Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.. Μετακομίζω σύντομα και στο σπίτι πού θα πάω με προβληματίζει ο χώρος πού θα μπει ο εσωτερικός κλιματιστικός.. Ο χώρος είναι 750 mm και όσο έψαξα δεν βρήκα μονάδα με αυτό το πλάτος. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο η το ψάχνω τζάμπα?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, cater είπε

Καλησπέρα , σκέφτομαι για αγορά 24000 btu. Έχω ήδη 2 inventor και πάω πάλι προς τα εκεί. Ποιο από τα μοντέλα προτείνετε? Supreme, corona, aria, comfort , king, neo

Την σελίδα του κατασκευαστή την έχεις κοιτάξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cater είπε

Καλησπέρα , σκέφτομαι για αγορά 24000 btu. Έχω ήδη 2 inventor και πάω πάλι προς τα εκεί. Ποιο από τα μοντέλα προτείνετε? Supreme, corona, aria, comfort , king, neo

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

2 ώρες πριν, eri77 είπε

Καλησπέρα σε όλους.. Μετακομίζω σύντομα και στο σπίτι πού θα πάω με προβληματίζει ο χώρος πού θα μπει ο εσωτερικός κλιματιστικός.. Ο χώρος είναι 750 mm και όσο έψαξα δεν βρήκα μονάδα με αυτό το πλάτος. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο η το ψάχνω τζάμπα?? 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Την σελίδα του κατασκευαστή την έχεις κοιτάξει ?

Επιγραμματικά την κοίταξα απλα θέλω απόψεις από άτομα που ίσως έχουν κάποιο από τα 24αρια τους. Αυτά που έχω είναι 9 άρια.

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Πόσο που διαθέτω περίπου στα 1000 για 24αρι νεα αγορα. Θα προτιμούσα κατάστημα τύπου media κλπ με δωρεάν εγκατάσταση απλά δε ξέρω αν κάνουν σωστά τη δουλειά όπως πρέπει η άρπα κόλλα. Θα χρησιμοποιηθεί μόνο για ψύξη σε χώρο 75 τμ  ψηλοταβανο 5-6 m με πολύ καλή μόνωση  στη Θεσσαλονίκη όπου βαράει 35+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, cater είπε

Επιγραμματικά την κοίταξα απλα θέλω απόψεις από άτομα που ίσως έχουν κάποιο από τα 24αρια τους. Αυτά που έχω είναι 9 άρια.

Πόσο που διαθέτω περίπου στα 1000 για 24αρι νεα αγορα. Θα προτιμούσα κατάστημα τύπου media κλπ με δωρεάν εγκατάσταση απλά δε ξέρω αν κάνουν σωστά τη δουλειά όπως πρέπει η άρπα κόλλα. Θα χρησιμοποιηθεί μόνο για ψύξη σε χώρο 75 τμ  ψηλοταβανο 5-6 m με πολύ καλή μόνωση  στη Θεσσαλονίκη όπου βαράει 35+.

Προσωπικά αν αγόραζα σήμερα για 24άρι μόνο ψύξη, θα στόχευα εδώ:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-all-easy-pro-aep2-24nxd6-io-klimatistiko-24000-btu--leuko/1687216

είναι το 24άρι με το μεγαλύτερο seer της αγοράς (8.5) . Και μάλιστα με eurovent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Προσωπικά αν αγόραζα σήμερα για 24άρι μόνο ψύξη, θα στόχευα εδώ:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-all-easy-pro-aep2-24nxd6-io-klimatistiko-24000-btu--leuko/1687216

είναι το 24άρι με το μεγαλύτερο seer της αγοράς (8.5) . Και μάλιστα με eurovent.

Φαντάζομαι όσο πιο ψηλό seer τόσο καλύτερα ε? Μόνο 3 χρόνια εγγύηση με χαλάει πολύ όμως.

