Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, liakjim είπε

Η πλάκα είναι ότι και τα καλοριφέρ κυρίως με αερα ζεσταίνουν.

Μα εννοείται. Αστο. Είχα την τύχη να βρεθώ σε σπίτι της αμερικανικής βάσης στην Κρήτη. Θέρμανση με εξωτερική μονάδα αέρα αέρα και ρύθμιση υγρασίας.. Άψογο.. Ασε τον άλλον με τα σώματα να βάζει κατσαρολακια πάνω από τα σώματα ...Αστεια το λέω.. Απλα δεν θέλω να καταντήσει το θέμα vs.. Αν κάποιος θέλει ας ανοίξει θέμα για θέρμανση με σώματα.. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν έχουμε καλό feedback από Mitsubishi. Μέχρι τώρα έχουμε δει το Mitsubishi του γείτονα μου ( ο οποίος κάποια στιγμή με πέταξε έξω) και τώρα το δικό σου.

Από αυτά που έχω προσωπικά καταλάβει είναι ότι είμαστε απλά άσχετοι.

Οι κατασκευαστές έχουν θέσει κάποιες προτεραιότητες και κατασκευαστικές επιλογές με συγκεκριμένο σκοπό ανάλογα με τη φιλοσοφία τους και προφανώς ανάλογα με το τι θέλουν να πετύχουν.

Για παράδειγμα μπορεί ο χώρος σου να είναι μικρός από άποψη απωλειών όταν δεν κάνει κρύο οπότε το κτήνος που έχει να "δυσανασχετεί". Ή με συνδυασμό με τη Mitsubishi η οποία δεν έχει βελτιστοποίησει το συγκεκριμένο μηχάνημα για κλίμα της Ελλάδας , πόσο μάλλον της Αττικής στο μυαλό της ακόμα και αν είναι βουνό όπως μένεις εσύ. Επίσης τα μηχανήματα της έχω καταλάβει ότι τα θέλει πάντα να είναι πολιτισμένα και αθόρυβα ενώ να μη δημιουργούνται ποτέ κρύα ρεύματα αέρα. Οπότε έχει πολύ δυναμικό προγραμματισμό, αλλάζοντας συνέχεια προφίλ λειτουργίας. Ίσως κλείνοντας το μάτι και στα καυτά επίπεδα μέτρησης της eurovent ( -2, 2, 7 ) . 

Επαναλαμβάνω, είμαστε άσχετοι. Και δυστυχώς δεν ξέρω ποιος είναι σχετικός. Νομίζω ότι θέλει κάποιον πολύ έμπειρο και ψαγμενο μηχανολόγο που να πει ότι φίλε για το δικό σου σπίτι θα πάρεις το τάδε και τέλος.

Θα συμφωνήσω σε πολλά από αυτά που αναφέρεις ειδικά μετά από την σημερινή συνομιλία που είχα με άνθρωπο της μιτσου. Με ρώτησε για απώλειες κλπ κλπ του είπα ότι δεν είχαμε τπτ και βάλαμε κέλυφος οπότε μειώθηκαν κατά πολύ οι απώλειες του χώρου. Μου είπε ότι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ κλιματιστικό είναι σχεδιασμένο για "σκληρά" κλιματα και τα προγράμματα του είναι πολύ επιθετικά για θερμοκρασίες 0 και μείον. Χαρακτηριστικό ότι την περασμένη βδομάδα με -2 στην Πεντέλη και χιόνι το srk έκανε 4 defrost ΌΛΗ μέρα και κράτησε 22 βαθμους στο σαλόνι στο low και στο ultra low. Τα 1500watt είναι πολύ ικανοποιητικα για τέτοιες θερμοκρασιες κρατώντας μια εξαιρετική ποιότητα αέρα και σταθερή ροή και κυρίως ΑΘΌΡΥΒΟ. Προφανώς πρέπει να αποδεχτω ότι έτσι δουλεύει και δεν μπορώ να αμφισβητησω μια ολόκληρη mitsubishi και τον τρόπο που φτιάχνουν τα κλιματιστικά. Σε σχέση με το asyg που για να πιάσει 22 κ 23 βαθμούς στο σαλόνι έπρεπε να το έχω στους 26 κ 27 και ΔΕΝ τους έπιανε ποτέ + τα 10 και βάλε ντεφροστ και επίσης στους 25 βαθμούς το asyg καιει όσα το μιτσου στους 21. Δεν κάνουν διαφορά στον λογαριασμο οι 50 kW πάρα πάνω η παρακάτω. Θα προχωρησω και στην αγορά του ενσύρματο κοντρολ της μιτσου για να αποκτήσω πρόσβαση και σε λειτουργειες κατευθείαν στον κομπρεσσορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Θα προχωρησω και στην αγορά του ενσύρματο κοντρολ της μιτσου για να αποκτήσω πρόσβαση και σε λειτουργειες κατευθείαν στον κομπρεσσορα.

