Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, panosopc είπε

καλησπέρα είμαι μεταξύ των fujitsu asyg24klca και του inventor 24 comfort ποιό θα προτείνατε και γιατί 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αν σε ενοχλεί ο θόρυβος ή/και μένεις κάπου που κάνει πολύ κρύο τον χειμώνα, καλύτερα να αποφύγεις το fujitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Κοιτάω για 12αρι σε mediamarkt λόγω επιστροφής..

Με βάση τις προδιαγραφές απόδοσης καλύτερο φαίνεται το inventor:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inventer-inventor-corona-plus-crpvi32-12wficrpvo32-12--12000-btu/1680388

Υπάρχει κάποια άποψη;

Επίσης να πάρω εγκατάσταση απο mediamarkt; Ξέρουμε αν ειναι σοβαροί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jasonpap είπε

Καλημέρα σε όλους.

Κοιτάω για 12αρι σε mediamarkt λόγω επιστροφής..

Με βάση τις προδιαγραφές απόδοσης καλύτερο φαίνεται το inventor:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inventer-inventor-corona-plus-crpvi32-12wficrpvo32-12--12000-btu/1680388

Υπάρχει κάποια άποψη;

Επίσης να πάρω εγκατάσταση απο mediamarkt; Ξέρουμε αν ειναι σοβαροί;

Αυτό κοίταζα και εγώ σε 9αρι. Τα παιδιά που απάντησαν στην προηγούμενη σελίδα:

  

Στις 9/5/2022 στις 5:49 ΜΜ, alexdeskas είπε

Στις οδηγίες εγκατάστασης της εσωτερικής μονάδας έχει λεπτομέρειες για το πως ανοίγει το μπροστινό καπάκι... 

Στη σελίδα 870 έχω βάλει λεπτομέρειες λειτουργίας και απόδοσης του inventor corona plus 9αρι.

  

Στις 9/5/2022 στις 8:59 ΜΜ, liakjim είπε

Χτύπα!

Είναι τραγικά υψηλή τιμή. Προσωπικά θα περίμενα για κάτω από 500€ για το atxc25c μαζί με εγκατάσταση στην τιμή.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι την Δευτέρα θα τα έχω εγκαταστήσει τα κλιματιστικά:

  • 2 Fujitsu ASYG09 KMCC
  • και ένα Toshiba Edge 18

Το θέμα είναι τώρα ότι δε βρίσκω πουθενά μια λύση για να μετρήσω την κατανάλωσή τους. Δεν υπάρχουν πουθενά "έξυπνες" πρίζες TP-Link με μετρήσεις. Έχετε καμία άλλη εταιρία υπόψιν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pallisi είπε

Μέχρι την Δευτέρα θα τα έχω εγκαταστήσει τα κλιματιστικά:

  • 2 Fujitsu ASYG09 KMCC
  • και ένα Toshiba Edge 18

Το θέμα είναι τώρα ότι δε βρίσκω πουθενά μια λύση για να μετρήσω την κατανάλωσή τους. Δεν υπάρχουν πουθενά "έξυπνες" πρίζες TP-Link με μετρήσεις. Έχετε καμία άλλη εταιρία υπόψιν;

Αν θέλεις να βλέπεις ένα στιγμιαίο νούμερο ή συνολική κατανάλωση ημέρας, υπάρχουν δεκάδες μετρητές ( συνήθως βασίζονται στο tuya)  . Της TP-Link είναι αυτή

https://www.skroutz.gr/s/32406716/TP-LINK-Tapo-P110-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-με-Διακόπτη-Λευκή-Version-1-0.html

Αν θέλεις να βλέπεις διαγράμματα κατανάλωσης, θα πρέπει να πας καταρχάς σε homeassistant και ιδανικά influxdb και grafana και οποιοδήποτε πριζακι ή διακόπτη έχει integration πχ sonoff ή Shelly.

ΥΓ προσοχή στην εγκατάσταση, τα έχουμε πει. Ρίξε μια ματιά στο sticky.

2 ώρες πριν, jasonpap είπε

Καλημέρα σε όλους.

Κοιτάω για 12αρι σε mediamarkt λόγω επιστροφής..

