Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από γνωστό ξέρω ότι στην Ελλάδα σε ανταλλακτικά πρώτη είναι η inventor και μετά Daikin και fgeurope.

Πέρσι το καλοκαίρι που ήθελα πλακέτα περίμενα 2 εβδομάδες χώρια την ασυνεννοησία με τους " εξουσιοδοτημένους". Το σύνολο 1,5 μήνα μέχρι να γίνει η επισκευή από ανεξάρτητο μάστορα που του πήγα το ανταλλακτικό στο χέρι 

Υ.Γ. Για Daikin

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταστήματα που προσφέρουν 36 με 48 άτοκες δόσεις παιδιά;

επίσης μεταξύ

Juro Pro Airwave Eco II 24K

και

Toyotomi Izuru Eco TRN TRG 871ZR

η κάποια άλλη επιλογή

στα 1000-1200

Επεξ/σία από lasithi12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμίτες! Ιδού και η δική μου αναζήτηση για 9άρι:

1. 900E
2.Νέα αγορά
3.Αδιάφορο
4.70% ψύξη / 30% θέρμανση
5. Αποκλειστικά στην ψύξη, βοηθητικά στην θέρμανση με καλοριφέρ
6. Υπνοδωμάτιο
7. Βόρεια προάστια Αττικής
8. Αθόρυβο/WiFi
9. Δωμάτιο με μεγάλο παράθυρο και μικρή μπαλκονόπορτα που κοιτάει ανατολικά, με καλή μόνωση
10.
1936.64Watt
1665.51KCal/h
193.66Watt/m2
166.55KCal/h/m2

Από τα λίγα που έχω δει μου αρέσει το Shorai Edge και λόγω της λειτουργίας όπου αυτόματα γυρνάει στον ανεμιστήρα για να στεγνώσει το εσωτερικό μετά από λειτουργία ψύξης. Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lasithi12 είπε

Καταστήματα που προσφέρουν 36 με 48 άτοκες δόσεις παιδιά;

επίσης μεταξύ

Juro Pro Airwave Eco II 24K

και

Toyotomi Izuru Eco TRN TRG 871ZR

η κάποια άλλη επιλογή

στα 1000-1200

Αναμονή για προσφορά σε αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

σε τι υπερέχει; ποσο πιστευεις θα πάει σε προσφορά;

για το 24άρι μιλάμε πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GP είπε

Καλησπέρα συμφορουμίτες! Ιδού και η δική μου αναζήτηση για 9άρι:

1. 900E
2.Νέα αγορά
3.Αδιάφορο
4.70% ψύξη / 30% θέρμανση
5. Αποκλειστικά στην ψύξη, βοηθητικά στην θέρμανση με καλοριφέρ
6. Υπνοδωμάτιο
7. Βόρεια προάστια Αττικής
8. Αθόρυβο/WiFi
9. Δωμάτιο με μεγάλο παράθυρο και μικρή μπαλκονόπορτα που κοιτάει ανατολικά, με καλή μόνωση
10.
1936.64Watt
1665.51KCal/h
193.66Watt/m2
166.55KCal/h/m2

Από τα λίγα που έχω δει μου αρέσει το Shorai Edge και λόγω της λειτουργίας όπου αυτόματα γυρνάει στον ανεμιστήρα για να στεγνώσει το εσωτερικό μετά από λειτουργία ψύξης. Οποιαδήποτε πρόταση καλοδεχούμενη!

 

https://www.skroutz.gr/s/27963558/Daikin-FTXM25R-RXM25R-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Θα πρότεινα αγορά από blue dealer

 

2 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

σε τι υπερέχει; ποσο πιστευεις θα πάει σε προσφορά;

για το 24άρι μιλάμε πάντα.

Εγγύηση, δεν είναι Midea φασόν αλλά haier, έχει καλό εξοπλισμό. Κατά καιρούς έχουμε δει δώρο ο ΦΠΑ αλλά δεν μπορώ να προβλέψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.skroutz.gr/s/27963558/Daikin-FTXM25R-RXM25R-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Θα πρότεινα αγορά από blue dealer

 

Εγγύηση, δεν είναι Midea φασόν αλλά haier, έχει καλό εξοπλισμό. Κατά καιρούς έχουμε δει δώρο ο ΦΠΑ αλλά δεν μπορώ να προβλέψω.

