Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάποιος εμπειρία από επιδαπέδιο κλιματιστικό στο σπίτι; Συγκριτικά με ένα επιτοίχιο κλιματιστικό ίδιων btu. Δεν βλέπω να είναι δημοφιλή, παρ' όλο που είναι πιο κατάλληλα για θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλες/ους.

Προβλέπετε να πάω για κλιματιστικό, 18αρι μάλλον, σε σπίτι 44τμ ως κύρια πηγή θέρμανσης. Θα μπει στο σαλόνι και ελπίζω να πιάνει και κάπως το υπόλοιπο σπίτι με ανοιχτές πόρτες...

Επομένως, κοιτάω για λαγούς με πετραχίλια. Κάτι να καίει όσο το δυνατόν λιγότερο και να λειτουργεί για ΖΕΣΤΗ ως κύρια πηγή θέρμανσης. Δεν μπορώ να υπολογίσω το μπάτζετ καθώς δεν γνωρίζω τη κατηγορία αλλά όπως και να χει μιλάμε για επένδυση που θα πρέπει να μου βγάλει τον χειμώνα. 

Ακούω τις προτάσεις συμφωρουμίτες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Zazasnet είπε

Καλημέρα!!! Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό σε καινούργιο σπίτι με εξωτερική μόνωση 10cm και ενεργειακά κουφώματα. Σαλόνι 50 τετραγωνικά και υπόλοιπο σπίτι άλλα 50. Θέλω να βάλω στο σαλόνι αυτό εδώ το μηχάνημα. Θα μπει στο σαλόνι.  Ποια είναι η άποψη DAIKIN σάς; https://www.bestprice.gr/item/2155583882/daikin-sensira-ftxc60brxc60b.html

 

Επίσης μου άρεσε και το TESLA. 

https://www.skroutz.gr/s/28062934/Tesla-TA71FFUL-2432IAW-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-με-WiFi.html

 

Δεκτές όλες οι απόψεις. Κυρίως για κρύο αλλά και για θέρμανση πριν ανάψουμε τα καλοριφέρ

 

Σε ποια περιοχή είναι το σπίτι σου; Σε ρωτάω διότι με κλίμα Αττικής εγω στα βορειοδυτικά με το κλιματιστικό που θέλεις σε 2 κρεβατοκάμαρες σε 9αρι είμαι υπερευχαριστημένος!   Φαντασου ότι εγώ είμαι ,με 8αρα γραφιτουχα διογκωμενη πολυστερίνη σε υψηλα eps 150+ σε νεα οικοδομή. Το δικό σου σπίτι με 10cm μόνωση θα σκοτώνει σε αντιστοιχο κλιμα...

Επεξ/σία από spyros.s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Σε ποια περιοχή είναι το σπίτι σου; Σε ρωτάω διότι με κλίμα Αττικής εγω στα βορειοδυτικά με το κλιματιστικό που θέλεις σε 2 κρεβατοκάμαρες σε 9αρι είμαι υπερευχαριστημένος!   Φαντασου ότι εγώ είμαι ,με 8αρα γραφιτουχα διογκωμενη πολυστερίνη σε υψηλα eps 150+ σε νεα οικοδομή. Το δικό σου σπίτι με 10cm μόνωση θα σκοτώνει σε αντιστοιχο κλιμα...

Βόρεια Ελλάδα. Περιοχή Κατερίνη. Τον χειμώνα δεν κάνει το κρύο που έχει στο Νευροκόπι αλλά έχουμε και εμείς κρύο. Θέλω για αρχή ένα στο σαλόνι να βάλω και δεν ξέρω τη να διαλέξω. Tesla , DAIKIN. Βλέπω έχουν καλές κριτικές και αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, filipN είπε

- Η απάντηση στο πρόβλημα του «Αλλά τι?!!!» είναι εύκολη και δεν χρειάζονται λίστες:

- Daikin (όλες οι σειρές κλιματιστικών), Fujitsu, Mitsubishi, Panasonic, Toshiba (όχι οι φτηνότερες σειρές).

