Προς το περιεχόμενο

Βιογραφικό με φωτογραφία και ηλικία ή χωρίς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ψιλοσοκαριστεί με τα σχόλια περί ηλικίας, δεν ξέρω αν είμαι τόσο αφελής αλλά δεν θα σκεφτόμουν πραγματικά να τη βάλω ποτέ στο cv μου. Δεν έχω δουλέψει ποτέ Ελλάδα αλλά και πάλι νομικά θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν μπορούσε να δικαιολογηθεί κάτι τέτοιο. Στην τελική, δεν είναι και πυρηνική φυσική, αν έχεις κάποια ημερομηνία που αποφόιτησες από πανεπιστήμιο, σχολείο, ένα εύρος δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

32 λεπτά πριν, doctor_667 είπε

Έχω ψιλοσοκαριστεί με τα σχόλια περί ηλικίας, δεν ξέρω αν είμαι τόσο αφελής αλλά δεν θα σκεφτόμουν πραγματικά να τη βάλω ποτέ στο cv μου. Δεν έχω δουλέψει ποτέ Ελλάδα αλλά και πάλι νομικά θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν μπορούσε να δικαιολογηθεί κάτι τέτοιο. Στην τελική, δεν είναι και πυρηνική φυσική, αν έχεις κάποια ημερομηνία που αποφόιτησες από πανεπιστήμιο, σχολείο, ένα εύρος δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος.

H αποφοίτηση από το σχολείο σπανίως μπαίνει σε βιογραφικό, εκτός αν είναι οι μόνες σπουδές ή έστω οι μόνες ολοκληρωμένες, π.χ. σε ένα βιογραφικό φοιτητή. Τα υπόλοιπα, ναι, δίνουν μια εικόνα, καθώς συνήθως η ηλικία εισαγωγής στο Πανεπιστήμιο είναι προβλέψιμη για τους περισσότερους, αν και όχι όλους.

Αλλά γιατί να είναι "σοκαριστικό" (έστω ψιλο-) το να θεωρούμε οι περισσότεροι ότι μπαίνει χρονολογία γέννησης στα προσωπικά στοιχεία του βιογραφικού; Αν, όπως λες, συνάγεται έτσι κι αλλιώς από τα υπόλοιπα, πώς δικαιολογείται ο χαρακτηρισμός "σοκαριστικό"; Αφού στην ουσία δεν προτείνεις ούτε εσύ το να την κρύψει κάποιος, απλώς λες ότι έτσι κι αλλιώς δίνεται έμμεσα. 

Το θέμα είναι να μπορεί να υποστηρίξει κάποιος το βιογραφικό του, ακόμη και τυχόν μεγάλα κενά διαστήματα μεταξύ των δραστηριοτήτων του και να είναι προετοιμασμένος για αυτό. Συνήθως όσοι συνειδητά δεν γράφουν χρονολογία γέννησης (κατόπιν σκέψης κι όχι επειδή δεν το σκέφτηκαν καν), είναι λόγω ανασφάλειας ότι βάσει της ηλικίας τους θα έπρεπε να έχουν καλύτερο βιογραφικό και έτσι με την ίδια λογική μπορεί στο πτυχίο να έχουν μόνο χρονολογία αποφοίτησης κι όχι εισαγωγής κ.ά.

Αυτό δεν είναι κατακριτέο, απλώς για τον ίδιο τον υποψήφιο είναι καλύτερο να στήσει το βιογραφικό του, αλλά και όλη τη στάση του κατά τη διάρκεια της αναζήτησης δουλειάς, με τρόπο που να του επιτρέπει να δικαιολογεί τα κενά του, χωρίς να τα κρύβει (π.χ. να έχει ένα καλό λόγο για το καθυστερημένο πτυχίο ή για την καθυστερημένη είσοδο στη αγορά εργασίας), γιατί έτσι κι αλλιώς θα φανούν.

