Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, batig0al είπε
  1. 500€ μαζί με απεγκατάσταση+εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά (το παλιό δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ).
  3. Αδιάφορο το κατάστημα.
  4. 50% Ψύξη 50% Θέρμανση
  5. Γραφείο, πολύ συχνή χρήση καθώς όποτε κάνει λίγο κρύο ή λίγη ζέστη, ανάβει ~8 ώρες.
  6. Ένα δωμάτιο 38τ.μ & ύψος 2.8m.
  7. Αθήνα, κέντρο.
  8. Σημαντικό εσωτερικά να μην κάνει πολύ θόρυβο καθώς είναι από πάνω μου και με ενοχλούν επαναλαμβανόμενοι θόρυβοι. Η εξωτερική μονάδα ας κάνει όσο θόρυβο θέλει. Η μεγάλη εγγύηση είναι συν.
  9. Δεν υπάρχει ιδιαιτερότητα στο χώρο, κλείνουν όλες οι πόρτες.
  10. Για 21 βαθμούς Celsius:
  • 3513.85Watt
  • 3021.91KCal/h
  • 92.47Watt/m2
  • 79.52KCal/h/m2

Είδα σε ένα σχόλιο το Sendo Cronus SND-12CRS 12000btu και διαβάζοντας τις κριτικές στο Skroutz, με έπεισε αλλά είμαι τελείως άσχετος οπότε ρωτάω μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο. Επίσης για την απεγκατάσταση/εγκατάσταση, αν κάποιος γνωρίζει αξιόλογο τεχνικό, ας μου στείλει ένα pm, αλλιώς λέω να το πάω βάσει google κριτικών και ό,τι κάτσει. Ευχαριστώ!

 

https://airsam.gr/shop/tcl-miracle-ii-12chsa-ve/?best_price=6784&ref=bestprice.gr

Αν αγοράσεις από αλλού, προσοχή κόκκινο μπανερ στο tclgreece

Αν δεν είναι άμεση αγορά, να κοιτάς σε προσφορά το ftxc35c

3 ώρες πριν, DiKa96 είπε

καλησπέρα και από εμένα, είμαι στην αναζήτηση με τα εξής κριτήρια:

1. 400-450
2. Νέα αγορά
3. Δε με απασχολεί τόσο το κατάστημα, απλά να μπορώ να βγάλω άκρη σε περίπτωση βλάβης, να έχει επιλογή εγκατάστασης και αν ξέρουμε αν κάνουν το κενό με αντλία
4. Κυρίως ψύξη (80% ψύξη/20% θέρμανση)
5. Για τους ζεστούς μήνες του χρόνου
6. Καρδίτσα (αργότερα Αθήνα)
7. Τώρα το χρειάζομαι για το υπνοδωμάτιο μου που εργάζομαι remote, αργότερα θα το χρειαστώ για σαλονοκουζίνα όταν μετακομίσω
8. Θα ήθελα να είναι smart και να μπορώ να συνδέσω google home(assistant) αλλά δεν είναι deal breaker, από άποψη θορύβου απλά να μην είναι κάτι ακραίο, μια καλή εγγύση θα ήταν +, να είναι αποδοτικό να μην καίει πολύ
9. Κουφώματα αλουμινίου, έχει ήλιο αλλά με τέντες
 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/235073-a-c-in9btu-morris-wfin26152-smart

 

27 λεπτά πριν, konstadis είπε

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή χάθηκα λιγάκι στο topic, για συντομία... είμαι Κάτοχος ενός HS110 Tp-link(το οποίο δουλεύει άψογα) για μέτρηση κατανάλωσης. Θέλω να πάρω ακόμη ένα (για να ένα 10ετιας κλιματιστικό midea που υπάρχει ήδη και θέλω να μετρήσω την κατανάλωση του για το καλοκαίρι), αλλά ποιο πουλιέται αυτή την εποχή? Θέλω να τσεκάρω από το κινητό με εφαρμογή. 

Δυστυχώς πρόσφατα(πριν 2 μήνες) πήρα ένα D-link και σε σύγκριση με το hs110 είναι η μέρα με την νύχτα... 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ψάξε από εξωτερικό πχ Amazon το TP-Link kp115.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

https://airsam.gr/shop/tcl-miracle-ii-12chsa-ve/?best_price=6784&ref=bestprice.gr

Αν αγοράσεις από αλλού, προσοχή κόκκινο μπανερ στο tclgreece

Αν δεν είναι άμεση αγορά, να κοιτάς σε προσφορά το ftxc35c

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Κάτι αξιόλογο πιο οικονομικό δεν υπάρχει;
Το ftxc35c μπαίνει συχνά σε προσφορές και αν ναι, πως θα το αντιληφθώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2022 στις 8:11 ΜΜ, batig0al είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Κάτι αξιόλογο πιο οικονομικό δεν υπάρχει;
Το ftxc35c μπαίνει συχνά σε προσφορές και αν ναι, πως θα το αντιληφθώ;

Τα  κλιματιστικά είναι φθηνά όταν καίνε λίγο ( και εφόσον έχουν συχνή χρήση).

