Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άρπα κόλλα εγκαταστάσεις κάνουν λόγω πίεσης χρόνου...  εκτός κι αν είσαι τυχερός και πέσεις σε κάποιον σωστό.Σε συγγενή που έκανε εγκατάσταση απ'τον Κωτσόβολο, του σύνδεσαν την εσωτερική με την εξωτερική μονάδα με σωλήνα 1 μέτρο (φαντάσου τι ζόρι τρώει ο συμπιεστής) και του έδωσαν και πιστοποιητικό καλής εγκατάστασης.

Τί μικρό μήκος έχει άλλα κίνητρα ( κλέψιμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ξανά παιδιά 

Από φίλο ψυκτικό θα μπορέσει να μου δώσει τα παρακάτω αλλά σε άλλες τιμές 

Τι λένε σαν μηχανήματα;

https://www.skroutz.gr/s/23316355/Juro-Pro-Oxygen-Eco-II-12K-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

Το 9αρι 410, 12αρι 430, 18αρι 800 κ 24αρι 940 με αποδείξεις όταν βγει και αν βγει η επιδότηση

Επεξ/σία από marioboni
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχω καταλήξει σε btu. Την άποψη σας θέλω αν μπορείτε για το μοντέλο, αντιπροσωπεία, εγγύηση

Fujitsu Ecolandia Series ASYG053KLCA/AOYG053KLCA  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, argimeg είπε

Έχω καταλήξει σε btu. Την άποψη σας θέλω αν μπορείτε για το μοντέλο, αντιπροσωπεία, εγγύηση

Fujitsu Ecolandia Series ASYG053KLCA/AOYG053KLCA  

Αν δεν σε ενοχλεί η φασαρία, αν δεν θέλεις χαρακτηριστικά τύπου wifi/ ιονιστές κτλ, αν είσαι οκ με τα 3 χρόνια εγγύηση και το θέλεις κυρίως για ψύξη (μιας και μένεις βόρεια), πάρτο μιας και έχει πολύ καλή απόδοση. Αλλιώς όχι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι για αγορά καινούριου κλιματιστικού. Παρακάτω επισυνάπτω τις απαντήσεις από το ερωτηματολόγιο.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :   1500 - 1700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 80τμ σαλόνι-τραπεζαρία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πεύκα Θεσσαλονίκης με 30C το καλοκαίρι και 5C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi, ιονιστής, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Εκτεθειμένο πολλές ώρες στον ήλιο, πολλά παράθυρα, 2ος/τελευταίος όροφος μονοκατοικίας (ανεξάρτητος), συνθετικά κουφώματα με διπλά τζάμια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
    25059.77 Watt
    21551.40 KCal/h
    313.25 Watt/m2
    112.88 KCal/h/m^2

    21 οC

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, georvoud είπε

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι για αγορά καινούριου κλιματιστικού. Παρακάτω επισυνάπτω τις απαντήσεις από το ερωτηματολόγιο.

  1. Ποσό που διαθέτουμε :   1500 - 1700€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 80τμ σαλόνι-τραπεζαρία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πεύκα Θεσσαλονίκης με 30C το καλοκαίρι και 5C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi, ιονιστής, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Εκτεθειμένο πολλές ώρες στον ήλιο, πολλά παράθυρα, 2ος/τελευταίος όροφος μονοκατοικίας (ανεξάρτητος), συνθετικά κουφώματα με διπλά τζάμια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
    25059.77 Watt
    21551.40 KCal/h
    313.25 Watt/m2
    112.88 KCal/h/m^2

    21 οC

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!!

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#25059

εισαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος στο ερωτηματολόγιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν δεν σε ενοχλεί η φασαρία, αν δεν θέλεις χαρακτηριστικά τύπου wifi/ ιονιστές κτλ, αν είσαι οκ με τα 3 χρόνια εγγύηση και το θέλεις κυρίως για ψύξη (μιας και μένεις βόρεια), πάρτο μιας και έχει πολύ καλή απόδοση. Αλλιώς όχι.

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν σε κάποια εταιρεία οι περσίδες μπορούν να ρυθμίζονται πάνω κάτω και δεξιά-αριστερά από το τηλεχειριστήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#25059

εισαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάνει κάποιο λάθος στο ερωτηματολόγιο ?