Επεξ/σία από cater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ φίλε αλλά πάνω από όλα πρέπει να γνωρίζω αν υπάρχει αν υπάρχει εσωτερική μονοδα που να έχει μέγιστο πλάτος 750 mm.. Το μόνο που βρήκα είναι αυτό τής LG πού είναι σαν πίνακα... Αν υπάρχουν άλλες μονάδες πού να μην ξεπερνάνε τα πούμε 750, τότε είναι που θα πρέπει να κάνω μια επιλογή και να ζητήσω οποία συμβουλή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eri77 είπε

Ευχαριστώ φίλε αλλά πάνω από όλα πρέπει να γνωρίζω αν υπάρχει αν υπάρχει εσωτερική μονοδα που να έχει μέγιστο πλάτος 750 mm.. Το μόνο που βρήκα είναι αυτό τής LG πού είναι σαν πίνακα... Αν υπάρχουν άλλες μονάδες πού να μην ξεπερνάνε τα πούμε 750, τότε είναι που θα πρέπει να κάνω μια επιλογή και να ζητήσω οποία συμβουλή 

Δεν έχεις πει καν πόσα BTUs ψάχνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν έχεις πει καν πόσα BTUs ψάχνεις...

Εχεις δικιο. Ο χώρος είναι 15 τετραγωνικά μέτρα.. 9 η 12 μού είναι αδιάφορο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχεις πει καν πόσα BTUs ψάχνεις...

μαλλον βρηκα κατι

 Πλάτος 72.6

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/-midea-ag-09nxd0-klimatistiko-9000-btu--leuko/1679848

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-xtreme-pro-ag2pro-09nxd0-io-klimatistiko-9000-btu--leuko/1687207

η κατοικια εχει αρκετα καλη μονωση.η μπαλκονοπορτα ειναι PVC διπλά τζάμια

αξιζει?

Επεξ/σία από eri77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μου ήρθε τσιμπούκι και μενα και ψαχνω να βρω το λογο. Στη φωτο δειχνω τον τελευταιο εναντι (21/12-15/02) και εκκαθαριστικό (21/12-17/04)

Αν μέχρι 15/02/2022 ειχα καταναλώσει 874 kwh 
που ήταν μέσα στο καταχείμωνο (καιω A/C inverter full όμως) τότε πως στο καλό
είχα καταναλώσει 2860-874=1986 kwh απο 15/02/2022 μέχρι 17/04??
δηλαδη είχα παει τη μέση καταναλωση μου απο 15.3 kwh τη μέρα σε 35 Kwh/ημέρα!
H μόνη μου θεωρία είναι οτι για λίγες μέρες (15/3-25/3) χρησιμοποιήσα ένα παλιο κλιματιστικό που είχα να ανοιξω από τοτε που ήμουν στο σχολειο και αυτο με γαμησε.. 
Αλλά προτού το τσεκαρω με το ρολοι κατω έχοντας το κλιματιστικο για λιγο ανοιχτο,
στέκει αυτή η θεωρία Μου ρε παιδια?
μπορει ένα a/c  που δεν ειναι ινβερτερ και λειτουργει για 1-2 ωρες τη μέρα (είχε κρύο ο μαρτης αλλα οχι και τοσο)
για maximum 10 μερες να μου τα σκασει τοσο στο λογαριασμο?

Ευχαριστω πολυ

 

dei.png

Επεξ/σία από Ka84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τα tesla γνωρίζουμε αξιόπιστια και αν τιμά την 10 έτη εγγύηση? Γιατί βλέπω χαμηλές  τιμες 24αρι με 750€.

Επεξ/σία από cater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, eri77 είπε

αξιζει?

Εξαρτάται τι ψάχνεις/χρήση , που ακόμη δεν μας λες... Για αυτό βγήκε το ερωτηματολόγιο, για να γλιτώσουμε χρόνο και κόπο.

