Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το θεωρείς πολύ ? Για ποια btu είναι αυτή η τιμή ?

ε οτιδηποτε πανω απο 6.5 το θεωρω καλο. Δεν εχω δει και πολλα σε "γηινες" τιμες. 

Το 12αρι και το 18αρι εχοθν αυτην την τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

ε οτιδηποτε πανω απο 6.5 το θεωρω καλο. Δεν εχω δει και πολλα σε "γηινες" τιμες. 

Το 12αρι και το 18αρι εχοθν αυτην την τιμη.

Είναι πολύ παλιό μοντέλο ίσως να κοίταζες κάτι πιο καινούργιο 

made in Japan κανα Ururu sarara daikin ,όλα τα υπόλοιπα  ακόμα και τα daikin οι άλλες σειρές ,tστην καλύτερη Μαλαισία και το ίδιο ισχύει και για τα αλλά brand και τα περισσότερα china 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εχω σταμπαρει ειναι το Mitsubishi HR50VF στα 832ε , αν μεσα στο επομενο διμηνο το βρω σε καμια προσφορα/επιστροφη σε καρτα να παει οσο φτηνοτερα γινεται. Φανταζομαι ουτε αυτο ειναι Japan. Εχει 6.5 Seer.

Κοιταζω και τι αλλο παιζει σε 18αρι, αλλα για 50-100ε δε νομιζω οτι εχει αξια να τσιγκουνευτω σε κατι που θα κρατησω 20 χρονια. Εκτος και αν μιλαμε για καλυτερο μηχανημα στα ιδια περιπου χρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Αυτο που εχω σταμπαρει ειναι το Mitsubishi HR50VF στα 832ε , αν μεσα στο επομενο διμηνο το βρω σε καμια προσφορα/επιστροφη σε καρτα να παει οσο φτηνοτερα γινεται. Φανταζομαι ουτε αυτο ειναι Japan. Εχει 6.5 Seer.

Κοιταζω και τι αλλο παιζει σε 18αρι, αλλα για 50-100ε δε νομιζω οτι εχει αξια να τσιγκουνευτω σε κατι που θα κρατησω 20 χρονια. Εκτος και αν μιλαμε για καλυτερο μηχανημα στα ιδια περιπου χρηματα.

Τωρα τελευταία πολλά γίνονται Τουρκία , οι σύνηθες χώρες είναι μαλαισια Ταϋλάνδη και Κίνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Υπαρχουν τη σημερον ημερα κλιματιστικα που να ειναι εγγυημενα made in Japan?

Toyotomi Izuru τι λεει? Με θαμπωσε το 7.0 Seer για την τιμη του...

Σε λίγο θα μας πεις ότι σε θάμπωσε το finlux 😛

https://www.skroutz.gr/s/9632358/Finlux-FDCI-24LK46GFH-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαρια ποιος μπορει να μου λυση αυτην την απορια?

Βλεπωντας μερικα manual της Tesla,σε καποια μοντελα γραφει οτι το i-feel απενεργοποιειται αυτοματα μετα απο 2 ωρες,σε καποια αλλα μοντελα δεν το γραφει.

Κοιταζοντας ποιο προσεκτικα παρατηρησα οτι σε αυτα που απενεργοποιειται αυτοματα εχει διαφορετικο χειριστηριο απο οτι σε αυτα που δεν το γραφει (ακολουθουν φωτο)

μπορει καποιος που εχει μοντελο με χειριστηριο οπως της δευτερης φωτο να μου πει εαν απενεργοποιειται αυτοματα η οχι??

 

00.jpg

11.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, chemkyr είπε

Τα panasonic δεν ειναι κινεζιες. Η εταιρία παράγει συμπιεστες και κλιματιστικα μηχανηματα πολλά χρόνια τώρα. Με ενδιαφέρει κι εμένα το 18αρι etherea και θα ηθελα την αποψη των κατόχων αν υπάρχουν βέβαια...

