Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, petrakiskap είπε

Oσοι ανάβετε κλιματιστικό πχ σημερα που έχει 16 βαθμούς  η αύριο που θα χει 20 κτλ, απο 23 που το ειχα τις προηγουμενες μέρες, να το πάω 10 βαθμούς διαφορά απο την εξωτερικη δηλαδή 26 ή να το αφήσω ως έχει;

Και κάτι ακομα. Τα 2 απο τα 3 κλιματιστικα του σπιτιού έχουν την λειτουργία ''economy'' και το τρίτο ''eco''. Αν τα χρησιμοποιήσω κάθε φορά που αναβει το σχετικό μηχάνημα,  θα υπάρχει αξιόλογη  διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος ( προς τα κάτω προφανώς ) . Σωστά έχω καταλάβει;

Όταν είχε εξωτερική 6 ,το έβαζες στους 16;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα ειμαι στην αναζητηση για κλιματιστικό/α , ο χωρος που θελω να θερμάνω/ψύξω ειναι γυρω στα 50 τ.μ. με 
Θερμικές Απώλειες ,
6550.11Watt 
5633.09KCal/h 
131.00Watt/m2 
112.66KCal/h/m2, για 21C.

Νομίζω πως χρειάζεται γυρω στα 24BTU σαν κλιματιστικό, θα ηταν καλυτερο μιας που χώρος ειναι μεγαλουτσικος να προτιμήσω Δύο 12άρια ή Ενα 24αρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, userAnon είπε

Γιατί να το ανεβάσεις? Να το έχεις εκεί που αισθάνεστε άνετα.. 

 

Απο άποψη οικονομιας το λέω. Το άφησα ως έχει.

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Όταν είχε εξωτερική 6 ,το έβαζες στους 16;

Ουτε για πλάκα, θα ' βλεπα τα ραδίκια ανάποδα τώρα..😜. 24 το λιγότερο σηκώνει τον χειμώνα το σπίτι και 25 για πιο άνετα το βραδυ κυριως . Ακούω κάποιους που το βαζουν 19-20 και τους κοιτάω άφωνος...  Φυσικά ας λάβουμε υποψιν οτι μιλάμε και για σπιτι παλιο ,  χωρις μόνωση, οπότε έχει και  αυξημένες ανάγκες .. Το αφήνω ως έχει και το καλοκαιρι θα παιζω μεταξυ 26-28 για οικονομια οπως προτεινουν .

Ειπα να πατήσω και αυτο  το economy να δω τι κάνει και το μετάνιωσα αμέσως. Εβγαζε 1 λεπτό κρυο αέρα ,  σταματούσε  , ξαναρχιζε  μετα απο λίγο , βλακεία και μισή, το έβαλα οπως το είχα και ησύχασα. Ειπαμε να κάνουμε οικονομία, αλλά μην το παραχιέσουμε και όλας..😃

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petrakiskap είπε

Απο άποψη οικονομιας το λέω. Το άφησα ως έχει.

 

 Δηλαδή σκέφτηκες για να κάνεις οικονομία να το ανεβασεις στους 26; Μάλλον έχεις φίλε το μόνο κλιματιστικό που όσο του ανεβάζεις τη ζήτηση σου κάνει οικονομία!! Το θέλω κι εγώ 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

 Δηλαδή σκέφτηκες για να κάνεις οικονομία να το ανεβασεις στους 26; Μάλλον έχεις φίλε το μόνο κλιματιστικό που όσο του ανεβάζεις τη ζήτηση σου κάνει οικονομία!! Το θέλω κι εγώ 😜

Ειχα αλλά δυστυχώς μου  τελειώσανε αυτά  τα μοντέλα που λες.. Απο Σεπτέμβρη καινούριες παραλαβές..😜

  Απο εποχή αλλάζει, με αυτη την έννοια το λέω. Το καλοκαιρι πχ προτεινεται 26-28 να το χεις.  Που το 26-28 το καλοκαιρι θεωρειται ως ''οικονομικό'', ενώ τον χειμώνα  οι ίδιες θερμοκρασίες ως ''απαγορευτικές'' γιατι καινε πολύ....

