Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Πατέντες δεν κάνεις με τις σωληνώσεις. Αν το κλιματιστικό έχει μεγαλύτερη σωλήνα σε διατομή από αυτή που έχεις ήδη, ο συμπιεστείς θα ζορίζεται και σύντομα θα έχεις θέμα. Καταλαβαίνω ότι θα έχει μερεμέτια αλλά σε ενδεχόμενη βλάβη το κόστος θα είναι μεγαλύτερο.

Ναι συμφωνώ.. εννοούσα μάλλον νέα εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sacredcrow είπε

Καλημέρα, γρήγορη ερώτηση!

Έχω υπάρχουσα εγκατάσταση (σωληνώσεις) για multi σε 2 υπνοδωμάτια, οικοδομή από το 2011, αλλά ποτέ δεν έβαλα κλιματιστικά, και κοιτάζω (τιμές και μοντέλα) για να βάλω τώρα. Θεωρώ ότι μάλλον οι διατομές μεταξύ R410A και R32 είναι διαφορετικές, τουλάχιστον κάπου το είχα διαβάσει... οπότε μπορεί να μην παίζουν κάν οι σωληνώσεις. Ερωτήματα:

1) Αξίζει να αναζητήσω multi (2 εσωτερικές, 1 εξωτερική μονάδα) σε R410A για να χρησιμοποιηθεί η υπάρχουσα εγκατάσταση; Η να δω με ψυκτικό τι πατέντες γίνονται για R32;

2) Αξίζει τελικά να δω καν για multi..; Βλέπω κάτι mitsu & daikin και για 2 9αρια παει 1800-2000 ευρώ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καλημέρα. Έβλεπα και εγώ για multi με 1 εξωτερική μονάδα και 2 εσωτερικές. Είναι 2 διπλανά υπνοδωμάτιο και παιδικό. Είχαν από ένα 9αρι που τα έβγαλα εχθές. 

Διάβαζα ότι αν πχ χαλάσει η εξωτερική μονάδα δεν θα έχεις και στα 2 δωμάτια ψύξη η θέρμανση. Όπως επίσης ότι δεν επιλέγεται ως οικονομικότερη  λύση  αλλά για να μην τοποθετούνται πολλές εξωτερικές μονάδες. 

Επεξ/σία από notist
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Μετά από πολύ διάβασμα εδώ κατάλαβα ότι καλύπτομαι και με 9.000 BTU στο υπνοδωμάτιο. Έχω καταλήξει στο TCL Miracle II και προσπαθώ να βρω κάπου ποιο είναι το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων σύμφωνα με τον κατασκευαστή, αλλά δεν μπορώ να το βρω
https://www.tclgreece.gr/product/miracle-09chsa-ve/
Πήρα και στο τηλέφωνο που γράφει σαν "service κλιματιστικού" αλλά δεν το σήκωσαν. Γνωρίζει κάνεις ποιο είναι το ελάχιστο μήκος?
I-feel φαίνεται να έχει αυτό το air condition, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, atsoum είπε

Καλημέρα! Μετά από πολύ διάβασμα εδώ κατάλαβα ότι καλύπτομαι και με 9.000 BTU στο υπνοδωμάτιο. Έχω καταλήξει στο TCL Miracle II και προσπαθώ να βρω κάπου ποιο είναι το ελάχιστο μήκος σωληνώσεων σύμφωνα με τον κατασκευαστή, αλλά δεν μπορώ να το βρω
https://www.tclgreece.gr/product/miracle-09chsa-ve/
Πήρα και στο τηλέφωνο που γράφει σαν "service κλιματιστικού" αλλά δεν το σήκωσαν. Γνωρίζει κάνεις ποιο είναι το ελάχιστο μήκος?
I-feel φαίνεται να έχει αυτό το air condition, διορθώστε με αν κάνω λάθος. Ευχαριστώ.

