Προς το περιεχόμενο

Βιογραφικό με φωτογραφία και ηλικία ή χωρίς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη είναι προτιμότερο να στείλεις, βιογραφικό με φωτογραφία ή χωρίς; Δεν αναφέρομαι σε θέση που η εμφάνιση παίζει ρόλο όπως στην εστίαση αλλά σε θέση που δεν θα έχεις οπτική επαφή με πελάτες. Ακόμα ηλικία βάζετε; Τελευταία έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα... Έχω ακούσει ότι πλέον δεν είσαι υποχρεωμένος να τη βάλεις, από την άλλη μπορεί να το διαγραψουν μόλις το λάβουν αν δεν υπάρχει. Σκέφτομαι μία μέση λύση, να μη βάλω ηλικία, είμαι 45 χρόνων... Αλλά να βάλω φωτογραφία ώστε να φαίνεται ότι δεν είμαι λίγο πριν την σύνταξη, το καλό είναι ότι στην φωτογραφία, μετά και το ρετουσαρισμα του φωτογράφου μοιάζω να είμαι λίγο πριν τα σαράντα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οταν πας να διεκδικησεις μια θεση,και οι παραπανω προβληματισμοί είναι αυτά που σε απασχολούν,τοτε δεν έχεις και πολλές ελπίδες. 

Στείλε βιογραφικό με όλα σου τα στοιχεία. Σε μια ενδεχόμενη κλήση για συνέντευξη δωσε τον καλυτερο σου εαυτό και καλή επιτυχία!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζήτησε την βοήθεια από επαγγελματίες να σου φτιάξουν το βιογραφικό στα Ελληνικά και Αγγλικά, η ημερομηνία γέννησης είναι πάντα απαραίτητη, μην ασχοληθείς με φωτογραφία, το τι νομίζεις εσυ για την «φωτογένεια» σου δεν την συμμερίζεστε ο άλλος και ίσως είναι αρνητικό.

Πολύ σημαντικό να προσπαθήσεις να περιορίσεις το βιογραφικό σε μια σελίδα, κράτησε το περιγραφικό και όχι βαρετό, στο τέλος υπάρχει και η συνέντευξη για να το αναλυσεις. 

Επεξ/σία από Dinos1973
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψεις εννοείται ημερομηνία γέννησης, να ελεγχθεί από τη Λίτσα Πατέρα αν ταιριάζει η συναστρια σου με του προϊσταμένου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό είναι να υπάρχει χρονολογία γέννησης. Η φωτογραφία δεν είναι απαραίτητη, εκτός εάν τη ζητάει η αγγελία. Καλύτερα να επεξεργαστείς τον λόγο που σε κάνει να μη θέλεις να βάζεις χρονολογία γέννησης, να ξεπεράσεις την όποια ανασφάλεια και τόσο στο βιογραφικό σου όσο και στις συνεντεύξεις να είσαι έτοιμος να υπερασπιστείς την υποψηφιότητά σου ως σύνολο, συμπεριλαμβανομένης της ηλικίας :)

Καλή τύχη!

Επεξ/σία από Ανήξερη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε χρειάζεται φωτογραφία αλλα η ηλικία είναι απαραίτητη.  Θα γλιτώσεις χρόνο . Πχ η εταιρεία ίσως θέλει άτομα 20 χρόνων για να τα "κάνει ότι θελει"  πχ . Θα μου πεις ότι θα σε ρωτήσουν από το τηλέφωνο 

 

Επίσης αν δε βαλεις ηλικία δε θα μπορει η εταιρεία να τσεκαρει τη προϋπηρεσία σου κ τυχόν κενά άμεσα σε δουλειες που έχεις κάνει κ απλά μπορεί να πετάξουν το βιογραφικό στα σκουπίδια

Μου κάνει εντύπωση που προτιμάς να μη γράψεις ηλικία , προφανώς έχεις τους λόγους σου (που δε με αφορούν) μόνο που ακριβώς το ίδιο θα σκεφτεί κ όποιος πιάσει το βιογραφικό σου στα χέρια του 

 

Και έστω ότι βάζεις φωτό που φαίνεσαι κάπως μικρότερος , όταν πας σε συνέντευξη τι θα κάνεις ? 

Τέλος πάντων άρχισε να στέλνεις βιογραφικά κ να πας κ σε συνέντευξεις ακόμα και για θέσεις που δε σε ενδιαφέρουν καθόλου απλά για να σου λυθούν οι απορίες κ να μάθεις να πουλάς τον εαυτό σου κ τα προσόντα σου .

