Προς το περιεχόμενο

Σχολη Εμπορικου Ναυτικου στη Βουλγαρια(Βαρνα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους, ενδιαφερομαι για τη συγκεκριμενη σχολη, εχω διαβασει οτι ειναι αρκετα καλη με αναγνωρισμενο πτυχιο παγκοσμιως, με σχετικα φθηνα διδακτρα  (2000€ το χρονο) και το χαμηλο κοστος ζωης στη Βουλγαρια.

Τα μαθηματα ειναι στα Αγγλικα η Βουλγαρικα και υπαρχει δυνατοτητα πρακτικης και πληρωμης(μπαρκο) κατα τη διαρκεια της φοιτησης, πραγμα που την κανει ελκυστικη επιλογη οσον αφορα τα εξοδα.

Μετα απο τηλεφωνο σε γραφειο που την εκπροσωπει στην Ελλαδα μου ειπαν ενα εξωφρενικο ποσο της ταξης των 2000€ για να με βοηθησουν με τα χαρτια και την εγγραφη μου συν την πληρωμη στη σχολη του πρωτου εξαμηνου που για καποιο λογο ενω γραφει 1000€ ανα εξαμηνο στο site της σχολης μου ειπαν οτι ειναι στα 1375€.

Εχω σκοπο να το ψαξω και να καλεσω και αλλα αντιστοιχα γραφεια αλλα αναρωτιεμαι αν θα μπορουσα να κανω τα χαρτια μονος μου;

Γενικα θα ηθελα να μαθω περισσοτερες πληροφοριες απο ατομα που εχουν εμπειρια με τη σχολη, αν αξιζει γενικα, αν υπαρχει τροπος να μη δωσω 3,500€ ευρω για να ξεκινησω, αν υπαρχουν οντως θεσεις εργασιας και μελλον στο επαγγελμα, και οτιδηποτε αλλο μπορει να θεωρηθει χρησιμο.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμπορικου   ναυτικου   στην   ελλαδα   υπαρχουν   αρκετες   και   καλυτερες.

Καποια   στιγμη   εμπαινες   με   αρκετα   χαμηλο  βαθμο.

Και   χωρις   διδακτρα.....

https://el.wikipedia.org/wiki/Ακαδημίες_Εμπορικού_Ναυτικού_(Ελλάδα)

https://www.naftikachronika.gr/2019/08/27/panellinies-2019-oi-vaseis-tis-naftilias/

Κατω  απο   10   περσι....

• Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού – Πλοίαρχοι 9.827/ Πτώση 105 μόρια

• Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού – Μηχανικοί 8.468 / Αύξηση 2 μόρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε   αν   το   θελεις   για    ακαδημαικη   μορφωση   οκ   αλλα   για   επαγγελματικη   αποκατασταση   πολυ   δυσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Τοτε   αν   το   θελεις   για    ακαδημαικη   μορφωση   οκ   αλλα   για   επαγγελματικη   αποκατασταση   πολυ   δυσκολο.

γιατί αυτό; μια χαρά σταδιοδρομία θα έχει και μεγαλύτερης ηλικίας αν είναι, αρκεί να βρεθεί εταιρεία η οποία να τον προσλάβει για να ταξιδέψει στα πλαίσια των 12 μηνών εκπαιδευτικού ταξιδιού που πρέπει να συμπληρώσει για να πάρει το δίπλωμα του Πλοιάρχου Γ' ή του Μηχανικού Γ. Η αναζήτηση εταιρείας συνήθως γίνεται όταν ήδη είσαι στη σχολή και περνάς και αναζητάς εργασία ως δόκιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

αρκεί να βρεθεί εταιρεία η οποία να τον προσλάβει για να ταξιδέψει στα πλαίσια των 12 μηνών εκπαιδευτικού ταξιδιού

Αυτο   ακριβως.

Γενικοτερα   τα  κριτηρια   σε   αυτες   τις   περιπτωσεις  εχουν  πολλα   παρακλαδια.

Παλιοτερα   δεν  θα   υπηρχε   τετοιο   θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, tigergreg είπε

Αυτο   ακριβως.

Γενικοτερα   τα  κριτηρια   σε   αυτες   τις   περιπτωσεις  εχουν  πολλα   παρακλαδια.

Παλιοτερα   δεν  θα   υπηρχε   τετοιο   θεμα.

Τι εννοείς παρακλάδια; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής, έστω περιληπτικά.

Επεξ/σία από ChrisZmp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας,έχει πάει ο ανιψιός μου και είναι μια χαρά σχολή.και έχει πολλούς Έλληνες.θα σου πρότεινα να ψάξεις λίγο να βρεις κάποιον να σου πει τα κόλπα και τα μυστικά ώστε να γλιτώσεις το τεράστιο ποσό των κερατιατικων.και ναι μια χαρά βρίσκουν δουλειά όπως και αναγνώριση .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια σοβαρή εταιρία θα σε πάρει Φιλε από σχολή της Βουλγαρίας και σε αυτη την ηλικία 30 ετών ;

Να στα πω ωμά . Άστο καλύτερα τζάμπα λεφτά θα χαλάσεις.

 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ChrisZmp είπε

Τι εννοείς παρακλάδια; Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο σαφής, έστω περιληπτικά.

Πολλες    ναυτιλιακες   εχουν   αναθεσει   σε   εταιρειες   προσληψης   προσωπικου  (αμερικανιες  που   εν  μερει   αποδιδουν) την   προσληψη  

στελεχων.