Και εγώ σε αυτά έχω καταλήξει για τα υπνοδωμάτια. Με τη 10ετη εγγύηση βέβαια που η τιμή είναι πιο ψηλά. Ήδη έχουν τσιμπήσει 10-15% και λόγω προγράμματος επιδότησης και καλοκαιριού με καύσωνες, θα ανέβουν κι άλλο. Εγώ επειδή δεν καίγομαι και το καλοκαίρι το σπίτι θα είναι κλειστό λόγω εξοχικού, θα τα δω από Σεπτέμβρη με ηρεμία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, notist είπε

Και εγώ σε αυτά έχω καταλήξει για τα υπνοδωμάτια. Με τη 10ετη εγγύηση βέβαια που η τιμή είναι πιο ψηλά. Ήδη έχουν τσιμπήσει 10-15% και λόγω προγράμματος επιδότησης και καλοκαιριού με καύσωνες, θα ανέβουν κι άλλο. Εγώ επειδή δεν καίγομαι και το καλοκαίρι το σπίτι θα είναι κλειστό λόγω εξοχικού, θα τα δω από Σεπτέμβρη με ηρεμία. 

Με το που αρχίσει το πρόγραμμα της επιδότησης πιστεύω θα ανέβουν περισσότερο. Υπάρχουν πάρα πολλοί που περιμένουν να ανοίξει το πρόγραμμα και θα γίνει χαμός πιστεύω τις πρώτες μέρες. Άσε που αν ανοίξει πιστεύω δεν θα βρίσκεις εύκολα ραντεβού για εγκατάσταση και λογικά θα τις ξεπετάνε τις εγκαταστάσεις γιατί θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν τα μαστόρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ψάχνω για κλιματιστικά με τα παρακάτω χαρακτηριστικά

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650-700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο αλλά η εγγύηση να μην είναι και χάλια αν συμβεί κάτι
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 37τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Τρίκαλα με 40C το καλοκαίρι και 0C τον χειμώνα 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλές μονώσεις, νότιος προσανατολισμός, υγρασία και κρύο τον χειμώνα, ζέστη το καλοκαίρι.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    5883.75Watt

    5060.03KCal/h

    147.09Watt/m^2

    126.50KCal/h/m^2

          για 22C

 

Σε ένα τοπικό κατάστημα που πήγα μου πρότειναν το παρακάτω 18αρι με δωρεάν έξοδα εγκατάστασης.

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-eskimo-forest-es-af-18hrfn8-w-18000-btu

 

Επίσης μερικά που είδα στο διαδίκτυο αλλά χωρίς να έχω γνώσεις.

https://www.skroutz.gr/s/15039194/TCL-Elite-TAC-18CHSA-XA51-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

https://www.skroutz.gr/s/24413134/Arielli-AAC-18CHXA61-I-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/27855331/Sendo-Cronus-SND-18CRS-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/22313146/Sendo-Ikaros-SND-18IKS-ID-SND-18IKS-OD-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω για το εξοχικό στο νησί ένα 12άρι κλιματιστικό για το υπνοδωμάτιο. Θα δουλεύει για λίγες μέρες το χρόνο και μόνο για ψύξη, οπότε δεν με πολυενδιαφέρει η κατανάλωση, το WiFi, ο ιονιστής κλπ.

Επειδή όμως είναι για το υπνοδωμάτιο με ενδιαφέρει ο θόρυβος της εσωτερικής αλλά και της εξωτερικής μονάδας (στο μπαλκόνι). Επίσης με ενδιαφέρουν οι μαζεμένες διαστάσεις και των δύο μονάδων.

Θα προτιμούσα να το πάρω από τον Κωτσόβολο στο νησί και να το εγκαταστήσει δικός τους τεχνίτης για να έχω καλό service. 

Ο ιδιοκτήτης του εκεί Κωτσόβολου είναι φίλος και μου είπε ότι όλα τα Inventor, Toyotomi, General Electric (και πολλά ακόμα που δεν συγκράτησα) είναι φασόν από την Midea που έχει σαρώσει. Αυτός φέρνει στο νησί κάποιες από αυτές τις μάρκες (π.χ. δεν φερνει inventor αλλά φέρνει General Electric).