Αυτό με την διαφορά εξωτερικης - εσωτερικης θερμοκρασιας με μπέρδεψε, αλλά εντάξει το κατάλαβα.

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Incepted είπε

Καλησπέρα ειμαι στην αναζητηση για κλιματιστικό/α , ο χωρος που θελω να θερμάνω/ψύξω ειναι γυρω στα 50 τ.μ. με 
Θερμικές Απώλειες ,
6550.11Watt 
5633.09KCal/h 
131.00Watt/m2 
112.66KCal/h/m2, για 21C.

Νομίζω πως χρειάζεται γυρω στα 24BTU σαν κλιματιστικό, θα ηταν καλυτερο μιας που χώρος ειναι μεγαλουτσικος να προτιμήσω Δύο 12άρια ή Ενα 24αρι?

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο. Επίσης προσδιόρισε αν είναι ενιαίος χώρος ή πολλοί μικρότεροι. Στη δεύτερη περίπτωση τρέχουμε το ερωτηματολόγιο ανά χώρο. Θα βοηθούσε και ένα σκαρίφημα του σπιτιού.

8 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

Σε ευχαριστω φιλε για την to-the-point απαντηση.

Το mitsubishi το ειχα ξεχωρησει και εγω. 832 σημερα στο skroutz, δε ξερω ποσο χαμηλοτερα μπορει να βρεθει δεδομενου οτι σε μεγαλες αλυσιδες ειναι στο 1000ρικο και unavailable. Αρα με καποιο -20% σε ποντους καρτας αντε να παει 800 αν δε φουσκωσουν την αρχικη τιμη.

Αποκει και περα δεν καιγομαι χρονικα. Θα μπω στο νεο σπιτι απο Μαϊο, και η αναγκη για το κλιματιστικο προφανως θα προκυψει απο μεσα Ιουνιου και μετα... οποτε εχω ανεση.

Σαν φτηνη λυση εχω δει και αυτο :

https://www.skroutz.gr/s/23224315/Haier-Tide-Green-AS50TDMHRA-1U50MEMFRA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html

που εχει Hitachi συμπιεστη, και απλα αξιοπρεπες SEER 6.1. Το Tundra που ειχε mitsubishi συμπιεστη αποτι καταλαβαινω δεν πωλειται πια. Αν εχετε καποια γνωμη ευπροσδεκτη.

Κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι τα 12αρια ειναι πιο cost-effective απο τα 18αρια. Δηλαδη αντι τα δευτερα να εχουν τιμη το πολυ +50% , εχουν παραπανω. Πχ και το mitsubishi 50VF στο 12αρι εχει 527ε πολυ κατω απο τα 832 του 18αριου.

Τα Haier έχουν καλές κριτικές εδώ από μέλη. Είναι καλές επιλογές για φθηνό μηχάνημα.

Όσον αφορά τα 12αρια, είναι σαν μεγάλα 9αρια, δεν έχουν καμία σχέση με τα 18αρια. Γιατί τα συγκρίνεις;

1 ώρα πριν, petrakiskap είπε

Ειχα γιατί δυστυχώς μου  τελειώσανε αυτά  τα μοντέλα που λες.. Απο Σεπτέμβρη καινούριες παραλαβές..😜

  Απο εποχή αλλάζει, με αυτη την έννοια το λέω. Το καλοκαιρι πχ προτεινεται 26-28 να το χεις.  Που το 26-28 το καλοκαιρι θεωρειται ως ''οικονομικό'', ενώ τον χειμώνα  οι ίδιες θερμοκρασίες ως ''απαγορευτικές'' γιατι καινε πολύ....

Αυτό με την διαφορά εξωτερικης - εσωτερικης θερμοκρασιας με μπέρδεψε, αλλά εντάξει το κατάλαβα.

Εξαρτάται τον άνθρωπο. Προσωπικά με πάνω από 22 σκάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 hours ago, petrakiskap said:

Απο εποχή αλλάζει, με αυτη την έννοια το λέω. Το καλοκαιρι πχ προτεινεται 26-28 να το χεις.  Που το 26-28 το καλοκαιρι θεωρειται ως ''οικονομικό'', ενώ τον χειμώνα  οι ίδιες θερμοκρασίες ως ''απαγορευτικές'' γιατι καινε πολύ....

