Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Αυτές οι απωλειες αντιστοιχούν σε 22 αρι κλιματιστικό 

χρησιμοποιησες αυτό το λινκ για υπολογισμο ?
https://www.elith.gr/calc/index.php

 

ναι αυτο χρησιμοποιησα

αν μπορείς να δεις εδώ τα αποτελέσματα και την αναλυτικη μου φαση

και αν τα εχω βάλει σωστα ;(

θα το εκτιμουσα ιδιαιτέρως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

ναι αυτο χρησιμοποιησα

αν μπορείς να δεις εδώ τα αποτελέσματα και την αναλυτικη μου φαση

και αν τα εχω βάλει σωστα ;(

θα το εκτιμουσα ιδιαιτέρως.

 

Σωστά τα έχεις αν και πιστεύω ότι έχεις υπερβάλει λίγο στη ζητούμενη θερμοκρασία , εγώ προσωπικά θα έβαζα 21 για να βγάλω αποτέλεσμα , το 24 αρι που θες να βάλεις άποψη μου πάντα είναι λίγο overkill 

βεβαια τα πάντα είναι θέμα αίσθησης πχ εγώ το χειμώνα δε θέλω πάνω από 21 στο χώρο και το καλοκαίρι όχι κάτω από 27 αλλά αυτό είναι το πως νιω7ει ο καθένας 

επισης η τοποθέτηση του κλιματιστικου και η εσωτερική μονάδα αλλά και η εξωτερική και η τήρηση των προβλεπόμενων είναι καταλύτης για την σωστή λειτουργία και την απόδοση της συσκευής 

το καλύτερο κλιματιστικ9 να πάρεις εαν μπει λάθος θα κλάψεις τα λεφτά σου 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Σωστά τα έχεις αν και πιστεύω ότι έχεις υπερβάλει λίγο στη ζητούμενη θερμοκρασία , εγώ προσωπικά θα έβαζα 21 για να βγάλω αποτέλεσμα , το 24 αρι που θες να βάλεις άποψη μου πάντα είναι λίγο overkill 

βεβαια τα πάντα είναι θέμα αίσθησης πχ εγώ το χειμώνα δε θέλω πάνω από 21 στο χώρο και το καλοκαίρι όχι κάτω από 27 αλλά αυτό είναι το πως νιω7ει ο καθένας 

κοιτα θέλω σιγουρα το χειμώνα 23ς

και το καλοκαιρι  20-22

κοιτα καλυτερα να παρω 24άρι και να καλυπτει τις αναγκες μου παρα να ειμαι αχ αμαν με το 18άρι.

δεν συμφωνεις; ειμαι λιγο περιεργος με τη θερμοκρασια και σιγουρα μια πορτα θα ανοιξει τις εχεις τις απώλειες (έχω και ενα γατί...) που πάει πέρα δώθε.

επειδη εχω βάλει και μηδεμινη μόνωση ενω θα μονώσουν φέτος ταράτσα δεν ξερω ίσως ειμαι και λίγο υπερβολικος;

παραθέτω ενα ποιο οκ ερωτηματολόγιο με τη μελλοντικη μόνωση που θα κάνουνε στη ταράτσα όταν βάλουνε. και θερμοκρασία στους 22 βαθμους...

Θερμικές Απώλειες

 

4227.48Watt

3635.63KCal/h

120.79Watt/m2

103.88KCal/h/m2

 

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 22 ℃
Έτος Kατασκευής: 1965
Εμβαδό Κατοικίας: 35 m2
Ύψος Ορόφου: 2.80 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Καμία Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με: Στέγη
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 3
Παράθυρα: 1
Τύπος Κουφωμάτων: Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

κοιτα θέλω σιγουρα το χειμώνα 23ς

και το καλοκαιρι  20-22

κοιτα καλυτερα να παρω 24άρι και να καλυπτει τις αναγκες μου παρα να ειμαι αχ αμαν με το 18άρι.

δεν συμφωνεις; ειμαι λιγο περιεργος με τη θερμοκρασια και σιγουρα μια πορτα θα ανοιξει τις εχεις τις απώλειες (έχω και ενα γατί...) που πάει πέρα δώθε.

επειδη εχω βάλει και μηδεμινη μόνωση ενω θα μονώσουν φέτος ταράτσα δεν ξερω ίσως ειμαι και λίγο υπερβολικος;

παραθέτω ενα ποιο οκ ερωτηματολόγιο με τη μελλοντικη μόνωση που θα κάνουνε στη ταράτσα όταν βάλουνε. και θερμοκρασία στους 22 βαθμους...