Με βάση τις προδιαγραφές απόδοσης καλύτερο φαίνεται το inventor:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inventer-inventor-corona-plus-crpvi32-12wficrpvo32-12--12000-btu/1680388

Υπάρχει κάποια άποψη;

Επίσης να πάρω εγκατάσταση απο mediamarkt; Ξέρουμε αν ειναι σοβαροί;

Συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα: mediamarkt για eurobank 20%
  4. Χρήση κλιματιστικού: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: ενιαίος χώρος 25τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: 38 μέγιστη / 5 ελάχιστη
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Ισόγειο, πλάκα κάτω από στέγη με κεραμίδι
  10. Θερμικές Απώλειες:

5832.61Watt
5016.05KCal/h
233.30Watt/m2
200.64KCal/h/m2

για 21C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jasonpap είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 650
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα: mediamarkt για eurobank 20%
  4. Χρήση κλιματιστικού: 90% ψύξη / 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί: ενιαίος χώρος 25τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: 38 μέγιστη / 5 ελάχιστη
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Ισόγειο, πλάκα κάτω από στέγη με κεραμίδι
  10. Θερμικές Απώλειες:

5832.61Watt
5016.05KCal/h
233.30Watt/m2
200.64KCal/h/m2

για 21C

Μπορείς να τρέξεις το ίδιο με 18; Σε ποια πόλη ζεις; Ή περιοχή; Το σπίτι και ειδικότερα τον συγκεκριμένο χώρο θα το έλεγες ζεστό τον χειμώνα και δροσερό το καλοκαίρι ή το αντίθετο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να τρέξεις το ίδιο με 18; Σε ποια πόλη ζεις; Ή περιοχή; Το σπίτι και ειδικότερα τον συγκεκριμένο χώρο θα το έλεγες ζεστό τον χειμώνα και δροσερό το καλοκαίρι ή το αντίθετο;

Το σπίτι είναι κοντά στη Ναύπακτο, το συγκεκριμένο χώρο θα τον έλεγα κρύο το χειμώνα και σχετικά δροσερό το καλοκαίρι (εκτός αν έχει συνεχόμενα καύσωνα..)

Για 18C:

4975.70Watt
4279.10KCal/h
199.03Watt/m2
171.16KCal/h/m2

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jasonpap είπε

Το σπίτι είναι κοντά στη Ναύπακτο, το συγκεκριμένο χώρο θα τον έλεγα κρύο το χειμώνα και σχετικά δροσερό το καλοκαίρι (εκτός αν έχει συνεχόμενα καύσωνα..)

Για 18C:

4975.70Watt
4279.10KCal/h
199.03Watt/m2
171.16KCal/h/m2

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου!

Έχω λίγο δυσκολία στην πρόταση αγοράς. Τα νούμερα σε πάνε 18αρι. Η διαίσθηση μου, λέει 12αρι. Θα ήθελα ένα 14-16αρι αλλά δεν έχει κάτι αξιόλογο και στα λεφτά που ψάχνεις.

Ρώτα και έναν ψυκτικό, αλλά νομίζω ότι κάτι τέτοιο που λέει ως 14700 BTUs σε ψύξη, λογικά θα σε καλύψει (αν και θα θέλαμε να έχουμε το capacity table)

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-xtreme-pro-ag2pro-12nxd0-io-klimatistiko-12000-btu/1687208

Αν ο χώρος κλείνει από το υπόλοιπο σπίτι λογικά θα είσαι οκ. Αν όχι και υπάρχουν πόρτες ανοιχτές, θα κοίταζα ένα 18αρι με έξυπνη τοποθέτηση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Έχω λίγο δυσκολία στην πρόταση αγοράς. Τα νούμερα σε πάνε 18αρι. Η διαίσθηση μου, λέει 12αρι. Θα ήθελα ένα 14-16αρι αλλά δεν έχει κάτι αξιόλογο και στα λεφτά που ψάχνεις.

Ρώτα και έναν ψυκτικό, αλλά νομίζω ότι κάτι τέτοιο που λέει ως 14700 BTUs σε ψύξη, λογικά θα σε καλύψει (αν και θα θέλαμε να έχουμε το capacity table)

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-xtreme-pro-ag2pro-12nxd0-io-klimatistiko-12000-btu/1687208

Αν ο χώρος κλείνει από το υπόλοιπο σπίτι λογικά θα είσαι οκ. Αν όχι και υπάρχουν πόρτες ανοιχτές, θα κοίταζα ένα 18αρι με έξυπνη τοποθέτηση. 

