Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Περίπου 1000 ευρώ

2) Νέα αγορά

3) Κατά προτίμηση μεγάλη αλυσίδα. Μεγαλύτερη προτίμηση στα καταστήματα You.

4) Κυρίως για ψύξη, για θέρμανση υπάρχει σόμπα.

5) Αποκλειστική πηγή ψύξης

6) Ενιαίος χώρος, σαλόνι-κουζίνα-τραπεζαρία, περίπου 70τμ

7) Χαμηλό υψόμετρο, επηρεάζεται από τους καύσωνες και έχει πολλή υγρασία

😎 Επιθυμητά: Ιονιστής, μεγάλη εγγύηση

9) Ψηλοτάβανο, έντονη ηλιοφάνεια, θερμομόνωση στους τοίχους, ακτεθειμένο ταβάνι

10) 7754,39watt, 6668,77kcal/h, 103,39watt/m2, 88,92kcal/h/m2 για 19C

 

 

Τα μοντέλα που έχω βρει είναι αυτά:

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-inventor-supreme-ultraviolet-(3)?fbclid=IwAR02Q_RzgD4gkCLJKmFuWQfgnOBYgUF3EmOAUEc_4HXWb3YMBzg1byBJ0nI

 

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-inverter-gree-fairy-grc-241qi-kfr-n5?fbclid=IwAR16bifUvgw6pOvXu6eDi1PMUHb4BuuxSZvaeIhH6_ThkkB-ZPaQ06iUhgE

Επεξ/σία από NoobSailor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, NoobSailor είπε

για 24C

Αυτή η τιμή αναφέρεται στη τιμή που θες για θέρμανση , ισχύει ? Αν όχι και θες πχ μια πιο χαμηλή βάλε πχ 21 να έχεις το χειμώνα μέσα στο σπίτι και κοιτά τι μέτρηση θα δώσει σε watt και μετά κάνε μετατροπή σε btu και θα σου βγάλει τι ισχύος κλιματιστικό θες για να καλύψεις το χώρο ,γιατί τώρα σου βγάζει 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#14157

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NoobSailor είπε

1) Περίπου 1000 ευρώ

2) Νέα αγορά

3) Κατά προτίμηση μεγάλη αλυσίδα. Μεγαλύτερη προτίμηση στα καταστήματα You.

4) Κυρίως για ψύξη, για θέρμανση υπάρχει σόμπα.

5) Αποκλειστική πηγή ψύξης

6) Ενιαίος χώρος, σαλόνι-κουζίνα-τραπεζαρία, περίπου 70τμ

7) Χαμηλό υψόμετρο, επηρεάζεται από τους καύσωνες και έχει πολλή υγρασία

😎 Επιθυμητά: Ιονιστής, μεγάλη εγγύηση

9) Ψηλοτάβανο, έντονη ηλιοφάνεια, θερμομόνωση στους τοίχους, ακτεθειμένο ταβάνι

10) 14157.76 watt, 12175.68 kcal/h, 117.98 watt/m2, 101.46 kcal/h/m2 για 24C

 

 

Τα μοντέλα που έχω βρει είναι αυτά:

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-inventor-supreme-ultraviolet-(3)?fbclid=IwAR02Q_RzgD4gkCLJKmFuWQfgnOBYgUF3EmOAUEc_4HXWb3YMBzg1byBJ0nI

 

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-inverter-gree-fairy-grc-241qi-kfr-n5?fbclid=IwAR16bifUvgw6pOvXu6eDi1PMUHb4BuuxSZvaeIhH6_ThkkB-ZPaQ06iUhgE

Όπως λέει και ο φίλος, επανέλαβε λίγο το 10 βήμα όπου θα βάλεις 19C ( μη ρωτήσεις γιατί 😅 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κοιτάω τις αλυσίδες και μόνο μία έχει Toshiba και μου κάνει εντύπωση. 

