Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Ka84 είπε

Καλησπέρα, μου ήρθε τσιμπούκι και μενα και ψαχνω να βρω το λογο. Στη φωτο δειχνω τον τελευταιο εναντι (21/12-15/02) και εκκαθαριστικό (21/12-17/04)

Αν μέχρι 15/02/2022 ειχα καταναλώσει 874 kwh 
που ήταν μέσα στο καταχείμωνο (καιω A/C inverter full όμως) τότε πως στο καλό
είχα καταναλώσει 2860-874=1986 kwh απο 15/02/2022 μέχρι 17/04??
δηλαδη είχα παει τη μέση καταναλωση μου απο 15.3 kwh τη μέρα σε 35 Kwh/ημέρα!
H μόνη μου θεωρία είναι οτι για λίγες μέρες (15/3-25/3) χρησιμοποιήσα ένα παλιο κλιματιστικό που είχα να ανοιξω από τοτε που ήμουν στο σχολειο και αυτο με γαμησε.. 
Αλλά προτού το τσεκαρω με το ρολοι κατω έχοντας το κλιματιστικο για λιγο ανοιχτο,
στέκει αυτή η θεωρία Μου ρε παιδια?
μπορει ένα a/c  που δεν ειναι ινβερτερ και λειτουργει για 1-2 ωρες τη μέρα (είχε κρύο ο μαρτης αλλα οχι και τοσο)
για maximum 10 μερες να μου τα σκασει τοσο στο λογαριασμο?

Ευχαριστω πολυ

 

dei.png

Οι 874 kWh μάλλον δεν είναι πραγματικές βάσει μετρησης αλλα αυθαίρετο νουμερο που έχει βάλει η ΔΕΗ.

Στις 14/5/2022 στις 5:14 ΜΜ, liakjim είπε

Στο site έλεγε αν ότι με καταχώρηση από blue dealer έχει επέκταση στα 5.

Τα 5 είναι δωρεαν με την αγορά.
Αφου καταχωρηθει απο τον dealer μετά υπάρχουν πακέτα επέκτασης μέχρι τα 10 χρόνια επί πληρωμή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

 

Τα 5 είναι δωρεαν με την αγορά.
Αφου καταχωρηθει απο τον dealer μετά υπάρχουν πακέτα επέκτασης μέχρι τα 10 χρόνια επί πληρωμή.

Άρα με πληρωμή ε; Θυμάσαι κόστος ή πάει ανάλογα το μηχάνημα; Πχ το δικό σου πόσο θα πήγαινε; Το έχεις ψάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα με πληρωμή ε; Θυμάσαι κόστος ή πάει ανάλογα το μηχάνημα; Πχ το δικό σου πόσο θα πήγαινε; Το έχεις ψάξει;

Δε θυμαμαι τωρα επειδη για την περιπτωση μου είχε τοτε μονο ακαδημαικο ενδιαφερον αφου ειναι ΑΤΧ κι οχι FTX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Άρα με πληρωμή ε; Θυμάσαι κόστος ή πάει ανάλογα το μηχάνημα; Πχ το δικό σου πόσο θα πήγαινε; Το έχεις ψάξει;

Πάει ανάλογα με το κόστος του μηχανήματος και ξεκινάει από τα 80 και πάει έως τα 150 ευρώ περίπου για την έξτρα πενταετία (με κάθε επιφύλαξη για το κόστος )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν το κόστος εγκατάστασης είναι περίπου 90 (ανα κλιματιστικό) και ανεβαίνει 20-25 ευρώ για κάθε επιπλέον μέτρο απόστασης εσωτερικής εξωτερικής μονάδας. Λογική τιμή; Μου φαίνεται ακριβό αλλά δεν ξέρω φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, billyg599 είπε

Μου είπαν το κόστος εγκατάστασης είναι περίπου 90 (ανα κλιματιστικό) και ανεβαίνει 20-25 ευρώ για κάθε επιπλέον μέτρο απόστασης εσωτερικής εξωτερικής μονάδας. Λογική τιμή; Μου φαίνεται ακριβό αλλά δεν ξέρω φυσικά.

