Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά που μου προτείνατε.  tp link tapo p110. Τώρα για τα απανωτά ον-οφ δεν έχω καταλάβει κάτι και θα σας ανεβάσω κάποια στιγμή το πως ειναι τα μενου των p110. Εχω την εντύπωση πάντως ότι δεν έχουν τόσα πολλά στοιχεία σαν τις δικές σας υλοποιήσεις.

Θέλω να το πετύχω σε στιγμιαια κατανάλωση σε defrost

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από spyros.s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να γραψω και εγω τη καταναλωση με το toshiba edge το 24ari.

Το σπιτι ειναι του 2000 , μεζονετα, ο χωρος που βρισκεται ειναι σαλονι τραπεζαρια κουζινα 60 τ.μ.

Το εχω παντα με ζητηση 21 βαθμους

τον ανεμιστηρα τον εχω στη δευτερη σκαλα απο τις 5 γιατι το σπιτι ειναι πιο ζεστο συμφωνα με αυτο που νιωθω αλλα και συμφωνα με τις ενδειξεις στα θερμομετρα που εχω.

οταν  η εξωτερικη ειναι ψηλα , απο 12 και πανω φτανει μεχρι 340 watt και η εσωτερικη θερμοκρασια 21.

Στα πολλα κρυα φτανει μεχρι 750 με 800 watt και η θερμοκρασια παει στους 20.

Επεξ/σία από adok13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφησα το κλιματιστικο ανοικτο ολο αυτο το κρυο ΣΚ για να δω πως τα παει στη θερμανση.

εχω καλοριφερ χωρις αυτονομη,  που κλεινει το βραδυ, αλλα ειπα να δω πως τα παει το ac στα κρυα, αφου το εχω βαλει μονο για ψυξη.

ειναι σε σαλονι 37μ2, βορινο, με μεγαλη τζαμαρια, μονά τζαμια, 5ος οροφος και πανω ταρατσα. σπιτι του '78 και απωλειες στα υψη. οταν φυσαει, οπως τωρα, οι κουρτινες τρεμουν.

το κλιματιστικο ειναι carrier crystal iii αυτο, το 24αρι

οι μετρησεις που δειχνω παρακατω εγιναν με tp link kp115, ζητηση 19 με ανεμιστηρα στο auto.

επισης, απο θορυβο και τριγμους, οταν το δοκιμαζα και τις 2 αυτες κρυες μερες, με 23 βαθμους και μετα τις 11 το πρωι που κλεινει το καλοριφερ *μεχρι τις 15.00 που ξανανοιγει, τιποτα. ουτε κρακ δεν εκανε.

ΑΘηνα ΒΠ, με ελαχιστη εξωτερικη το σκ 0,

αρα αντιστοιχη συμπεριφορα να περιμενω και στη ψυξη?

 

carrier24.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adok13 είπε

να γραψω και εγω τη καταναλωση με το toshiba edge το 24ari.

Το σπιτι ειναι του 2000 , μεζονετα, ο χωρος που βρισκεται ειναι σαλονι τραπεζαρια κουζινα 60 τ.μ.

Το εχω παντα με ζητηση 21 βαθμους

τον ανεμιστηρα τον εχω στη δευτερη σκαλα απο τις 5 γιατι το σπιτι ειναι πιο ζεστο συμφωνα με αυτο που νιωθω αλλα και συμφωνα με τις ενδηξεις στα θερμομετρα που εχω.

οταν  η εξωτερικη ειναι ψηλα , απο 12 και πανω φτανει μεχρι 340 watt και η εσωτερικη θερμοκρασια 21.

Στα πολλα κρυα φτανει μεχρι 750 με 800 watt και η θερμοκρασια παει στους 20.

