Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μάλλον θα πρέπει να δεις το manual και να ρωτήσεις κάποιον επαγγελματία.

Έστω ότι κάθεται κουτί γιατί το προτείνεις έναντι του 18αριου.εχουν διαφορα τα scop από τι βλέπω αρκετή. Λόγω κατανάλωσης θα τα βγάλει λες ε?

7 ώρες πριν, chbazios είπε

Και 0.18 ειναι η ονομαστικη τιμη του ρευματος;

Έχω σταθερό πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, Dask92 είπε

Εχω διαβάσει πάρα πολύ να το προτεινετε στο forum χωρίς να έχω δει κάποιον να το έχει και να μας δίνει updates . Γιαυτό δεν το έβαλα καθόλου 

Μεγάλη παράδοση στα κλιματιστικά και γενικά η PANASONIC(Matsushita). Εταιρία κολοσσός, δεν θυμάμαι να έχω ποτέ αγοράσει κάποιο προιον της που να μην ειναι πολυ καλό ως άριστο. Μπορεί να μην το έχει κανείς στο forum, αλλά η PANASONIC είναι εγγύηση στα κλιματιστικά. Ο αδερφός μου έχει PANASONIC Inverter του 2015 και ειναι υπερ-ευχαριστημένος με λειτουργία και οικονομία. Απλά δεν είχαν καλή αντιπροσωπία στην Ελλάδα. Αν έχει λυθεί αυτό το θέμα,  ειναι στο top-tier των Ιαπωνέζων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Corum είπε

Μεγάλη παράδοση στα κλιματιστικά και γενικά η PANASONIC(Matsushita). Εταιρία κολοσσός, δεν θυμάμαι να έχω ποτέ αγοράσει κάποιο προιον της που να μην ειναι πολυ καλό ως άριστο. Μπορεί να μην το έχει κανείς στο forum, αλλά η PANASONIC είναι εγγύηση στα κλιματιστικά. Ο αδερφός μου έχει PANASONIC Inverter του 2015 και ειναι υπερ-ευχαριστημένος με λειτουργία και οικονομία. Απλά δεν είχαν καλή αντιπροσωπία στην Ελλάδα. Αν έχει λυθεί αυτό το θέμα,  ειναι στο top-tier των Ιαπωνέζων.

Το έψαξα λίγο στο forum και όλοι απλά το προτείνουν χωρίς καμία αξιολόγηση.  Όπως πχ και μέσω skroutz κάνεις δεν έχει αξιολογήσει. Δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνη κίνηση να αγοράσεις κάτι που ναι μεν είναι ποιοτικό στα χαρτιά χωρίς να το έχεις δουλέψει? Δηλαδή για το toshiba που μάλλον θα πάρω έχει σχολιαστεί άπειρα εδώ μέσα για το τι εργαλείο είναι. Συν ότι κάτι να πεις ότι δεν καταλαβαίνεις ή προτάσεις στην λειτουργία θα βοηθήσει κάποιος εδώ μέσα. Δεν ξέρω λίγο με φοβίζει ή κίνηση σε κάτι τέτοιο χωρίς να γνωρίζει κανείς αν είναι όντως οτι λένε τα χαρτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Dask92 είπε

αν είναι όντως οτι λένε τα χαρτιά.

Τα χαρτιά λένε ακριβώς αυτό που είναι το κάθε κλιματιστικό , αυτό όμως είναι ένα αποτέλεσμα εργαστηριακό με συγκεκριμένη μεθοδολογία και είναι κατι που μπορει να μη το δεις ποτέ στη πραγματική ζωή 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Το έψαξα λίγο στο forum και όλοι απλά το προτείνουν χωρίς καμία αξιολόγηση.  Όπως πχ και μέσω skroutz κάνεις δεν έχει αξιολογήσει. Δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνη κίνηση να αγοράσεις κάτι που ναι μεν είναι ποιοτικό στα χαρτιά χωρίς να το έχεις δουλέψει? Δηλαδή για το toshiba που μάλλον θα πάρω έχει σχολιαστεί άπειρα εδώ μέσα για το τι εργαλείο είναι. Συν ότι κάτι να πεις ότι δεν καταλαβαίνεις ή προτάσεις στην λειτουργία θα βοηθήσει κάποιος εδώ μέσα. Δεν ξέρω λίγο με φοβίζει ή κίνηση σε κάτι τέτοιο χωρίς να γνωρίζει κανείς αν είναι όντως οτι λένε τα χαρτιά.