Δεν είναι ακριβό, πάνω κάτω εκεί παίζουν οι τιμές. Εγώ για τρία κλιματιστικά είχα δώσει 300 ευρώ. Εννοείται με τις προβλεπόμενες αποστάσεις εσωτερικής-εξωτερικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία βοήθεια /  γνώμη κύριοι για το εν λόγο κλιματιστικό .. θα μπει σέ υπνοδωμάτιο γύρω στα 20 τμ .. 

https://www.skroutz.gr/s/30087242/Haier-Tide-Green-Plus-AS25THMHRA-C-1U25YEFFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,
διαβαζοντας πολλες σελιδες εδω μεσα  θαθελα τη γνωμη σας για αγορα 2 air condition με 12.000 BTU νομιζω οτι αρκουν για τις αναγκες μου βασει της διαρρυθμισης του σπιτιου μου...
1. 1200 ευρω

2.αντικατασταση air condition frigidaire 18000 22ετιας σχεδον, που τοχω δουλεψει  μονο στη ψυξη ..δεν το δοκιμασα στη θερμανση λογω του καλοριφερ και μετα την μονωση  το δουλευω λιγες φορες σε μεγαλο καυσωνα γιατι παγωνει το σαλονι...ο χωρος συνορευει με διαδρομο ο οποιος εχει πορτα που οδηγει στα 3 υπνοδωματια στο τελος του διαδρομου στον τοιχο εχω ενα 12 panasonic το οποιο δροσιζει τα 2 δωματια 24τμ και τωρα τη μερα χρησιμοποιω αυτο και για το σαλονι  ,κουζινα των 31 τμ (μετα την μονωση)κλεινοντας τις πορτες των δωματιων..λογω ακριβειας πετρελαιου θαθελα να παρω 2 νεα κλιματιστικα τα οποια να τα χρησιμοποιω και για θερμανση σε νορμαλ καιρο και στις μεγαλες παγωνιες να καιω το καλοριφερ

3.απο αλυσιδα για δοσεις

4.ψυξη θερμανση (υπαρχει και καλοριφερ και ενεργειακο τζακι στο σπιτι για τα πολυ κρυα)
6.ενιαιος χωρος σαλονι κουζινα 32τμ περιπου ...διαδρομος με 2 υπνοδωματια περιπου 24

7καβαλα.το χαμηλοτερο που εχω δει περυσι ηταν -4 ξημερωματα και μεγιστο προφανως μη μετρησιμο μιας και τα καλοκαιρια δεν ειναι παντα ιδια αλλα ας πουμε ενα μεσο ορο 37 υπο σκια στις καλες τις ζεστες.ειμαστε 

8.μεγαλη εγγυση σιγουρα καλοδεχουμενο wifi αλλα μη απαραιτητο

9.οροφοδιαμερισμα 3ος οροφος τελευταιος ανακαινισμενο με μονωση εξωτερικη τοιχων πολυ καλη οπως και της ταρατσας 

10

Θερμικές Απώλειες του σαλονιου κουζινας 31 τμ
1521.98
Watt
1301.90
KCal/h
48.83
Watt/m2
42.10
KCal/h/m2

για 21 βαθμους

Θερμικές Απώλειες διαδρομος και 2 υπνοδωματια 24
1479.71
Watt
1272.55
KCal/h
61.65
Watt/m2
53.02
KCal/h/m2

για 21 βαθμους

φωτο των θεσεων aircon

20220516_124250.jpg

20220516_124312.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elenzi είπε

Καλημερα,
διαβαζοντας πολλες σελιδες εδω μεσα  θαθελα τη γνωμη σας για αγορα 2 air condition με 12.000 BTU νομιζω οτι αρκουν για τις αναγκες μου βασει της διαρρυθμισης του σπιτιου μου...
1. 1200 ευρω

