Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το haier pearl φοράει συμπιεστή RECHI PRECISION CO., LTD. ( Ταϊβάν )

(μη με ρωτήσετε αν είναι καλοί ή όχι, δεν έχω την παραμικρή ιδέα)

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/4/2022 στις 11:36 ΠΜ, chemkyr είπε

Εχεις μήπως το 50αρι ή το 60αρι? Τι προέλευσης είναι?

Οχι, εχω τα 25 και 35 που και τα 2 ειναι απο DAIKIN MALAYSIA. Δεν νομιζω οτι θα πρεπει να σε προβληματίζει η προέλευση. Αν είναι εργοστάσιο της DAIKIN, θα έχει κάποια standards ποιότητας ανεξάρτητα απο την χώρα παραγωγής. Εκτός απο το εργοστάσιο Ιαπωνίας που λογικά είναι σε άλλο επίπεδο. Βέβαια, ισως δεν θα ήθελες και κλιματιστικό απο την DAIKIN Τουρκίας αφού δεν θέλουμε να υποστηρίζουμε τους απέναντι(εγώ τουλάχιστον, λολ) Πάντως, για τα λεφτά που κοστίζουν αυτά τα οικονομικά DAIKIN είναι ,σχεδόν, εκτός ανταγωνισμού, μπράβο στην εταιρία!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό 18000

1 ποσό που διαθέτω 850€ 

2 ΝΕΑ αγορα

3 Η αγορά δεν με ενδιαφέρει απο που θα γίνει (επιθυμητή  άτοκες δόσεις)

4 χρήση κλιματιστικού σε κατάστημα (επαγγελματικος χωρος )  

5 70% ψυξη 30% θερμανση 

6  επιθυμητο wifi 

4473.82
Watt
3847.49
KCal/h
89.48
Watt/m2
76.95

για 20c

 

apoleies.txt

Επεξ/σία από skaros1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει έρθει η ώρα της αγοράς και είμαι αναποφάσιστος για αυτά τα δύο 9αρια που θέλω στα υπνοδωμάτια.

  1. Daikin Sensira FTXC25C

  2. Fujitsu ASYG09KPCA

  3. Toshiba Mirai

Με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη και να είναι αθόρυβο μιας και πρόκειται για κρεβατοκάμαρα.

Για το σαλόνι έχω ήδη επιλέξει το Fujitsu ASYG24.

Ποιο από τα τρία θα αγοράζατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pallisi είπε
  1. Toshiba Mirai

Με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη και να είναι αθόρυβο μιας και πρόκειται για κρεβατοκάμαρα.

Στο κρυο αθορυβο και ελαχιστα κρακ στα ον-οφ του συμπιεστη...(υποθετω Mirai Pus/ Seiya εννοεις, καθως το απλο δεν νομιζω να υπαρχει διαθεσιμο ακομη)

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/4/2022 στις 6:18 ΜΜ, liakjim είπε
  • Ποσό που διαθέτουμε 

Δεν υπαρχει budget συγκεκριμενο, αλλα δε θα ηθελα να πληρωσω και 100% παραπανω για 10% καλυτερο αποτελεσμα, κατι με καλη σχεση αποδοσης/χρηματων. Δηλαδη καλυτερα ενα σεβαστο μοντελο κοντα στα 500 με τα features που θελω παρα κατι λιγο καλυτερο αλλα 800-900 ευρω. Αλλα αν εχεις να προτινεις και value for money και premium μοντελα πες μου τους κωδικους και θα τα κοιταξω ολα.

  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:

Νεα αγορα

  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):

Προτιμω κωτσο/mediamarkt με δωρεαν εγκατασταση αλλα δεν ειναι υποχρεοτικο.

  • Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:
  • Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:

Αποκλειστικα και για τα δυο

  • Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :

Μικρο δωματιο/γραφειο με υπολογιστη

  • Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:

Ανατολικη αττικη κοντα σε θαλασσα, πολυ υγρασια το χειμωνα και πολυ ηλιο και ζεστη το καλοκαιρι

  • Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:

Θελω ιονιστη και φιλτρα αερα γιατι εχει πολυ σκονη στην περιοχη, με προυποθεση οτι θα κανει κατι και δεν υπαρχει μονο για φιγουρα και για να ανεβαινει η τιμη, αν ειναι να μην κανει καλη δουλεια μπορω να παρω ιονιστη ξεχωριστα. Θελω να ειναι αθορυβο στο χαμηλοτερο επιπεδο με οσο λιγοτερη καταναλωση γινεται. Wifi δε με νοιαζει.

  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):

Ξυλινη οροφη και πατωμα, μπαλκονοπορτα και μια οχι και τοσο καλη μονωση θα ελεγα.

  • Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

1.93769 Kilowatts =
6,611.6718 BTUs per Hour

Οπως το περιμενα τα ζητουμενα BTU δεν ειναι πολλα γιατι μιλαμε για πολυ μικρο χωρο, για 9ρι κοιταω σιγουρα, το θεμα ειναι θελω ενα μοντελο που να ειναι καπως ποιοτικο (ιονιστης φιλτρα κτλ), αθορυβο και αποδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pallisi είπε

Έχει έρθει η ώρα της αγοράς και είμαι αναποφάσιστος για αυτά τα δύο 9αρια που θέλω στα υπνοδωμάτια.

  1. Daikin Sensira FTXC25C

  2. Fujitsu ASYG09KPCA

  3. Toshiba Mirai

Με ενδιαφέρει μόνο η ψύξη και να είναι αθόρυβο μιας και πρόκειται για κρεβατοκάμαρα.

Για το σαλόνι έχω ήδη επιλέξει το Fujitsu ASYG24.

Ποιο από τα τρία θα αγοράζατε;

Απο αυτά τα τρία, το DAIKIN έχει τους καλύτερους δείκτες σε ψύξη και θέρμανση. Είναι μάλλον η καλύτερη πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας και από εμένα ... Θέλω  να κάνω μια ερώτηση από θέμα αξιοπιστίας μάρκας και service είμαι στο να αγοράσω κλιματιστικό 12αρι για σαλόνι και είμαι ανάμεσα σε μάρκες  τιμή μέχρι και 650 ... Βαριά μέχρι 750 ( μαζί με εγκατάσταση)  ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Morris ( από Κωτσόβολο λογικά ) 

Sendo cronus 

Inventor 

Tesla Virtuoso TT37AF-1232IAW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Screenshot_2022-04-07-16-05-30-288_com.android.chrome.jpg

Επεξ/σία από apostolis91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, apostolis91 είπε

Καλησπέρα σας και από εμένα ... Θέλω  να κάνω μια ερώτηση από θέμα αξιοπιστίας μάρκας και service είμαι στο να αγοράσω κλιματιστικό 12αρι για σαλόνι και είμαι ανάμεσα σε μάρκες  τιμή μέχρι και 650 ... Βαριά μέχρι 750 ( μαζί με εγκατάσταση)  ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Morris ( από Κωτσόβολο λογικά ) 

Sendo cronus 

Inventor 

Tesla Virtuoso TT37AF-1232IAW

 

1. Είναι σωστές οι θερμικές απώλειες; Τα 12αρια είναι χοντρικά για 20-25τμ σε ενα κανονικό δωμάτιο με περίπου 2,80 ύψος.

2. Ολα αυτά που αναφέρεις είναι φασον κινέζικα. Προσωπικά έχω εμπειρία μονο απο το MORRIS (φασον TCL) που έχει βγέι καλό αν και καίει αρκετά watt σε θέρμανση. Το Inventor έχει την καλύτερη εγγύηση.

Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πας σε επώνυμο Ιαπωνέζικο και σου προτείνω 4 με σειρά προτεραιότηας(κατα την γνωμη μου). Εχω βάλει το DAIKIN πρώτο λόγο επιδόσεων αλλά και τιμής αφου το παίρνεις με μολις 500 ευρώ. 

