Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, DarkSky είπε

Έχει μετρήσει κανένας κατανάλωση σε Carrier Platinum 9άρι (42QHP09E8S) ?
Σε υπνοδωμάτιο με ζήτηση 19-21C δεν έχω δει ποτέ κάτω από 500κάτι watt, όπου αρχίζει και τα onoff (πάντα με το follow me ανοιχτό).

2022-03-27_011723_754x386.png.ece082bf45027b00b3ac3d9a6eaf7d35.png

Παρόμοιες καμπύλες βλέπω με το δικό μου carrier ( crystal II) όταν δεν έχει πολλές απώλειες ο χώρος, αλλά από τα 250W:

ce9b4ced7c6736a09cda85a454aef287.png

θα περίμενα το δικό σου που αν μη τι άλλο έχει και πολύ καλύτερους δείκτες απόδοσης, να παίζει και καλύτερα.

Θα δοκίμαζα και άλλαζα μπαταρίες και επίσης να σιγουρευτείς ότι το τηλεκοντρόλ σημαδεύει την εσωτερική μονάδα.

ΥΓ

Όταν κάνει κρύο, πάει έτσι :

222eca5177b9bff9ac37562c8afb8bbd.png

(αυτά τα peaks είναι ενοχλητικά ηχητικά).

41 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Γεια σας,

Σκεφτομαι για κλιματιστικο σε υπνοδωματιο υπογειου κατι οικονομικο.εχετε να μου προτεινετε καποιο οικονομικο; σκεφτομαι για tcl τι επιλογες εχω;θα ηθελα λειτουργια αφυγρανσης λογου του χωρου.tcl φερνει ενα μαγαζι κοντα μου και θεωρω οτι με 10ετη εγγυηση θα ειναι μια χαρα.εχω διαβασει εδω για το miracle απλα δεν ξερω εαν υοαρχει και καποιο αλλο μοντελο

Όπως λέει και ο @turbat0s , υπολόγισε λίγο τις απώλειες. Αν είναι πολύ μικρές, ίσως καλύτερα κάτι με follow me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παρόμοιες καμπύλες βλέπω με το δικό μου carrier ( crystal II) όταν δεν έχει πολλές απώλειες ο χώρος, αλλά από τα 250W:

ce9b4ced7c6736a09cda85a454aef287.png

θα περίμενα το δικό σου που αν μη τι άλλο έχει και πολύ καλύτερους δείκτες απόδοσης, να παίζει και καλύτερα.

Θα δοκίμαζα και άλλαζα μπαταρίες και επίσης να σιγουρευτείς ότι το τηλεκοντρόλ σημαδεύει την εσωτερική μονάδα.

ΥΓ

Όταν κάνει κρύο, πάει έτσι :

222eca5177b9bff9ac37562c8afb8bbd.png

(αυτά τα peaks είναι ενοχλητικά ηχητικά).

Όπως λέει και ο @turbat0s , υπολόγισε λίγο τις απώλειες. Αν είναι πολύ μικρές, ίσως καλύτερα κάτι με follow me.

Απωλειες δεν εχω υπολογισει αλλα το 9αρι μας καλυπτει ειναι μικρος ο χωρος αλλα το θελουμε κυριως για το καλικαιρι και ψυξη

47 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2022 στις 10:00 ΜΜ, liakjim είπε

Σ ευχαριστω για τις προτασεις @liakjim , μαλλον σε 18αρι θα παω, σαν πιο budget friendly επιλογη ποια θα ηταν? Αυτα που διαβαζω περισσοτερο , TCL και Haier?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω πάντως εντυπωσιαστεί από την κατανάλωση  των daikin atxc25c που καταγράφω πλέον καθημερινά με τις εξυπνες πρίζες...

ενδεικτικά, χθες που ήταν μια ήπια καιρικά  βραδιά τα έβαλα να δουλέψουν στους 19βαθμούς από 18:30 μεχρι 0:00.

Κατανάλωση 0,7kw/h  έκαστο!!!  Αν δεν είχα δυο πράγμα που μου επιτρέπει να έχω ακομα πιο αξιόπιστα δεδομένα  θα έλεγα ότι δεν λειτουργούν σωστά οι μετρητές κατανάλωσης.