Αν η συζητήση γίνεται στη βάση του ότι είναι ρατσιστικό να παίξει ρόλο η ηλικία στην αξιολόγηση του υποψηφίου, συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, doctor_667 είπε

Έχω ψιλοσοκαριστεί με τα σχόλια περί ηλικίας, δεν ξέρω αν είμαι τόσο αφελής αλλά δεν θα σκεφτόμουν πραγματικά να τη βάλω ποτέ στο cv μου. Δεν έχω δουλέψει ποτέ Ελλάδα αλλά και πάλι νομικά θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν μπορούσε να δικαιολογηθεί κάτι τέτοιο. Στην τελική, δεν είναι και πυρηνική φυσική, αν έχεις κάποια ημερομηνία που αποφόιτησες από πανεπιστήμιο, σχολείο, ένα εύρος δεν είναι δύσκολο να το καταλάβει κάποιος.

Οταν βλέπεις αγγελίες που λενε "έως 45 ετών" τότε ψάχνεσαι.`

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το δουμε νορμαλ γιατι να εχει θεμα με την ηλικια η τη φωτογραφια??δεν ειναι προξενειο.......

και αν δεν τα εχεις καλα με την ηλικια σου αστα να πανε...σου μενει κουσουρι......εχουμε γινει χειροτεροι απο το αλλο φυλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostasbm είπε

 

και αν δεν τα εχεις καλα με την ηλικια σου αστα να πανε...σου μενει κουσουρι......εχουμε γινει χειροτεροι απο το αλλο φυλο

Άστοχο το σχόλιο με το "άλλο φύλο". Αν το άλλο φύλο έχει συχνότερα ανασφάλειες σχετικά με την ηλικία του, είναι επειδή δέχεται συχνότερα ηλικιακό ρατσισμό σε διάφορες εκφάνσεις της ζωής του. Στο θέμα της δουλειάς, δέχονται και οι άντρες, αν η ηλικία δεν συνοδεύεται με αντίστοιχες επιτυχίες στον επαγγελματικό τομέα. Ο τρόπος που το αντιμετωπίζεις ρίχνει και στις δυο περιπτώσεις την ευθύνη στο θύμα.

Θα συμφωνήσω, βέβαια, ότι πρέπει να τα έχουμε καλά με την ηλικία μας. Η επιτυχία στον επαγγελματικό τομέα απαιτεί αυτοπεποίθηση, η οποία δεν είναι δυνατό να υπάρχει χωρίς την αποδοχή και της ηλικίας μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα έχεις τα προσόντα στέλνεις foto

αν θες εξήγηση στα ποια είναι προσόντα μη στείλεις 🙂

βεβαια η πολιτικη ορθοτης λέει ότι ο/η υποψήφιος δεν πρέπει να υποκειμενοποιηται διαλέγεις και παίρνεις  

η ηλικία παίζει ρολο γιατι υπάρχουν επιδοτήσεις με κλιμακα μεχρι τα 35 περιπου 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με την εμπειρία μου και μιλάω για θέση τύπου υπάλληλος γραφείου έχω να πω τα εξής. Φωτογραφία σεμνή και επαγγελματική πάντα και από προσωπικά στοιχεία μόνο χρονολογία γέννησης. Αν πάλι είναι να βάλεις φωτογραφία με μαγιό (ναι το έχω δει και αυτό, καλύτερα μη βάλεις) . Το βιογραφικό στα αγγλικά και πάντα ημερομηνίες στην προϋπηρεσία και στις σπουδές. Στον άλλο φαίνεται ότι προσπαθεί να κρύψει κάτι ο υποψήφιος αν δεν υπάρχουν οι ημερομηνίες. Τέλος, να είναι δομημένο και μια, βία μιάμιση σελίδα. Την έκθεση στη συνοδευτική επιστολή που μόνο κάποιες πολυεθνικές ζητάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ανήξερη είπε

Άστοχο το σχόλιο με το "άλλο φύλο". Αν το άλλο φύλο έχει συχνότερα ανασφάλειες σχετικά με την ηλικία του, είναι επειδή δέχεται συχνότερα ηλικιακό ρατσισμό σε διάφορες εκφάνσεις της ζωής του. Στο θέμα της δουλειάς, δέχονται και οι άντρες, αν η ηλικία δεν συνοδεύεται με αντίστοιχες επιτυχίες στον επαγγελματικό τομέα. Ο τρόπος που το αντιμετωπίζεις ρίχνει και στις δυο περιπτώσεις την ευθύνη στο θύμα.