Έλεγα να βάλω μέσα στις επιλογές μου και το shorai. Δείχνει καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NoobSailor είπε

1) Περίπου 1000 ευρώ

2) Νέα αγορά

3) Κατά προτίμηση μεγάλη αλυσίδα. Μεγαλύτερη προτίμηση στα καταστήματα You.

4) Κυρίως για ψύξη, για θέρμανση υπάρχει σόμπα.

5) Αποκλειστική πηγή ψύξης

6) Ενιαίος χώρος, σαλόνι-κουζίνα-τραπεζαρία, περίπου 70τμ

7) Χαμηλό υψόμετρο, επηρεάζεται από τους καύσωνες και έχει πολλή υγρασία

😎 Επιθυμητά: Ιονιστής, μεγάλη εγγύηση

9) Ψηλοτάβανο, έντονη ηλιοφάνεια, θερμομόνωση στους τοίχους, ακτεθειμένο ταβάνι

10) 7754,39watt, 6668,77kcal/h, 103,39watt/m2, 88,92kcal/h/m2 για 19C

 

 

Τα μοντέλα που έχω βρει είναι αυτά:

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-inventor-supreme-ultraviolet-(3)?fbclid=IwAR02Q_RzgD4gkCLJKmFuWQfgnOBYgUF3EmOAUEc_4HXWb3YMBzg1byBJ0nI

 

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-inverter-gree-fairy-grc-241qi-kfr-n5?fbclid=IwAR16bifUvgw6pOvXu6eDi1PMUHb4BuuxSZvaeIhH6_ThkkB-ZPaQ06iUhgE

Από you

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-haier-tide-green-plus-as68temhra

https://www.you.gr/oikiakes-syskeves-klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toichou/klimatistiko-a-c-inventor-comfort-mfvi32-24wfi-mfv

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα! .Ψαχνω και εγω για κλιματιστικο :)

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε <600
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:Νεο
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Οτιδηποτε - μικρη πολη οποτε αν απο καπου γλιτωνεις ταχυδρομικα (skroutz πχ η μεγαλα καταστηματα)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:80ψ 20 θ
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:περιστασιακη 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :ενιαιος σαλονι κ καθιστικο ενωμενα - ουσιαστικα 2 δωματια που εχει πεσει ο τοιχος κ εχουν γινει ενα - γυρω στα 30 τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:-10 /30 max  
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιαφορο - οτι εξτρα τοσο το καλυτερο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):ενδιαμεσος οροφος πολυκατοικιας - εντονη ηλιοφανεια - εξωτερικη μονωση
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά Θερμικές Απώλειες 5569.87 Watt 4790.09 KCal/h 185.66 Watt/m2 159.67 KCal/h/m2

Επισης στο μπαλκονι εγω μονωση με γυψoσανιδα- μπορει να μπει κανονικα στον τοιχο η εξωτερικη μοναδα ή χρειαζεται αλλη διαδικασια?

To aircondition βασικα το θελω για καλοκαιρι - να εχω γυρω στους 23-24 C στο σπιτι. Χειμωνα μονο σαν extra να βοηθαει καμμια φορα - στους 20 C τον χειμωνα max

Ευχαριστω πολυ!

Επεξ/σία από vasmav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, vasmav είπε

Καλησπερα! .Ψαχνω και εγω για κλιματιστικο :)

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε <600
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:Νεο
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Οτιδηποτε - μικρη πολη οποτε αν απο καπου γλιτωνεις ταχυδρομικα (skroutz πχ η μεγαλα καταστηματα)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:80ψ 20 θ
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:περιστασιακη 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :ενιαιος σαλονι κ καθιστικο ενωμενα - ουσιαστικα 2 δωματια που εχει πεσει ο τοιχος κ εχουν γινει ενα - γυρω στα 35 τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:-10 /30 max
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιαφορο - οτι εξτρα τοσο το καλυτερο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):ενδιαμεσος οροφος πολυκατοικιας - εντονη ηλιοφανεια - εξωτερικη μονωση
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά Θερμικές Απώλειες 6439.39 Watt 5537.87 KCal/h 160.98 Watt/m2  138.45 KCal/h/m2

Επισης στο μπαλκονι εγω μονωση με γυψωσανιδα- μπορει να μπει κανονικα στον τοιχο η εξωτερικη μοναδα ή χρειαζεται αλλη διαδικασια?