Δυστυχώς δεν νομίζω ότι υπάρχουν μέσα μέλη ή και να έχουν προβεί σε αγορές δεν επιστρέφουν με κριτικές για να βοηθήσουν υποψήφιους αγοραστές. Κι εγω σκέφτομαι για την αγορά του αλλά ο μόνος λόγος που ίσως καταλήξω αλλά είναι η μη επαρκής ενημέρωση. Πάντως αν πάρεις γρηγορα στείλε μου να ξέρω γτ το σκέφτομαι για καλοκαίρι αχαχαχ

12 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Υπαρχουν τη σημερον ημερα κλιματιστικα που να ειναι εγγυημενα made in Japan?

Toyotomi Izuru τι λεει? Με θαμπωσε το 7.0 Seer για την τιμη του...

Ζέστη ικανοποιητική αν μπορείς να δεχτείς ότι το ελάχιστο που θα δεις είναι 900watt. 20 auto καίει 900w το βάζεις 21 και πάει 1.4kw. Δεν θέλω να σ πω τι καίει εάν κανεις το λάθος να το ανοιγοκλεισεις ή να το πας στο 23 24 με 20 εσωτερική. 7 μήνες χρήσης ή 5 non stop κανένα πρόβλημα με 2 φορές το μήνα καθάρισμα εσωτερικών φίλτρων. Ψιλο αθόρυβο πλην των γνωστών πλαστικών που δεν φαίνεται να είναι τόσο ποιοτικά ( βέβαια στην τιμή αυτή για 18αρι δεν έχεις πολλές απαιτήσεις) όλα αυτά στην θέρμανση. 

Ψύξη λίγο το δοκίμασα βλέπεις ικανοποιητικοτατα νούμερα 200-300w και πολύ καλή απόδοση αλλά δεν ξερω τι θα κάνει καλοκαίρι σε πιο θερμές ημέρες ( γνώμη μου ψύξη λίγο πολύ δεν θα δεις διαφορές με κάτι πιο ακριβό)

Εν κατακλείδι αν το θες για μεγάλη χρήση πόσο μάλλον και για θέρμανση καλύτερα με τη τιμή kwh τώρα να δώσεις περισσότερα για κάτι πιο ακριβό αλλά να τα κάνεις απόσβεση λόγω κατανάλωσης. Επιπλέον θα σ μείνει και ένα εργαλείο σε σχέση με το made in China Toyotomi ( όχι απαραίτητα κακο). Επίσης μεγάλο μείον η εγγύηση. Αυτά πάνω κάτω. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, liakjim είπε

Σε λίγο θα μας πεις ότι σε θάμπωσε το finlux 😛

https://www.skroutz.gr/s/9632358/Finlux-FDCI-24LK46GFH-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

 

ειρωνικα το ειπα βρε το "θαμπωσε" :)

Παντως σημερα χαζευα σε διαφορα μοντελα τις ετικετες τους στο skroutz, και μου εκανε εντυπωση ποσο μεγαλη ψαλιδα υπαρχει στην καταναλωση θερμανσης.

Αντιστοιχης ποιοτητας φαινομενικα μοντελα και με ιδια τιμη, οπως το Mitsubishi HR50VF και το Daikin FTXC50C να εχει το ενα 550 kwh/annum και το αλλο 1200 ....

Αυτα που λενε οι ετικετες, σε πραγματικες συνθηκες ισχυουν?

Επεξ/σία από Thrylos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

ειρωνικα το ειπα βρε το "θαμπωσε" :)

Παντως σημερα χαζευα σε διαφορα μοντελα τις ετικετες τους στο skroutz, και μου εκανε εντυπωση ποσο μεγαλη ψαλιδα υπαρχει στην καταναλωση θερμανσης.

Αντιστοιχης ποιοτητας φαινομενικα μοντελα και με ιδια τιμη, οπως το Mitsubishi HR50VF και το Daikin FTXC50C να εχει το ενα 550 kwh/annum και το αλλο 1200 ....

Αυτα που λενε οι ετικετες, σε πραγματικες συνθηκες ισχυουν?

