Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά φωτογραφιών και αποθήκευση


Δέλτα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω μια D5600 για την ώρα κατεβάζω τις φωτογραφίες από το app και τις αποθηκεύω στο κινητό μου. Ξέρετε να μου προτείνετε κάτι για να τις μεταφέρω απευθείας από την κάρτα στον υπολογιστή και μια καλή κάρτα μνήμης να έχω όταν η μια γεμίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Δέλτα είπε

Καλησπέρα, έχω μια D5600 για την ώρα κατεβάζω τις φωτογραφίες από το app και τις αποθηκεύω στο κινητό μου. Ξέρετε να μου προτείνετε κάτι για να τις μεταφέρω απευθείας από την κάρτα στον υπολογιστή και μια καλή κάρτα μνήμης να έχω όταν η μια γεμίζει 

     Μια 32αρα SanDisk είναι ότι καλύτερο , η μεγαλύτερη χωρητικότητα έχει να κάνει με τον αν τραβάτε βίντεο . Για φωτογραφίες , ακόμη και συνδυαστικά raw + jpeg μια 32αρα είναι παραπάνω από αρκετή . Εδώ να θυμίσουμε πως οι μεγάλες χωρητικότητες , πέρα από τα 32MB , έχουν τον κίνδυνο να χαθούν όσα δεδομένα έχουν εκείνη την στιγμή σε περίπτωση αστοχίας υλικού . Σε απλά ελληνικά , αν δεν έχετε συνηθίσει να αδειάζετε την κάρτα μετά από έναν , άντε δύο φωτογραφικούς περιπάτους , σε περίπτωση που καταρρεύσει και για όποιο λόγο θα χάσετε τόσα περισσότερα δεδομένα όσο έχετε μέσα εκείνη την στιγμή κι' αν είναι μια 64αρα γεμάτη , τόσα θα χαθούν . Αν λοιπόν πρόκειται για φωτογραφίες μια 32αρα είναι παραπάνω από αρκετή σε κάθε περίπτωση . 

  Για δεύτερη κάρτα , δεν βλέπω τον λόγο ύπαρξης , αφού αδειάζοντας την υπάρχουσα την ξαναβαζετε μέσα και συνεχίζετε , εννοείται πως έχετε μεταφέρει τα δεδομένα σε κάποιο άλλο μέσο . Δεν βλέπω δλδ τον λόγο να περιμένετε να γεμίσει μια για να βάλετε άλλη . Βγάζετε εικόνες σε έναν περίπατο , όσες βγάλατε τις μεταφέρετε στην επιστροφή σας και τελείωσε . 

   Όσο για το που τις αποθηκεύετε , δεν νομίζω πως το κινητό μόνον είναι αρκετό για κάτι τέτοιο , ίσως πρέπει να μεταφερθούν και σε κάποιον σκληρό .

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό... έχω μία sandisk extreme 64gb, αλλά δεν την αναγνωρίζει ο υπολογιστής (windows 10) και αναγκάζομαι να μεταφέρω τα δεδομένα μέσω της εφαρμογής της canon. Παίζει ρόλο το γεγονός οτι ο υπολογιστής δεν έχει usb 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό... έχω μία sandisk extreme 64gb, αλλά δεν την αναγνωρίζει ο υπολογιστής (windows 10) και αναγκάζομαι να μεταφέρω τα δεδομένα μέσω της εφαρμογής της canon. Παίζει ρόλο το γεγονός οτι ο υπολογιστής δεν έχει usb 3?

    Σε όλες τις θύρες του υπολογιστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagosofron είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό... έχω μία sandisk extreme 64gb, αλλά δεν την αναγνωρίζει ο υπολογιστής (windows 10) και αναγκάζομαι να μεταφέρω τα δεδομένα μέσω της εφαρμογής της canon. Παίζει ρόλο το γεγονός οτι ο υπολογιστής δεν έχει usb 3?

To USB2/3 έχει να κάνει μόνο με την ταχύτητα μεταφοράς και τίποτα άλλο.

Οι sandisk δεν υποστηρίζονται απο κάποιους card readers. Δοκίμασε με άλλο card reader ή συνέδεσε τη φωτογραφική κατευθείαν πάνω στον υπολογιστή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagosofron είπε

Δυστυχώς...

   Εφόσον οι θύρες USB του υπολογιστή είναι ανώτερες σε κατηγορία από αυτήν του card reader δεν βλέπω κάποιον λόγο για περαιτέρω ψάξιμο . Άλλωστε δεν θα μπορούσε να έχουν όλες πρόβλημα . Οπότε αφού αδειάσει η κάρτα , ένα εκ νέου φορμαρισμα ( δεν γνωρίζω την μάρκα της ) ίσως βοηθήσει . 

   Προσωπικά αυτό που χρησιμοποιώ σε πρώτο στάδιο και πριν την μεταφορά των αρχείων σε κάποιον σκληρό , συνδέω ένα card reader με OTG καλώδιο απευθείας στο κινητό , βλέπω πρόχειρα αν με ενδιαφέρει κάποια άμεσα και την κατεβάζω . Επιπλέον έχω λογαριασμό στο Google photos , όπου πληρώνω 1.99 το μήνα για 100Gb χώρου και έχω μια επιπλέον αποθήκη . 

  Δεν νομίζω πως ο υπολογιστής δεν βλέπει την κάρτα και τα αρχεία της , ίσως δεν βλέπει το card reader .  Σε μια τέτοια περίπτωση θα κατέβαζα μια διανομή Ubuntu στον υπολογιστή μέσω του Wubinstaller , εύκολη δουλειά σε όλο το φάσμα της , θα εκκινουσα τον υπολογιστή αυτή την φορά όμως μέσω της Ubuntu για να δω αν συμβαίνει κάτι άλλο .

  Χρήσιμη εγκατάσταση σε πολλές περιπτώσεις , πιάνει ελάχιστο χώρο και απεγκαθισταται ανά πάσα στιγμή μέσω του uninstall των Windows . Έχω ξεχάσει σχεδόν πως λειτουργούν τα Windows ........ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

To USB2/3 έχει να κάνει μόνο με την ταχύτητα μεταφοράς και τίποτα άλλο.

Οι sandisk δεν υποστηρίζονται απο κάποιους card readers. Δοκίμασε με άλλο card reader ή συνέδεσε τη φωτογραφική κατευθείαν πάνω στον υπολογιστή.

Χμμμ αυτό δεν το δοκίμασα, θα αλλαξω card reader. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αυτό το card reader και δεν έχω κάποιο πρόβλημα με sandisk κάρτες. 

https://www.skroutz.gr/s/21233946/Transcend-TS-RDF5-White.html

Σαφώς και δεν είναι περιττή μια δεύτερη κάρτα. Όταν είμαι σε ταξίδι κρατάω backup σε εξωτερικό σκληρό, αλλά την κάρτα την αδειάζω μόνο όταν γυρίσω σπίτι και περάσω τις φωτογραφίες στον υπολογιστή. 

Επίσης μου έχει τύχει να χαλάσει κάρτα adata ενώ είμαι σε ταξίδι. Ευτυχώς είχα δεύτερη και δε χρειάστηκε να ψάχνω να αγοράσω. 

Γενικά sandisk extreme pro χρησιμοποιώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...