Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, IraklisG13 είπε

Καλησπερα φιλοι μου.Ψαχνω για αμεση αγορα κλιματιστικου:

 

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε <1000
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:Νεο
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Public Mediamarkt
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:80ψ 20 θ
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:περιστασιακη 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :ενιαιος σαλονοκουζινα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:0 /34
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:ιονιστης
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):ενδιαμεσος οροφος μονοκατοικιας
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά 5059 watt,4360kcal/h,84,32 watt/m2,72,52kcal/h/m2 Ευχαριστω πολυ

Στα 983€ με παζάρι

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, georvoud είπε

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι για αγορά καινούριου κλιματιστικού. Παρακάτω επισυνάπτω τις απαντήσεις από το ερωτηματολόγιο.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :   1500 - 1700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 80τμ σαλόνι-τραπεζαρία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πεύκα Θεσσαλονίκης με 30C το καλοκαίρι και 5C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi, ιονιστής, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Εκτεθειμένο πολλές ώρες στον ήλιο, πολλά παράθυρα, 2ος/τελευταίος όροφος μονοκατοικίας (ανεξάρτητος), συνθετικά κουφώματα με διπλά τζάμια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
    25059.77 Watt
    21551.40 KCal/h
    313.25 Watt/m2
    112.88 KCal/h/m^2

    21 οC

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!!

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null

 

2 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Θυμίστε μου πώς υπολογίζουμε τα btu γνωρίζοντας τις απώλειες?

Γκουγκλαρε kw to btus

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Θυμίστε μου πώς υπολογίζουμε τα btu γνωρίζοντας τις απώλειες?

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα
εγω χρησιμοποιώ αυτό ,βάζεις τα watt και κανεις μετατροπή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, marioboni είπε

Καλησπέρα ξανά παιδιά 

Από φίλο ψυκτικό θα μπορέσει να μου δώσει τα παρακάτω αλλά σε άλλες τιμές 

Τι λένε σαν μηχανήματα;

https://www.skroutz.gr/s/23316355/Juro-Pro-Oxygen-Eco-II-12K-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

Το 9αρι 410, 12αρι 430, 18αρι 800 κ 24αρι 940 με αποδείξεις όταν βγει και αν βγει η επιδότηση

Παληκάρια έχει βάλει κανείς τα συγκεκριμένα;κάποιο φασον είναι κι αυτό φαντάζομαι;

Επειδή θα αντικαταστήσουν σχετικά άμεσα τα κλιματιστικά της μητέρας μου , και θα μπει λογικά ένα 24 και ένα 12 για αρχή 

 

Τα ελάχιστα τους τα είδα στα 190 και κάπου στα 400 αν θυμάμαι καλά για το 24

Με παραξένεψε λίγο γιατί το δικό μου 24 Μόρις το έχω δει και 190 ελάχιστη στην ψύξη σε κάποια φάση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, atsoum είπε

Γνωρίζει κανείς αν σε κάποια εταιρεία οι περσίδες μπορούν να ρυθμίζονται πάνω κάτω και δεξιά-αριστερά από το τηλεχειριστήριο?

Όλες οι μάρκες κατασκευάζουν συσκευές με διάφορες επιλογές και δυνατότητες. Σε όλες τις συσκευές οι περσίδες μπορούν να ρυθμιστούν πάνω-κάτω από το τηλεχειριστήριο. Για κίνηση δεξιά-αριστερά, σε ορισμένες συσκευές αυτό μπορεί να γίνει μόνο χειροκίνητα και σε ορισμένες (που έχουν αυτή την επιλογή) μπορεί να γίνει και από το τηλεχειριστήριο. Ψαξε στην περιγραφή του καθενός αν έχει ή όχι αυτήν την επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, amotida είπε

Όλες οι μάρκες κατασκευάζουν συσκευές με διάφορες επιλογές και δυνατότητες. Σε όλες τις συσκευές οι περσίδες μπορούν να ρυθμιστούν πάνω-κάτω από το τηλεχειριστήριο. Για κίνηση δεξιά-αριστερά, σε ορισμένες συσκευές αυτό μπορεί να γίνει μόνο χειροκίνητα και σε ορισμένες (που έχουν αυτή την επιλογή) μπορεί να γίνει και από το τηλεχειριστήριο. Ψαξε στην περιγραφή του καθενός αν έχει ή όχι αυτήν την επιλογή.