Σίγουρα υπάρχουν περισσότερα στοιχεία για άλλα κλιματιστικά, αλλά πρόκειται για κορυφαία εταιρία και στον κλιματισμό. Το μόνο που έχει αντίστοιχα SEER/SCOP και χαμηλό θόρυβο ειναι το https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html .  Δεν έχουμε στοιχεία για την θερμή ζώνη στο PANASONIC, αλλά στη μεσαία βλεπουμε οτι είναι περίπου στο ίδio SCOP με 4.7. Το Mitsubishi έιναι πιο αθόρυβο και έχει 5 σκάλες στον ανεμιστήρα ενώ το PANASONIC είναι πιο οικονομικό στην ψύξη με 7.9. Τέλος, το PANASONIC κατεβαίνει πιο χαμηλά στα BTU.Kαλές αγορές! 

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Corum είπε

Σίγουρα υπάρχουν περισσότερα στοιχεία για άλλα κλιματιστικά, αλλά πρόκειται για κορυφαία εταιρία και στον κλιματισμό. Το μόνο που έχει αντίστοιχα SEER/SCOP και χαμηλό θόρυβο ειναι το https://www.skroutz.gr/s/14708606/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP50VG-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html .  Δεν έχουμε στοιχεία για την θερμή ζώνη στο PANASONIC, αλλά στη μεσαία βλεπουμε οτι είναι περίπου στο ίδio SCOP με 4.7. Το Mitsubishi έιναι πιο αθόρυβο και έχει 5 σκάλες στον ανεμιστήρα ενώ το PANASONIC είναι πιο οικονομικό στην ψύξη με 7.9. Τέλος, το PANASONIC κατεβαίνει πιο χαμηλά στα BTU.Kαλές αγορές! 

Θα το ψάξω και λίγο σε άλλα ίσως forums και reviews και ίσως το δω πιο ζεστά. Άρα από τα 3 που έλεγα εγώ εσυ προτείνεις πλην panasonic να πάω στο μιτσου?

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Τα χαρτιά λένε ακριβώς αυτό που είναι το κάθε κλιματιστικό , αυτό όμως είναι ένα αποτέλεσμα εργαστηριακό με συγκεκριμένη μεθοδολογία και είναι κατι που μπορει να μη το δεις ποτέ στη πραγματική ζωή 

Μα το ίδιο λέμε. Γιαυτό κοιτάω και λίγο παραδείγματα των μελών.  Αν δεις τις προδιαγραφές του izuru για τα λεφτά του θα καταλάβεις τι σου λέω ότι προτιμώ να βλέπω από εδώ που έχουμε παραδείγματα για κάθε ac

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dask92 είπε

Το έψαξα λίγο στο forum και όλοι απλά το προτείνουν χωρίς καμία αξιολόγηση.  Όπως πχ και μέσω skroutz κάνεις δεν έχει αξιολογήσει. Δεν είναι λίγο ριψοκίνδυνη κίνηση να αγοράσεις κάτι που ναι μεν είναι ποιοτικό στα χαρτιά χωρίς να το έχεις δουλέψει? Δηλαδή για το toshiba που μάλλον θα πάρω έχει σχολιαστεί άπειρα εδώ μέσα για το τι εργαλείο είναι. Συν ότι κάτι να πεις ότι δεν καταλαβαίνεις ή προτάσεις στην λειτουργία θα βοηθήσει κάποιος εδώ μέσα. Δεν ξέρω λίγο με φοβίζει ή κίνηση σε κάτι τέτοιο χωρίς να γνωρίζει κανείς αν είναι όντως οτι λένε τα χαρτιά.