 

Ευχαριστω πολυ!

40τμ έχεις ή 35; Επίσης να περιμένεις ότι μάλλον θα χρειαστεί αύξηση του μπάτζετ. Πχ 800€ . Είναι δυνατή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε 24.000 btu, και ποσό γύρω στα 1.000€ σαν μάρκα αξιοπιστία κτλπ (και οχι χαρακτηριστικά) τι θα επιλέγατε ανάμεσα σε tcl, haier, gree, inventor και toshiba;

 

Επεξ/σία από vasilismf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vasilismf είπε

σε 24.000 btu, και ποσό γύρω στα 1.000€ σαν μάρκα αξιοπιστία κτλπ (και οχι χαρακτηριστικά) τι θα επιλέγατε ανάμεσα σε tcl, haier, gree, inventor και toshiba;

 

Αφήνοντας έξω τα χαρακτηριστικά  ειναι σα να ρωτάς ….μεταξύ ΟΣΦΠ,ΠΑΟ,ΠΑΟΚ,ΑΕΚ,ΑΡΗ τι επιλέγουμε ……..ειναι σαφές ότι εδώ τα κριτήρια είναι άλλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά ήθελα να καταθέσω ότι ήρθε πριν λίγο ψυκτικός στο χώρο μου για συντήρηση των κλιματιστικών (ένα 9άρι κι ένα 12άρι Midea RF New R410 δικά μου κι ένα παλιό 12άρι on/off Climatair R22 του ιδιοκτήτη).

Τα Midea μετά από αρκετή ώρα πλησίασαν τους 5°C στην έξοδο και το για πολλά χρόνια ασυντήρητο Climatair με καμια 20αριά μέτρα σωληνώσεις μέσα σε μισό λεπτό είχε φτάσει τους 3.5°C και δεν ξέρω πόσο ακόμα θα κατέβαινε. Μιλάμε έβλεπα στο ψηφιακό θερμόμετρο του μάστορα πόσο γρήγορα έπεφτε η θερμοκρασία και δεν το πίστευα. Σημειωτέον, ακριβώς επειδή η εξωτερική μονάδα του Climatair είναι στην ταράτσα (εξού και τα τόσα μέτρα σωληνώσεις) στην οποία δεν έχω πρόσβαση, ο άνθρωπος δε μπόρεσε ούτε να την καθαρίσει, ούτε να δει αν θέλει συμπλήρωμα σε φρέον όπως έκανε με τα Midea.

R32 σου λέει μετά και οικολογικά κουραφέξαλα.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Απλά ήθελα να καταθέσω ότι ήρθε πριν λίγο ψυκτικός στο χώρο μου για συντήρηση των κλιματιστικών (ένα 9άρι κι ένα 12άρι Midea RF New R410 δικά μου κι ένα παλιό 12άρι on/off Climatair R22 του ιδιοκτήτη).

Τα Midea μετά από αρκετή ώρα πλησίασαν τους 5°C στην έξοδο και το για πολλά χρόνια ασυντήρητο Climatair με καμια 20αριά μέτρα σωληνώσεις μέσα σε μισό λεπτό είχε φτάσει τους 3.5°C και δεν ξέρω πόσο ακόμα θα κατέβαινε. Μιλάμε έβλεπα στο ψηφιακό θερμόμετρο του μάστορα πόσο γρήγορα έπεφτε η θερμοκρασία και δεν το πίστευα. Σημειωτέον, ακριβώς επειδή η εξωτερική μονάδα του Climatair είναι στην ταράτσα (εξού και τα τόσα μέτρα σωληνώσεις) στην οποία δεν έχω πρόσβαση, ο άνθρωπος δε μπόρεσε ούτε να την καθαρίσει, ούτε να δει αν θέλει συμπλήρωμα σε φρέον όπως έκανε με τα Midea.

