Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ένα μήνα χρήσης με το srk80 τείνω να πω ότι σαν είναι φτιαγμένο για ΚΡΥΟ και να δουλεύει τέλεια κάτω από δύσκολες συνθήκες ενώ είναι προβληματικός ο τρόπος λειτουργίας του όταν ο καιρός είναι καλύτερος.

Χθες με 12 βαθμούς έξω τρελές διακυμανσεις στην κατανάλωση από 600w μέχρι και 1800w.

Σημερα με 2 έξω στην Πεντέλη παίζει αεροπορία στα 1500W για 21 με 22 βαθμους στο σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, Dask92 είπε

20 auto τώρα με το ac να δείχνει ότι τους έχει πιάσει και εσωτ 21.1β ενώ εξωτ 6β και δεν έχει κόψει και δουλεύει έτσι.

 

Σταθερό δεη ποιο έχεις βάλει γιατί φάγαμε φόλα με vw μας το αλλάζει το fixed από 0.078 σε 0.399...Παλουκι

Screenshot_20220318-065932_eWeLink.jpg

Το home online με την πάλι τιμή (0,09 μέρα, 0,07 νύχτα περίπου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

Μετά από ένα μήνα χρήσης με το srk80 τείνω να πω ότι σαν είναι φτιαγμένο για ΚΡΥΟ και να δουλεύει τέλεια κάτω από δύσκολες συνθήκες ενώ είναι προβληματικός ο τρόπος λειτουργίας του όταν ο καιρός είναι καλύτερος.

Χθες με 12 βαθμούς έξω τρελές διακυμανσεις στην κατανάλωση από 600w μέχρι και 1800w.

Σημερα με 2 έξω στην Πεντέλη παίζει αεροπορία στα 1500W για 21 με 22 βαθμους στο σαλόνι.

Δυστυχώς δεν έχουμε καλό feedback από Mitsubishi. Μέχρι τώρα έχουμε δει το Mitsubishi του γείτονα μου ( ο οποίος κάποια στιγμή με πέταξε έξω) και τώρα το δικό σου.

Από αυτά που έχω προσωπικά καταλάβει είναι ότι είμαστε απλά άσχετοι.

Οι κατασκευαστές έχουν θέσει κάποιες προτεραιότητες και κατασκευαστικές επιλογές με συγκεκριμένο σκοπό ανάλογα με τη φιλοσοφία τους και προφανώς ανάλογα με το τι θέλουν να πετύχουν.

Για παράδειγμα μπορεί ο χώρος σου να είναι μικρός από άποψη απωλειών όταν δεν κάνει κρύο οπότε το κτήνος που έχει να "δυσανασχετεί". Ή με συνδυασμό με τη Mitsubishi η οποία δεν έχει βελτιστοποίησει το συγκεκριμένο μηχάνημα για κλίμα της Ελλάδας , πόσο μάλλον της Αττικής στο μυαλό της ακόμα και αν είναι βουνό όπως μένεις εσύ. Επίσης τα μηχανήματα της έχω καταλάβει ότι τα θέλει πάντα να είναι πολιτισμένα και αθόρυβα ενώ να μη δημιουργούνται ποτέ κρύα ρεύματα αέρα. Οπότε έχει πολύ δυναμικό προγραμματισμό, αλλάζοντας συνέχεια προφίλ λειτουργίας. Ίσως κλείνοντας το μάτι και στα καυτά επίπεδα μέτρησης της eurovent ( -2, 2, 7 ) . 

Επαναλαμβάνω, είμαστε άσχετοι. Και δυστυχώς δεν ξέρω ποιος είναι σχετικός. Νομίζω ότι θέλει κάποιον πολύ έμπειρο και ψαγμενο μηχανολόγο που να πει ότι φίλε για το δικό σου σπίτι θα πάρεις το τάδε και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και δυστυχώς δεν ξέρω ποιος είναι σχετικός

βασικά αυτό. δεν νομίζω ότι υπάρχει καποιος σχετικός, ούτε μέσα στις ίδιες τις εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δυστυχώς δεν έχουμε καλό feedback από Mitsubishi. Μέχρι τώρα έχουμε δει το Mitsubishi του γείτονα μου ( ο οποίος κάποια στιγμή με πέταξε έξω) και τώρα το δικό σου.

Από αυτά που έχω προσωπικά καταλάβει είναι ότι είμαστε απλά άσχετοι.