Αυτό με την διαφορά εξωτερικης - εσωτερικης θερμοκρασιας με μπέρδεψε, αλλά εντάξει το κατάλαβα.

Συγκρίνεις θερμοκρασίες θέρμανσης με ψύξης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2022 στις 2:07 ΠΜ, Dask92 είπε

Θα το ψάξω και λίγο σε άλλα ίσως forums και reviews και ίσως το δω πιο ζεστά. Άρα από τα 3 που έλεγα εγώ εσυ προτείνεις πλην panasonic να πάω στο μιτσου?

 

Ναι. Το MITSUBISHI έχει πολύ καλά SEER/SCOP, είναι από τα πιο αθόρυβα, έχει 5 σκάλες ανεμιστήρα, και είναι προϊόν από κορυφαία εταιρία με καλή αντιπροσώπευση. Το Panasonic φαίνεται πολύ καλό, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την αντιπροσωπία στην Ελλάδα(ίσως πρέπει να ρωτήσεις κάποιο κατάστημα σαν τον ΚΟΚΟΤΑ;) Έχω TOSHIBA Mirai plus(SEIYA) και σαν ποιότητα κατασκευής και γενική λειτουργία τα TOSHIBA είναι αψογά. Το EDGE είναι και πιο πάνω κατηγορία απο το MIRAI plus(SEIYA) οπότε είναι καλύτερο. Απλά θα ήθελα πιο ανεβασμένα SEER/SCOP όπως του SHORAI Premium. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι έκανε η TOSHIBA εκεί....υποτίθεται ότι το καινούργιο μοντέλο θα έχει καλύτερη οικονομία, όχι χειρότερη! Εν έτει 2022, SEER 6.30/5.20 είναι μέτριες προς χαμηλές επιδόσεις αν συγκριθούν με τα 7.4/5.9 του MITSUBISHI. Βέβαια, υπάρχει μια διαφορά 150 ευρώ αλλά αν θα δει αρκετή χρήση το κλιματιστικό θα γίνει απόσβεση αρκετά γρήγορα με τις τιμές ηλεκτρικού στα υψη.

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο. Επίσης προσδιόρισε αν είναι ενιαίος χώρος ή πολλοί μικρότεροι. Στη δεύτερη περίπτωση τρέχουμε το ερωτηματολόγιο ανά χώρο. Θα βοηθούσε και ένα σκαρίφημα του σπιτιού.

1. Γυρω στα 1000 Ευρω

2. Αντικατάσταση 2 παλιών ,πριν υπήρχαν 2 κλιματιστικα 20ετιας 12 + 9 Κbtu γιατι το κλιματιστικό δεν ειναι η κύρια παροχή θέρμανσης

3. Δεν υπάρχει καποιο επιθυμητο κατάστημα αρκει να ισχυουν οι εγγυησεις του κατασκευαστη

4. Το καλοκαιρι για ψυξη και τον υπόλοιπο χρονο σαν συμπληρωματική θερμανση

6. Ενιαιος χωρος Σαλονι - Κουζινα - Υπνοδωματιο - Τραπεζαρια

7. Αρτα , Καλοκαιρι (μεση υψηλή θερμοκρασια 35 βαθμοι) , Χειμώνας (μεση ελαχιστη θερμοκρασια 5 βαθμοι)
8. Απαραιτητα(Εγγυηση 5+ Χρονια) , Επιθυμητα Wifi

9,10 . Παραθετω παλι τα στοιχεια για τις θερμικες απωλειες του χωρου

Θερμικές Απώλειες ,
6550.11Watt 
5633.09KCal/h 
131.00Watt/m2 
112.66KCal/h/m2, για 21C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Incepted είπε

1. Γυρω στα 1000 Ευρω

2. Αντικατάσταση 2 παλιών ,πριν υπήρχαν 2 κλιματιστικα 20ετιας 12 + 9 Κbtu γιατι το κλιματιστικό δεν ειναι η κύρια παροχή θέρμανσης