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό;

Από ότι μου είπε αυτός που μίλησα το ενσύρματο κοντρολ παρεμβαίνει στην λειτουργία του compressor σε θέμα "αυτοματισμων" όπως αν ο αισθητήρας του ενσύρματου κοντρολ δει 23 βαθμούς να κλείσει ο κομπρεσσορας τελείως και να ξανανοιξει στους 20 βαθμούς. Την απόκλιση της θερμοκρασίας της ρυθμιζω εγώ από το κοντρολ. Έχει και λειτουργία "follow me" το ενσύρματο που δεν έχει το κανονικό κοντρολ και άλλα καλούδια που θα μου τα δείξουν όταν το βάλουν.

3 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Από ότι μου είπε αυτός που μίλησα το ενσύρματο κοντρολ παρεμβαίνει στην λειτουργία του compressor σε θέμα "αυτοματισμων" όπως αν ο αισθητήρας του ενσύρματου κοντρολ δει 23 βαθμούς να κλείσει ο κομπρεσσορας τελείως και να ξανανοιξει στους 20 βαθμούς. Την απόκλιση της θερμοκρασίας της ρυθμιζω εγώ από το κοντρολ. Έχει και λειτουργία "follow me" το ενσύρματο που δεν έχει το κανονικό κοντρολ και άλλα καλούδια που θα μου τα δείξουν όταν το βάλουν.

Και ναι έχει offset +3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Συγνώμη που θα παρέμβω αλλά αν κάποιος έχει 23C σπίτι του, είτε είναι απο θέρμανση "κανονική" όπως λές εσύ, είτε είναι απο ιαματικά νερά είτε είναι απο θέρμανση με άερα το αποτέλεσμα είναι οτι έχεις 23C.

Μπορώ να σου γράφω πολλά σχετικά με την θερμική άνεση και την θέρμανση αλλά μάλλον δεν έχει νόημα.

Απλά αν θέλεις αφού εσύ νομίζεις οτι ζεσταίνεσαι με την κανονική σου θέρμανση (που προφανώς εννοείς οτι έχεις λέβητα πετρελαίου ή υγραερίου) άφησέ μας εμάς να νομίζουμε οτι ζεσταινόμαστε με τον αέρα μας.

 

 

Το φόρουμ για παρεμβάσεις είναι (γνώμες). Έχεις δεν έχεις 23 βαθμούς μόλις το κλείσεις δεν θα έχεις τίποτα με το κλιματιστικό. Με τα σώματα 1-2 ωρες θες δεν θες η ζέστη θα μείνει. Ποιότητα αέρα δεν το συζητάμε καν φουλ απαγορευμένο έστω και σε ανθρώπους με αλλεργίες στη ζέστη χρήση του. Και θα πω πάλι πες με κολλημένο ή όπως αλλιώς θες, δε νομίζω να φωνάξεις μηχανολόγο σοβαρό και να σου πει ότι θα είναι η θέρμανση σου το κλιματιστικό. Είτε πετρέλαιο είτε αέριο είτε α/θ σου πει. Επίσης από Λάρισα και πάνω δεν συζητάμε Φλώρινα Κιλκίς Κοζάνη κλπ εκεί δεν δουλεύουν καν με -7 και -17. Άμα τα δουλέψεις εσύ με τέτοιο κρύο και ζεσταθείς θα κατεβάσω τα σόβρακα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

 Έχεις δεν έχεις 23 βαθμούς μόλις το κλείσεις δεν θα έχεις τίποτα με το κλιματιστικό.