R32 σου λέει μετά και οικολογικά κουραφέξαλα.

Το μη inverter κλιματιστικό σαφώς και θα ρίξει πιο γρήγορα τη θερμοκρασία γιατί πολύ απλά δουλεύει τέρμα γκάζι , τα inverter λόγω της προσαρμογής των watt λειτουργούν με άλλες ταχύτητες , εάν είχες μετρητές κατανάλωσης  αυτό θα ήταν πολύ χαρακτηριστικό και ευδιάκριτο  για να δεις γιατί συμβαίνει αυτό 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Το μη inverter κλιματιστικό σαφώς και θα ρίξει πιο γρήγορα τη θερμοκρασία γιατί πολύ απλά δουλεύει τέρμα γκάζι , τα inverter λόγω της προσαρμογής των watt λειτουργούν με άλλες ταχύτητες , εάν είχες μετρητές καταναλώσεις αυτό θα ήταν πολύ χαρακτηριστικό και αδιάκριτο για να δεις γιατί συμβαίνει αυτό 

Sorry, αλλά όταν βάζω ζήτηση στα Midea 17°C δε δουλεύουν τέρμα γκάζι στην αρχή;

Αντιλαμβάνομαι ότι το Climatair τραβάει τουλάχιστον 2kW μονίμως, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση και στην απόδοση.

Και πόσο θα τραβούσε το 12άρι Midea; Δεν το μέτρησα τώρα, θα το μετρήσω με την πρώτη ευκαιρία, αλλά στο παρελθόν νομίζω ότι το έχω μετρήσει τουλάχιστον στο 1.5kW, και χωρίς να ζητάω 17°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Sorry, αλλά όταν βάζω ζήτηση στα Midea 17°C δε δουλεύουν τέρμα γκάζι στην αρχή;

Αντιλαμβάνομαι ότι το Climatair τραβάει τουλάχιστον 2kW μονίμως, αλλά δεν υπάρχει σύγκριση και στην απόδοση.

Και πόσο θα τραβούσε το 12άρι Midea; Δεν το μέτρησα τώρα, θα το μετρήσω με την πρώτη ευκαιρία, αλλά στο παρελθόν νομίζω ότι το έχω μετρήσει τουλάχιστον στο 1.5kW, και χωρίς να ζητάω 17°C.

Θα δουλέψει πιο ομαλά δε θα πάει καρφί στο τέρμα και όσο πλησιάζει τη θερμοκρασία στόχο θα μειώνει και ακόμα και η διαφορά του 1,5kw με το 2kw που θα πάει σε χρόνο dt κάνει μεγάλη διαφορά 

κάνε δοκιμες και θα δεις ότι για πολύ μικρό χρόνο ένα inverter θα δουλέψει σε τέρμα γκάζι και αυτό δεν είναι αρκετό για να πιάσει τις θερμοκρασίες με τις ταχύτητες αλλα και τους αριθμούς που πιστεύουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αφήνοντας έξω τα χαρακτηριστικά  ειναι σα να ρωτάς ….μεταξύ ΟΣΦΠ,ΠΑΟ,ΠΑΟΚ,ΑΕΚ,ΑΡΗ τι επιλέγουμε ……..ειναι σαφές ότι εδώ τα κριτήρια είναι άλλα 

εκτος απο τα χαρακτηριστικά που στην κατηγορία των χρηματων αυτων ειναι πανω κατω ιδια με καποιες μικροδιαφορες, υπαρχει και η αξιοπιστία, οι τριγμοί, η αντοχη στο χρονο, ποιοτητα πλαστικων κτλπ που χαρακτηριζουν μια μαρκα. Ποσοι λενε δεν παιρνω τη Χ μαρκα γιατι εχει χαλια σερβις, δεν παιρνω την Ψ μαρκα γιατι τριζουν τα πλαστικά. Για τετοια πράγματα ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...