Για να υπάρχει κατανόηση και νόημα των αριθμών ίσως θα ήταν καλό να αναφέρονται και οι απώλειες του χώρου που είναι τοποθετημένο το κλιματιστικό ώστε να ξέρουμε αν πέφτει μικρό η μεγάλο ώστε να αξιολογούμε την λειτουργία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για να υπάρχει κατανόηση και νόημα των αριθμών ίσως θα ήταν καλό να αναφέρονται και οι απώλειες του χώρου που είναι τοποθετημένο το κλιματιστικό ώστε να ξέρουμε αν πέφτει μικρό η μεγάλο ώστε να αξιολογούμε την λειτουργία

Θα ξανατρεξω το προγραμμα που χρησιμοποιείτε για τις απωλειες αλλα δε ξερω τι μονοση εχει το σπιτι.επισης επειδη ειμαι σε μεζονετα δεν ξερω ποσες απωλειες να προσθεσω για τη σκαλα.θα προσπαθησω να βρω στοιχεια και να γραω και τις απωλειες.

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, adok13 είπε

Το σπιτι ειναι του 2000 , μεζονετα, ο χωρος που βρισκεται ειναι σαλονι τραπεζαρια κουζινα 60 τ.μ.

Το εχω παντα με ζητηση 21 βαθμους

τον ανεμιστηρα τον εχω στη δευτερη σκαλα απο τις 5 γιατι το σπιτι ειναι πιο ζεστο συμφωνα με αυτο που νιωθω αλλα και συμφωνα με τις ενδειξεις στα θερμομετρα που εχω.

οταν  η εξωτερικη ειναι ψηλα , απο 12 και πανω φτανει μεχρι 340 watt και η εσωτερικη θερμοκρασια 21.

Στα πολλα κρυα φτανει μεχρι 750 με 800 watt και η θερμοκρασια παει στους 20.

Με μπέρδεψες λίγο. Αν θυμάμαι καλά μέρι τώρα υπήρχαν παράπονα ότι το κλιματιστικό δεν ζεστένει τον χώρο, ενώ τώρα λες ότι το νιώθεις το σπίτι πιο ζεστό και συμφωνούν και τα θερμόμετρα. Τι άλλαξες τελικά και είσαι πιο ικανοποιημένος? (αν καταλαβαίνω καλά)

Το έχεις πλέον μόνιμα αναμένο και ισσορόπησε ο χώρος?

Ο τεχνικός τελικά ήρθε?

* Στα πολλά κρύα καλύτερα να ανεβάζεις την σκάλα του ανεμιστήρα στο 4-5 (αν δεν ενοχλούν τα ρεύματα αέρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, navger είπε

αφησα το κλιματιστικο ανοικτο ολο αυτο το κρυο ΣΚ για να δω πως τα παει στη θερμανση.

εχω καλοριφερ χωρις αυτονομη,  που κλεινει το βραδυ, αλλα ειπα να δω πως τα παει το ac στα κρυα, αφου το εχω βαλει μονο για ψυξη.

ειναι σε σαλονι 37μ2, βορινο, με μεγαλη τζαμαρια, μονά τζαμια, 5ος οροφος και πανω ταρατσα. σπιτι του '78 και απωλειες στα υψη. οταν φυσαει, οπως τωρα, οι κουρτινες τρεμουν.

το κλιματιστικο ειναι carrier crystal iii αυτο, το 24αρι

οι μετρησεις που δειχνω παρακατω εγιναν με tp link kp115, ζητηση 19 με ανεμιστηρα στο auto.

επισης, απο θορυβο και τριγμους, οταν το δοκιμαζα και τις 2 αυτες κρυες μερες, με 23 βαθμους και μετα τις 11 το πρωι που κλεινει το καλοριφερ *μεχρι τις 15.00 που ξανανοιγει, τιποτα. ουτε κρακ δεν εκανε.

ΑΘηνα ΒΠ, με ελαχιστη εξωτερικη το σκ 0,

αρα αντιστοιχη συμπεριφορα να περιμενω και στη ψυξη?