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει μετά από 1000 σελ εδώ και μερικές χιλιάδες στο άλλο θέμα, ότι δεν τα κλείνουμε τα κλιματιστικά;

Ακόμα;

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

Από ότι μου είπε αυτός που μίλησα το ενσύρματο κοντρολ παρεμβαίνει στην λειτουργία του compressor σε θέμα "αυτοματισμων" όπως αν ο αισθητήρας του ενσύρματου κοντρολ δει 23 βαθμούς να κλείσει ο κομπρεσσορας τελείως και να ξανανοιξει στους 20 βαθμούς. Την απόκλιση της θερμοκρασίας της ρυθμιζω εγώ από το κοντρολ. Έχει και λειτουργία "follow me" το ενσύρματο που δεν έχει το κανονικό κοντρολ και άλλα καλούδια που θα μου τα δείξουν όταν το βάλουν.

Και ναι έχει offset +3

Ενδιαφέρον. Υπάρχει κάποιο manual όπου αναγράφονται οι έξτρα λειτουργίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει μετά από 1000 σελ εδώ και μερικές χιλιάδες στο άλλο θέμα, ότι δεν τα κλείνουμε τα κλιματιστικά;

Ακόμα;

Ενδιαφέρον. Υπάρχει κάποιο manual όπου αναγράφονται οι έξτρα λειτουργίες;

 

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει μετά από 1000 σελ εδώ και μερικές χιλιάδες στο άλλο θέμα, ότι δεν τα κλείνουμε τα κλιματιστικά;

Ακόμα;

Ενδιαφέρον. Υπάρχει κάποιο manual όπου αναγράφονται οι έξτρα λειτουργίες;

Υπάρχει ναι, θα μου το στείλει όπως ανέφερε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

 

Υπάρχει ναι, θα μου το στείλει όπως ανέφερε.

Λες να είναι αυτό;

https://www.google.com/url?q=https://www.mhi-mth.co.jp/en/products/pdf/pjz012a087b_english.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwjv-5nN09D2AhVTg_0HHeP3Dw8QFnoECAEQAg&usg=AOvVaw32-zJ4DxDEYm32sZ_8zlSB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Το φόρουμ για παρεμβάσεις είναι (γνώμες). Έχεις δεν έχεις 23 βαθμούς μόλις το κλείσεις δεν θα έχεις τίποτα με το κλιματιστικό. Με τα σώματα 1-2 ωρες θες δεν θες η ζέστη θα μείνει. Ποιότητα αέρα δεν το συζητάμε καν φουλ απαγορευμένο έστω και σε ανθρώπους με αλλεργίες στη ζέστη χρήση του. Και θα πω πάλι πες με κολλημένο ή όπως αλλιώς θες, δε νομίζω να φωνάξεις μηχανολόγο σοβαρό και να σου πει ότι θα είναι η θέρμανση σου το κλιματιστικό. Είτε πετρέλαιο είτε αέριο είτε α/θ σου πει. Επίσης από Λάρισα και πάνω δεν συζητάμε Φλώρινα Κιλκίς Κοζάνη κλπ εκεί δεν δουλεύουν καν με -7 και -17. Άμα τα δουλέψεις εσύ με τέτοιο κρύο και ζεσταθείς θα κατεβάσω τα σόβρακα. 

Γιάννενα είμαι με πολύ κρύο και εδώ. Και τουλάχιστον εδώ με 1 η 2 ώρες το καλοριφέρ απλά δεν ζεστενεσαι. Επειδή ξαναλέω το τοπικ έχει γίνει vs αν θες άνοιξε άλλο τοπικ. Εδώ είναι για κλιματιστικά όχι για καλοριφέρ. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το 24αρι inventor τι πιστευετε ειναι καλυτερα??auto τον ανεμιστηρα και follow me??η καποια αλλη ρυθμιση??για καλη αποδοση και οσο οικονομικα γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

99% 

Δεν βλέπω να έχει κάτι το ιδιαίτερο από λειτουργίες παρά μόνο ότι πιθανώς να διαβάζει όντως θερμοκρασία χώρου μιας και βλέπω κάτι ανοίγματα πάνω δεξιά.