Η αγορά πρέπει να γίνει μέσα στον Ιούνιο.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη συμβουλή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

40τμ έχεις ή 35; Επίσης να περιμένεις ότι μάλλον θα χρειαστεί αύξηση του μπάτζετ. Πχ 800€ . Είναι δυνατή;

Σε ευχαριστω! λαθος τα υπολογισα , το ξαναμετρησα κ βγαινει 30τμ - εκανα update κ τα αλλα νουμερα - παλι στο 800 θελει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Θέλω να πάρω για το εξοχικό στο νησί ένα 12άρι κλιματιστικό για το υπνοδωμάτιο. Θα δουλεύει για λίγες μέρες το χρόνο και μόνο για ψύξη, οπότε δεν με πολυενδιαφέρει η κατανάλωση, το WiFi, ο ιονιστής κλπ.

Επειδή όμως είναι για το υπνοδωμάτιο με ενδιαφέρει ο θόρυβος της εσωτερικής αλλά και της εξωτερικής μονάδας (στο μπαλκόνι). Επίσης με ενδιαφέρουν οι μαζεμένες διαστάσεις και των δύο μονάδων.

Θα προτιμούσα να το πάρω από τον Κωτσόβολο στο νησί και να το εγκαταστήσει δικός τους τεχνίτης για να έχω καλό service. 

Ο ιδιοκτήτης του εκεί Κωτσόβολου είναι φίλος και μου είπε ότι όλα τα Inventor, Toyotomi, General Electric (και πολλά ακόμα που δεν συγκράτησα) είναι φασόν από την Midea που έχει σαρώσει. Αυτός φέρνει στο νησί κάποιες από αυτές τις μάρκες (π.χ. δεν φερνει inventor αλλά φέρνει General Electric).

Η αγορά πρέπει να γίνει μέσα στον Ιούνιο.

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη συμβουλή σας.

Θα σου έλεγα οποιαδήποτε μάρκα εκτός General Electric. Αγοράστηκε πριν κάποια  χρόνια από κότσο με δωρεάν εγκατάσταση. Στην βδομάδα έχασε το φρεον. Ήρθαν το ξήλωσαν βρήκαν κάπου στη διαδρομή των σωληνώσεων ότι τα έχανε. Το έφτιαξαν. Το ίδιο μετά από ενα μήνα. Μια από τα ίδια. Δούλεψε για ένα χρόνο και κάτι. Ξανά τα ίδια εκτός εγγύησης πλέον, όσοι ερχόντουσαν το κλασσικό πιο πολύ θα στοιχίσει η επισκευή πάρε καινούργιο. Το παράτησα. Πέρα απ αυτό, πες ότι εγώ ήμουν γκαντέμης και έπεσα στην περίπτωση, η εξωτερική μονάδα έκανε απίστευτο θόρυβο,ακόμα και όταν βάλαμε λαστιχενιες βάσεις. Έκανε συντονισμό σε όλη την πολυκατοικία χωρίς υπερβολή. Χειμώνα δεν δούλευε άναβε καλοριφέρ. Καλοκαίρι πολύ λίγο λόγω εξοχικού. Εχθές το ξήλωσα για ανακύκλωση. Ίσως τα τωρινά μοντέλα είναι καλύτερα και πιο αθόρυβα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, notist είπε

Θα σου έλεγα οποιαδήποτε μάρκα εκτός General Electric. Αγοράστηκε πριν κάποια  χρόνια από κότσο με δωρεάν εγκατάσταση. Στην βδομάδα έχασε το φρεον. Ήρθαν το ξήλωσαν βρήκαν κάπου στη διαδρομή των σωληνώσεων ότι τα έχανε. Το έφτιαξαν. Το ίδιο μετά από ενα μήνα. Μια από τα ίδια. Δούλεψε για ένα χρόνο και κάτι. Ξανά τα ίδια εκτός εγγύησης πλέον, όσοι ερχόντουσαν το κλασσικό πιο πολύ θα στοιχίσει η επισκευή πάρε καινούργιο. Το παράτησα. Πέρα απ αυτό, πες ότι εγώ ήμουν γκαντέμης και έπεσα στην περίπτωση, η εξωτερική μονάδα έκανε απίστευτο θόρυβο,ακόμα και όταν βάλαμε λαστιχενιες βάσεις. Έκανε συντονισμό σε όλη την πολυκατοικία χωρίς υπερβολή. Χειμώνα δεν δούλευε άναβε καλοριφέρ. Καλοκαίρι πολύ λίγο λόγω εξοχικού. Εχθές το ξήλωσα για ανακύκλωση. Ίσως τα τωρινά μοντέλα είναι καλύτερα και πιο αθόρυβα. 

