Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, lasithi12 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε :
    500-900 μαξ αν πάμε σε24άρι (αν χρείαζεται)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού.
    Κάποιο που κάηκε και δεν δουλευε σωστα άρα δεν μπορώ να εχω αποψη πως ηταν
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):

    Κάποιο κατάστημα με άτοκες δώσεις.
     
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:

    Και τα 2, με περισσότερη δυναμη στη ψυξη.
     
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:

    Αποκλειστική
     
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες

    Αττική Κέντρο
     
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:

    Σίγουρα WiFi, Ιοννιστης ναι αν βοηθάει με το κάπνισμα.
     
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):

    Ρετιρέ, με βεράντα με τέντες, κουφώματα αλουμινιου

     
  10. 6533.82Watt

     

    5619.08KCal/h

     

    186.68Watt/m2

     

    160.55KCal/h/m2

     

    Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

    Περιοχή: Αττική - Κλιματική ζώνη Β
    Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
    Επιθυμητή Θερμοκρασία: 23 ℃
    Έτος Kατασκευής: 1960
    Εμβαδό Κατοικίας: 35 m2
    Ύψος Ορόφου: 2.80 m
    Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
    Μόνωση Τοίχων: Καμία Μόνωση
    Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
    Νότια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
    Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
    Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
    Δάπεδο σε επαφή με: Άλλη κατοικία
    Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση
    Οροφή σε επαφή με: Πλάκα κάτω από στέγη
    Μόνωση Οροφής: Καμία μόνωση
    Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 3
    Παράθυρα: 1
    Τύπος Κουφωμάτων: Συνθετικά κουφώματα
    Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
    Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

    δεν ξέρω αν έχω βάλει σωστά αυτα με το προσανατολισμό χρησιμοποιήσα ενα app  για το κινητου ποιυ κοιταει το δωματιο...η γενικα μηπως κάποια λάθος πληροφορία όποιος το δει ας με βοηθησει λιγο.

  11. U4YS9ti.jpeg


  12. Πολυκατοικια του 1960, καμια μόνωση φαντάζομαι (δεν ξερω γιατι νοικιάζω)
    Θα βάλουνε μόνωση στη ταράτσα μεσα στο 6μηνο
    Πως θα σας δείξω προς τα που κοιτάει το δωμάτιο;
    Ειναι υπερβολή να παρω 24άρι; θέλω καλη αποδοση να γινεται παγακι και να ζεστενεται και καλά.
    Ετσι οπως μπορεσα να τον μετρησω βγαινει κανα  32-35ΤΜ η Xiaomi σκουπα λέει οτι ειναι επιφάνεια 26ΤΜ
    Απο την αυλή μπάζει ήλιο και ας εχω τέντες φουλ κατεβασμένα
  13. Ποσό 500-800

    Έλεγα να κινηθώ εδώ αλλά φοβάμαι μην δεν ειναι αρκετό για το χωρο..
    https://olastore.gr/product/sendo-cronus-snd-18crs-white-με-ιονιστή-και-wifi-έως-12-δόσεις/

 

 

Screenshot 2022-04-08 at 3.20.13 PM.jpg

Screenshot 2022-04-08 at 3.01.56 PM.jpg

https://www.skroutz.gr/s/27528133/Inventor-Comfort-MFVI32-24WFI-MFVO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

οι κριτικες δενν μου φενονται και πολυ καλές;

παντως για 24άρι ειμαι σιγουρα ε;

αυτο που εβαλα εγω στο λινκ γιατ ιοχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lasithi12 είπε

οι κριτικες δενν μου φενονται και πολυ καλές;

παντως για 24άρι ειμαι σιγουρα ε;

αυτο που εβαλα εγω στο λινκ γιατ ιοχι;

Για 24άρι σε βγάζουν τα νούμερα.

Τo comfort είναι φασόν haier για τα οποία έχουμε θετικό feedback από μέλη εδώ.

Το sendo είναι aux φασόν.

Δεν έχω δουλέψει κανένα για να ξέρω κάτι παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστό μου άτομο ενδιαφέρεται να πάρει ένα από τα δύο κλιματιστικά που έχω προς αποχώρηση(Daikin atxc25c & Mitsubishi ln25) και σαν μοναδικό κριτήριο έχει τον ζεστό αέρα, δηλαδή να βγάζει όσο πιο ζεστό αέρα γίνεται όταν έξω έχει πολύ κρύο. Υπάρχει τρόπος μέσω τον προδιαγραφών να το μάθουμε αυτό χωρίς να γίνει χρήση για να διαπιστωθεί στην πράξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, George! είπε

Γνωστό μου άτομο ενδιαφέρεται να πάρει ένα από τα δύο κλιματιστικά που έχω προς αποχώρηση(Daikin atxc25c & Mitsubishi ln25) και σαν μοναδικό κριτήριο έχει τον ζεστό αέρα, δηλαδή να βγάζει όσο πιο ζεστό αέρα γίνεται όταν έξω έχει πολύ κρύο. Υπάρχει τρόπος μέσω τον προδιαγραφών να το μάθουμε αυτό χωρίς να γίνει χρήση για να διαπιστωθεί στην πράξη;

Θα στοιχημάτιζα mitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα στοιχημάτιζα mitsu.