14 λεπτά πριν, manos_21_ είπε

για το 24αρι inventor τι πιστευετε ειναι καλυτερα??auto τον ανεμιστηρα και follow me??η καποια αλλη ρυθμιση??για καλη αποδοση και οσο οικονομικα γινεται

Μέγιστη (ή όσο αντέχεις από θόρυβο) ταχύτητα ανεμιστήρα και follow me.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πανω που ημουν ετοιμος να παραγγειλω τα κλιματιστικα, ειδα πως οι προ-εγκατεστημενες σωληνωσεις ειναι   1/4 - 1/2

και απ οτι μου ειπαν πρεπει να βρω AC που να απαιτει ακρβως τετοιες σωληνωσεις, δηλαδη 3/8 και 5/8 δυστυχως αποκλειονται.

Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια ερώτηση, χαζή ίσως για όποιον γνωρίζει. Όταν φυσάει δυνατός αέρας εξωτερικά >20-25 Km/h υπάρχει περίπτωση να επηρεάζεται η απόδοση του κλιματιστικού? Φαντάζομαι ότι αυξάνονται οι απώλειες του κάθε σπιτιού (από παράθυρα πόρτες κλπ) αλλα μπορεί ο αέρας να επηρεάζει και την απόδοση του κλιματιστικού?

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Θα συμφωνήσω σε πολλά από αυτά που αναφέρεις ειδικά μετά από την σημερινή συνομιλία που είχα με άνθρωπο της μιτσου. Με ρώτησε για απώλειες κλπ κλπ του είπα ότι δεν είχαμε τπτ και βάλαμε κέλυφος οπότε μειώθηκαν κατά πολύ οι απώλειες του χώρου. Μου είπε ότι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ κλιματιστικό είναι σχεδιασμένο για "σκληρά" κλιματα και τα προγράμματα του είναι πολύ επιθετικά για θερμοκρασίες 0 και μείον. Χαρακτηριστικό ότι την περασμένη βδομάδα με -2 στην Πεντέλη και χιόνι το srk έκανε 4 defrost ΌΛΗ μέρα και κράτησε 22 βαθμους στο σαλόνι στο low και στο ultra low. Τα 1500watt είναι πολύ ικανοποιητικα για τέτοιες θερμοκρασιες κρατώντας μια εξαιρετική ποιότητα αέρα και σταθερή ροή και κυρίως ΑΘΌΡΥΒΟ. Προφανώς πρέπει να αποδεχτω ότι έτσι δουλεύει και δεν μπορώ να αμφισβητησω μια ολόκληρη Mitsubishi και τον τρόπο που φτιάχνουν τα κλιματιστικά. Σε σχέση με το asyg που για να πιάσει 22 κ 23 βαθμούς στο σαλόνι έπρεπε να το έχω στους 26 κ 27 και ΔΕΝ τους έπιανε ποτέ + τα 10 και βάλε ντεφροστ και επίσης στους 25 βαθμούς το asyg καιει όσα το μιτσου στους 21. Δεν κάνουν διαφορά στον λογαριασμο οι 50 kW πάρα πάνω η παρακάτω. Θα προχωρησω και στην αγορά του ενσύρματο κοντρολ της μιτσου για να αποκτήσω πρόσβαση και σε λειτουργειες κατευθείαν στον κομπρεσσορα.

- Όλα τα κλιματιστικά inverter, έχουν κάποιους συγκεκριμένους τρόπους λειτουργίας που οι περισσότεροι χρήστες δεν μπαίνουν στον κόπο να μάθουν και πολλοί «τεχνικοί» το ίδιο (μένουν σε αυτά που έμαθαν πριν 10 ή 20 χρόνια πριν). Αποτέλεσμα; όλοι ψάχνουν στα τυφλά και μερικοί ελπίζουν ότι θα διορθώσουν την κατάσταση πουλώντας ή αγοράζοντας ένα ακόμα εξάρτημα του κλιματιστικού…

- Πρόσθετα, όπως κατάλαβαν κάποιοι άλλοι συνομιλητές εδώ, η κάθε εταιρία όταν σχεδιάζει ένα μοντέλο είναι φυσικό να προσαρμόζει τον τρόπο λειτουργίας του στις κλιματολογικές συνθήκες των χωρών που θα κάνει τις μεγαλύτερες πωλήσεις. Επίσης, στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι φυσικό ο σχεδιασμός να λαμβάνει περισσότερο υπόψιν τις ανάγκες και προτιμήσεις του τμήματος του αγοραστικού κοινού που αγοράζει σταθερά κλιματιστικά Mitsubishi.

 

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...