Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cater είπε

Μόνο ψύξη με ενδιαφέρει. Inventor δε βρίσκω φτηνό. Σε aux βρηκα φτηνό 650 περίπου και σε tesla στα 750-800. Τα aux τι εγγύηση δίνουν και αν την τιμούν? Αλλιώς δε ξέρω προβληματίζομαι και πρέπει να το πάρω άμεσα την άλλη βδομάδα θέλω να κάνω εγκατάσταση γιατί θα μεταφερθούν τα 2 9 άρια άρα μαζί με αυτά μουκανε καλή τιμή ο μάστορας για εγκατάσταση.

Σε φθηνό θα κοίταζα σε TCL. Search από bestprice , όχι μόνο skroutz και προσοχή στο κόκκινο μπανερ στο tclgreece.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε φθηνό θα κοίταζα σε TCL. Search από bestprice , όχι μόνο skroutz και προσοχή στο κόκκινο μπανερ στο tclgreece.gr

Κοιταξα bestprice και σε κριτικες ειδα εναν τυπο να βαζει 5 αστερια σε αρκετα διαφορετικα μηχανηματα απο διαφορες μαρκες.. paid review μαλλον. ποσο χαλια μπορει να ειναι ενα tcl, tesla , aux. Tesla, tcl 10 χρονια εγγυηση. βεβαια δεν νομιζω να ειναι χωρις ορους αλλα παλι αυτο κατι δειχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, danaos7 είπε

,carrier crystal 3. Το 9αρι  415 βγαίνει αξίζει για μικρό δωμάτιο να το τσιμπισω άμεσα λόγω μετακόμισης.τζιμ help.εως 500 διαθέτω βτο πολύ για το έξτρα δωμάτιο.θερμανση 70-ψυξη 30.διπλα τζάμια οροφή γυψοσανίδα και  μερική μόνωση.και από πάνω κεραμοσκεπη.πςειπου 8 με 10 τμ.

Αν είσαι σε περιοχή με παγωνιές τον χειμώνα, θέλει λίγο υπομονή γιατί είναι επιρεπή στα defrost. Στο Crystal ion 3, σε θερμοκρασία εξωτερική -3 με -4 μέσα σε 1 ώρα μου έκανε 3 defrost. Η μονάδα ήταν τοποθετημένη να κοιτά Νότο και δεν την χτύπαγε ο αέρας. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

Φιλε, αυτα τα Midea με το υψηλο Seer, σειρα All Easy Pro , όπως εδω το 18αρι :

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-all-easy-pro-aep2-18nxd6-io-klimatistiko-18000-btu--leuko/1687215

ειναι οντως τοσο τουμπανα? εχουν ξεπερασει οι κινεζοι τους Ιαπωνες? Αξιζει δηλαδη να παρεις ενα τετοιο αντι για ενα Mitsubishi/Fujitsu/Toshiba με Seer 6.5 οπως το HR50vf πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

@liakjim

Φιλε, αυτα τα Midea με το υψηλο Seer, σειρα All Easy Pro , όπως εδω το 18αρι :

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-all-easy-pro-aep2-18nxd6-io-klimatistiko-18000-btu--leuko/1687215

ειναι οντως τοσο τουμπανα? εχουν ξεπερασει οι κινεζοι τους Ιαπωνες? Αξιζει δηλαδη να παρεις ενα τετοιο αντι για ενα Mitsubishi/Fujitsu/Toshiba με Seer 6.5 οπως το HR50vf πχ?

Το έχω βάλει και εγώ παραπάνω. Είναι κλιματιστικά με eurovent οπότε ξέρουμε ότι το seer τους είναι αληθές.

Αυτό που δεν ξέρουμε καθόλου είναι πόσο χαμηλά μπορούν και δουλεύουν σαν inverter. Το υψηλό φορτίο σχεδιασμού σε δίνει την πληροφορία ότι σε θέρμανση μάλλον θα είναι υψηλό. Σε ψύξη δεν ξέρουμε. Γενικά πάντως τα midea πάνε πολύ καλά σε ψύξη.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατέστησα και ένα shelly 1pm plus στο μεγάλο 18αρι κλιματιστικό για να δούμε τι καταναλώσεις θα έχουμε το καλοκαίρι και τι συμπεριφορά έχει. Τώρα πρέπει να βρούμε και τα σχετικά μπριζάκια ώστε να βάλω στα 9ρακια. Μάλλον για την tapo P110 πάω αλλιώς στην Shelly Plug S για να έχω τις καταναλώσεις όλες μαζεμένες μέσα σε ένα app. Ακούω προτάσεις

