Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

liakjim είναι καινούργιο σπίτι δεν υπάρχει κλιματιστικό και είναι ξεχωριστοί χώροι (υπνοδωμάτιο και σαλόνι με πόρτα μεταξύ τους).

Το 70% της χρήσης θα αφορά το υπνοδωμάτιο κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, atsoum είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Οπότε μιας κ κατάλαβα ότι είναι σημαντικό feature όταν δεν έχουμε μεγάλες απώλειες στον χώρο (ώστε να έχουμε εξοικονόμηση ενέργειας), θα ψάξω κάτι άλλο.

Τα Carrier είναι φασον Midea, σωστά? Από ότι κατάλαβα τα φασον Midea συνήθως δίνουν περισσότερη εγγύηση σε σχέση με τα Midea (5 χρόνια, αντί για 3). Ισχύει? Βέβαια είναι κ 200-300€ πάνω στην τιμή οπότε πρακτικά πληρώνεις την μεγαλύτερη εγγύηση.

Σωστά τα λες.

1 λεπτό πριν, Inler είπε

liakjim είναι καινούργιο σπίτι δεν υπάρχει κλιματιστικό και είναι ξεχωριστοί χώροι (υπνοδωμάτιο και σαλόνι με πόρτα μεταξύ τους).

Το 70% της χρήσης θα αφορά το υπνοδωμάτιο κυρίως.

Α οκ, απλά να ξέρεις ότι κανονικά θέλει χώρο και κλιματιστικό. Νομίζω πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις και μετά να μας πεις. Θα βοηθούσε μια κάτοψη του σπιτιού και υπολογισμός απωλειών ανά χώρο ξεχωριστά. Έμφαση στο ξεχωριστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim σε ευχαριστω για την απαντηση!

4240.74
Watt
3647.04
KCal/h
141.36
Watt/m2
121.57
KCal/h/m2

γενικα ενα 18αρι σε συγκριση με 12αρι κ σε κρυο κ σε ζεστη εχει διαφορα? η πχ περισσοτερο στην ζεστη θα βοηθησει?

σορρυ αν σε πριζω - βαζω κ μια εικονα για το πως το υπολογιζω - πχ δεν πιανω τον διαδρομο στα 30 τμ αλλα τα αλλα δυο δωματια που ειναι ενιαια. 

Το θεμα ειναι οτι εδω το βραδυ η θερμοκρασια πεφτει πολυ - κ 35 να εχει το μεσημερι το βραδυ παει 15 - για αυτο ειμαι σε σκεψη για 18αρι η 12αρι - κ αυτη η μερια στα αριστερα ειναι δυτικη - οποτε μονο μετα το μεσημερι το πιανει ηλιος κ γινεται ζορικη η κατασταση

Αλλα απο την αλλη αν ειναι να δουλευει φουλ κ να ζοριζεται το 12αρι τοτε μαλλον για 18αρι

Καμια ιδεα? :)

house.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pral13 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 350
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο 10τμ.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ηράκλειο Αττικής με 40C το καλοκαίρι και μέση 8C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, Τέντα, νότιος προσανατολισμός, ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    9232.29 Watt
    7939.77 KCal/h
    115.40 Watt/m2
    99.25 KCal/h/m2

          για 22C

 

Η χρήση θα αφορά κυριώς βραδινές ώρες ύπνου.

 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/elite-premium-prm-09chsa-ci-white-se-06-atokes-doseis?ref=bestprice.gr&__bpgid=MXBpM1FNNk9uZGksMSRQYENRRXQheTk=

Αν ψωνίσεις από αλλού, προσοχή στα καταστήματα που είναι στη μαύρη λίστα στο tclgreece.gr

4 λεπτά πριν, vasmav είπε

@liakjim σε ευχαριστω για την απαντηση!