 

carrier24.jpg

Ευχάριστο που το TP-Link kp115 παίζει με το home assistant. Μάλλον πρέπει να παραγγείλω κανένα για καβατζα μη καεί κάποιο από τα hs110 που έχω. Από εξωτερικό το πήρες; Amazon;

Όσον αφορά το κλιματιστικο, θα το δεις να δουλεύει πολύ καλύτερα με follow me. Να θυμάσαι ότι το τηλεκοντρόλ πρέπει να σημαδεύει την εσωτερική μονάδα και να το έχεις σε κατάλληλη θέση ώστε να κόβει εκεί που επιθυμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, navger είπε

αφησα το κλιματιστικο ανοικτο ολο αυτο το κρυο ΣΚ για να δω πως τα παει στη θερμανση.

εχω καλοριφερ χωρις αυτονομη,  που κλεινει το βραδυ, αλλα ειπα να δω πως τα παει το ac στα κρυα, αφου το εχω βαλει μονο για ψυξη.

ειναι σε σαλονι 37μ2, βορινο, με μεγαλη τζαμαρια, μονά τζαμια, 5ος οροφος και πανω ταρατσα. σπιτι του '78 και απωλειες στα υψη. οταν φυσαει, οπως τωρα, οι κουρτινες τρεμουν.

το κλιματιστικο ειναι carrier crystal iii αυτο, το 24αρι

οι μετρησεις που δειχνω παρακατω εγιναν με tp link kp115, ζητηση 19 με ανεμιστηρα στο auto.

επισης, απο θορυβο και τριγμους, οταν το δοκιμαζα και τις 2 αυτες κρυες μερες, με 23 βαθμους και μετα τις 11 το πρωι που κλεινει το καλοριφερ *μεχρι τις 15.00 που ξανανοιγει, τιποτα. ουτε κρακ δεν εκανε.

ΑΘηνα ΒΠ, με ελαχιστη εξωτερικη το σκ 0,

αρα αντιστοιχη συμπεριφορα να περιμενω και στη ψυξη?

 

carrier24.jpg

Αυτό υποψιάζομαι είναι χωρίς την λειτουργία follow me ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Πάντως βλέποντας το διαγραμμα του tp link kp115 παραπάνω θεωρώ το αντιστοιχο του p110 πιο απλοικο...

Μη συγκρίνεις με grafana. Καμία σχέση.

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Αυτό υποψιάζομαι είναι χωρίς την λειτουργία follow me ?

Κάνει μπαμ 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, userAnon είπε

Με μπέρδεψες λίγο. Αν θυμάμαι καλά μέρι τώρα υπήρχαν παράπονα ότι το κλιματιστικό δεν ζεστένει τον χώρο, ενώ τώρα λες ότι το νιώθεις το σπίτι πιο ζεστό και συμφωνούν και τα θερμόμετρα. Τι άλλαξες τελικά και είσαι πιο ικανοποιημένος? (αν καταλαβαίνω καλά)

Το έχεις πλέον μόνιμα αναμένο και ισσορόπησε ο χώρος?

Ο τεχνικός τελικά ήρθε?

* Στα πολλά κρύα καλύτερα να ανεβάζεις την σκάλα του ανεμιστήρα στο 4-5 (αν δεν ενοχλούν τα ρεύματα αέρα)

Το μεγαλυτερο προβλημα ηταν οτι φοβομουνα να αφησω το κλιματιστικο αναμμένο  μονιμα.

μεχρι που ακουσα τις συμβουλες σας και με την βοηθεια μιας εξυπνης πριζας ειδα γιατι επιμενατε.

Το δευτερο προβλημα που ειχα ηταν η θεση που εχω τοποθετησει το κλιματιστικο.

Επρεπε να κανω πολλα πειραματα με τις περσιδες για να βρω την καταληλη θεση.

θελανε μια μικρη κλιση για να μην εγκλωβίζεται ο αερας στη γωνια , αλλα οχι μεγαλη γιατι δεν ζεσταινοτανε καλα το καθιστικο , ο αερας επρεπε να ειναι στο δυο γιατι στο τρια οταν πεφτουν τα watt ενοχλει ο χλιαρος αερας,  και η κινηση πανω κατω  στο αυτοματο για να πιανει και το καθιστικο και τη κουζινα. ολα αυτα γιατι η θεση που εχει μπει δεν ηταν η καλυτερη αλλα δεν μπορουσα να το βαλω αλλου. τελος καλο ολ καλα με τη βοηθεια σας βεβαια.