Αυτες   απο  την   μερια   τους   ακολουθωντας    συγκεκριμενα   προτυπα   διαθετουν   μεχρι   και   ψυχολογο   στην   ομαδα   αξιολογησης   τους.

Αν   δουν   λοιπον   καποιον    10   χρονια   μεγαλυτερο   απο  την  πλειοψηφια   των   αιτουντων   σιγουρα   θα  τους   κεντρισει   το  ενδιαφερον.

Στην   εποχη   μας   οι  ιδιαιτερες   περιπτωσεις   κινουν  παντα   το  ενδιαφερον   με  οτι   προκυψει   απ  αυτο  καλο  η  κακο.

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Ποια σοβαρή εταιρία θα σε πάρει Φιλε από σχολή της Βουλγαρίας και σε αυτη την ηλικία 30 ετών ;

Να στα πω ωμά . Άστο καλύτερα τζάμπα λεφτά θα χαλάσεις.

Εσύ που βάζεις και χαμογελάκια στην απάντηση μου, είσαι του επαγγέλματος ή δουλεύεις σε ναυτιλιακή; Κάτι θα ξέρεις παραπάνω, σαν γνήσιος ινσόμνιακ για τις σοβαρές ναυτιλιακές και το καθεστώς που υπάρχει στις προσλήψεις. Και γράφεις και ωμές απαντήσεις, τρομάρα σου.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Iamthagod είπε

Εσύ που βάζεις και χαμογελάκια στην απάντηση μου, είσαι του επαγγέλματος ή δουλεύεις σε ναυτιλιακή; Κάτι θα ξέρεις παραπάνω, σαν γνήσιος ινσόμνιακ για τις σοβαρές ναυτιλιακές και το καθεστώς που υπάρχει στις προσλήψεις. Και γράφεις και ωμές απαντήσεις, τρομάρα σου.

Φιλε μου καμμία φορά η αλήθεια είναι πικρή.

Στο ξαναλέω 30 χρόνων δόκιμος και από σχολή της Βουλγαρίας καληνύχτα. Στα 30 είσαι δεύτερος η υποπλοίαρχος με εμπειρία.

Τωρα αν νομίζεις πως απαντάω χωρίς να ξέρω κανείς μεγάλο λάθος. Τωρα ποιανού τρομάρα είναι άστο καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα κερατιάτικα όπως λες θα τα γλιτώσεις μόνο αν κάνεις μόνος τη διαδικασία. Ότι γίνεται γίνεται. Τώρα το πόσο εύκολο είναι αυτό, είναι άλλη ιστορία. Πρέπει να πας εσύ στη Βουλγαρία, να συνεννοηθείς.... 

Γενικά όλα αυτά τα γραφεία που ασχολούνται με σπουδές στη Βουλγαρία, τσιμπάνε πάνω από χιλιάρικο για να σου κάνουν τη διαδικασία. Ξέρεις ότι θα έχεις κάποιον να απευθυνθείς (στα ελληνικά) αν χρειαστείς κάποια βοήθεια. Τώρα πόσο το κοστολογείς εσύ αυτό, εσύ το ξέρεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, mp123 είπε

Φιλε μου καμμία φορά η αλήθεια είναι πικρή.

Στο ξαναλέω 30 χρόνων δόκιμος και από σχολή της Βουλγαρίας καληνύχτα. Στα 30 είσαι δεύτερος η υποπλοίαρχος με εμπειρία.

Τωρα αν νομίζεις πως απαντάω χωρίς να ξέρω κανείς μεγάλο λάθος. Τωρα ποιανού τρομάρα είναι άστο καλυτερα

Κοίτα μπορεί να είναι και έτσι αλλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί μια εταιρία που θα σου κάνει συμβαση για κάποιους μήνες (που όπως προανέφεραν παραπανω είναι ενσωματωμένη με τη σχολή διότι χρειάζεται για το πτυχίο, συν τη προϋπηρεσία που αποκτά κάποιος)  θα νοιαστει εάν ο αξιωματικός είναι 30 η 35 η ότι τελείωσε στην Βουλγαρία, που ούτως ή άλλως θεωρείται αρκετά καλή σχολή στην Ευρώπη.

Επίσης θεωρείται ανώτερη από τις ΑΕΝ Ελλάδας λόγω του ότι είναι πανεπιστήμιο ενώ οι Ελληνικές είναι ακαδημίες(ανώτερη όχι ανώτατη εκπαίδευση).

Επεξ/σία από ChrisZmp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπρό μέλλον το επάγγελμα ειδικά για τα διπλώματα γ’ με μισθούς Itf και στην ελληνική σημαία πλέον. 

12 ώρες πριν, mp123 είπε

Ποια σοβαρή εταιρία θα σε πάρει Φιλε από σχολή της Βουλγαρίας και σε αυτη την ηλικία 30 ετών ;

Να στα πω ωμά . Άστο καλύτερα τζάμπα λεφτά θα χαλάσεις.

Καλά τα λέει . Δουλειά μόνο με πολύ γερό βύσμα θα βρεις. Και όσο για το τι μέλλον έχει πλέον το επάγγελμα για τους Έλληνες βλέπε παραπάνω.


Σε αυτό το επάγγελμα βλέπουν πολλοί το τυρί( λεφτά ) αλλά λίγοι βλέπουν την φάκα...

 

Επισης είμαστε σε λάθος ενότητα πρέπει να πάει στην εκπαίδευση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...