2.αντικατασταση air condition frigidaire 18000 22ετιας σχεδον, που τοχω δουλεψει  μονο στη ψυξη ..δεν το δοκιμασα στη θερμανση λογω του καλοριφερ και μετα την μονωση  το δουλευω λιγες φορες σε μεγαλο καυσωνα γιατι παγωνει το σαλονι...ο χωρος συνορευει με διαδρομο ο οποιος εχει πορτα που οδηγει στα 3 υπνοδωματια στο τελος του διαδρομου στον τοιχο εχω ενα 12 panasonic το οποιο δροσιζει τα 2 δωματια 24τμ και τωρα τη μερα χρησιμοποιω αυτο και για το σαλονι  ,κουζινα των 31 τμ (μετα την μονωση)κλεινοντας τις πορτες των δωματιων..λογω ακριβειας πετρελαιου θαθελα να παρω 2 νεα κλιματιστικα τα οποια να τα χρησιμοποιω και για θερμανση σε νορμαλ καιρο και στις μεγαλες παγωνιες να καιω το καλοριφερ

3.απο αλυσιδα για δοσεις

4.ψυξη θερμανση (υπαρχει και καλοριφερ και ενεργειακο τζακι στο σπιτι για τα πολυ κρυα)
6.ενιαιος χωρος σαλονι κουζινα 32τμ περιπου ...διαδρομος με 2 υπνοδωματια περιπου 24

7καβαλα.το χαμηλοτερο που εχω δει περυσι ηταν -4 ξημερωματα και μεγιστο προφανως μη μετρησιμο μιας και τα καλοκαιρια δεν ειναι παντα ιδια αλλα ας πουμε ενα μεσο ορο 37 υπο σκια στις καλες τις ζεστες.ειμαστε 

8.μεγαλη εγγυση σιγουρα καλοδεχουμενο wifi αλλα μη απαραιτητο

9.οροφοδιαμερισμα 3ος οροφος τελευταιος ανακαινισμενο με μονωση εξωτερικη τοιχων πολυ καλη οπως και της ταρατσας 

10

Θερμικές Απώλειες του σαλονιου κουζινας 31 τμ
1521.98
Watt
1301.90
KCal/h
48.83
Watt/m2
42.10
KCal/h/m2

για 21 βαθμους

Θερμικές Απώλειες διαδρομος και 2 υπνοδωματια 24
1479.71
Watt
1272.55
KCal/h
61.65
Watt/m2
53.02
KCal/h/m2

για 21 βαθμους

φωτο των θεσεων aircon

20220516_124250.jpg

20220516_124312.jpg

Σε παρόμοια διάταξη στο A/c του διαδρόμου είχα και εγώ και το έβγαλα. Μπορεί να δροσίζει τα δωμάτια αλλά η κατανάλωση ανεβαίνει τρελά. Επειδή ο χώρος είναι κλειστός το ac θα είναι όλο on off και θα πρέπει να ορίσεις χαμηλή θερμοκρασία ώστε να δροσίζει αρκετά τα δωμάτια. Εγώ το έβαζα στους 20 και στα δωμάτια λιώναμε και εννοείται με την ενδιάμεση πόρτα κλειστή για να μην πηγαίνει η δροσιά προς το σαλόνι. 

Με το ένα κλιματιστικό φαντάσου ότι έκαιγα περισσότερο ρεύμα, από ότι με 2 (ένα στον ενιαίο χώρο σαλόνι - κουζίνα) και ένα στο ένα υπνοδωμάτιο (δροσίζει και τα άλλα 2 αλλά όχι ικανοποιητικά).