Επεξ/σία από plasTOST
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Εγκατέστησα και ένα shelly 1pm plus στο μεγάλο 18αρι κλιματιστικό για να δούμε τι καταναλώσεις θα έχουμε το καλοκαίρι και τι συμπεριφορά έχει. Τώρα πρέπει να βρούμε και τα σχετικά μπριζάκια ώστε να βάλω στα 9ρακια. Μάλλον για την tapo P110 πάω αλλιώς στην Shelly Plug S για να έχω τις καταναλώσεις όλες μαζεμένες μέσα σε ένα app. Ακούω προτάσεις

Shelly εννοείται.

Και αν παίξεις homeassistant ακόμα και σε VM θα έχεις grafana.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Shelly εννοείται.

Και αν παίξεις homeassistant ακόμα και σε VM θα έχεις grafana.

 

Για εκεί με βλέπω και εγώ. Για openhub σκεφτόμουν αρχικά γιατί ξέρω ότι υπάρχουν σχετικά bindings.

υ.γ. Κάτσε να αποφασίσω τι θα βάλω και στα άλλα 2 υπνοδωμάτια τώρα πριν αρχίσουν οι ζέστες και μετά το στήνω και το ΗΑ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα την συμβουλή σας για Air Condition 12.000 BTU. Το Budget μου είναι μέχρι το πολύ 700-800Ε. Με ενδιαφέρει κυρίως η ψύξη και θα ήθελα να μην κάνει πολύ θόρυβο μιας και θα μπει σε κρεβατοκάμαρα όπου το πρωί χρησιμοποιείται και σαν γραφείο(τηλεργασία βλέπεις😁). Επίσης θα ήθελα να έχει και WiFi.
Είμαι ανάμεσα σε αυτά:
1) TCL Miracle II 12CHSA/VE Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU
2) Inventor Comfort MFVI32-12WFI/MFVO32-12 Κλιματιστικό Inverter 12000
     ή INVENTOR Corona Plus CRPVI32-12WFI/CRPVO32-12 Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A+++/A++ με Ιονιστή και WiFi
3) MIDEA Xtreme Save AG1-12NXD6-I/AG1-12N8D6-O Inverter Κλιματιστικό 12000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή και WiFi
Από αυτά που έχω διαβάσει, καταλαβαίνω ότι μόνο το τελευταίο έχει πιστοποίηση και τα νούμερα κατανάλωσης που δίνει είναι σίγουρα σωστά. Τα άλλα 2 πιο πάνω δίνουν δέκα χρόνια εγγύηση και στα χαρτιά φαίνονται να έχουν παρόμοια κατανάλωση με το τελευταίο.
Τι προτείνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Καλησπέρα, 

Απλά έπεσε το μάτι σε κάποιο ολοκαινουργιο μοντέλο TCL, και μάλλοv αξίζει να το υπολογίσει κάποιος.

Φίλτρα/ Wifi/ Gentle breeze/ i-Feel/ βασικά πολύ έυκολο καθάρισμα, με ένα top mounted φιλτρο και τιμή νορμάλ

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/10474/TCL.html?keyphrase=Ocarina&o=TCL+Ocarina

Το βάζω εδώ γιατί νομίζω έχει ενδιαφέρον, αν και ακόμα δεν πολυ έχει έρθει στην αγορά.

Δεν είναι διαφήμιση, απλά μόλις το έιδα μου φάνηκε καλή περίπτωση, όποιος ενδιαφέρεταο ας το χαζέψει...

ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ, αν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει ότι το "Gentle Breeze" υπάρχει και στα μοντέλα κάτω των 24k BTU?

Είναι παρόμοιο σύστημα με το Midea Breezeless...

https://www.skroutz.gr/c/407/oikiaka-klimatistika-inverter/m/292/Midea.html?keyphrase=Breezeless%2B&o=Midea+Breezeless%2B

Έχουν και το ίδιο τηλεχειριστήριο...