με ότι συνεπάγεται το ένα εχει 250 4.5 αστέρια στο skroutz και το αλλο εχει κακές κριτικές (στο ξανα είπα...) γιατι να το προτιμήσω δηλαδή σκιαζομαι... λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lasithi12 είπε

με ότι συνεπάγεται το ένα εχει 250 4.5 αστέρια στο skroutz και το αλλο εχει κακές κριτικές (στο ξανα είπα...) γιατι να το προτιμήσω δηλαδή σκιαζομαι... λιγο.

Ποιες κριτικές στο skroutz η7ελα να ήξερα κάθεστε και κοιτάτε,  αυτές του στυλ ……κάνει το δωμάτιο φούρνο …….παγώνει το χώρο αμέσως……..δε βγάζει ζεστό αέρα ……κάνει ένα σφύριγμα …….δε μου ζεσταίνει το σπιτι ……..υπάρχει περίπτωση να αποκτήσεις εικόνα από τέτοιες κριτικές ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ποιες κριτικές στο skroutz η7ελα να ήξερα κάθεστε και κοιτάτε,  αυτές του στυλ ……κάνει το δωμάτιο φούρνο …….παγώνει το χώρο αμέσως……..δε βγάζει ζεστό αέρα ……κάνει ένα σφύριγμα …….δε μου ζεσταίνει το σπιτι ……..υπάρχει περίπτωση να αποκτήσεις εικόνα από τέτοιες κριτικές ? 

ενταξει μια γνώμη δεν σχηματιζεις ομως;

και επισης βλεπουμ ενα προιον με 20 κριτικες εναντι 250

γιατι προτίμησαν αυτο το προιον;

φιλικα ρωταω να διαλευκανω και εγω την υποθεση μιας και ειναι πολλα τα χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

με ότι συνεπάγεται το ένα εχει 250 4.5 αστέρια στο skroutz και το αλλο εχει κακές κριτικές (στο ξανα είπα...) γιατι να το προτιμήσω δηλαδή \σκιαζομαι... λιγο.

Τα έχουμε ξαναπεί.

Αν κάποιος θέλει 18άρι και άνω και για θέρμανση , από αυτά που έχουμε δει , καλύτερα να αποφύγει τα gree, midea και φασόν αυτών.

AUX δεν ξέρουμε.

Ξέρουμε haier και tcl σε φθηνά . Από μέλη έχουμε δει ότι συμπεριφέρονται σωστά.

Μετά κοιτάμε daikin, toshiba, fujitsu, mitsubishi.

Οπότε επιλέγεις τα χαρακτηριστικά που θέλεις, μπάτζετ και σιγά σιγά φτάνεις σε κάποια μοντέλα. Μετά κοιτάς το διάγραμμα pugh στο Sticky και επιλέγεις.

3 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

ενταξει μια γνώμη δεν σχηματιζεις ομως;

και επισης βλεπουμ ενα προιον με 20 κριτικες εναντι 250

γιατι προτίμησαν αυτο το προιον;

φιλικα ρωταω να διαλευκανω και εγω την υποθεση μιας και ειναι πολλα τα χρηματα.

Αν κοιτάγαμε κριτικές θα προτείναμε σε όλους toyotomi...😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

ενταξει μια γνώμη δεν σχηματιζεις ομως;

και επισης βλεπουμ ενα προιον με 20 κριτικες εναντι 250

γιατι προτίμησαν αυτο το προιον;

φιλικα ρωταω να διαλευκανω και εγω την υποθεση μιας και ειναι πολλα τα χρηματα.

Φίλε μου όχι δε σχηματιζεις  μια γνώμη , αυτό που σχηματίζεις  χωρίς να το καταλάβεις είναι μια καταναλωτική κατεύθυνση προς το προϊόν που έχει τις μεγαλύτερες πωλήσεις πχ επειδή η αλυσίδα που τα προωθεί έχει μεγαλύτερο κέρδος 

