Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν το ξέρω, αλλά λογικά κάτι θα κόβει.

Το άνοιξα να δω... δεν έχει αυτό το φτηνιάρικο του Skroutz, είναι μικρό hepa.

Λυπάμαι να το πετάξω κι είναι ολοκαίνουργιο...  θα το αφήσω για το καλοκαίρι κι αν πιάσει σκόνη το πετάω το χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GeG είπε

καποια αποψη επι του θεματος ;

Συμφωνώ απόλυτα με τον @dimostr

Ακόμα ένα μαγαζί εδώ 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-b22j2kvsg-e-ras-22j2avsg-e

Επίσης θα το έβαζα όπως στην εικόνα :

Screenshot_2022-05-25-21-22-47-03_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.593e95f4e54c4f27e2d3b2797647ef0f.jpg

21 λεπτά πριν, marioboni είπε

Η σειρά FTXF της Daikin από απόδοση τι λέει;

Επειδή θα πάρω προσφορά για 12αρι και μάλλον το 22αρι

Παλαιότερο μοντέλο. Θα έβαζα το ftxc35c.

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συμφωνώ απόλυτα με τον @dimostr

Ακόμα ένα μαγαζί εδώ 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-b22j2kvsg-e-ras-22j2avsg-e

Επίσης θα το έβαζα όπως στην εικόνα :

Screenshot_2022-05-25-21-22-47-03_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.593e95f4e54c4f27e2d3b2797647ef0f.jpg

Παλαιότερο μοντέλο. Θα έβαζα το ftxc35c.

 

Αν κατάλαβα μου είπε πως είναι φθηνότερη η C 

Πιο μικρή σειρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε 12αρι - μιας κ ωφελος δεν παιζει απο δωρεαν εγκατασταση - και αυτο https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-pro-series-ag2pro-12nxd0-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948374 δεν το εχουν διαθεσιμο (ρωτησα να δω ποτε θα το φερουν) - εχει τπτ αλλο αναλογο σε αυτα τα λεφτα?

Η μετα πρεπει να κινηθω προς την φωτο? (με χ αυτα που μαλλον ειναι ακυρα λογω μικρης ψυξης)

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, vasmav είπε

 

Σε 12αρι - μιας κ ωφελος δεν παιζει απο δωρεαν εγκατασταση - και αυτο https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-pro-series-ag2pro-12nxd0-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948374 δεν το εχουν διαθεσιμο (ρωτησα να δω ποτε θα το φερουν) - εχει τπτ αλλο αναλογο σε αυτα τα λεφτα?

Η μετα πρεπει να κινηθω προς την φωτο? (με χ αυτα που μαλλον ειναι ακυρα λογω μικρης ψυξης)

Capture.PNG

Σίγουρα χρειάζεσαι 12αρι; Με μετατροπή των watt σε btu μου βγάζει ότι θες 19.000btu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Συμφωνώ απόλυτα με τον @dimostr

Ακόμα ένα μαγαζί εδώ 

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-b22j2kvsg-e-ras-22j2avsg-e

Επίσης θα το έβαζα όπως στην εικόνα :

Screenshot_2022-05-25-21-22-47-03_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.593e95f4e54c4f27e2d3b2797647ef0f.jpg

Παλαιότερο μοντέλο. Θα έβαζα το ftxc35c.

 

καπως ετσι ; η λογικη της αρχικης τοποθετησης οπως βλεπεις στο σχημα , ηταν να εχει εμποδιο ο αερας ωστε να μενει πιο πολυ στον χωρο του σαλονιου πριν παει πιο μεσα στο σπιτι.ετσι θυμαμαι μου ειχε πει και προτεινει ο τεχνικος τοτε

InkedΧωρίς τίτλο_LI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GeG είπε

να εχει εμποδιο ο αερας ωστε να μενει πιο πολυ στον χωρο του σαλονιου πριν παει πιο μεσα στο σπιτι.ετσι θυμαμαι μου ειχε πει και προτεινει ο τεχνικος τοτε

Να αλλάξεις τεχνικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους ,

ο Κοτσοβολος εχει βαλει σε προσφορα το Τoshiba Shorai Premium 10αρι ,στα 559 ευρω μς δωρεαν εγκατασταση και 50 ε αποσυρση. Ενδιαφερομαι για κρεββατοκαμαρα  12 τμ. Πιστευεται οτι ειναι καλη επιλογη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα σε ολους ,

ο Κοτσοβολος εχει βαλει σε προσφορα το Τoshiba Shorai Premium 10αρι ,στα 559 ευρω μς δωρεαν εγκατασταση και 50 ε αποσυρση. Ενδιαφερομαι για κρεββατοκαμαρα  12 τμ. Πιστευεται οτι ειναι καλη επιλογη?

Δεν νομίζω ότι θα το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα team!

Για 24ρι εγκατεστημένο μέχρι 1100€ ταβανι να έχει κ Wi-Fi  ποιες επώνυμες εταιρίες να κοιτάξω;

Θα χρησιμοποιηθεί 80% ψύξη 20% θερμανση

Η αγορα θα γίνει από τα οικονομικότερο κατάστημα.  Είμαι Ηράκλειο Κρήτης και έχω κοντά climatecnica κ Κωτσόβολο 

Δεν με απασχολεί η κατανάλωση αρκεί να παγώνει καλά

ειχα σκοπό να πάω στο Gree aura (συνεργάζεται με τον αυτοματισμό μου home assistant) αλλά εδώ δεν διαβάζω και καλά λόγια. Τι να κάνω;

* η climatecnica βλέπω φέρνει 

 Daikin Fujitsu Gree Haier  Hisense Inventor Midea Mitsubishi TCL Toshiba

αν όχι ποιο να πάρω, ίσως ποια να αποφύγω;

Επεξ/σία από podarilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!! αναζητω 18αρι μεχρι 900 ευρω μαζι με την εγκατασταση εχω παλιο  να δωσω για ανακυκλωση οποτε καλο θα ηταν να υπηρχε και τετοιο οφελος. Προτιμω μεγαλες αλυσιδες για καλυτερη συνεννοηση εαν παει κατι στραβα. Αθηνα μενουμε και θα χρησιμοποιηθει αποκλειστικα για ψυξη. Εαν εχει wifi ακομα καλυτερα.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Σίγουρα χρειάζεσαι 12αρι; Με μετατροπή των watt σε btu μου βγάζει ότι θες 19.000btu.

Thanks! ναι με περαιτερω συζητηση μαλλον για 12αρι παω- αλλα ψαχνω τι να διαλεξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...