Κι εμένα δεν μου αρεσε το όνομα General Electric. Συνήθως κάτι τέτοια ηχηρά ονόματα του παρελθόντος τα έχουν πάρει κάτι κινέζοι της συμφοράς και το ότι τα έχουν δώσει να τα φτιάχνει η Midea δεν σημαίνει ότι βάζουν καλές προδιαγραφές ή ότι κάνουν ή απαιτούν σοβαρό ποιοτικό έλεγχο!

Άρα από μάρκες λέω: Inventor, Mitsubisshi, Toyotomi, Midea, Gree, Sendo. Ξεχνάω καμία? Για Daikin και άλλες ακριβές μάρκες δεν έχει νόημα για την συγκεκριμένη περίπτωση.

ΥΓ Ίσως κάνει και 9άρι. Περίπου 21 τμ με εξαιρετική μόνωση και πολύ καλά ανοιγόμενα κουφώματα. Η ταράτσα έχει διπλάσια μόνωση από αυτή που προδιέγραψε ο μηχανικός.

Επεξ/σία από MessengerOfGood
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, notist είπε

Θα σου έλεγα οποιαδήποτε μάρκα εκτός General Electric. Αγοράστηκε πριν κάποια  χρόνια από κότσο με δωρεάν εγκατάσταση. Στην βδομάδα έχασε το φρεον. Ήρθαν το ξήλωσαν βρήκαν κάπου στη διαδρομή των σωληνώσεων ότι τα έχανε. Το έφτιαξαν. Το ίδιο μετά από ενα μήνα. Μια από τα ίδια. Δούλεψε για ένα χρόνο και κάτι. Ξανά τα ίδια εκτός εγγύησης πλέον, όσοι ερχόντουσαν το κλασσικό πιο πολύ θα στοιχίσει η επισκευή πάρε καινούργιο. Το παράτησα. Πέρα απ αυτό, πες ότι εγώ ήμουν γκαντέμης και έπεσα στην περίπτωση, η εξωτερική μονάδα έκανε απίστευτο θόρυβο,ακόμα και όταν βάλαμε λαστιχενιες βάσεις. Έκανε συντονισμό σε όλη την πολυκατοικία χωρίς υπερβολή. Χειμώνα δεν δούλευε άναβε καλοριφέρ. Καλοκαίρι πολύ λίγο λόγω εξοχικού. Εχθές το ξήλωσα για ανακύκλωση. Ίσως τα τωρινά μοντέλα είναι καλύτερα και πιο αθόρυβα. 

Τα general electric είναι πλέον φασονακια Haier. Από αυτή την άποψη μια χαρά μιας και τα Haier φαίνεται ότι είναι αξιοπρεπή κινέζικα. Για αυτόν τον λόγο ήταν πάντα στις προτάσεις εδώ στο φόρουμ μιας και έπαιζαν συχνά σε καλή έκπτωση σε συνδυασμό με εγκατάσταση στην τιμή. Όμως εδώ και λίγο καιρό η εδώ αντιπροσωπεία ( inventor) άλλαξε τους όρους εγγύησης και από πέντε το έκανε μόλις δύο ( ακόμη μου δημιουργεί αρνητική εντύπωση που ο κωτσος γράφει πέντε...👎).  Για μένα δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να πάρει λοιπόν κάποιος ge και να μην προτιμήσει κάποιο Haier που έχει ακόμη πέντε χρόνια ( πάλι inventor εισαγωγέας) ή κάποιο άλλο αξιόλογο κινέζικο βλέπε tcl με 10 χρόνια εγγύηση εφόσον θέλει να κινηθεί όσο πιο οικονομικά γίνεται αν πάει πχ για περιστασιακή χρήση ( με εκπτώσεις σε ποιότητα, απόδοση κτλ). 