Θα συμφωνήσω, βέβαια, ότι πρέπει να τα έχουμε καλά με την ηλικία μας. Η επιτυχία στον επαγγελματικό τομέα απαιτεί αυτοπεποίθηση, η οποία δεν είναι δυνατό να υπάρχει χωρίς την αποδοχή και της ηλικίας μας.

 απομονωσες ενα σημειο γιατι συνεχισα και ειπα για μας οτι ειμαστε χειροτεροι.....το κουσουρι δεν ειναι ρατσιστικο, στο μαντρι μου το λεμε για τη κακη συνηθεια,ατελεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kostasbm είπε

 απομονωσες ενα σημειο γιατι συνεχισα και ειπα για μας οτι ειμαστε χειροτεροι.....το κουσουρι δεν ειναι ρατσιστικο, στο μαντρι μου το λεμε για τη κακη συνηθεια,ατελεια....

Όχι, δεν το απομόνωσα ούτε κατηγόρησα εσένα για ρατσισμό. Το σχόλιο περί ηλικιακού ρατσισμού δεν πήγαινε στο κουσούρι που είπες - πήγαινε σε αυτούς που βγάζουν αγγελίες για θέσεις όπου άνετα θα μπορούσε να δουλεύει ένας άνθρωπος οποιασδήποτε ηλικίας, αλλά θέτουν ως ανώτατο όριο τα τριανταπέντε ή τα σαράντα κ.λπ. Αν έχει κάποιος θέμα με την ηλικία του είναι επειδή βλέπει ότι την αντιμετωπίζουν ως μειονέκτημα οι άλλοι. 

Τώρα το σημείο με τις γυναίκες το σχολίασα, επειδή η έκφραση "έχουμε γινει χειρότεροι κι από τις γυναίκες" υπονοεί ότι από τις γυναίκες είναι περισσότερο αναμενόμενο να έχουν θέμα με την ηλικία τους έτσι απλά λόγω φύλου. Ενώ ο μόνος λόγος που έχουν περισσότερες γυναίκες θέμα με την ηλικία τους είναι επειδή αξιολογούνται συχνότερα βάσει αυτής. Δεν είναι κάποιο έμφυτο χαρακτηριστικό του γυναικείου χαρακτήρα.

Απομόνωσα πάντως αυτό το σημείο, γιατί με τα υπόλοιπα συμφωνώ. Αυτό μου "χτύπησε" κάπως για τους λόγους που είπα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/8/2020 στις 5:57 ΜΜ, kostasbm είπε

αν το δουμε νορμαλ γιατι να εχει θεμα με την ηλικια η τη φωτογραφια??δεν ειναι προξενειο.......

και αν δεν τα εχεις καλα με την ηλικια σου αστα να πανε...σου μενει κουσουρι......εχουμε γινει χειροτεροι απο το αλλο φυλο

το δικό μας φύλο αντιμετωπίζεται ήδη ρατσιστικά όσον αφορά την ηλικία ή τη μητρότητα. Συνήθως ζητάνε να είμαστε κάτω των 30 και να μη εχουμε οικογενεια αλλά ουτε και να σκοπεύουμε να κάνουμε. πολλές κοπέλες τις βάζουν και υπογράφουν ρήτρα οτι δε θα μείνουν εγκυες τα επόμενα χρόνια.  μέχρι τώρα σε όσες δουλειές με έχουν καλέσει συνεντευξη με απεριπταν γι αυτό το λόγο ή επειδη είμαι γυναίκα και λόγω σωματοδομής δε θα μπορω να κάνω τις χ εργασίες (ενω στις αγγελίες δεν ανέφεραν κάτι τέτοιο και είχαν και εργάτες γι αυτές)