4240.74
Watt
3647.04
KCal/h
141.36
Watt/m2
121.57
KCal/h/m2

γενικα ενα 18αρι σε συγκριση με 12αρι κ σε κρυο κ σε ζεστη εχει διαφορα? η πχ περισσοτερο στην ζεστη θα βοηθησει?

σορρυ αν σε πριζω - βαζω κ μια εικονα για το πως το υπολογιζω - πχ δεν πιανω τον διαδρομο στα 30 τμ αλλα τα αλλα δυο δωματια που ειναι ενιαια. 

Το θεμα ειναι οτι εδω το βραδυ η θερμοκρασια πεφτει πολυ - κ 35 να εχει το μεσημερι το βραδυ παει 15 - για αυτο ειμαι σε σκεψη για 18αρι η 12αρι - κ αυτη η μερια στα αριστερα ειναι δυτικη - οποτε μονο μετα το μεσημερι το πιανει ηλιος κ γινεται ζορικη η κατασταση

Αλλα απο την αλλη αν ειναι να δουλευει φουλ κ να ζοριζεται το 12αρι τοτε μαλλον για 18αρι

Καμια ιδεα? :)

house.png

Ναι όπως τα λες για αυτό σε πήγα σε δυνατό 12αρι , το edge.

Υπάρχει και η κάτωθι λύση που ανεβαίνει αρκετά σε ψύξη (14700btus) και τρέχει προσφορά οπότε εγκατεστημένο είναι μέσα στο μπάτζετ σου 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-xtreme-pro-series-ag2pro-12nxd0-i-o-klimatistiko-12-000-btu-h_3948374

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2022 στις 11:31 ΠΜ, broxopios είπε

Καλημέρα ψάχνω για κλιματιστικά με τα παρακάτω χαρακτηριστικά

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650-700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο αλλά η εγγύηση να μην είναι και χάλια αν συμβεί κάτι
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 37τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Τρίκαλα με 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, νότιος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    5883.75Watt

    5060.03KCal/h

    147.09Watt/m^2

    126.50KCal/h/m^2

          για 22C

 

Σε ένα τοπικό κατάστημα που πήγα μου πρότειναν το παρακάτω 18αρι με δωρεάν έξοδα εγκατάστασης.

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-eskimo-forest-es-af-18hrfn8-w-18000-btu

 

Επίσης μερικά που είδα στο διαδίκτυο αλλά χωρίς να έχω γνώσεις.

https://www.skroutz.gr/s/15039194/TCL-Elite-TAC-18CHSA-XA51-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/24413134/Arielli-AAC-18CHXA61-I-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/27855331/Sendo-Cronus-SND-18CRS-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/22313146/Sendo-Ikaros-SND-18IKS-ID-SND-18IKS-OD-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

@liakjim επειδή βλέπω το κατέχεις, υπάρχει κάτι αξιόλογο για την περίπτωσή μου; 

Για τα Sendo τι έχεις ακούσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους , πρωτη φορα γραφω στο συγκεκριμενο thread . κοιταξα λιγα τελευταια μηνυματα μηπως βρω καποια απαντηση στο δικο μου κομματι αλλα τζιφος. Αυτη την στιγμη εχω ενα 12αρι στο σαλονι 20-25τμ και ειμαι για αγορα ενος ακομα για το υπνοδωματιο περιπου 15τμ. Γενικα το κατακαλοκαιρο το 12αρι δουλευει ασταματητα για να ψυξω σαλονι και διαδρομο(ολα τα υπολοιπα δωματια κλειστα). Ελεγα σαν μια πρωτη ιδεα να κοιταξω για ενα 18αρι για το σαλονι και του σαλονιου να παει στο υπνοδωματιο (τα κοστη για τα βαλε βγαλε τα εχω ρωτησει ηδη). αλλα το 18αρι μου ειπαν οτι θελει αλλη γραμμη απο τον πινακα για να μην ριχνει ασφαλεια. Αλλη ευκολη λυση ειναι να παρω ενα 12 να μπει στο υπνοδωματιο και να εχω 2 τετοια δηλαδη. Τι θα μου προτεινατε προκειμενου να γινει βιωσιμο ολο σχεδον το σπιτι το καλοακιρι και οχι μονο το σαλονι; Τι θα κανατε στην θεση μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, broxopios είπε

@liakjim επειδή βλέπω το κατέχεις, υπάρχει κάτι αξιόλογο για την περίπτωσή μου; 

Για τα Sendo τι έχεις ακούσει; 

Έχει απαντηθεί το πρώτο σκέλος.