1. https://www.skroutz.gr/s/27832180/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35C-ARXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

2. https://www.skroutz.gr/s/30969356/Mitsubishi-MSZ-MUZ-BT35VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

3. https://www.skroutz.gr/s/19753039/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-35ZSP-W-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

4. https://www.skroutz.gr/s/23494363/Panasonic-CS-TZ35WKEW-CU-TZ35WKE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Απλά , κοίτα πάλι τις θερμικές απώλειες διότι κατι μου φαίνεται λάθος εκει.

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Corum είπε

1. Είναι σωστές οι θερμικές απώλειες; Τα 12αρια είναι χοντρικά για 20-25τμ σε ενα κανονικό δωμάτιο με περίπου 2,80 ύψος.

2. Ολα αυτά που αναφέρεις είναι φασον κινέζικα. Προσωπικά έχω εμπειρία μονο απο το MORRIS που έχει βγέι καλό αν και καίει αρκετά watt σε θέρμανση. Το Inventor έχει την καλύτερη εγγύηση.

Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πας σε επώνυμο Ιαπωνέζικο και σου προτείνω 4 με σειρά προτεραιότηας(κατα την γνωμη μου)

1. https://www.skroutz.gr/s/27832180/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35C-ARXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

2. https://www.skroutz.gr/s/19753039/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-35ZSP-W-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html

3. https://www.skroutz.gr/s/30969356/Mitsubishi-MSZ-MUZ-BT35VG-K-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

4. https://www.skroutz.gr/s/23494363/Panasonic-CS-TZ35WKEW-CU-TZ35WKE-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Απλά , κοίτα πάλι τις θερμικές απώλειες διότι κατι μου φαίνεται λάθος εκει.

Ευχαριστώ πολύ θα το ξανά κοιτάξω πρώτη φορά το έκανα αυτό με θερμικές απώλειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν και δεν έχω συγκεκριμένη απάντηση-πρόταση σε αυτό που ρωτάς θα σου γράψω το εξής:

Οι "μάστορες" συνυπολογίζουν πολλούς παράγοντες όταν αναλαμβάνουν μία δουλειά ή δίνουν μια προσφορά. Ένας από αυτούς είναι και το κόστος μετάβασης σε χρόνο και χρήμα από την περιοχή-έδρα τους στον εκάστοτε πελάτη. Η γνώμη μου λοιπόν είναι να γίνεις πιο συγκεκριμένος γράφοντας την περιοχή που μένεις στην Αττική για να μην ψάχνεις άδικα! Φαντάσου για παράδειγμα να σου προτείνει κάποιος τον Χ που σε εκείνον πήρε 60 ευρώ για ένα τυπικό ετήσιο σέρβις και σε σένα να πει 100 επειδή είσαι σχετικά μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros.s είπε

Φίλε μου αν και δεν έχω συγκεκριμένη απάντηση-πρόταση σε αυτό που ρωτάς θα σου γράψω το εξής:

Οι "μάστορες" συνυπολογίζουν πολλούς παράγοντες όταν αναλαμβάνουν μία δουλειά ή δίνουν μια προσφορά. Ένας από αυτούς είναι και το κόστος μετάβασης σε χρόνο και χρήμα από την περιοχή-έδρα τους στον εκάστοτε πελάτη. Η γνώμη μου λοιπόν είναι να γίνεις πιο συγκεκριμένος γράφοντας την περιοχή που μένεις στην Αττική για να μην ψάχνεις άδικα! Φαντάσου για παράδειγμα να σου προτείνει κάποιος τον Χ που σε εκείνον πήρε 60 ευρώ για ένα τυπικό ετήσιο σέρβις και σε σένα να πει 100 επειδή είσαι σχετικά μακριά.

Επειδή το έψαχνα πρόσφατα, πλέον παίζει 100αρικο σαν στανταρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...