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταω για κλιματιστικο 18αρι, κατα κυριο λογω για ψύξη. Το ματι μου επεσε στην μαρκα του Leroy Merlin https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-18000-btuh-82367427

κατι Equation οπως αυτο του link. Δινουν και ατοκες και δωρεαν εγκατασταση και 5 χρονια εγγυηση μεσα-εξω και πιστοποιηση Eurovent. Ποσο έξω μπορω να πέσω? Ποσο χαλια μπορει να ειναι? Η αμεσως επομενες λυσεις υπερβαινουν τα 900 ευρω (με την εγκατασταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atsoum είπε

Καλησπέρα θα ήθελα την συμβουλή σας για Air Condition 12.000 BTU. Το Budget μου είναι μέχρι το πολύ 700-800Ε. Με ενδιαφέρει κυρίως η ψύξη και θα ήθελα να μην κάνει πολύ θόρυβο μιας και θα μπει σε κρεβατοκάμαρα όπου το πρωί χρησιμοποιείται και σαν γραφείο(τηλεργασία βλέπεις😁). Επίσης θα ήθελα να έχει και WiFi.
Είμαι ανάμεσα σε αυτά:
1) TCL Miracle II 12CHSA/VE Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU
2) Inventor Comfort MFVI32-12WFI/MFVO32-12 Κλιματιστικό Inverter 12000
     ή INVENTOR Corona Plus CRPVI32-12WFI/CRPVO32-12 Κλιματιστικό Inverter 12000 BTU A+++/A++ με Ιονιστή και WiFi
3) MIDEA Xtreme Save AG1-12NXD6-I/AG1-12N8D6-O Inverter Κλιματιστικό 12000 BTU A+++/A+++ με Ιονιστή και WiFi
Από αυτά που έχω διαβάσει, καταλαβαίνω ότι μόνο το τελευταίο έχει πιστοποίηση και τα νούμερα κατανάλωσης που δίνει είναι σίγουρα σωστά. Τα άλλα 2 πιο πάνω δίνουν δέκα χρόνια εγγύηση και στα χαρτιά φαίνονται να έχουν παρόμοια κατανάλωση με το τελευταίο.
Τι προτείνεται?

Όπως πολύ καλά έχεις καταλάβει, δεν υπάρχει το ιδανικό κλιματιστικό. Άλλο θα έχει εγγύηση, άλλο θα δίνει μεγάλα νούμερα αλλά χωρίς eurovent, άλλα θα έχουν eurovent αλλά δεν θα έχουν μεγάλη εγγύηση κτλ οπότε ρίχνεις μια ματιά στο sticky, αντιλαμβάνεσαι ότι κανείς μας δεν έχει σαφή εικόνα της αγοράς και ζυγίζεις. 

Πάντως αν ψάχνεις eurovent + εγγύηση, πας σε toshiba. Σε οικονομική σειρά τα seyia (ή mirai plus). Σε πιο ακριβή edge / haori. Όπου εκεί αρχίζει και παίζει στο παιχνίδι και η daikin με το Perfera. 

Χωρίς πολύ μεγάλη εγγύηση κοιτάς midea και haier .

Σε 10 χρόνια εγγύηση δεν θα βρεις eurovent. Οπότε εκεί ψωνίζεις με τα κριτήριά σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, oletiras είπε

Κοιταω για κλιματιστικο 18αρι, κατα κυριο λογω για ψύξη. Το ματι μου επεσε στην μαρκα του Leroy Merlin https://www.leroymerlin.gr/gr/klimatismos/klimatistika-air-condition/toihou/klimatistiko-inverter-equation-l2-18000-btuh-82367427

κατι Equation οπως αυτο του link. Δινουν και ατοκες και δωρεαν εγκατασταση και 5 χρονια εγγυηση μεσα-εξω και πιστοποιηση Eurovent. Ποσο έξω μπορω να πέσω? Ποσο χαλια μπορει να ειναι? Η αμεσως επομενες λυσεις υπερβαινουν τα 900 ευρω (με την εγκατασταση).

Aν παίξεις ψύξη και όχι πολύ χρήση, ίσως να το σκεφτόσουν. Αν το θες για πολύ χρήση και για θέρμανση, στοιχηματίζω ότι το φθηνό θα σου βγει ακριβό με το ρεύμα στον θεό.

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα βρει αρκεί να πληρώσει την εγγύηση 

Αν εννοείς τα daikin από blue dealers, ναι έχεις δίκιο. πχ ένα ftxc35c.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...