11 λεπτά πριν, Ka84 είπε

Καλησπέρα, μου ήρθε τσιμπούκι και μενα και ψαχνω να βρω το λογο. Στη φωτο δειχνω τον τελευταιο εναντι (21/12-15/02) και εκκαθαριστικό (21/12-17/04)

Αν μέχρι 15/02/2022 ειχα καταναλώσει 874 kwh 
που ήταν μέσα στο καταχείμωνο (καιω A/C inverter full όμως) τότε πως στο καλό
είχα καταναλώσει 2860-874=1986 kwh απο 15/02/2022 μέχρι 17/04??
δηλαδη είχα παει τη μέση καταναλωση μου απο 15.3 kwh τη μέρα σε 35 Kwh/ημέρα!
H μόνη μου θεωρία είναι οτι για λίγες μέρες (15/3-25/3) χρησιμοποιήσα ένα παλιο κλιματιστικό που είχα να ανοιξω από τοτε που ήμουν στο σχολειο και αυτο με γαμησε.. 
Αλλά προτού το τσεκαρω με το ρολοι κατω έχοντας το κλιματιστικο για λιγο ανοιχτο,
στέκει αυτή η θεωρία Μου ρε παιδια?
μπορει ένα a/c  που δεν ειναι ινβερτερ και λειτουργει για 1-2 ωρες τη μέρα (είχε κρύο ο μαρτης αλλα οχι και τοσο)
για maximum 10 μερες να μου τα σκασει τοσο στο λογαριασμο?

Ευχαριστω πολυ

 

dei.png

20kw την ημέρα έξτρα, είναι 833W την ώρα. Πολλά είναι;

12 λεπτά πριν, cater είπε

Για τα tesla γνωρίζουμε αξιόπιστια και αν τιμά την 10 έτη εγγύηση? Γιατί βλέπω χαμηλές  τιμες 24αρι με 750€.

Δεν θυμάμαι να έχουμε feedback. Τα περισσότερα μοντέλα της είναι aux ( αν λέει κάτι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται τι ψάχνεις/χρήση , που ακόμη δεν μας λες... 

Μα επειδή καταρχάς δεν ήξερα ότι υπήρχε στης διαστάσεις που θέλω 

Παντως 

1)  700-800 ευρώ.. Αν δεν βρεθεί κάτι όμως αναγκαστικά θα δώσω παραπάνω 

2) νέα αγορά 

3) δεν με ενδιαφέρει 

4) 80% ψύξη 20 % θέρμανση 

5) πηγή ψύξης. Περιστασιακή θέρμανση 

6) σαλόνι 15 τμ

7) Πειραιά 

Και τέλος.. Καλούτσικες μονώσεις. Το διαμέρισμα βρίσκεται στο δεύτερο όροφο (πολυκατοικία έχει 4).από τήν βόρεια και νότιο υπάρχουν άλλα διαμερίσματα.. Γενικά την ημέρα βαράει ο ήλιος αλλά η τέντες είναι πάντα κατεβασμενες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν θυμάμαι να έχουμε feedback. Τα περισσότερα μοντέλα της είναι aux ( αν λέει κάτι).

Και αυτά φασον και νόμιζα τα φτιάχνει αυτός που πήρε το Τουίτερ 😂😂. Πάντως δίνει 10 χρόνια δε ξέρω αν έχει προϋπόθεση σέρβις κάθε χρόνο κλπ αλλά είδα καλουτσικες κριτικές. Το φτηνότερο inventor είναι το premium σε 24 Άρι, που από Σκρουτζ θα θέλει και δε ξέρω και γω πόσο για εγκατάσταση πάμε δηλαδή ουσιαστικά κοντά στα 1000 σίγουρα, το οποίο το έχω σε 9 Άρι , δουλεύει μια χαρά 2 χρόνια τώρα απλά λίγο θορυβώδης εξωτερική μονάδα που προσωπικά δε με τρελαίνει κιόλας, μια χαρά κοιμάμαι και κρατάει την κρεβατοκάμαρα δροσερή. Αν πάω στο Άρια το καινούριο πάει 1000+ από κάνα Κωτσόβολο και να πετύχω και περίοδο με δωρεάν εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...