Προτείνω αλλαγή στο σαλόνι και σταδιακά εγκατάσταση κλιματιστικό ανά δωμάτιο αφήνωντας προσωρινά αυτό του διαδρόμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, cater είπε

Και αυτά φασον και νόμιζα τα φτιάχνει αυτός που πήρε το Τουίτερ 😂😂. Πάντως δίνει 10 χρόνια δε ξέρω αν έχει προϋπόθεση σέρβις κάθε χρόνο κλπ αλλά είδα καλουτσικες κριτικές. Το φτηνότερο inventor είναι το premium σε 24 Άρι, που από Σκρουτζ θα θέλει και δε ξέρω και γω πόσο για εγκατάσταση πάμε δηλαδή ουσιαστικά κοντά στα 1000 σίγουρα, το οποίο το έχω σε 9 Άρι , δουλεύει μια χαρά 2 χρόνια τώρα απλά λίγο θορυβώδης εξωτερική μονάδα που προσωπικά δε με τρελαίνει κιόλας, μια χαρά κοιμάμαι και κρατάει την κρεβατοκάμαρα δροσερή. Αν πάω στο Άρια το καινούριο πάει 1000+ από κάνα Κωτσόβολο και να πετύχω και περίοδο με δωρεάν εγκατάσταση.

Άποψη μου ότι αν θέλεις για ψύξη και περιστασιακή χρήση, τότε ας πάρεις κάποιο φθηνό 24άρι πχ haier, tcl ή και inventor αν θέλεις εγγύηση.

Όμως με τις τιμές του ρεύματος που έχουν αυξηθεί, αν θέλεις και θέρμανση και ειδικά πολύ χρήση ακόμα και σε ψύξη, θα άξιζε η αγορά ενός ακριβότερου κλιματιστικού πχ αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

το οποίο λογικά κάποια στιγμή θα παίξει σε προσφορά.

συμπλήρωσε και αυτό Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

4 ώρες πριν, Hilios είπε

Μία βοήθεια /  γνώμη κύριοι για το εν λόγο κλιματιστικό .. θα μπει σέ υπνοδωμάτιο γύρω στα 20 τμ .. 

https://www.skroutz.gr/s/30087242/Haier-Tide-Green-Plus-AS25THMHRA-C-1U25YEFFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share 

 

Εξαρτάται τη χρήση / απώλειες χώρου -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

3 ώρες πριν, elenzi είπε

Καλημερα,
διαβαζοντας πολλες σελιδες εδω μεσα  θαθελα τη γνωμη σας για αγορα 2 air condition με 12.000 BTU νομιζω οτι αρκουν για τις αναγκες μου βασει της διαρρυθμισης του σπιτιου μου...
1. 1200 ευρω

2.αντικατασταση air condition frigidaire 18000 22ετιας σχεδον, που τοχω δουλεψει  μονο στη ψυξη ..δεν το δοκιμασα στη θερμανση λογω του καλοριφερ και μετα την μονωση  το δουλευω λιγες φορες σε μεγαλο καυσωνα γιατι παγωνει το σαλονι...ο χωρος συνορευει με διαδρομο ο οποιος εχει πορτα που οδηγει στα 3 υπνοδωματια στο τελος του διαδρομου στον τοιχο εχω ενα 12 panasonic το οποιο δροσιζει τα 2 δωματια 24τμ και τωρα τη μερα χρησιμοποιω αυτο και για το σαλονι  ,κουζινα των 31 τμ (μετα την μονωση)κλεινοντας τις πορτες των δωματιων..λογω ακριβειας πετρελαιου θαθελα να παρω 2 νεα κλιματιστικα τα οποια να τα χρησιμοποιω και για θερμανση σε νορμαλ καιρο και στις μεγαλες παγωνιες να καιω το καλοριφερ

3.απο αλυσιδα για δοσεις

4.ψυξη θερμανση (υπαρχει και καλοριφερ και ενεργειακο τζακι στο σπιτι για τα πολυ κρυα)
6.ενιαιος χωρος σαλονι κουζινα 32τμ περιπου ...διαδρομος με 2 υπνοδωματια περιπου 24