Θα πρότεινα να ψάξεις πολύ καλά τι συμβαίνει με το θέμα την προσωπεία σου τα συγκεκριμένα κλιματιστικά. Κι αν δεν κρύβεται καμία παγίδα, γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο κλιματιστικό ενεργοποιήσουμε follow me ή αντίστοιχο μηχανισμό και τον ανεμιστήρα στο 3 και όχι στο auto, τι συμβαίνει με την λειτουργία του κλιματιστικού? Κόβει που λέμε ο συμπιεστής όταν φτάσει η επιθυμητή θερμοκρασία ή συνεχίζει να δουλεύει? Το ρωτάω γιατί βλέπω που λέτε ότι έχει περισσότερη οικονομία. Από ότι διαβάζω η κατανάλωση είναι σταθερή και σε χαμηλά επίπεδα με τέτοια λειτουργία. Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Αν στο κλιματιστικό ενεργοποιήσουμε follow me ή αντίστοιχο μηχανισμό και τον ανεμιστήρα στο 3 και όχι στο auto, τι συμβαίνει με την λειτουργία του κλιματιστικού? Κόβει που λέμε ο συμπιεστής όταν φτάσει η επιθυμητή θερμοκρασία ή συνεχίζει να δουλεύει? Το ρωτάω γιατί βλέπω που λέτε ότι έχει περισσότερη οικονομία. Από ότι διαβάζω η κατανάλωση είναι σταθερή και σε χαμηλά επίπεδα με τέτοια λειτουργία. Καταλαβαίνω κάτι λάθος?

Σωστά το κατάλαβες. Με το follow me αποφεύγεις τα πολλά on off, το κλιματιστικό δουλεύει πιο στρωτά, αρα και οικονομικά, αφού δεν διαβάζει υπερθέρμανση από ζεστό αέρα που έχει μαζευτεί ψηλά στο ταβανι. Αρκεί να βρεις τη σωστή θέση για το τηλεκοντρόλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannis_Io είπε

Σωστά το κατάλαβες. Με το follow me αποφεύγεις τα πολλά on off, το κλιματιστικό δουλεύει πιο στρωτά, αρα και οικονομικά, αφού δεν διαβάζει υπερθέρμανση από ζεστό αέρα που έχει μαζευτεί ψηλά στο ταβανι. Αρκεί να βρεις τη σωστή θέση για το τηλεκοντρόλ.

Άρα και ο συμπιεστής σταματάει ή δουλεύει με μικρότερη ας πούμε παροχή όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία σύμφωνα με τον σένσορα του τηλεκοντρόλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Άρα και ο συμπιεστής σταματάει ή δουλεύει με μικρότερη ας πούμε παροχή όταν φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία σύμφωνα με τον σένσορα του τηλεκοντρόλ?

Δίνει μέχρι ένα σημείο όπου πιο κάτω δεν μπορεί να φτάσει και σταματάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oσοι ανάβετε κλιματιστικό πχ σημερα που έχει 16 βαθμούς  η αύριο που θα χει 20 κτλ, απο 23 που το ειχα τις προηγουμενες μέρες, να το πάω 10 βαθμούς διαφορά απο την εξωτερικη δηλαδή 26 ή να το αφήσω ως έχει;

Και κάτι ακομα. Τα 2 απο τα 3 κλιματιστικα του σπιτιού έχουν την λειτουργία ''economy'' και το τρίτο ''eco''. Αν τα χρησιμοποιήσω κάθε φορά που αναβει το σχετικό μηχάνημα,  θα υπάρχει αξιόλογη  διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος ( προς τα κάτω προφανώς ) . Σωστά έχω καταλάβει;

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2022 στις 12:48 ΠΜ, Corum είπε

18000btu: https://www.skroutz.gr/s/18979318/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR50VF-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html ή ακόμα καλύτερα

https://www.skroutz.gr/s/15038380/Fujitsu-ASYG18KLCA-AOYG18KLTA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html

12000btu: https://www.skroutz.gr/s/27758085/Daikin-Sensira-FTXC35C-RXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html

Κατανοώ οτι και οι 2 επιλογές είναι πάνω απο το budget αλλά με το ρεύμα στα ύψη και την ενεργειακή κρίση να γίνεται μόνιμη, τα μόνο "value for money" είναι αυτά που έχουν υψηλά SEER/SCOP. 