Οι κατασκευαστές έχουν θέσει κάποιες προτεραιότητες και κατασκευαστικές επιλογές με συγκεκριμένο σκοπό ανάλογα με τη φιλοσοφία τους και προφανώς ανάλογα με το τι θέλουν να πετύχουν.

Για παράδειγμα μπορεί ο χώρος σου να είναι μικρός από άποψη απωλειών όταν δεν κάνει κρύο οπότε το κτήνος που έχει να "δυσανασχετεί". Ή με συνδυασμό με τη Mitsubishi η οποία δεν έχει βελτιστοποίησει το συγκεκριμένο μηχάνημα για κλίμα της Ελλάδας , πόσο μάλλον της Αττικής στο μυαλό της ακόμα και αν είναι βουνό όπως μένεις εσύ. Επίσης τα μηχανήματα της έχω καταλάβει ότι τα θέλει πάντα να είναι πολιτισμένα και αθόρυβα ενώ να μη δημιουργούνται ποτέ κρύα ρεύματα αέρα. Οπότε έχει πολύ δυναμικό προγραμματισμό, αλλάζοντας συνέχεια προφίλ λειτουργίας. Ίσως κλείνοντας το μάτι και στα καυτά επίπεδα μέτρησης της eurovent ( -2, 2, 7 ) . 

Επαναλαμβάνω, είμαστε άσχετοι. Και δυστυχώς δεν ξέρω ποιος είναι σχετικός. Νομίζω ότι θέλει κάποιον πολύ έμπειρο και ψαγμενο μηχανολόγο που να πει ότι φίλε για το δικό σου σπίτι θα πάρεις το τάδε και τέλος.

Τι εννοείς σε πέταξε έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

Μετά από ένα μήνα χρήσης με το srk80 τείνω να πω ότι σαν είναι φτιαγμένο για ΚΡΥΟ και να δουλεύει τέλεια κάτω από δύσκολες συνθήκες ενώ είναι προβληματικός ο τρόπος λειτουργίας του όταν ο καιρός είναι καλύτερος.

Χθες με 12 βαθμούς έξω τρελές διακυμανσεις στην κατανάλωση από 600w μέχρι και 1800w.

Σημερα με 2 έξω στην Πεντέλη παίζει αεροπορία στα 1500W για 21 με 22 βαθμους στο σαλόνι.

 Κάτι τέτοια κουλά κάνει και το εννιαρακι μου heavy industry που αγοράστηκε στην πρώτη απόσυρση κλιματιστικών το '08. Ήταν το ακριβότερο της εποχής. Τον τελευταίο χρόνο το παρακολουθώ με την πρίζα tplink, χωρίς τα έξτρα προγράμματα και βλέπω να πιάνει ακόμη και τα 1250watt, με ονομαστική ισχύ τα 590! Τα electric έχουν πιο στρωτή λειτουργία. 

Κάποια στιγμή θα επανέλθω με περισσότερα δεδομένα

29 λεπτά πριν, kstgr είπε

Τι εννοείς σε πέταξε έξω;

Μάλλον του κατσικωθηκε! 🦵

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, kstgr είπε

Τι εννοείς σε πέταξε έξω;

Μου είχε κάνει share το πριζακι του για να βλέπω στο grafana τι κάνει. Αφού του είπα ότι το Mitsubishi του είναι μικρό για τον χώρο του και ότι καίει τον κωλο του, φτάσαμε στο κάτωθι συμβάν. Το επόμενο βήμα ήταν να με πετάξει έξω ( από το sharing της πρίζας , όχι με φυσικό τρόπο 😛, οπότε πλέον δεν ξέρω τι κάνει ακριβώς). 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μου είχε κάνει share το πριζακι του για να βλέπω στο grafana τι κάνει. Αφού του είπα ότι το Mitsubishi του είναι μικρό για τον χώρο του και ότι καίει τον κωλο του, φτάσαμε στο κάτωθι συμβάν. Το επόμενο βήμα ήταν να με πετάξει έξω ( από το sharing της πρίζας , όχι με φυσικό τρόπο 😛, οπότε πλέον δεν ξέρω τι κάνει ακριβώς). 

Που να είχες και κανονική θέρμανση τι θα λεγες. Διάβασα το ποστ από τότε γι' αυτό το ανέφερα. Μην απαντάς σε αφήνω να το πιστεύεις ότι έχεις θέρμανση. Δεν θέλω να δίνω ψεύτικες ελπίδες. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Που να είχες και κανονική θέρμανση τι θα λεγες. Διάβασα το ποστ από τότε γι' αυτό το ανέφερα. Μην απαντάς σε αφήνω να το πιστεύεις ότι έχεις θέρμανση. Δεν θέλω να δίνω ψεύτικες ελπίδες. 

