Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, userAnon είπε

Γνωρίζει κανείς να μας πει, όταν λέμε ετήσιο service στα κλιματιστικά ποιές εργασίες επιβάλεται να γίνονται?

Για την υγεία σου αλλά και την καλή λειτουργία του μηχανήματος πρέπει να καθαριστει καλά δηλαδή να λυθεί η εσωτερική μονάδα και να καθαριστεί ο εσωτερικός ανεμιστήρας και το λεκανακι απορροής που μπορεί να υπάρχει μούχλα ,αυτά γίνονται με το κλασικό ελεφαντάκι ,πλυστικο χαμηλής πίεσης μπαταρίας και των ανάλογων χημικών κατάλληλων για απολύμανση 

εαν το θες μόνο για την εγγύηση του service αφού πολλές εταιρείες το ζητάνε για να έχει ισχύ τότε μόνο την απόδειξη από πιστοποιημένο εγκατάστατη εφόσον στους όρους της εγγύησης δεν αναφέρει ότι πρέπει να γίνει το service από συνεργείο της ε5αιρειας που είναι το μηχάνημα η από της ε5αιρειας που το εγκατέστησε 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε αυτά τα τρία τι προτείνετε;

INVENTOR CORONA PLUS CR2VI32-24WFI/ CR2VO32-24   

24.000 btu  (10 χρόνια εγγύηση)

Β) MIDEA Xtreme Lite 24kBtu/h  24.000 btu, (7 χρόνιαεγγύηση)

 

Γ) Haier AS68PDAHRA / 1U68WEGFRA  24.000  btu,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, 

Με όλο αυτό τον πανικό με τις τιμές και το μπλέξιμο, είχα τώρα λίγο χρόνο να δω την αποτίμηση του χειμώνα.

Έτσι για σπίτι με ανάγκη 11-12ΚW, 90sq.m, ρετιρέ, ελεύθερο απο παντού, περιοχή Πειραια (Ναι είχαμε χιονια, μέχρι όμως min. 0οC...)

Απο 30/11/21 - 21/03/22 (112ημ.) έκαψε συνολικά ρεύμα: 2863KWh ΗΜΕΡΑΣ & 1314ΚWh NΥΧΤΑΣ

ΣΥΝΟΛΟ 804 Euro, με σταθερές τιμές ΔΕΗ απο Νοέμβριο 2021.

(Σχεδόν τα ίδια με αντίστοιχη περίοδο 2020 - 2021, 50 Εuro/ 200Kwh διαφορά)

Αποκλειστικη θερμανση με AC 24/7, ζητηση σταθερά 21oC, Mitsubishi 1x LN60 & 2x AP25.

LN60 monthly avrg.= 300Kwh

AP25 monthly avrg.: 140kwh

...ξέχασα ν αναφέρω πάιζει και PureDry PDD 10L σε economy mode, 24/7 για 55% Υγρασία

Το παραθέτω έτσι για ενημέρωση...

και για reference με το τι θα έρθει τον επόμενο χειμωνα..!

Επεξ/σία από m4rk0s
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2022 στις 1:50 ΜΜ, liakjim είπε

Και τα 2 είναι haier . Έχουν μικροδιαφορές σε αποδόσεις και χαρακτηριστικά, οπότε ψωνίζεις ανάλογα.

Για μεγαλύτερη βοήθεια -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

Προφανώς θα μπει στη θέση Α ώστε να πιάσει και κουζίνα.  Το υπνοδωμάτιο θέλει ξεχωριστό μηχάνημα (9άρι) .

Στα 587€ με παζάρι και εγκατάσταση https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/237456-a-c-in12-carrier-42qhg012d8sh-x-powernew

 

Έγω που δεν προλαβα το "παζάρι" του Κωτσο, υπάρχει κάτι στην αγορά που να αξίζει αντίστοιχα ή να περιμένω προσφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι καλύτερο από το ATXC35C στα ίδια περίπου χρήματα; Μάλλον κάτι από Mitsubishi / Toshiba / Fujitsu υποθέτω.

Απλά βλέπω ότι το Daikin έχει καλύτερα seer/scop και λίγο καλύτερο εύρος στα BTU αν και ξεκινάει από τα 4000 νομίζω το λιγότερο.