3. Δεν υπάρχει καποιο επιθυμητο κατάστημα αρκει να ισχυουν οι εγγυησεις του κατασκευαστη

4. Το καλοκαιρι για ψυξη και τον υπόλοιπο χρονο σαν συμπληρωματική θερμανση

6. Ενιαιος χωρος Σαλονι - Κουζινα - Υπνοδωματιο - Τραπεζαρια

7. Αρτα , Καλοκαιρι (μεση υψηλή θερμοκρασια 35 βαθμοι) , Χειμώνας (μεση ελαχιστη θερμοκρασια 5 βαθμοι)
8. Απαραιτητα(Εγγυηση 5+ Χρονια) , Επιθυμητα Wifi

9,10 . Παραθετω παλι τα στοιχεια για τις θερμικες απωλειες του χωρου

Θερμικές Απώλειες ,
6550.11Watt 
5633.09KCal/h 
131.00Watt/m2 
112.66KCal/h/m2, για 21C

Οπότε θέλουμε ένα μεγάλο για να αντικαταστήσει δύο μικρότερα; Και επίσης τον χειμώνα υπάρχει άλλη κύρια πηγή θέρμανσης. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε θέλουμε ένα μεγάλο για να αντικαταστήσει δύο μικρότερα; Και επίσης τον χειμώνα υπάρχει άλλη κύρια πηγή θέρμανσης. Σωστά;

Σαν χωρος λογικά θελει 22-24btu κλιματιστικό για θέρμανση αν ήταν να χρησιμοποιηθεί μονο κλιματισμός  , αλλά υπάρχει και το καλοριφέρ .

Απλα το κλιματιστικό θα λειτουργήσει περισσότερο μηνες που βαζεις δε βάζεις πετρέλαιο ή διάφορα κρυα πρωινά για συμπληρωματική θερμανση παρεα με το καλοριφέρ.

Ενδεχομένως να μη χρειάζεται το 24αρι δεδομένου των συνθηκών χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Incepted είπε

 

Σαν χωρος λογικά θελει 22-24btu κλιματιστικό για θέρμανση αν ήταν να χρησιμοποιηθεί μονο κλιματισμός  , αλλά υπάρχει και το καλοριφέρ .

Απλα το κλιματιστικό θα λειτουργήσει περισσότερο μηνες που βαζεις δε βάζεις πετρέλαιο ή διάφορα κρυα πρωινά για συμπληρωματική θερμανση παρεα με το καλοριφέρ.

Ενδεχομένως να μη χρειάζεται το 24αρι δεδομένου των συνθηκών χρήσης.

Με ανακύκλωση το παλιό, πάει 280€ κάτω https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null

επίσης https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

αν το πάρεις σήμερα, πάει 25% κάτω : https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-toshiba-seiya-18000btu-126299

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Corum είπε

 Το EDGE είναι και πιο πάνω κατηγορία απο το MIRAI plus(SEIYA) οπότε είναι καλύτερο. Απλά θα ήθελα πιο ανεβασμένα SEER/SCOP όπως του SHORAI Premium. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι έκανε η TOSHIBA εκεί....υποτίθεται ότι το καινούργιο μοντέλο θα έχει καλύτερη οικονομία, όχι χειρότερη! Εν έτει 2022, SEER 6.30/5.20 είναι μέτριες προς χαμηλές επιδόσεις αν συγκριθούν με τα 7.4/5.9 του MITSUBISHI. Βέβαια, υπάρχει μια διαφορά 150 ευρώ αλλά αν θα δει αρκετή χρήση το κλιματιστικό θα γίνει απόσβεση αρκετά γρήγορα με τις τιμές ηλεκτρικού στα υψη.

Είναι λάθος το ταμπελάκι στο σκρουτζ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

25% έκπτωση το praktiker.

Ευκαιρία για κάνα Daikin πχ με 450€ πάει το 12αρι atxc35c.

τα toshiba seiya ,που επισης εχει λενε τιποτα?

Daikin παλιοτερα μου ειχαν πει μακρια απο τος φτηνες σειρες, ειναι κινεζιες μετριοτατες, ισχυει ακομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...