η τογιοτόμι πόση εγγυηση δίνει ελλάδα;

σκευτομαι τελικά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/185645-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-871zr?view=fromvariation

αντί για το Inventor MFVI32

εκτός αν ξανα βγει αυτο σε προσφορά.

Daikin ATXC60C Siesta Sensira

πως το χασα ρε γαμώτο νομιζω έπαιξε γυρω στα 850€....

 
 

νομιζω στα ιδια scop ειναι...

Επεξ/σία από lasithi12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lasithi12 είπε

η τογιοτόμι πόση εγγυηση δίνει ελλάδα;

σκευτομαι τελικά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/185645-toyotomi-izuru-eco-trn-trg-871zr?view=fromvariation

αντί για το Inventor MFVI32

εκτός αν ξανα βγει αυτο σε προσφορά.

Daikin ATXC60C Siesta Sensira

πως το χασα ρε γαμώτο νομιζω έπαιξε γυρω στα 850€....

 
 

νομιζω στα ιδια scop ειναι...

Toytomi : μόλις 2 χρόνια. Για μένα δεν αξίζει. Βάλε και τη μετριοτατη απόδοση. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα παίρνει ο κόσμος. Χίλιες φορές το Haier ( το inventor που λες δλδ).

Όσον αφορά το Daikin, τα λέγαμε. Έπρεπε να το χτυπήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Toytomi : μόλις 2 χρόνια. Για μένα δεν αξίζει. Βάλε και τη μετριοτατη απόδοση. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα παίρνει ο κόσμος. Χίλιες φορές το Haier ( το inventor που λες δλδ).

Όσον αφορά το Daikin, τα λέγαμε. Έπρεπε να το χτυπήσεις.

ναι και διαβαζω για πολλες βλάβες δυστηχώς....

θα ξανα περιμένω για τα Daikin.... γαμωτο...εχασα και το 24άρι που ειχε σε προσφορα στα 1000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχω λίγο δυσκολία στην πρόταση αγοράς. Τα νούμερα σε πάνε 18αρι. Η διαίσθηση μου, λέει 12αρι. Θα ήθελα ένα 14-16αρι αλλά δεν έχει κάτι αξιόλογο και στα λεφτά που ψάχνεις.

Ρώτα και έναν ψυκτικό, αλλά νομίζω ότι κάτι τέτοιο που λέει ως 14700 BTUs σε ψύξη, λογικά θα σε καλύψει (αν και θα θέλαμε να έχουμε το capacity table)

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/midea-xtreme-pro-ag2pro-12nxd0-io-klimatistiko-12000-btu/1687208

Αν ο χώρος κλείνει από το υπόλοιπο σπίτι λογικά θα είσαι οκ. Αν όχι και υπάρχουν πόρτες ανοιχτές, θα κοίταζα ένα 18αρι με έξυπνη τοποθέτηση. 

Ευχαριστώ και πάλι! Καλύτερα midea από θέμα BTUs ή σαν εταιρεία σε σχέση με Inventor? Γενικά τι παίζει με τις εταιρείες..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jasonpap είπε

Ευχαριστώ και πάλι! Καλύτερα midea από θέμα BTUs ή σαν εταιρεία σε σχέση με Inventor? Γενικά τι παίζει με τις εταιρείες..;

Τα περισσότερα inventor είναι φασον midea ( και τώρα τελευταία έχει φέρει και Haier αλλά και aux).

Από αυτά που πουλάει το mediamarkt , σε ψύξη είναι ισχυρό αυτό

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inventer-inventor-corona-plus-crpvi32-12wficrpvo32-12--12000-btu/1680388

Έχει ίδια δύναμη με το midea. Και υπερτριπλασια εγγύηση. Και δίνει μεγαλύτερο seer ,αν και προσωπικά δεν το πιστεύω ότι είναι τόσο και χωρίς eurovent δεν μπορούμε να ξέρουμε .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...