Τα sendo δεν νομίζω να τα ξέρουμε. Θα είναι κάποιο φασον.

 

1 λεπτό πριν, GeG είπε

καλησπερα σε ολους , πρωτη φορα γραφω στο συγκεκριμενο thread . κοιταξα λιγα τελευταια μηνυματα μηπως βρω καποια απαντηση στο δικο μου κομματι αλλα τζιφος. Αυτη την στιγμη εχω ενα 12αρι στο σαλονι 20-25τμ και ειμαι για αγορα ενος ακομα για το υπνοδωματιο περιπου 15τμ. Γενικα το κατακαλοκαιρο το 12αρι δουλευει ασταματητα για να ψυξω σαλονι και διαδρομο(ολα τα υπολοιπα δωματια κλειστα). Ελεγα σαν μια πρωτη ιδεα να κοιταξω για ενα 18αρι για το σαλονι και του σαλονιου να παει στο υπνοδωματιο (τα κοστη για τα βαλε βγαλε τα εχω ρωτησει ηδη). αλλα το 18αρι μου ειπαν οτι θελει αλλη γραμμη απο τον πινακα για να μην ριχνει ασφαλεια. Αλλη ευκολη λυση ειναι να παρω ενα 12 να μπει στο υπνοδωματιο και να εχω 2 τετοια δηλαδη. Τι θα μου προτεινατε προκειμενου να γινει βιωσιμο ολο σχεδον το σπιτι το καλοακιρι και οχι μονο το σαλονι; Τι θα κανατε στην θεση μου ;

Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσεις κάποιον επαγγελματία.

Αλλιώς αν έχεις τον χρόνο, φτιάξε μας μια κάτοψη, δώσε στοιχεία πχ περιοχή , πόλη, προσανατολισμό, μονώσεις κτλ και από το ερώτημα 10 του ερωτηματολογίου, υπολόγισε όσο μπορείς πιο σωστά τις απώλειες με θερμοκρασία 18 ( έχουμε δει ότι βγάζει καλουτσικη προσέγγιση στο συγκεκριμένο εργαλείο υπολογισμού θέρμανσης). Επίσης πες λίγο πόσο πάει το βγάλε βάλε σε περίπτωση που κάνεις την τράμπα ( μάλλον το πιο σωστό αλλά θα δούμε).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω να βρω wifi module για το Gree Bora αλλα παντου ειναι μη διαθεσιμο. Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καμια κινεζια η απο αλλο vendor που να ειναι συμβατο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/elite-premium-prm-09chsa-ci-white-se-06-atokes-doseis?ref=bestprice.gr&__bpgid=MXBpM1FNNk9uZGksMSRQYENRRXQheTk=

Αν ψωνίσεις από αλλού, προσοχή στα καταστήματα που είναι στη μαύρη λίστα στο tclgreece.gr

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ @liakjim

Συγκριτικά με το TCL που μου πρότεινες, ποια η γνώμη σου για τα παρακάτω;

https://www.skroutz.gr/s/29059306/Tesla-TT26EX21-0932IA-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/26731727/AUX-Freedom-ASW-H09B4-FAR3DI-EU-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, pral13 είπε