Τα γνωρίζω όλα αυτά το πρόβλημα είναι πως δεν είναι εύκολο να το εντοπίσεις στην περιγραφή. Ακόμα και τα manual έχουν * στο συγκεκριμένο θέμα και γράφουν διατίθεται σε συγκεκριμένα μοντέλα. Ρώτησα περισσότερο μήπως σε κάποια μάρκα αυτό δίνεται 'στανταρτ' ή τέλος πάντων είναι πιο πιθανό να υπάρχει στα πιο premium μοντέλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έβαλαν το mitshubishi heavy dxk_dck 09zw.Mε το ζόρι δέχτηκε να βάκει χαλκοσωλήνα 3 μετρα (έκανε μια μικρη κουλούρα απο πίσω γιατι είναι στο ίδιο ύψος).Βέβαια μεσα στο εγχειρίδιο δεν βρήκα το ελαχιστο μηκος σωληνα (σε περιπτωησ που γραφουν πχ 2 μέτρα θα έχω πρόβλημα με τα 3 που έβαλα).Δεν το έχω δουλέψει ακόμα το μηχανημα καθολου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aks είπε

μου έβαλαν το mitshubishi heavy dxk_dck 09zw.Mε το ζόρι δέχτηκε να βάκει χαλκοσωλήνα 3 μετρα (έκανε μια μικρη κουλούρα απο πίσω γιατι είναι στο ίδιο ύψος).Βέβαια μεσα στο εγχειρίδιο δεν βρήκα το ελαχιστο μηκος σωληνα (σε περιπτωησ που γραφουν πχ 2 μέτρα θα έχω πρόβλημα με τα 3 που έβαλα).Δεν το έχω δουλέψει ακόμα το μηχανημα καθολου

 

Το μήκος είναι ελάχιστο. Θέλουμε από εκεί και πάνω άρα δεν έχεις εννοείται πρόβλημα στο παραπάνω. Ίσα ίσα ίσως και να είναι καλύτερα. Η μιτσου θέλει 3μ ελάχιστο έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim Πολυ φοβαμαι οτι μου εκανε μαλακια με την αποχετευση εξω και δεν της εδωσε καλη κλιση.Σε ποση ωρα αφου λειτουργησουν αρχιζουν να βγαζουν νερο?Το εβαλα τωρα στους 25 να δουλεψει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, aks είπε

@liakjim Πολυ φοβαμαι οτι μου εκανε μαλακια με την αποχετευση εξω και δεν της εδωσε καλη κλιση.Σε ποση ωρα αφου λειτουργησουν αρχιζουν να βγαζουν νερο?Το εβαλα τωρα στους 25 να δουλεψει

 

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα βγει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, liakjim said:

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα βγει κιόλας.

τι εννοεις?Δεν βγάζουν νερά τα καινούρια οπως τα παλια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, aks είπε

τι εννοεις?Δεν βγάζουν νερά τα καινούρια οπως τα παλια?

Όχι απαραίτητα μιας και χαμηλώνουν πολύ τα watt τους, δεν είναι 0-max-0-max όπως τα παλιά on-off. Βέβαια εξαρτάται το μηχάνημα και τις συνθήκες (πχ πόση υγρασία έχει ο αέρας, το σημείο δρόσου κτλ). Πχ στο ίδιο σπίτι και στιγμή, το asyg24klca και το daikin atxc25b δεν τα βλέπω να βγάζουν νερό συνέχεια ενώ την ίδια στιγμή ένα 9άρι Carrier που έχω, τα κάνει όλα λίμπα.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, liakjim said:

Όχι απαραίτητα μιας και χαμηλώνουν πολύ τα watt τους, δεν είναι 0-max-0-max όπως τα παλιά on-off. Βέβαια εξαρτάται το μηχάνημα και τις συνθήκες (πχ πόση υγρασία έχει ο αέρας, το σημείο δρόσου κτλ). Πχ στον ίδιο χώρο, το asyg24klca και το daikin atxc25b δεν τα βλέπω να βγάζουν νερό συνέχεια ενώ την ίδια στιγμή ένα 9άρι Carrier που έχω, τα κάνει όλα λίμπα.

Οκ για το συνέχεια το καταλαβαίνω.Αλλα οχι πχ στις 3 ωρες να μην βγαλει ουτε σταγονα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...