Αλλιώς με το ρεύμα στο θεό, χίλιες φορές λίγο πιο ακριβό κόστος κτήσης ώστε να έχουμε οικονομία στη χρήση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τα general electric είναι πλέον φασονακια Haier. Από αυτή την άποψη μια χαρά μιας και τα Haier φαίνεται ότι είναι αξιοπρεπή κινέζικα. Για αυτόν τον λόγο ήταν πάντα στις προτάσεις εδώ στο φόρουμ μιας και έπαιζαν συχνά σε καλή έκπτωση σε συνδυασμό με εγκατάσταση στην τιμή. Όμως εδώ και λίγο καιρό η εδώ αντιπροσωπεία ( inventor) άλλαξε τους όρους εγγύησης και από πέντε το έκανε μόλις δύο ( ακόμη μου δημιουργεί αρνητική εντύπωση που ο κωτσος γράφει πέντε...👎).  Για μένα δεν έχει απολύτως κανένα νόημα να πάρει λοιπόν κάποιος ge και να μην προτιμήσει κάποιο Haier που έχει ακόμη πέντε χρόνια ( πάλι inventor εισαγωγέας) ή κάποιο άλλο αξιόλογο κινέζικο βλέπε tcl με 10 χρόνια εγγύηση εφόσον θέλει να κινηθεί όσο πιο οικονομικά γίνεται αν πάει πχ για περιστασιακή χρήση ( με εκπτώσεις σε ποιότητα, απόδοση κτλ). 

Αλλιώς με το ρεύμα στο θεό, χίλιες φορές λίγο πιο ακριβό κόστος κτήσης ώστε να έχουμε οικονομία στη χρήση.

Έχουμε άποψη για το Inventor aria AR5?? Για χρήση σε υπνοδωμάτιο το θέλω,το έχει ο Κωτσόβολος 529 με δωρεάν εγκατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gian85 είπε

Έχουμε άποψη για το Inventor aria AR5?? Για χρήση σε υπνοδωμάτιο το θέλω,το έχει ο Κωτσόβολος 529 με δωρεάν εγκατάσταση..

Αν το θέλεις μόνο για ψύξη οκ. Αν και γιατί όχι το r4 με 100€ κάτω;

Αν το θέλεις και για θέρμανση ή θέλεις κάτι ποιοτικό

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198903-toshiba-shorai-premium-10j2avrg-e-b10j2kvrg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, atsoum είπε


Πήρα και στο τηλέφωνο που γράφει σαν "service κλιματιστικού" αλλά δεν το σήκωσαν. 

Αυτό δηλαδή δε σε ανησύχησε; 

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Screenshot_2022-05-24-18-51-45-952_com.android.chrome.jpg.14c535051db6de29b18392672835877f.jpg

Στην προτεινόμενη ανάρτηση, νομίζω  το βελάκι δείχνει τη nominal. Η min είναι αυτή που ξεκινάει από 2.5 και καταλήγει στο 4.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν το θέλεις μόνο για ψύξη οκ. Αν και γιατί όχι το r4 με 100€ κάτω;

Αν το θέλεις και για θέρμανση ή θέλεις κάτι ποιοτικό

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198903-toshiba-shorai-premium-10j2avrg-e-b10j2kvrg

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Το Toshiba ήταν η αρχική μου επιλογή εννοείται..κ μετά το r4 αλλά δυστυχώς ναι μεν τα έχει στο σάιτ αλλά δεν υπάρχουν για αγορά..(Θέλω αγορά από Κωτσόβολο λόγω δόσεων για αυτό κ κοιτάω από εκεί)

Κυρίως για ψύξη το θέλω αλλά του χρόνου με το πετρέλαιο στα ύψη ίσως το χρησιμοποιούσα κ για θέρμανση..γιατί λες ότι δεν κάνει για θέρμανση??

ΕΧεις κάνα άλλο να προτείνεις σε αυτά τα λεφτά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...