Αν μπορείς να δαπανήσεις και παραπάνω, ακόμα καλύτερα. Με λιγότερα θα βρείς κλιματιστικά που δεν είναι εξίσου καλα(και οικονομικά) σε ψύξη και θέρμανση. Αν μπορείς, περίμενε καλές εκπτώσεις όπου δίνουν το ΦΠΑ δώρο και ισως την εγκατάσταση. 

Σε ευχαριστω φιλε για την to-the-point απαντηση.

Το mitsubishi το ειχα ξεχωρησει και εγω. 832 σημερα στο skroutz, δε ξερω ποσο χαμηλοτερα μπορει να βρεθει δεδομενου οτι σε μεγαλες αλυσιδες ειναι στο 1000ρικο και unavailable. Αρα με καποιο -20% σε ποντους καρτας αντε να παει 800 αν δε φουσκωσουν την αρχικη τιμη.

Αποκει και περα δεν καιγομαι χρονικα. Θα μπω στο νεο σπιτι απο Μαϊο, και η αναγκη για το κλιματιστικο προφανως θα προκυψει απο μεσα Ιουνιου και μετα... οποτε εχω ανεση.

Σαν φτηνη λυση εχω δει και αυτο :

https://www.skroutz.gr/s/23224315/Haier-Tide-Green-AS50TDMHRA-1U50MEMFRA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html

που εχει Hitachi συμπιεστη, και απλα αξιοπρεπες SEER 6.1. Το Tundra που ειχε mitsubishi συμπιεστη αποτι καταλαβαινω δεν πωλειται πια. Αν εχετε καποια γνωμη ευπροσδεκτη.

Κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι τα 12αρια ειναι πιο cost-effective απο τα 18αρια. Δηλαδη αντι τα δευτερα να εχουν τιμη το πολυ +50% , εχουν παραπανω. Πχ και το mitsubishi 50VF στο 12αρι εχει 527ε πολυ κατω απο τα 832 του 18αριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petrakiskap είπε

Oσοι ανάβετε κλιματιστικό πχ σημερα που έχει 16 βαθμούς  η αύριο που θα χει 20 κτλ, απο 23 που το ειχα τις προηγουμενες μέρες, να το πάω 10 βαθμούς διαφορά απο την εξωτερικη δηλαδή 26 ή να το αφήσω ως έχει;

Και κάτι ακομα. Τα 2 απο τα 3 κλιματιστικα του σπιτιού έχουν την λειτουργία ''economy'' και το τρίτο ''eco''. Αν τα χρησιμοποιήσω κάθε φορά που αναβει το σχετικό μηχάνημα,  θα υπάρχει αξιόλογη  διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος ( προς τα κάτω προφανώς ) . Σωστά έχω καταλάβει;

Αν το πας στο 26 θα έχεις μέσα στο σπίτι και την ανάλογη αύξηση θερμοκρασίας. Θες μέσα στο σπίτι να έχεις 25 βαθμούς; Αν θες ανέβασε το αλλιώς το αφήνεις εκεί που είναι. 

Όσο για τα eco κλπ εγώ στα δικά μου δεν έχω δει κάποια ουσιαστική διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petrakiskap είπε

Oσοι ανάβετε κλιματιστικό πχ σημερα που έχει 16 βαθμούς  η αύριο που θα χει 20 κτλ, απο 23 που το ειχα τις προηγουμενες μέρες, να το πάω 10 βαθμούς διαφορά απο την εξωτερικη δηλαδή 26 ή να το αφήσω ως έχει;

Γιατί να το ανεβάσεις? Να το έχεις εκεί που αισθάνεστε άνετα.. 

32 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

Αποκει και περα δεν καιγομαι χρονικα. Θα μπω στο νεο σπιτι απο Μαϊο, και η αναγκη για το κλιματιστικο προφανως θα προκυψει απο μεσα Ιουνιου και μετα... οποτε εχω ανεση.

Νομίζω ότι καλύτερα να το αγοράσεις μέχρι τέλος Απριλίου γιατί λόγω εποχής ίσως ανεβάσουν τις τιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...