Θερμικές Απώλειες

 

4227.48Watt

3635.63KCal/h

120.79Watt/m2

103.88KCal/h/m2

 

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 22 ℃
Έτος Kατασκευής: 1965
Εμβαδό Κατοικίας: 35 m2
Ύψος Ορόφου: 2.80 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Καμία Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με: Στέγη
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 3
Παράθυρα: 1
Τύπος Κουφωμάτων: Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

Οι διάφορες όπως βλέπεις είναι μεγάλες στα btu οποτε η μόνη *συμβουλη* που μπορώ να σου δώσω είναι να αγοράσεις ένα κλιματιστικό απο τις top μάρκες που λέμε η αν αποφασίσεις να πας σε κάτι από τις άλλες η τα φασόν αυτών να είναι από τις hi end σειρές τους .Αυτό γιατί έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις κλιματιστικό που να μπορεί να ανταπεξέλθει σε ιδιαίτερες συνθήκες 

πρεπι να έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι το κλιματιστικό είναι μια μακροχρόνια επένδυση ειδικά σε καιρούς όπου οι τιμές της ενέργειας θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν , οποτε άποψη μου πάντα ,  δεν υπάρχουν φθηνές λύσεις 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οι διάφορες όπως βλέπεις είναι μεγάλες στα btu οποτε η μόνη *συμβουλη* που μπορώ να σου δώσω είναι να αγοράσεις ένα κλιματιστικό απο τις top μάρκες που λέμε η αν αποφασίσεις να πας σε κάτι από τις άλλες η τα φασόν αυτών να είναι από τις hi end σειρές τους .Αυτό γιατί έτσι έχεις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις κλιματιστικό που να μπορεί να ανταπεξέλθει σε ιδιαίτερες συνθήκες 

πρεπι να έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι το κλιματιστικό είναι μια μακροχρόνια επένδυση ειδικά σε καιρούς όπου οι τιμές της ενέργειας θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν , οποτε άποψη μου πάντα ,  δεν υπάρχουν φθηνές λύσεις 

άρα να κοιτάω και τα 18άρια ε;

τι επιλογές εχω από ΚΟΤΣΟ;

δλδ ένα καλο 18άρι μπορει να ανταπεξέλθει καλυτερα απο τα φασον να λέμε...

σε μεγάλο κρυο δλδ στους 3-10 βαθμους.... ή στους 40....

πάντως ο χώρος με εναν θερμοπομπό Xiaomi 1800watt και μια κουμτελ 2000-2400 watt ζέστεναι αρκετά....

Επεξ/σία από lasithi12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

πάντως ο χώρος με εναν θερμοπομπό Xiaomi 1800watt και μια κουμτελ 2000-2400 watt ζέστεναι αρκετά....

Κάνε σούμα τα watt κάνε μετατροπή σκέψου τι θερμοκρασία είχες μέσα στο δωμάτιο σκέψου αν σου έφτανε η ήθελες και άλλο και θα βρεις τι κλιματιστικό θες 

Τα υπόλοιπα είναι θέμα του τι θες να επενδύσεις για την άνεση του χώρου σου και τι ποιότητα θες να έχεις να βλέπεις στο τοίχο σου ,πάμε σε άλλα κριτήρια ,όλα είναι θέμα επιλογής 

Και για να μη μπερδευομαστε η επώνυμο κλιματιστικό πάρεις η φασον πάρεις στο τέλος θα την κάνει τη δουλειά ,είναι σα τα αυτοκίνητα και με αμάξι των 10.000€ πας βόλτα και με αμάξι των 50.000€ πας το τι θα διαλέξεις είναι θέμα τσέπης και γούστου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Κάνε σούμα τα watt κάνε μετατροπή σκέψου τι θερμοκρασία είχες μέσα στο δωμάτιο σκέψου αν σου έφτανε η ήθελες και άλλο και θα βρεις τι κλιματιστικό θες 

Τα υπόλοιπα είναι θέμα του τι θες να επενδύσεις για την άνεση του χώρου σου και τι ποιότητα θες να έχεις να βλέπεις στο τοίχο σου ,πάμε σε άλλα κριτήρια ,όλα είναι θέμα επιλογής 

Και για να μη μπερδευομαστε η επώνυμο κλιματιστικό πάρεις η φασον πάρεις στο τέλος θα την κάνει τη δουλειά ,είναι σα τα αυτοκίνητα και με αμάξι των 10.000€ πας βόλτα και με αμάξι των 50.000€ πας το τι θα διαλέξεις είναι θέμα τσέπης και γούστου 

αυτοκινητο ποιο ευκολα διαλέγεις.... χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lasithi12 είπε

οκ ελπίζω να μην υπερβαινει το όριο τον παραθυρων ώστε να το τοποθετήσω κάτω (δεν εχω πρόβλημα)
όσο αναφορά το μηκος των σωλήνων ελπιζω να μην εχω κανα θέμα με τα "μαστόρια".

είδα αυτο το πινακάκι.

VMe2ll0.jpeg

στη θέρμανση βλέπω έχει ένα 5

πιστεύεται θα έχω προβλημα με 35ΤΜ χώρο και απώλειες (αν τα υπολογησα καλά , με μπερδεψαν οι προσονατολισμος του σπιτιου.)