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω αλλά ήθελα να μάθω αν φαίνεται και από κάποιες τιμές στα χαρακτηριστικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, George! είπε

Γνωστό μου άτομο ενδιαφέρεται να πάρει ένα από τα δύο κλιματιστικά που έχω προς αποχώρηση(Daikin atxc25c & Mitsubishi ln25) και σαν μοναδικό κριτήριο έχει τον ζεστό αέρα, δηλαδή να βγάζει όσο πιο ζεστό αέρα γίνεται όταν έξω έχει πολύ κρύο. Υπάρχει τρόπος μέσω τον προδιαγραφών να το μάθουμε αυτό χωρίς να γίνει χρήση για να διαπιστωθεί στην πράξη;

Επειδή εχω το daikin και ειχα μιτσουμπισι του 2015 12άρι στο παλιό μου σπίτι, σου δηλώνω απόλυτα ότι το μιτσουμπίσι είναι αυτό που ψάχνεις...

Το daikin ειναι ήσυχη δυναμη, εχει απόδοση αλλά όχι της μορφής που ειχε το μιτσου, δεν μπορώ να σου περιγραψω ακριβώς τον τροπο λειτουργιας του...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, George! είπε

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω αλλά ήθελα να μάθω αν φαίνεται και από κάποιες τιμές στα χαρακτηριστικά τους.

To daikin έχει min 4400btus, το ln25 έχει 2730.

To daikin έχει airflow όχι κάτω από 324μ3/ω ενώ το ln πάει στα 240μ3/ω.

Στοιχηματίζω λοιπόν ότι το Ln θα έχει αυτό που ψάχνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/4/2022 στις 8:16 ΠΜ, aenaos15 είπε

Εχει εμπειρια κανεις με το AUX Freedom 12αρι ??????

Πηρε αποφαση ο ιδιοκτητης να το τοποθετησει στοσπιτι που ενοικιαζω.

εχω 2 9αρια στις κρεβατοκάμαρες. (του 2020). Δεν ξέρω αν έχουν γίνει αλλαγές (δεν νομίζω)

Θα έλεγα ότι γενικά κάνουν θόρυβο όχι κάτι φοβερό πιο πολύ ακούγονται το βράδυ (σπάνια χρειάζεται να τα εχω ανοιχτά το βράδυ)

Δουλεύουν διακοπτόμενα (με on-off). Ο θερμοστάτης τους έχει μεγάλη διαφορά από την πραγματική θερμοκρασία. Για θερμοκρασία δωματίου στους 20 (θερμανση) η ζήτηση πρέπει να είναι 16-17. Αν η ζήτηση είναι σωστή στο τέλος της ημέρας ζεσταίνουν σωστά και δεν καταναλώνουν πολύ. Γενικά καλό θα ήταν αν μπορούσατε να πηγαίνατε σε κάποια καλύτερη επιλογή αλλά αφου είναι ενοικιαζόμενο δεν ξέρω αν θα θέλει ο ιδιοκτήτης να επωμιστεί το επιπλέον κόστος.

Γενικά θα έλεγα ότι είναι μια πολύ οικονομική λύση (όσον αφορά το κόστος κτήσης) και θα τα πρότεινα μόνο για σποραδική χρηση. Είναι όμως και σκυλιά. Φέτος τον χειμώνα οι μονάδες ήταν καλύμένες σχεδόν με χιόνι και συνέχισαν να δουλεύουν κανονικά

Επεξ/σία από userAnon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω ότι προτείνεται πολύ στο φόρουμ για καλό 18άρι για ψύξη (κυρίως) και ελάχιστη συμπληρωματική θέρμανση το toshiba shorai edge 18 (https://data.toshiba-klima.at/en/SHORAI EDGE - 5,00 kW - R32 - SET91 - Home RAS-18J2KVSG-E - RAS-18J2AVSG-E en.pdf) . Από γνωστή αλυσίδα όμως μου είπανε καλύτερα να πάω σε fujitsu ASYG18KMTA (https://www.fujitsu-general.com/eu/products/split/wall/asyg18kmta.html) . 

Ποια είναι η άποψη του φόρουμ? Γιατί απο τα specs βλέπω ελάχιστες και πολύ μικρές διαφορές, οπότε η διαφορά τιμής είναι λόγω support/brand name φαντάζομαι! Έχτε καλύτερες εμπειρίες με το ένα ή το άλλο μοντέλο? Προσπαθώ να δω αν δικαιολογείται η έξτρα επένδυση ~200 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hehatesusall είπε

Από γνωστή αλυσίδα όμως μου είπανε καλύτερα να πάω σε fujitsu ASYG18KMTA

Αυτοί σου αιτιολογησαν γιατί είναι καλύτερα  να πας σε αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτοί σου αιτιολογησαν γιατί είναι καλύτερα  να πας σε αυτό ?

ναι γενικά. Λέγανε ότι και τα 2 είναι πολύ καλά κλιματιστικά, απλά η fujitsu έχει πολύ καλύτερο support/διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά κλπ από την toshiba.  Πράγμα που δεν μου φάνηκε να πολυστέκει, αλλά είπα να ρωτήσω εδώ μπας και μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hehatesusall είπε

ναι γενικά. Λέγανε ότι και τα 2 είναι πολύ καλά κλιματιστικά, απλά η fujitsu έχει πολύ καλύτερο support/διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά κλπ από την toshiba.  Πράγμα που δεν μου φάνηκε να πολυστέκει, αλλά είπα να ρωτήσω εδώ μπας και μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος!

Για την υποστήριξη δυστυχώς εδώ έχουμε δείγματα πολύ αργής εξυπηρέτησης από την toshiba για το Fujitsu δε ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για την υποστήριξη δυστυχώς εδώ έχουμε δείγματα πολύ αργής εξυπηρέτησης από την toshiba για το Fujitsu δε ξέρω 

Από γνωστό ξέρω ότι στην Ελλάδα σε ανταλλακτικά πρώτη είναι η inventor και μετά Daikin και fgeurope.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...