Έτσι νομίζω. Και που το ξαναέκανα πάλι τα ίδια αποτελέσματα πήρα. Για ποιον λόγο ρωτάτε γιατί αν και μηχανικός είμαι τελείως άσχετος με τη μετάδοση θερμότητας!😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, georvoud είπε

Έτσι νομίζω. Και που το ξαναέκανα πάλι τα ίδια αποτελέσματα πήρα. Για ποιον λόγο ρωτάτε γιατί αν και μηχανικός είμαι τελείως άσχετος με τη μετάδοση θερμότητας!😛

Απλά δείχνει ότι θες 85,000 btu που δείχνουν πολλές απώλειες ,πράγμα που υποδεικνύει ότι ο χώρος δεν έχει καμία μόνωση κανενός είδους σε οποιαδήποτε πλευρά , είναι έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Απλά δείχνει ότι θες 85,000 btu που δείχνουν πολλές απώλειες ,πράγμα που υποδεικνύει ότι ο χώρος δεν έχει καμία μόνωση κανενός είδους σε οποιαδήποτε πλευρά , είναι έτσι ?

Ναι δεν είμαι σίγουρος 100% αλλά αυτήν την εντύπωση έχω ότι από μόνωση δεν πάει και πολύ καλά... Πάντως όντως το σπίτι είναι ανοιχτό από παντού!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, georvoud είπε

Ναι δεν είμαι σίγουρος 100% αλλά αυτήν την εντύπωση έχω ότι από μόνωση δεν πάει και πολύ καλά... Πάντως όντως το σπίτι είναι ανοιχτό από παντού!! 

Κοιτά τώρα πως έχει το πράγμα , εσυ το θες για ψύξη και είσαι σε μια περιοχή που λες ότι δεν πάει πάνω από 30 όποτε τα πράγματα παρόλο που δείχνουν άσχημα ίσως με ένα πολύ τουμπανο 24 αρι η και ένα δεύτερο αρκετών btu μαζί αν δουλεύουν στο τέρμα γκάζι για λίγες ώρες το μεσημεράκι και υπό προϋποθέσεις στη διάταξη του χώρου να μπορέσεις να έχεις μια αίσθηση δροσιάς 

αν όμως θες να κάνεις κάλυψη χώρου σε ψύξη θέρμανση με κλιματισμό τότε πρέπει να πας σε δραστικές λύσεις 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι μου.Ψαχνω για αμεση αγορα κλιματιστικου:

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε <1000
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:Νεο
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):Public Mediamarkt
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:80ψ 20 θ
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:περιστασιακη 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :ενιαιος σαλονοκουζινα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:0 /34
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:ιονιστης
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):ενδιαμεσος οροφος μονοκατοικιας
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά 5059 watt,4360kcal/h,84,32 watt/m2,72,52kcal/h/m2 Ευχαριστω πολυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georvoud είπε

Έτσι νομίζω. Και που το ξαναέκανα πάλι τα ίδια αποτελέσματα πήρα. Για ποιον λόγο ρωτάτε γιατί αν και μηχανικός είμαι τελείως άσχετος με τη μετάδοση θερμότητας!😛

Στο ύψος λογικά θα έχεις κάνει λάθος. Θέλουμε πάτωμα ταβάνι πχ 2.8μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο ύψος λογικά θα έχεις κάνει λάθος. Θέλουμε πάτωμα ταβάνι πχ 2.8μ

Τόσο είναι 2.8μ

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κοιτά τώρα πως έχει το πράγμα , εσυ το θες για ψύξη και είσαι σε μια περιοχή που λες ότι δεν πάει πάνω από 30 όποτε τα πράγματα παρόλο που δείχνουν άσχημα ίσως με ένα πολύ τουμπανο 24 αρι η και ένα δεύτερο αρκετών btu μαζί αν δουλεύουν στο τέρμα γκάζι για λίγες ώρες το μεσημεράκι και υπό προϋποθέσεις στη διάταξη του χώρου να μπορέσεις να έχεις μια αίσθηση δροσιάς 

αν όμως θες να κάνεις κάλυψη χώρου σε ψύξη θέρμανση με κλιματισμό τότε πρέπει να πας σε δραστικές λύσεις 

Έχετε κάποια καλή πρόταση για το τούμπανο 24αρι? Τουλάχιστον να μη σκάμε τα μεσημέρια. Σε μεταγενέστερο χρόνο ίσως κοιτάξω και κάποια θερμοπρόσωψη ή κάτι παρεμφερές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...