Στις 12/8/2020 στις 6:36 ΜΜ, Mokou είπε

Σύμφωνα με την εμπειρία μου και μιλάω για θέση τύπου υπάλληλος γραφείου έχω να πω τα εξής. Φωτογραφία σεμνή και επαγγελματική πάντα και από προσωπικά στοιχεία μόνο χρονολογία γέννησης. Αν πάλι είναι να βάλεις φωτογραφία με μαγιό (ναι το έχω δει και αυτό, καλύτερα μη βάλεις) . Το βιογραφικό στα αγγλικά και πάντα ημερομηνίες στην προϋπηρεσία και στις σπουδές. Στον άλλο φαίνεται ότι προσπαθεί να κρύψει κάτι ο υποψήφιος αν δεν υπάρχουν οι ημερομηνίες. Τέλος, να είναι δομημένο και μια, βία μιάμιση σελίδα. Την έκθεση στη συνοδευτική επιστολή που μόνο κάποιες πολυεθνικές ζητάνε. 

Στα αγγλικά γιατί? Εφόσον δεν πρόκειται για πολυεθνική? επίσης η φωτογραφία πλέον με τόσα φιλτρα που υπάρχουν μπορεί να μην έχει καμια σχεση με την πραγματικότητα και ειδικά για τις γυναίκες ξέρουμε όλοι ποσο ευκολα απορρίπτουν σε θεσεις γραφείου μια κοπέλα που δεν ειναι ιδιαίτερα όμορφη χωρις καν να κοιτάζουν το βιογραφικό της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....έ και λοιπόν τι:  ότι και να υπογράψεις θεωρείται καταχρηστική επιβολή και δεν ισχύει τίποτε. Υπογράψτε λοιπόν ελεύθερα δεν έχει καμμία επίπτωση σε τίποτα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ερωτηση οταν ξεκινας σπουδες το βαζεις στο βιογραφικο σου οτι εισαι φοιτητης εκει προς το παρον η καλυτερα να το βαλεις οταν θα εχεις ολοκληρωσει τις σπουδες ? 

Ειμαι 27 και ξεκινησα για πτυχιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimlevi είπε

Καλησπερα, ερωτηση οταν ξεκινας σπουδες το βαζεις στο βιογραφικο σου οτι εισαι φοιτητης εκει προς το παρον η καλυτερα να το βαλεις οταν θα εχεις ολοκληρωσει τις σπουδες ? 

Ειμαι 27 και ξεκινησα για πτυχιο.

Το βάζεις κανονικά από την αρχή. Με χρονολογία εισαγωγής. Π.χ.

2019 έως σήμερα:  Προπτυχιακές σπουδές στο Τμήμα τάδε κ.λπ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dimlevi είπε

Καλησπερα, ερωτηση οταν ξεκινας σπουδες το βαζεις στο βιογραφικο σου οτι εισαι φοιτητης εκει προς το παρον η καλυτερα να το βαλεις οταν θα εχεις ολοκληρωσει τις σπουδες ? 

Ειμαι 27 και ξεκινησα για πτυχιο.

αν η δουλειά που κάνεις αίτηση έχει κάποια σχέση με αυτό που σπουδάζεις ή η εταιρία διαθέτει αναλογες θέσεις που μπορείς να μπεις στο μελλον το βάζεις οπωσδήποτε, αν όχι εξαρτάται, σε μια απαιτητική εργασια μπορεί να σε απορρίψουν καθως θα θεωρήσουν οτι δεν θα είσαι συγκεντρωμέος στη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν, όταν πας να δώσεις βιογραφικό, σε νοιάζουν τα εξής:

  • Φωτογένεια
  • Ηλικία
  • Εξωτερική εμφάνιση

Είτε φταις εσύ και δεν αξίζει ούτε σερβιτόρος να δουλέψεις λόγω των ανασφαλειών σου ή η εταιρεία είναι εντελώς τοξική και οφείλεις να μείνεις μακριά, ακόμη και αν σε έπαιρναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...