Που να το πω και να με πιστέψουν ότι την χθεσινή βραδιά η κατανάλωση τοσο του haori (με ζήτηση 20) όσο και των 2 daikin( με ζητηση 19) ήταν 3kw/h συνολικά για σχεδον 6 ώρες λειτουργίας. 

 

 

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Incepted είπε

Σ ευχαριστω για τις προτασεις @liakjim , μαλλον σε 18αρι θα παω, σαν πιο budget friendly επιλογη ποια θα ηταν? Αυτα που διαβαζω περισσοτερο , TCL και Haier?

Haier.

Οικονομικές σειρές που έχω δει από tcl δεν αξίζουν για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Εχω πάντως εντυπωσιαστεί από την κατανάλωση  των daikin atxc25c που καταγράφω πλέον καθημερινά με τις εξυπνες πρίζες...

ενδεικτικά, χθες που ήταν μια ήπια καιρικά  βραδιά τα έβαλα να δουλέψουν στους 19βαθμούς από 18:30 μεχρι 0:00.

Κατανάλωση 0,7kw/h  έκαστο!!!  Αν δεν είχα δυο πράγμα που μου επιτρέπει να έχω ακομα πιο αξιόπιστα δεδομένα  θα έλεγα ότι δεν λειτουργούν σωστά οι μετρητές κατανάλωσης.

Που να το πω και να με πιστέψουν ότι την χθεσινή βραδιά η κατανάλωση τοσο του haori (με ζήτηση 20) όσο και των 2 daikin( με ζητηση 19) ήταν 3kw/h συνολικά για σχεδον 6 ώρες λειτουργίας. 

 

 

Το wifi το αγοράζουμε extra?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

θα ήθελα την συμβουλή σας για τον παρακάτω χώρο:

    1.    Ποσό που διαθέτουμε : 1200-1300
    2.    Νέα αγορά
    3.    Αδιάφορο
    4.    Χρήση κλιματιστικού  είναι για αποκλειστική ψύξη
    5.    Συχνότητα χρήσης μόνο καλοκαιρινούς μήνες για ψύξη
    6.    Χώρος που θα τοποθετηθεί είναι εννιαίος 45τμ ψηλοτάβανη αποθήκη φύλαξης εμφιαλωμένων κρασιων
    7.    Τοποθεσία ανατολική πελοπόννησος, καλοκαιρινές θερμοκρασίες 14-35 (βράδυ-μέρα)
    8.    Απαραίτητα  μεγάλη εγγύηση
    9.    Πληροφορίες περί μονώσεων:ψηλοτάβανο , μόνωση με πάνελ 4άρι περιμετρικά 6άρι στην οροφή.
    10.    Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, Θερμικές Απώλειες
        3986.56Watt
    3428.44KCal/h
    88.59Watt/m2
    76.19

 

Έχω δει αυτά τα δύο:

https://www.skroutz.gr/s/18977716/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-63ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Για το mitsubishi ισχύει ότι δεν έχει κανονική αντιπροσωπεία στην Ελλάδα?

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι άλλο εξίσου αποδοτικό και αξιόπιστο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2022 στις 10:27 ΜΜ, rbx1000 είπε

Είναι λάθος το ταμπελάκι στο σκρουτζ.

Γνωρίζουμε ποιο είναι το κανονικό ταμπέλακι του edge 18 αρι? Γιατί έχει τόση διαφορά με το 22?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Το wifi το αγοράζουμε extra?

Στα haori είναι ενσωματωμένο το σύστημα και το ελεγχω απο το κινητο. Στα daikin ειναι εξτρά και δεν το εχω βάλει. Απλά έβαλα έξυπνες πρίζες για να μετράω παλι μεσω wifi!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Στα haori είναι ενσωματωμένο το σύστημα και το ελεγχω απο το κινητο. Στα daikin ειναι εξτρά και δεν το εχω βάλει. Απλά έβαλα έξυπνες πρίζες για να μετράω παλι μεσω wifi!