7καβαλα.το χαμηλοτερο που εχω δει περυσι ηταν -4 ξημερωματα και μεγιστο προφανως μη μετρησιμο μιας και τα καλοκαιρια δεν ειναι παντα ιδια αλλα ας πουμε ενα μεσο ορο 37 υπο σκια στις καλες τις ζεστες.ειμαστε 

8.μεγαλη εγγυση σιγουρα καλοδεχουμενο wifi αλλα μη απαραιτητο

9.οροφοδιαμερισμα 3ος οροφος τελευταιος ανακαινισμενο με μονωση εξωτερικη τοιχων πολυ καλη οπως και της ταρατσας 

10

Θερμικές Απώλειες του σαλονιου κουζινας 31 τμ
1521.98
Watt
1301.90
KCal/h
48.83
Watt/m2
42.10
KCal/h/m2

για 21 βαθμους

Θερμικές Απώλειες διαδρομος και 2 υπνοδωματια 24
1479.71
Watt
1272.55
KCal/h
61.65
Watt/m2
53.02
KCal/h/m2

για 21 βαθμους

φωτο των θεσεων aircon

20220516_124250.jpg

20220516_124312.jpg

Σαλόνι στα 898€ με παζάρι και άλλα 100€ δωροεπιταγή ανακύκλωσης

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232027-a-c-in13-toshiba-13j2avsg-e1-b13n4kvrg-e

αυτό στο διάδρομο δεν θα πετύχει. Όπως είπε ο @plasTOST, χώρος και μηχάνημα.

Αν επιμένεις στα 752€ με παζάρι και -50€ δωροεπιταγή ανακύκλωσης:

https://www.kotsovolos.gr/ProductBazaar?catalogId=10551&productId=8773502&langId=-24&storeId=10151

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

,carrier crystal 3. Το 9αρι  415 βγαίνει αξίζει για μικρό δωμάτιο να το τσιμπισω άμεσα λόγω μετακόμισης.τζιμ help.εως 500 διαθέτω βτο πολύ για το έξτρα δωμάτιο.θερμανση 70-ψυξη 30.διπλα τζάμια οροφή γυψοσανίδα και  μερική μόνωση.και από πάνω κεραμοσκεπη.πςειπου 8 με 10 τμ.

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, danaos7 είπε

,carrier crystal 3. Το 9αρι  415 βγαίνει αξίζει για μικρό δωμάτιο να το τσιμπισω άμεσα λόγω μετακόμισης.τζιμ help.εως 500 διαθέτω βτο πολύ για το έξτρα δωμάτιο.θερμανση 70-ψυξη 30.διπλα τζάμια οροφή γυψοσανίδα και  μερική μόνωση.και από πάνω κεραμοσκεπη.πςειπου 8 με 10 τμ.

Καλουτσικη τιμή. Μου αρέσει και το hr25vf στα 478€, οπότε κινείσαι στο που δίνεις προτεραιότητα από χαρακτηριστικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Άποψη μου ότι αν θέλεις για ψύξη και περιστασιακή χρήση, τότε ας πάρεις κάποιο φθηνό 24άρι πχ haier, tcl ή και inventor αν θέλεις εγγύηση.

Όμως με τις τιμές του ρεύματος που έχουν αυξηθεί, αν θέλεις και θέρμανση και ειδικά πολύ χρήση ακόμα και σε ψύξη, θα άξιζε η αγορά ενός ακριβότερου κλιματιστικού πχ αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

το οποίο λογικά κάποια στιγμή θα παίξει σε προσφορά.

 

Μόνο ψύξη με ενδιαφέρει. Inventor δε βρίσκω φτηνό. Σε aux βρηκα φτηνό 650 περίπου και σε tesla στα 750-800. Τα aux τι εγγύηση δίνουν και αν την τιμούν? Αλλιώς δε ξέρω προβληματίζομαι και πρέπει να το πάρω άμεσα την άλλη βδομάδα θέλω να κάνω εγκατάσταση γιατί θα μεταφερθούν τα 2 9 άρια άρα μαζί με αυτά μουκανε καλή τιμή ο μάστορας για εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...