Τα hitachi θα ειχαν αραγε μια θεση στην λιστα? Η hitachi κατασκευαζει συμπιεστες για αλλους, αλλα και ολοκληρωμενα κλιματιστικά. Δεν αντιπροσωπευεται πλέον στην ελλαδα? Ειμαι κατοχος παλαιου κλιματιστικου, αλλα βλεπω οτι τα νεα μονταλα της δεν εχουν καλες κριτικες στο σκρουτζ. Γνωριζει καποιος τι πραγματικα συμβαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, chemkyr είπε

Τα hitachi θα ειχαν αραγε μια θεση στην λιστα? Η hitachi κατασκευαζει συμπιεστες για αλλους, αλλα και ολοκληρωμενα κλιματιστικά. Δεν αντιπροσωπευεται πλέον στην ελλαδα? Ειμαι κατοχος παλαιου κλιματιστικου, αλλα βλεπω οτι τα νεα μονταλα της δεν εχουν καλες κριτικες στο σκρουτζ. Γνωριζει καποιος τι πραγματικα συμβαινει?

- Αν έκανα αυτή την ανάρτηση πριν 10 χρόνια θα υπήρχαν και τα ονόματα των εταιριών Hitachi και Sharp. Αυτή την εποχή όμως στη ελληνική αγορά δεν υπάρχει κάποιο δικό τους κλιματιστικό που να ξεχωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ορίστε πως πήγε το 22 σε ώρες νυχτερινού  (δλδ 3-5μμ , 2-8πμ ) και 21 τις υπόλοιπες:

image.png.6807fd350991adc0702eaf518f9b0a26.pngΒασικά ήταν μια καλή ευκαιρία μιας και η εξωτερική θερμοκρασία ήταν σχεδόν σταθερή σε όλο το 24ωρο.

Από αυτά που βλέπω , θα έλεγα πως δεν υπάρχει κάποιο σημαντικό όφελος μιας και το κέρδος από τον πιο ζεστό χώρο, δεν κρατάει πολύ, οπότε μάλλον συμφέρει σταθερή ζήτηση.

Μάλιστα αν είχαμε περίπτωση περισσότερο ζεστή ημέρα από νύχτα, θα ήταν ακόμη χειρότερα.

Πως το βλέπετε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν ορίστε πως πήγε το 22 σε ώρες νυχτερινού  (δλδ 3-5μμ , 2-8πμ ) και 21 τις υπόλοιπες:

image.png.6807fd350991adc0702eaf518f9b0a26.pngΒασικά ήταν μια καλή ευκαιρία μιας και η εξωτερική θερμοκρασία ήταν σχεδόν σταθερή σε όλο το 24ωρο.

Από αυτά που βλέπω , θα έλεγα πως δεν υπάρχει κάποιο σημαντικό όφελος μιας και το κέρδος από τον πιο ζεστό χώρο, δεν κρατάει πολύ, οπότε μάλλον συμφέρει σταθερή ζήτηση.

Μάλιστα αν είχαμε περίπτωση περισσότερο ζεστή ημέρα από νύχτα, θα ήταν ακόμη χειρότερα.

Πως το βλέπετε;

Σε bold αυτό που έχω παρατηρήσει κ εγώ κ είναι ίσως το μόνο που έχουν δίκιο εδώ οι ενάντιοι του κλιματισμού. 

Εξηγώ: έχοντας ζήτηση 22 κ εσωτερική 22 αν κλείσω το κλιματιστικό το 22 το χάνω ας πούμε σε 30 λεπτά, το 21 σε άλλα 45 και για να πέσω από και από 20 καμιά ώρα ακόμη ( με τις τωρινές θερμοκρασίες) 

Εάν το ξανάνοιξω στο 22 θα κάψω τόσο σχεδόν τόσο παραπάνω όσο γλύτωσα έχοντας το κλειστό. 

Για μένα είναι πια αδιαπραγματευτο το 24/7 καρφωμένο στους 22 ακόμη κ με ανοικτά παράθυρα όταν αεριζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Σε bold αυτό που έχω παρατηρήσει κ εγώ κ είναι ίσως το μόνο που έχουν δίκιο εδώ οι ενάντιοι του κλιματισμού. 