Το Daikin παίζει και σε αλυσίδες ως atxc35c. Κατά καιρούς παίζει προσφορές που έκπτωση+δωρεάν εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα  κλιματιστικά είναι φθηνά όταν καίνε λίγο ( και εφόσον έχουν συχνή χρήση).

Το Daikin παίζει και σε αλυσίδες ως atxc35c. Κατά καιρούς παίζει προσφορές που έκπτωση+δωρεάν εγκατάσταση.

Επειδή δεν αποφασίζω εγώ, από τα παρακάτω, αξίζει κανένα στις τιμές που πωλούνται; Ή να επιμείνω στα δύο που πρότεινες (TCL Miracle 12CHSA & ftxc35c);
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Τα  κλιματιστικά είναι φθηνά όταν καίνε λίγο ( και εφόσον έχουν συχνή χρήση).

Το Daikin παίζει και σε αλυσίδες ως atxc35c. Κατά καιρούς παίζει προσφορές που έκπτωση+δωρεάν εγκατάσταση.

το atxc ειναι το ιδιο με το ftxc? νομιζω ειναι άλλη μοναδα τουλάχιστον η εξωτερικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, batig0al είπε
Επειδή δεν αποφασίζω εγώ, από τα παρακάτω, αξίζει κανένα στις τιμές που πωλούνται; Ή να επιμείνω στα δύο που πρότεινες (TCL Miracle 12CHSA & ftxc35c);

Προσωπικά θα πήγαινα στο Daikin.

10 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

το atxc ειναι το ιδιο με το ftxc? νομιζω ειναι άλλη μοναδα τουλάχιστον η εξωτερικη.

Ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά θα πήγαινα στο Daikin.

Ίδιο.

εχω το atxc και οπτικα ουτε η εσωτερικη ουτε το κοντρολ ειναι ιδιο. εχουν κανει λαθος στις φωτο του ftxc?

 

τελικα εχω το atxc-b που ειναι οντως ιδιο με το ftxc-b.

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Corum είπε

Εχω FTXC και ATXC. Είναι τα ιδια μηχανηματα αλλά τα ATXC γραφουν SIESTA στην πρόσοψη και δεν έχουν 5ετη εγγυηση. 

Εχεις μήπως το 50αρι ή το 60αρι? Τι προέλευσης είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω αποριες σχετικα με την καταναλωση ρευματος και τα SCOP/SEER, στο σκρουτζ βλεπω πχ αυτα τα 2 κλιματιστικα:

https://www.skroutz.gr/s/22642562/Tesla-TT26X81-0932IAW-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/14496013/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-828ZR-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#specs

Ενεργειακη κλαση και αποδοσεις εχουν σχεδον ιδια specs αλλα καταναλωση θερμανσης το ενα λεει 735 κιλοβατωρες το χρονο και το αλλο 910, λεω κατσε να βαλω κριτηριο αποδοσης Α+++ και ειδα αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/29479520/Gree-Amber-GRC-101QI-KAM2-N4-GRCO-101QI-KAM2-N4-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#specs

Με μια μοναδα παραπανω SCOP εχει 961 κιλοβατωρες; Εχω μπερδευτει, που οφειλεται αυτη η διαφορα και πως μπορω να κανω σωστη αγορα; Χρειαζομαι κατι για μικρο δωματιο για ολο το χρονο που να μην καει σαν ματι κουζινας.

 

ΥΓ. Υπαρχει καπου να δω ποσο καταναλωση εχει ενα AC στο επιπεδο χαμηλου θορυβου; Γιατι μαλλον εκει θα το εχω το 90% των περιστασεων εκτως αν εχει πολυ κρυο/ζεστη.

Επεξ/σία από x_revenge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, x_revenge είπε

Εχω αποριες σχετικα με την καταναλωση ρευματος και τα SCOP/SEER, στο σκρουτζ βλεπω πχ αυτα τα 2 κλιματιστικα:

https://www.skroutz.gr/s/22642562/Tesla-TT26X81-0932IAW-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/14496013/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-828ZR-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#specs

Ενεργειακη κλαση και αποδοσεις εχουν σχεδον ιδια specs αλλα καταναλωση θερμανσης το ενα λεει 735 κιλοβατωρες το χρονο και το αλλο 910, λεω κατσε να βαλω κριτηριο αποδοσης Α+++ και ειδα αυτο:

https://www.skroutz.gr/s/29479520/Gree-Amber-GRC-101QI-KAM2-N4-GRCO-101QI-KAM2-N4-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html#specs

Με μια μοναδα παραπανω SCOP εχει 961 κιλοβατωρες; Εχω μπερδευτει, που οφειλεται αυτη η διαφορα και πως μπορω να κανω σωστη αγορα; Χρειαζομαι κατι για μικρο δωματιο για ολο το χρονο που να μην καει σαν ματι κουζινας.