Επεξ/σία από adok13
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχάριστο που το TP-Link kp115 παίζει με το home assistant. Μάλλον πρέπει να παραγγείλω κανένα για καβατζα μη καεί κάποιο από τα hs110 που έχω. Από εξωτερικό το πήρες; Amazon;

Όσον αφορά το κλιματιστικο, θα το δεις να δουλεύει πολύ καλύτερα με follow me. Να θυμάσαι ότι το τηλεκοντρόλ πρέπει να σημαδεύει την εσωτερική μονάδα και να το έχεις σε κατάλληλη θέση ώστε να κόβει εκεί που επιθυμείς.

 

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό υποψιάζομαι είναι χωρίς την λειτουργία follow me ?

 

ναι σωστα χωρις follow me.

απο αμαζον γερμανιας,

να και οι ιδιες ωρες προχθες το βραδυ, *δηλ χωρις καλοριφερ, αλλα με ανεμιστηρα στο 20%.εχει μεγαλη διαφορα.

αρα με το  follow me θα ειναι χαμηλοτερα?

 

 

carrier24 3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, navger είπε

 

 

ναι σωστα χωρις follow me.

απο αμαζον γερμανιας,

να και οι ιδιες ωρες προχθες το βραδυ, *δηλ χωρις καλοριφερ, αλλα με ανεμιστηρα στο 20%.εχει μεγαλη διαφορα.

αρα με το  follow me θα ειναι χαμηλοτερα?

 

 

carrier24 3.jpg

Με follow me on, θα έχεις πιο στρωτή λειτουργία. Σχεδόν σαν καλοριφέρ. Θα δουλεύει χωρίς on off , με μικρότερη μάλιστα κατανάλωση και πιο σωστή θερμοκρασία στον χώρο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα!!! Ενδιαφέρομαι για κλιματιστικό σε καινούργιο σπίτι με εξωτερική μόνωση 10cm και ενεργειακά κουφώματα. Σαλόνι 50 τετραγωνικά και υπόλοιπο σπίτι άλλα 50. Θέλω να βάλω στο σαλόνι αυτό εδώ το μηχάνημα. Θα μπει στο σαλόνι.  Ποια είναι η άποψη DAIKIN σάς; https://www.bestprice.gr/item/2155583882/daikin-sensira-ftxc60brxc60b.html

 

Επίσης μου άρεσε και το TESLA. 

https://www.skroutz.gr/s/28062934/Tesla-TA71FFUL-2432IAW-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-με-WiFi.html

 

Δεκτές όλες οι απόψεις. Κυρίως για κρύο αλλά και για θέρμανση πριν ανάψουμε τα καλοριφέρ

 

Επεξ/σία από Zazasnet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας 

Έχω μπει εξοικονομώ και σκέφτομαι να βάλω αντλία θερμότητας daikin 12kw με 4 φαν κοιλ , αξίζει ή είναι πεταμένα λεφτά σε θέμα κατανάλωσης ρεύματος σε σχέση με κλιματιστικά ινβερτερ; Επίσης επειδή είναι εξοικονομώ θα βάλω κ 2 κλιματιστικά ινβερτερ 18,000btu k 1 12.000btu

Ζεστό νερό θα έχω από ηλιακό και θα βάλω θερμοπροσωψη. 

Το σπίτι είναι Αθήνα 85τμ 

Αν στην καταναλωση ρεύματος είναι εφάμιλλη η αντλία με το air condition δεν με συμφέρει να τη βάλω. Ωστόσο στη μελέτη που έκανε το πανεπιστήμιο έγραφε ότι η αντλία είναι η πιο οικονομική λύση θέρμανσης. Air condition δεν τα ανέφερε καν βέβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...