Όπως έχουμε πει και στο sticky, δεν πρέπει ποτέ να κοιτάμε τις κιλοβατώρες στα ταμπελακια μιας και είναι υπολογισμένες σε διαφορετικά φορτία σχεδιασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα και από εμένα, είμαι στην αναζήτηση με τα εξής κριτήρια:

1. 400-450
2. Νέα αγορά
3. Δε με απασχολεί τόσο το κατάστημα, απλά να μπορώ να βγάλω άκρη σε περίπτωση βλάβης, να έχει επιλογή εγκατάστασης και αν ξέρουμε αν κάνουν το κενό με αντλία
4. Κυρίως ψύξη (80% ψύξη/20% θέρμανση)
5. Για τους ζεστούς μήνες του χρόνου
6. Καρδίτσα (αργότερα Αθήνα)
7. Τώρα το χρειάζομαι για το υπνοδωμάτιο μου που εργάζομαι remote, αργότερα θα το χρειαστώ για σαλονοκουζίνα όταν μετακομίσω
8. Θα ήθελα να είναι smart και να μπορώ να συνδέσω google home(assistant) αλλά δεν είναι deal breaker, από άποψη θορύβου απλά να μην είναι κάτι ακραίο, μια καλή εγγύση θα ήταν +, να είναι αποδοτικό να μην καίει πολύ
9. Κουφώματα αλουμινίου, έχει ήλιο αλλά με τέντες
 

Επεξ/σία από DiKa96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Υπαρχουν τη σημερον ημερα κλιματιστικα που να ειναι εγγυημενα made in Japan?

Toyotomi Izuru τι λεει? Με θαμπωσε το 7.0 Seer για την τιμη του...

Οχι, υπάρχουν κλιματιστικά made in Malaysia / Thailand οπως και China με μονάδες παραγωγής που θέτουν υψηλά ποιοτικά κριτήρια και standards για την κατασκευή τους και διαθέτουν κατάλληλα καταρτισμενο προσωπικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Επειδή χάθηκα λιγάκι στο topic, για συντομία... είμαι Κάτοχος ενός HS110 Tp-link(το οποίο δουλεύει άψογα) για μέτρηση κατανάλωσης. Θέλω να πάρω ακόμη ένα (για να ένα 10ετιας κλιματιστικό midea που υπάρχει ήδη και θέλω να μετρήσω την κατανάλωση του για το καλοκαίρι), αλλά ποιο πουλιέται αυτή την εποχή? Θέλω να τσεκάρω από το κινητό με εφαρμογή. 

Δυστυχώς πρόσφατα(πριν 2 μήνες) πήρα ένα D-link και σε σύγκριση με το hs110 είναι η μέρα με την νύχτα... 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από konstadis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. 500€ μαζί με απεγκατάσταση+εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά (το παλιό δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ).
  3. Αδιάφορο το κατάστημα.
  4. 50% Ψύξη 50% Θέρμανση
  5. Γραφείο, πολύ συχνή χρήση καθώς όποτε κάνει λίγο κρύο ή λίγη ζέστη, ανάβει ~8 ώρες.
  6. Ένα δωμάτιο 38τ.μ & ύψος 2.8m.
  7. Αθήνα, κέντρο.
  8. Σημαντικό εσωτερικά να μην κάνει πολύ θόρυβο καθώς είναι από πάνω μου και με ενοχλούν επαναλαμβανόμενοι θόρυβοι. Η εξωτερική μονάδα ας κάνει όσο θόρυβο θέλει. Η μεγάλη εγγύηση είναι συν.
  9. Δεν υπάρχει ιδιαιτερότητα στο χώρο, κλείνουν όλες οι πόρτες.
  10. Για 21 βαθμούς Celsius:
  • 3513.85Watt
  • 3021.91KCal/h
  • 92.47Watt/m2
  • 79.52KCal/h/m2

Είδα σε ένα σχόλιο το Sendo Cronus SND-12CRS 12000btu και διαβάζοντας τις κριτικές στο Skroutz, με έπεισε αλλά είμαι τελείως άσχετος οπότε ρωτάω μήπως υπάρχει κάτι καλύτερο. Επίσης για την απεγκατάσταση/εγκατάσταση, αν κάποιος γνωρίζει αξιόλογο τεχνικό, ας μου στείλει ένα pm, αλλιώς λέω να το πάω βάσει google κριτικών και ό,τι κάτσει. Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...