 

ΥΓ. Υπαρχει καπου να δω ποσο καταναλωση εχει ενα AC στο επιπεδο χαμηλου θορυβου; Γιατι μαλλον εκει θα το εχω το 90% των περιστασεων εκτως αν εχει πολυ κρυο/ζεστη.

Η απάντηση είναι στο sticky.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Η απάντηση είναι στο sticky.

Ευχαριστω, πολυ χρησιμο και δε θα το εβλεπα αν δε μου ελεγες οτι ειχε sticky. Δηλαδη αν τα διαβαζω σωστα στο παρακατω φυλλαδιο για το gree απο πανω για θερμανση πεφτει μινιμουμ στα 130W με αποδοση 2388 BTU και θορυβο 32dB. Ελπιζω να ειναι εμπιστα αυτα και να μη μου ερθει καμια εκπληξη με διαφορετικα specs απο οτι ειχαν δηλωσει. Μου φαινεται θα φαω κανα βραδυ κοιτοντας φυλλαδια απο πολλα μοντελα για να καταλειξω καπου.

2022-04-03 00.59.25 www.kokotas.gr d9164cfc97dd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, x_revenge είπε

Ευχαριστω, πολυ χρησιμο και δε θα το εβλεπα αν δε μου ελεγες οτι ειχε sticky. Δηλαδη αν τα διαβαζω σωστα στο παρακατω φυλλαδιο για το gree απο πανω για θερμανση πεφτει μινιμουμ στα 130W με αποδοση 2388 BTU και θορυβο 32dB. Ελπιζω να ειναι εμπιστα αυτα και να μη μου ερθει καμια εκπληξη με διαφορετικα specs απο οτι ειχαν δηλωσει. Μου φαινεται θα φαω κανα βραδυ κοιτοντας φυλλαδια απο πολλα μοντελα για να καταλειξω καπου.

2022-04-03 00.59.25 www.kokotas.gr d9164cfc97dd.png

Δυστυχώς έχουμε δει στα gree (από τα φασονάκια toyotomi κυρίως), ότι δεν τηρούν τα ελάχιστα αναγραφόμενα watts ούτε με σφαίρες. Αν και αυτό συμβαίνει συνήθως στα 18000 BTUs και άνω μηχανήματα. Για το συγκεκριμένο δυστυχώς δεν έχουμε feedback. Ίσως και να ισχύει, ίσως όχι. Βάζω 90% για όχι.

Επίσης είμαι επιφυλακτικός για τα gree γενικά. Δεν υυπάρχει κανονική αντιπροσωπία και παίζει παραεισαγωγή από βουλγαρία.

Από αυτά που έχουμε δει, ένα κόλπο για να βλέπουμε πότε ένα κλιματιστικό ινβερτάρει και πέφτει χαμηλά, είναι το φορτίο σχεδιασμού (τα kw πάνω από το scop) να είναι στο θερμό χαμηλότερο από το average.

πχ δες αυτό

20180521112510_088c5d12.jpeg

σε σχέση με αυτό:

20180521115143_b4c457df.jpeg

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς έχουμε δει στα gree (από τα φασονάκια toyotomi κυρίως), ότι δεν τηρούν τα ελάχιστα αναγραφόμενα watts ούτε με σφαίρες. Αν και αυτό συμβαίνει συνήθως στα 18000 BTUs και άνω μηχανήματα. Για το συγκεκριμένο δυστυχώς δεν έχουμε feedback. Ίσως και να ισχύει, ίσως όχι. Βάζω 90% για όχι

Επίσης είμαι επιφυλακτικός για τα gree γενικά. Δεν υυπάρχει κανονική αντιπροσωπία και παίζει παραεισαγωγή από ββουλγαρία.

Από αυτά που έχουμε δει, ένα κόλπο για να βλέπουμε πότε ένα κλιματιστικό ινβερτάρει και πέφτει χαμηλά, είναι το φορτίο σχεδιασμού (τα kw πάνω από το scop) να είναι στο θερμό χαμηλότερο από το average.

πχ δες αυτό

 

σε σχέση με αυτό:

 

Καταλαβα, ανησυχιτικο αυτο αλλα ειμαι συνηθισμενος σε τετοια, για αυτο ειπα ΑΝ ειναι εμπιστα. Υπαρχει καποιο μοντελο που τουλαχιστον ξερουμε οτι ειναι καλο για μικρο δωματιο στο χαμηλο επιπεδο θορυβου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, x_revenge είπε

Καταλαβα, ανησυχιτικο αυτο αλλα ειμαι συνηθισμενος σε τετοια, για αυτο ειπα ΑΝ ειναι εμπιστα. Υπαρχει καποιο μοντελο που τουλαχιστον ξερουμε οτι ειναι καλο για μικρο δωματιο στο χαμηλο επιπεδο θορυβου;

You know the drill -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...