Εξηγώ: έχοντας ζήτηση 22 κ εσωτερική 22 αν κλείσω το κλιματιστικό το 22 το χάνω ας πούμε σε 30 λεπτά, το 21 σε άλλα 45 και για να πέσω από και από 20 καμιά ώρα ακόμη ( με τις τωρινές θερμοκρασίες) 

Εάν το ξανάνοιξω στο 22 θα κάψω τόσο σχεδόν τόσο παραπάνω όσο γλύτωσα έχοντας το κλειστό. 

Για μένα είναι πια αδιαπραγματευτο το 24/7 καρφωμένο στους 22 ακόμη κ με ανοικτά παράθυρα όταν αεριζω.

Βασικά, θέλω να ξαναδοκιμάσω το μεσημεριανό. Εκεί έχω το θεωρητικά υψηλότερο cop με τη μικρότερη χρέωση. Στο διάγραμμα βλέπω πως το επόμενο δίωρο έκαψε λίγο λιγότερο.

Screenshot_2022-03-21-22-58-55-59_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.e5f40bd815aeec16ee4b7f7592706060.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Σε bold αυτό που έχω παρατηρήσει κ εγώ κ είναι ίσως το μόνο που έχουν δίκιο εδώ οι ενάντιοι του κλιματισμού

Εξηγώ: έχοντας ζήτηση 22 κ εσωτερική 22 αν κλείσω το κλιματιστικό το 22 το χάνω ας πούμε σε 30 λεπτά, το 21 σε άλλα 45 και για να πέσω από και από 20 καμιά ώρα ακόμη ( με τις τωρινές θερμοκρασίες) 

Εάν το ξανάνοιξω στο 22 θα κάψω τόσο σχεδόν τόσο παραπάνω όσο γλύτωσα έχοντας το κλειστό. 

Για μένα είναι πια αδιαπραγματευτο το 24/7 καρφωμένο στους 22 ακόμη κ με ανοικτά παράθυρα όταν αεριζω.

- Οι «ενάντιοι του κλιματισμού» έχουν πολύ διαφορετική αίσθηση από αυτή που έχεις εσύ και όλοι όσοι λειτουργούν τα κλιματιστικά 24/7 και κάποια φορά τα κλείνουν για μία-δύο ώρες, ή έχουν χαμηλότερη (1-2 βαθμούς) ζητούμενη θερμοκρασία τη νύκτα. Για τον πολύ απλό λόγο ότι οι δικοί τους τοίχοι και όλα τα έπιπλα και υλικά που βρίσκονται στο χώρο τους έχουν χαμηλότερη θερμοκρασία από αυτή που έχουν τα «υλικά» ενός εσωτερικού χώρου που θερμαίνεται 24/7. Και σε μερικές περιπτώσεις αυτή η διαφορά είναι μεγάλη.

- Τους ξεγελά επίσης και η βαθμιαία πτώση της θερμοκρασίας με τα σώματα του καλοριφέρ που επιτρέπει στο ανθρώπινο σώμα να προσαρμοστεί ευκολότερα στις νέες θερμοκρασιακές συνθήκες. Το σώμα μας μπορεί να προσαρμοστεί -και να μην αισθάνεται μεγάλη ενόχληση (κρυώνω!)- μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, η προσαρμογή αυτή δεν γίνεται αυτόματα ούτε σε λίγα λεπτά της ώρας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, amotida είπε

navger@, liakjim@

Το TP-LINK KP115 εμφανίζει στιγμιαία κατανάλωση και ωριαία κατανάλωση μέσω της εφαρμογής του;

στιγμιαια και 7+30 ημερων, ανανεωνει τις τιμες ανα 5-7 δευτερολεπτα απο οτι βλεπω

τα παρακατω εχει η εφαρμογη kasa

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Επεξ/σία από navger
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες εψαξα το p110 λίγο παραπάνω...τελικα και εκεινο ανανεωνει την στιγμιαια καταναλωση σε πραγματικο χρόνο  αλλα εχει το μειονεκτημα οτι πρεπει να γυρισεις στο προηγουμενο μενου και να ξαναγυρίσεις για να το δεις. Δεν σου δίνει την στιγμιαία κατανάλωση με αλλο τροπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...