1. Γνωρίζεις κόστος για την εγκατάσταση του wifi?

2. Δείχνει η εφαρμογή και κατανάλωση? (κατάλαβα ότι εσύ την κατανάλωση από τα μπριζάκια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, diofter είπε

Καλησπέρα

θα ήθελα την συμβουλή σας για τον παρακάτω χώρο:

    1.    Ποσό που διαθέτουμε : 1200-1300
    2.    Νέα αγορά
    3.    Αδιάφορο
    4.    Χρήση κλιματιστικού  είναι για αποκλειστική ψύξη
    5.    Συχνότητα χρήσης μόνο καλοκαιρινούς μήνες για ψύξη
    6.    Χώρος που θα τοποθετηθεί είναι εννιαίος 45τμ ψηλοτάβανη αποθήκη φύλαξης εμφιαλωμένων κρασιων
    7.    Τοποθεσία ανατολική πελοπόννησος, καλοκαιρινές θερμοκρασίες 14-35 (βράδυ-μέρα)
    8.    Απαραίτητα  μεγάλη εγγύηση
    9.    Πληροφορίες περί μονώσεων:ψηλοτάβανο , μόνωση με πάνελ 4άρι περιμετρικά 6άρι στην οροφή.
    10.    Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, Θερμικές Απώλειες
        3986.56Watt
    3428.44KCal/h
    88.59Watt/m2
    76.19

 

Έχω δει αυτά τα δύο:

https://www.skroutz.gr/s/18977716/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-63ZR-W-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-A-A.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

Για το mitsubishi ισχύει ότι δεν έχει κανονική αντιπροσωπεία στην Ελλάδα?

Μπορείτε να μου προτείνετε κάτι άλλο εξίσου αποδοτικό και αξιόπιστο?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι αρκετό για τα τετραγωνικά δεδομένου του μεγάλου ύψους(4,5μ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, diofter είπε

Είναι αρκετό για τα τετραγωνικά δεδομένου του μεγάλου ύψους(4,5μ)?

Με την εφαρμογή τόσο βγάζει και μάλιστα υπολογίζει θέρμανση. Σε ψύξη είναι αρκετά κάτω.

Προφανώς υποθέτω ότι έχεις ρίξει πρώτα μια ματιά στο sticky.... Όλα αυτά τα εργαλεία είναι προσεγγιστικά.

Το σωστό είναι να πας σε μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μήπως για λόγους αξιοπιστίας να γίνει χρήση 2 μικρότερων μηχανημάτων; Αν χαλάσει ένα να μην μείνει η εγκατάσταση χωρίς κληματισμό. Αν πχ. χαλάσει το toshiba μέσα στο καλοκαίρι, υπάρχει περίπτωση να μείνει μεγάλο διάστημα χωρίς κλιματισμό (υπάρχουν αρκετά παραδείγματα για διαστήματα ακόμα και 2-3 μηνών μέχρι την επισκευή).

Σίγουρα σε απόλυτη οικονομία χρήσης δεν είναι το καλύτερο αλλά εξασφαλίζει καλύτερα το εμπόρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spyros.s είπε

Εχω πάντως εντυπωσιαστεί από την κατανάλωση  των daikin atxc25c που καταγράφω πλέον καθημερινά με τις εξυπνες πρίζες...

ενδεικτικά, χθες που ήταν μια ήπια καιρικά  βραδιά τα έβαλα να δουλέψουν στους 19βαθμούς από 18:30 μεχρι 0:00.

Κατανάλωση 0,7kw/h  έκαστο!!!  Αν δεν είχα δυο πράγμα που μου επιτρέπει να έχω ακομα πιο αξιόπιστα δεδομένα  θα έλεγα ότι δεν λειτουργούν σωστά οι μετρητές κατανάλωσης.

Που να το πω και να με πιστέψουν ότι την χθεσινή βραδιά η κατανάλωση τοσο του haori (με ζήτηση 20) όσο και των 2 daikin( με ζητηση 19) ήταν 3kw/h συνολικά για σχεδον 6 ώρες λειτουργίας. 

 

 

Μας θυμίζεις τί χώρους καλύπτουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...