη διάρκεια και μετά τη σχολή.

Μπορει να είναι από όπουδηποτε δεν υπάρχει πρόβλημα, και έπειτα από κάποια χρόνια αφού αποκτήσω εμπειρία και βαθμό αν χρειαστεί δεν θα ήταν σχετικά πιο εύκολο να βρω Ελληνικο πλοίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...