και χώρις  να θέλω να ευλογήσω τα γενιά μας γνώμη και άποψη θα σχηματισεις καλύτερα εαν σε αυτό το θέμα εδώ που μαζι με το προηγούμενο έχει  κάποιες χιλιάδες σελίδες  και θα βρεις πραγματική απεικον8ση δυνατοτήτων κάποιων κλιματιστικών βασισμένα πάνω σε χώρους με ένα στοιχειωδη υπολογισμο θερμικών απωλειών οποτε μπορείς να καταλάβεις τι κάνει και τι δε κάνει ένας αριθμός κλιματιστικών που έχουμε δοκιμάσει , όταν προτείνετε κάτι εδώ δεν είναι από τ9 κεφάλι μας αλλά βασίζεται σε κάποια στοιχεία και δεν προτείνουμε κλιματιστικα με ελαφριά καρδιά 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Φίλε μου όχι δε σχηματιζεις  μια γνώμη , αυτό που σχηματίζεις  χωρίς να το καταλάβεις είναι μια καταναλωτική κατεύθυνση προς το προϊόν που έχει τις μεγαλύτερες πωλήσεις πχ επειδή η αλυσίδα που τα προωθεί έχει μεγαλύτερο κέρδος 

και χώρος να θέλω να ευλογήσω τα γενιά μας γνώμη και άποψη θα σχηματισεις καλύτερα εαν σε αυτό το θέμα εδώ που ,μαζι με το προηγούμενο έχει  κάποιες χιλιάδες σελίδες θα βρεις πραγματική απεικον8ση δυνατοτήτων κάποιων κλιματιστικών βασισμένα πάνω σε χώρους με ένα στοιχειωδη υπολογισμο θερμικών απωλειών οποτε μπορείς να καταλάβεις τι κάνει και τι δε κάνει ένας αριθμός κλιματιστικών που έχουμε δοκιμάσει , όταν προτείνετε κάτι εδώ δεν είναι από τ9 κεφάλι μας αλλά βασίζεται σε κάποια στοιχεία και δεν προτείνουμε κλιματιστικα με ελαφριά καρδιά 

σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.

να ρωτησω κάτι άλλο;

εχω διαβασει για την εγκατασταση και τα 3 μέτρα αλλα δεν θυμαμαι που αναφέρεστε;

επίσης υπάρχει προβλημα αμα ανεβασω τη μονάδα πάνω στη ταράτσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση.

να ρωτησω κάτι άλλο;

εχω διαβασει για την εγκατασταση και τα 3 μέτρα αλλα δεν θυμαμαι που αναφέρεστε;

επίσης υπάρχει προβλημα αμα ανεβασω τη μονάδα πάνω στη ταράτσα;

Οι σωλήνες μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας πρέπει να έχουν το απαιτούμενο μήκος που ορίζει ο κατασκευαστής 

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα να μπει ταράτσα αλλά το βελτιστο είναι η εξωτερική μονάδα να έχει κάποιου είδους κάλυψη από τα καιρικά φαινόμενα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Οι σωλήνες μεταξύ εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας πρέπει να έχουν το απαιτούμενο μήκος που ορίζει ο κατασκευαστής 

Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα να μπει ταράτσα αλλά το βελτιστο είναι η εξωτερική μονάδα να έχει κάποιου είδους κάλυψη από τα καιρικά φαινόμενα 

οκ ελπίζω να μην υπερβαινει το όριο τον παραθυρων ώστε να το τοποθετήσω κάτω (δεν εχω πρόβλημα)
όσο αναφορά το μηκος των σωλήνων ελπιζω να μην εχω κανα θέμα με τα "μαστόρια".

είδα αυτο το πινακάκι.

VMe2ll0.jpeg

στη θέρμανση βλέπω έχει ένα 5

πιστεύεται θα έχω προβλημα με 35ΤΜ χώρο και απώλειες (αν τα υπολογησα καλά , με μπερδεψαν οι προσονατολισμος του σπιτιου.)

 

6533.82Watt

5619.08KCal/h

186.68Watt/m2

160.55KCal/h/m2

 

ο χώρος κοιτάει εδώ.

το υπόλοιπο σπιτι ειναι κυκλωμένο με κτηρια.

1029586623_Screenshot2022-04-08at5_02.01PM-resized.jpg.6e6f719135665210c6f4aef3e01aeb05.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

6533.82Watt

Αυτές οι απωλειες αντιστοιχούν σε 22 αρι κλιματιστικό 

χρησιμοποιησες αυτό το λινκ για υπολογισμο ?
https://www.elith.gr/calc/index.php

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...