 

6533.82Watt

5619.08KCal/h

186.68Watt/m2

160.55KCal/h/m2

 

ο χώρος κοιτάει εδώ.

το υπόλοιπο σπιτι ειναι κυκλωμένο με κτηρια.

1029586623_Screenshot2022-04-08at5_02.01PM-resized.jpg.6e6f719135665210c6f4aef3e01aeb05.jpg

 

 

Τυχαία είναι τα νούμερα στο πινακακι, για παράδειγμα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τυχαία είναι τα νούμερα στο πινακακι, για παράδειγμα είναι.

με τα παραπάνω τι εχεις να πεις;

με διαφορά στην μόνοση ταράτσας που ντεμεκ θα κανουνε και θερμοκρασια στους 22..?

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κάνε σούμα τα watt κάνε μετατροπή σκέψου τι θερμοκρασία είχες μέσα στο δωμάτιο σκέψου αν σου έφτανε η ήθελες και άλλο και θα βρεις τι κλιματιστικό θες 

Τα υπόλοιπα είναι θέμα του τι θες να επενδύσεις για την άνεση του χώρου σου και τι ποιότητα θες να έχεις να βλέπεις στο τοίχο σου ,πάμε σε άλλα κριτήρια ,όλα είναι θέμα επιλογής 

Και για να μη μπερδευομαστε η επώνυμο κλιματιστικό πάρεις η φασον πάρεις στο τέλος θα την κάνει τη δουλειά ,είναι σα τα αυτοκίνητα και με αμάξι των 10.000€ πας βόλτα και με αμάξι των 50.000€ πας το τι θα διαλέξεις είναι θέμα τσέπης και γούστου 

σε 18άρια top tier που κοιτάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lasithi12 είπε

κοιτα θέλω σιγουρα το χειμώνα 23ς

και το καλοκαιρι  20-22

κοιτα καλυτερα να παρω 24άρι και να καλυπτει τις αναγκες μου παρα να ειμαι αχ αμαν με το 18άρι.

δεν συμφωνεις; ειμαι λιγο περιεργος με τη θερμοκρασια και σιγουρα μια πορτα θα ανοιξει τις εχεις τις απώλειες (έχω και ενα γατί...) που πάει πέρα δώθε.

επειδη εχω βάλει και μηδεμινη μόνωση ενω θα μονώσουν φέτος ταράτσα δεν ξερω ίσως ειμαι και λίγο υπερβολικος;

παραθέτω ενα ποιο οκ ερωτηματολόγιο με τη μελλοντικη μόνωση που θα κάνουνε στη ταράτσα όταν βάλουνε. και θερμοκρασία στους 22 βαθμους...

Θερμικές Απώλειες

 

4227.48Watt

3635.63KCal/h

120.79Watt/m2

103.88KCal/h/m2

 

Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 22 ℃
Έτος Kατασκευής: 1965
Εμβαδό Κατοικίας: 35 m2
Ύψος Ορόφου: 2.80 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων: Καμία Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με: Στέγη
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 3
Παράθυρα: 1
Τύπος Κουφωμάτων: Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

Με τις απώλειες αυτές θα πήγαινα σε 18άρι. Αν θα υπάρχουν και ανοιχτές πόρτες, 22άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 κλιματιστικα,πια ειναι καλυτερη επιλογη σε θεμα θερμανσης και εγγυησης?

Carrier 42QHG012D8SI Crystal III Ion
Inventor AR4VI32-12WFI Aria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, joker99 είπε

ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 κλιματιστικα,πια ειναι καλυτερη επιλογη σε θεμα θερμανσης και εγγυησης?

Carrier 42QHG012D8SI Crystal III Ion
Inventor AR4VI32-12WFI Aria

Είναι παρόμοια μοντέλα. Το carrier ελαφρώς πιο αποδοτικό, το inventor έχει τη διπλάσια εγγύηση. Και τα δύο φασον midea. Για θέρμανση θα έπαιρνα κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Είναι παρόμοια μοντέλα. Το carrier ελαφρώς πιο αποδοτικό, το inventor έχει τη διπλάσια εγγύηση. Και τα δύο φασον midea. Για θέρμανση θα έπαιρνα κάτι άλλο.

το Inventor MFVI32 ειναι οκ για θερμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

το Inventor MFVI32 ειναι οκ για θερμανση;

Δεν έχουμε επαρκή στοιχεία ή feedback αλλά στα χαρτιά είναι καλό σε θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησα το Inventor Aria και σήμερα περιμένω παραλαβή και αύριο εγκατάσταση. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν κάποιος ξέρει. Πόσο σημαντικό είναι η εξωτερική μονάδα να είναι πιο ψηλά από την εσωτερική και πόσο η εξωτερική μονάδα να είναι σκεπασμένη από τον ήλιο; Είναι κάπως αδύνατο αυτό έτσι όπως είναι διαμορφωμένο το σπίτι μου. Θα χάσω πολύ σε απόδοση ή είναι μύθος; 

 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...