Προφανώς δεν με χαλάει το Daikin και μάλλον σε αυτό θα πάω μιας και έχω το 9αρι αλλά είπα τουλάχιστον να έχω και μια 2η επιλογή ή έστω κάτι διαφορετικό για σύγκριση.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Υπάρχει κάτι καλύτερο από το ATXC35C στα ίδια περίπου χρήματα; Μάλλον κάτι από Mitsubishi / Toshiba / Fujitsu υποθέτω.

Απλά βλέπω ότι το Daikin έχει καλύτερα seer/scop και λίγο καλύτερο εύρος στα BTU αν και ξεκινάει από τα 4000 νομίζω το λιγότερο.

Προφανώς δεν με χαλάει το Daikin και μάλλον σε αυτό θα πάω μιας και έχω το 9αρι αλλά είπα τουλάχιστον να έχω και μια 2η επιλογή ή έστω κάτι διαφορετικό για σύγκριση.

Ευχαριστώ.

Καλύτερο ως προς τι; Ψύξη;θέρμανση; θόρυβο; Εγγύηση; Χαρακτηριστικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Solke είπε

Έγω που δεν προλαβα το "παζάρι" του Κωτσο, υπάρχει κάτι στην αγορά που να αξίζει αντίστοιχα ή να περιμένω προσφορά?

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413124/tcl-miracle-ii-12chsa-vei-klimatistiko-inverter-12.html?ref=bestprice.gr

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλύτερο ως προς τι; Ψύξη;θέρμανση; θόρυβο; Εγγύηση; Χαρακτηριστικά;

Τα ψύξη/θέρμανση/θόρυβο θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Τα ψύξη/θέρμανση/θόρυβο θα έλεγα.

Στα χαρτιά δύσκολα θα βρεις καλύτερο συνδυασμό. Τώρα στην πράξη...μακάρι να 'ξερα...

7 ώρες πριν, diofter είπε

Ανάμεσα σε αυτά τα τρία τι προτείνετε;

INVENTOR CORONA PLUS CR2VI32-24WFI/ CR2VO32-24   

24.000 btu  (10 χρόνια εγγύηση)

Β) MIDEA Xtreme Lite 24kBtu/h  24.000 btu, (7 χρόνιαεγγύηση)

 

Γ) Haier AS68PDAHRA / 1U68WEGFRA  24.000  btu,

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για tcl σε 3 καταστήματα που μίλησα περιμένουν παραλαβές από Δευτέρα με αυξημένες τιμές από αυτές που έχουν στις σελίδες τους. 

Από την άλλη διαβάζω ότι ξεπαγωνει η επιδότηση ηλεκτρικών συσκευών σύντομα, οπότε φαντάζομαι αντίστοιχη κοροϊδία όπως με τα λαπτοπ, την βενζίνη κτλ. Αθάνατη Ελλαδάρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Στα χαρτιά δύσκολα θα βρεις καλύτερο συνδυασμό. Τώρα στην πράξη...μακάρι να 'ξερα...

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Δεν θέλω να κανω το ερωτηματολόγιο αλλά ζητάω μια γνώμη ανάμεσα σε αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, diofter είπε

Δεν θέλω να κανω το ερωτηματολόγιο αλλά ζητάω μια γνώμη ανάμεσα σε αυτά

Ανάλογα τη χρήση που θέλεις να κάνεις. Αν είχες απαντήσει, θα ξέραμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο νεο μοντελο για μετρητη καταναλωσης συμβατο με το tplink energy meter, για αγορα απο Ελλαδα, εναλλακτικο του hs110?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spocky είπε

Υπαρχει καποιο νεο μοντελο για μετρητη καταναλωσης συμβατο με το tplink energy meter, για αγορα απο Ελλαδα, εναλλακτικο του hs110?

Σκατούλες. Ακόμα και το kp 115 το βλέπω πλέον άφαντο ακόμα και από amazon. Εκτός αν κάτι μας ξεφεύγει.

Νομίζω ότι όποιος θέλει να επενδύσει σε σοβαρό εργαλείο εποπτείας κατανάλωσης κλιματιστικού, θα πρέπει να πάει σε κάποιο shelly συνδυαστικά με homeassistant.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...