Το θέμα αυτό δε θέλει θεωρίες κ συζήτησεις αλλά πράξεις  

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι τώρα έστελνα τα κλασσικά βιογραφικά με ηλικία και χωρίς φωτογραφία. Σκέφτηκα να ζητήσω να μου φτιάξουν ένα από ένα site που ειδικεύεται σε αυτό και η κοπέλα που με πήρε τηλέφωνο μου είπε ότι καλύτερα να μην βάλουμε ηλικία. Μετά βλέποντας τα πρότυπα στο site παρατήρησα ότι τα ποιο πολλά έχουν φωτογραφία. Απλά ανησύχησα ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει υπερβολικά.

Από ότι φαίνεται το σύνηθες είναι με ηλικία και χωρίς φωτογραφία εκτός αν το ζητά η αγγελία. 

 

Επεξ/σία από ARRASS
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με την ηλικια , οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω, θα σε γλυτωσει απο κοπο και χρονο.

ειναι πολλες εταιριες οι οποιες ειναι κολλημενες με τις ηλικιες.

τωρα, για την φωτογραφια εκει ειναι ολα ανοιχτα. αν εισαι ομορφος στις φωτογραφιες 😄 , αν το μονο που λειπει απο την φωτο σου ειναι το WANTED απο κατω, αστο καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

αυτο με την ηλικια , οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω, θα σε γλυτωσει απο κοπο και χρονο.

ειναι πολλες εταιριες οι οποιες ειναι κολλημενες με τις ηλικιες.

τωρα, για την φωτογραφια εκει ειναι ολα ανοιχτα. αν εισαι ομορφος στις φωτογραφιες 😄 , αν το μονο που λειπει απο την φωτο σου ειναι το WANTED απο κατω, αστο καλυτερα.

Η αλήθεια είναι ότι ένα WANTED θα ταίριαζε...Θα πάω με το μέσο όρο, με ηλικία και χωρίς φωτογραφία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και υποθέτω ότι μιλάς αποκλειστικά για Ελλάδα, δίνω πληροφορία για το Ηνωμένο Βασίλειο, σε περίπτωση που ενδιαφέρεται άλλος. Αν στέλνετε βιογραφικό στην Αγγλία ΔΕΝ βάζετε πληροφορίες για ηλικία, φύλο, θρησκεία, οικογενειακή κατάσταση. Υπάρχει νόμος που απαγορεύει να λαμβάνονται αυτά τα στοιχεία υπ’ όψη στην πρόσληψη, επομένως δεν έχει νόημα να τα βάζεις κιόλας. Αυτό που μετράει είναι η εμπειρία και η εκπαίδευση. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σεμιναριο για βιογραφικα μας ειχαν πει οχι ηλικια και φωτογραφια.

Και ετσι κανω.Μια δυο φορες μου ρωτησαν την ηλικια,ενω μια φορα που με ρωτησαν και γιατι δεν εχω βαλει,τους ειπα προσωπικα δεδομενα.Και οτι τι τους ενοχλει η ηλικια,εαν καλυπτω τα θελω τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο ούτε φωτογραφία (εκτος κι αν θέλουν  μοντέλο, ηθοποιό και γενικά να πουλάς εικόνα) ούτε ηλικία ουτε οικογενειακή κατάσταση. Προσωπικά βάζω μόνο ηλικία μερικές φορές. Συνηθως ηλικία ζητούν όταν είναι για ένταξη σε προγράμματα ΟΑΕΔ σε συνδυασμό με κάρτα ανεργίας ή όταν ψάχνουν πιτσιρίκια χωρίς . άλλες υποχρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ημερομηνία γέννησης ούτε φωτογραφία. 
 

Όλα τα υπόλοιπα, προϋπηρεσία, σπουδές, εθελοντισμός, κλπ βάζεις χρονολογία αρχή και τέλους κι αν είναι λιγότερο από ένα χρόνο, βαζεις και μήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα ειναι σχετικα , αναλογα με την χωρα η την αγγελια.

Στη Γερμανια η φωτογραφια ειναι απαραιτητη , στην Αγγλια οχι.

Ηλικια δεν χρειαζεται σε καμια απο τις δυο παραπανω χωρες να μπει.

Μονο διαστηματα,  απο - εως,  προυπηρεσιας , εκπαιδευσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...