Ευχαριστώ πολύ @liakjim

Συγκριτικά με το TCL που μου πρότεινες, ποια η γνώμη σου για τα παρακάτω;

https://www.skroutz.gr/s/29059306/Tesla-TT26EX21-0932IA-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/26731727/AUX-Freedom-ASW-H09B4-FAR3DI-EU-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Προσωπικά δεν έχω άποψη. Για τα aux δεν έχουμε ακούσει καλά λόγια εδώ μέσα. Tesla δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000ε
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιαφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% ψυξη/ 30% θερμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστικη πηγη ψυξης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονι
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Περιστερι (δεν γνωριζω ακριβης θερμοκρασιες)
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιαφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Οχι θερμοπροσοψη, Αλουμινια διπλο τζαμι, Οχι θερμομονωση δωματος
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:Θερμικές Απώλειες

 

 15118.35Watt

 13001.78KCal/h

193.82Watt/m2  

166.69KCal/h/m2

 

 

Χωρίς τίτλο.png

 

ελπιζω να βγαινει ακρη με οσα εγραψα , απλα εμενα δεν με ενδιαφερει μονο η αγορα νεου αλλα η αλλαγη θεσης του υπαρχοντος (να μπει στο υπνοδωματιο) και το νεο εκει που ειναι τωρα το 12αρι ,αυτο σε περιπτωση που θα ηταν καλυτερη η χρηση 18αρι στο σαλονι αντι γι αυτο που εχει τωρα . Τα βαλε βγαλε παει 90ευρω και 120 η εγκατασταση του καινουργιου. Αναμενω για τις απαντησεις σας , ευχαριστω εκ των προτερων

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

Ελεγα σαν μια πρωτη ιδεα να κοιταξω για ενα 18αρι για το σαλονι και του σαλονιου να παει στο υπνοδωματιο (τα κοστη για τα βαλε βγαλε τα εχω ρωτησει ηδη). αλλα το 18αρι μου ειπαν οτι θελει αλλη γραμμη απο τον πινακα για να μην ριχνει ασφαλεια. 

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Δεν το γνώριζα. Αυτό θα είναι θέμα και για μένα και ίσως ψάξω κι εγώ για 12αρι για τα 37τμ χώρου. Βέβαια δεν ξέρω αν θα είναι σοφή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, broxopios είπε

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Δεν το γνώριζα. Αυτό θα είναι θέμα και για μένα και ίσως ψάξω κι εγώ για 12αρι για τα 37τμ χώρου. Βέβαια δεν ξέρω αν θα είναι σοφή επιλογή.

μου ειπαν οτι οριακα ειναι η 16 ασφλαεια για 18αρι κλιματιστικο. αν ειναι απλη πριζα που μπορει να συνδεθει και αλλη συσκευη ,πολυ πιθανο να την ριχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, broxopios είπε

Ισχύει όντως κάτι τέτοιο; Δεν το γνώριζα. Αυτό θα είναι θέμα και για μένα και ίσως ψάξω κι εγώ για 12αρι για τα 37τμ χώρου. Βέβαια δεν ξέρω αν θα είναι σοφή επιλογή.

 

10 λεπτά πριν, GeG είπε

μου ειπαν οτι οριακα ειναι η 16 ασφλαεια για 18αρι κλιματιστικο. αν ειναι απλη πριζα που μπορει να συνδεθει και αλλη συσκευη ,πολυ πιθανο να την ριχνει.

16άρα ασφάλεια και 2.5άρι καλώδιο

@liakjim μια ερώτηση αν γνωρίζεις...

https://www.skroutz.gr/s/23519086/0745110018872-Ανταλλακτικά-Φίλτρα-Κλιματιστικού.html

Τα φίλτρα ενεργού άνθρακα που μπαίνουν πίσω απ'τα φίλτρα σκόνης, έχουν κάποια επίπτωση στην απόδοση / κατανάλωση; Αν ο αέρας δηλαδή συναντάει ένα έξτρα εμπόδιο στην εισαγωγή, καίει παραπάνω το κλιματιστικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...