βγάλε τις παρωπίδες φίλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Που να είχες και κανονική θέρμανση τι θα λεγες. Διάβασα το ποστ από τότε γι' αυτό το ανέφερα. Μην απαντάς σε αφήνω να το πιστεύεις ότι έχεις θέρμανση. Δεν θέλω να δίνω ψεύτικες ελπίδες. 

Με συγχωρείς. Δεν θα το ξανακάνω. Την επόμενη φορά και πριν πάει το σήμα από τα αισθητήρια μου όργανα στον εγκέφαλο, θα σε ρωτήσω αν όντως νιώθω ζέστη...

Ε ρε κάτι γλέντια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ πάντως που είχα το ίδιο με εσένα, πάω ΔΕΗ Εντερ+

Για εκεί με βλέπω κι εγώ 

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Δοκίμασε να βάλεις τον ανεμιστήρα στη δυνατότερη ταχύτητα. Λογικά θα σου ρίξει λίγο κατανάλωση.

Μου φάνηκε κουφό το έκανα και μειώθηκε κατα 100 150watt η κατανάλωση! Whatttt ???πως γίνεται αυτό τι φαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Μου φάνηκε κουφό το έκανα και μειώθηκε κατα 100 150watt η κατανάλωση! Whatttt ???πως γίνεται αυτό τι φαση

Όπως είπα και πίσω , δεν είμαι σίγουρος. Έχει αναφερθεί από πολλά μέλη ότι τα gree και midea (και ίσως και άλλα , δεν ξέρω), ρίχνουν κατανάλωση με αυτόν τον τρόπο. Ίσως έχει να κάνει με τη μεγαλύτερη δυνατότητα αφαίρεσης θερμότητα από τον εναλλάκτη άρα και απόδοσης , οπότε πέφτει η θερμοκρασία του αέρα στο στοιχείο πιο γρήγορα και δεν χρειάζεται να δουλέψει τόσο έντονα ο συμπιεστής = λιγότερα watts. Υποθέσεις είναι αυτά, λογικοφανή είναι από άποψη φυσικής, αλλά δεν ξέρω τον μηχανισμό από πίσω.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Που να είχες και κανονική θέρμανση τι θα λεγες. Διάβασα το ποστ από τότε γι' αυτό το ανέφερα. Μην απαντάς σε αφήνω να το πιστεύεις ότι έχεις θέρμανση. Δεν θέλω να δίνω ψεύτικες ελπίδες. 

Συγνώμη που θα παρέμβω αλλά αν κάποιος έχει 23C σπίτι του, είτε είναι απο θέρμανση "κανονική" όπως λές εσύ, είτε είναι απο ιαματικά νερά είτε είναι απο θέρμανση με άερα το αποτέλεσμα είναι οτι έχεις 23C.

Μπορώ να σου γράφω πολλά σχετικά με την θερμική άνεση και την θέρμανση αλλά μάλλον δεν έχει νόημα.

Απλά αν θέλεις αφού εσύ νομίζεις οτι ζεσταίνεσαι με την κανονική σου θέρμανση (που προφανώς εννοείς οτι έχεις λέβητα πετρελαίου ή υγραερίου) άφησέ μας εμάς να νομίζουμε οτι ζεσταινόμαστε με τον αέρα μας.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Συγνώμη που θα παρέμβω αλλά αν κάποιος έχει 23C σπίτι του, είτε είναι απο θέρμανση "κανονική" όπως λές εσύ, είτε είναι απο ιαματικά νερά είτε είναι απο θέρμανση με άερα το αποτέλεσμα είναι οτι έχεις 23C.

Μπορώ να σου γράφω πολλά σχετικά με την θερμική άνεση και την θέρμανση αλλά μάλλον δεν έχει νόημα.

Απλά αν θέλεις αφού εσύ νομίζεις οτι ζεσταίνεσαι με την κανονική σου θέρμανση (που προφανώς εννοείς οτι έχεις λέβητα πετρελαίου ή υγραερίου) άφησέ μας εμάς να νομίζουμε οτι ζεσταινόμαστε με τον αέρα μας.

 

 

Η πλάκα είναι ότι και τα καλοριφέρ κυρίως με αερα ζεσταίνουν.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...