Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν με παρομοια χρηματα μπορεις να πας σε κατηγορια FUJITSU/ DAIKIN/ TOSHIBA/ MITSUBISHI (heavy και electric) δεν πας σε TOYOTOMI. Θα έπρεπε να προβληματίζει οτι η διαφήμιση περι Ιαπωνικων κλιματιστικών ειναι ψευδης και η εγγυηση πολυ μικρη. Το μονο μοντελο που ξεχωριζει ειναι το TOYOTOMI KURO(φασον του GREE AMBER) που είναι πολυ καλό αλλα σε παρόμοια χρήματα υπαρχουν καινούργια MITSUBISHI που φαίνονται πιο ισορροπημένα σε ψυξη και θερμανση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ρε παιδιά τι να λέμε χαρακτηριστικό παράδειγμα εγώ που σε χώρο ο οποίος ψοφαει για 22αρι άλλαξα 18αρι Toyo με 18αρι Toshiba κ ειδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά. Και τόσα χρόνια το Toyo το έλεγα σόμπα.

βέβαια έκαιγε για 20 βαθμούς όσα καίει το τοσιμπα για 22-23 αλλά είπαμε το νήμα έχει καταντήσει εδώ πέρα τσιφλίκι, νομίζουμε ότι ζεσταινόμαστε, το μέλλον της θέρμανσης είναι η καύση ξύλων αφού ανάψουμε τη φωτιά κτυπώντας πέτρες κτλ.

Ρε αρχοντες στα αλήθεια τώρα, στα φρύδια μας αν πειθεστε ή όχι ότι έχουμε καλή θέρμανση με το λιγότερο δυνατό κόστος. Το λες και λίγο λογικό πάντως σε νήμα για κλιματισμό να μιλάμε για κλιματιστικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimostr είπε

Για τα gree τι άποψη έχεις 

Έχω σχετικά καλή αποψη, αποτελούν μια μέτρια προς καλή επιλογή. Η Gree είχε μέχρι πριν λίγα χρόνια το υψηλότερο μερίδιο παραγωγης στον τομέα των συμπιεστών, δεν ξέρω αν το διατηρεί ακόμα. Παλια είχε καλή υποστήριξη στην Ελλάδα μέχρι που έκλεισε η αντιπροσωπεία και πήγε στην Βουλγαρία, δεν ξέρω αν εκπροσωπούνται πλέον από κάποιο εξουσιοδοτημενο service. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Σοβαρά τώρα; Το έχεις κρατήσει σε screenshot ή σε cached;

Άκυρο.

Το βλέπω. Ποιος τρελός θα το πάρει σε αυτή την τιμή; 600€ και πολλά είναι

Screenshot_2022-03-17-21-28-07-93_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.d1a952acdbdfa476dba525a87411ffc3.jpg

Σεπτεμβρίο 21 το πηρα εγω στα 669...

Στις 17/3/2022 στις 1:59 ΠΜ, jimis_vts είπε

Ναι ενώ οι άλλες συσκευές που έχεις αγοράσει έχουν παραπάνω εγγύηση ?? (κουζίνα, ψυγείο, κινητό, pc κλπ κλπ...). Ωραίο κριτήριο. Είπαμε εδώ μόνο 24klca και daikin δίνουμε. Πάντως εγώ 3 toyotomi που έχω 5 χρόνια βαράνε αλύπητα συν αλλά 3 toyotomi στο πατρικό μου 10+ χρονια πυροβολάνε κι αυτά. Αυτό το παραμύθι έχει γίνει σαν τα topic με τις καφετιέρες, αν δεν σκάσεις 2000€ καφέ δεν πίνεις. 

Πυροβολαει βγάζει ζέστη αλλά όταν φτάσει την θερμοκρασία που θες και αντί να στην συντηρεί κλείνει και μετά ξανά ξεκινάει με 900-1000w δεν το λες και το καλύτερο. Κάτοχος του izuru 18ari

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dask92 είπε

Πυροβολαει βγάζει ζέστη αλλά όταν φτάσει την θερμοκρασία που θες και αντί να στην συντηρεί κλείνει και μετά ξανά ξεκινάει με 900-1000w δεν το λες και το καλύτερο. Κάτοχος του izuru 18ari

Το ίδιο έχω. Τι να σου πω εγώ δει να πέφτει και 600w. Βοηθητικά όταν το έβαζα λίγο στις ακραίες μαζί με τα σώματα. Δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψω κλιματιστικό για ζέστη αποκλειστικά. Στην ψύξη με 3 toyo να δουλεύουν σχεδόν ασταμάτητα στις ζεστές άντε να δα κάνα 50ρικο αύξηση. Τώρα με το σταθερό της δεη αν δεν έχουμε εκπλήξεις ούτε αυτό πιστεύω α δω φέτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Το ίδιο έχω. Τι να σου πω εγώ δει να πέφτει και 600w. Βοηθητικά όταν το έβαζα λίγο στις ακραίες μαζί με τα σώματα. Δεν πρόκειται ποτέ να δουλέψω κλιματιστικό για ζέστη αποκλειστικά. Στην ψύξη με 3 toyo να δουλεύουν σχεδόν ασταμάτητα στις ζεστές άντε να δα κάνα 50ρικο αύξηση. Τώρα με το σταθερό της δεη αν δεν έχουμε εκπλήξεις ούτε αυτό πιστεύω α δω φέτος. 

20 auto τώρα με το ac να δείχνει ότι τους έχει πιάσει και εσωτ 21.1β ενώ εξωτ 6β και δεν έχει κόψει και δουλεύει έτσι.

 

Σταθερό δεη ποιο έχεις βάλει γιατί φάγαμε φόλα με vw μας το αλλάζει το fixed από 0.078 σε 0.399...Παλουκι

Screenshot_20220318-065932_eWeLink.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dask92 είπε

20 auto τώρα με το ac να δείχνει ότι τους έχει πιάσει και εσωτ 21.1β ενώ εξωτ 6β και δεν έχει κόψει και δουλεύει έτσι.

 

Σταθερό δεη ποιο έχεις βάλει γιατί φάγαμε φόλα με vw μας το αλλάζει το fixed από 0.078 σε 0.399...Παλουκι

Screenshot_20220318-065932_eWeLink.jpg

Δοκίμασε να βάλεις τον ανεμιστήρα στη δυνατότερη ταχύτητα. Λογικά θα σου ρίξει λίγο κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δοκίμασε να βάλεις τον ανεμιστήρα στη δυνατότερη ταχύτητα. Λογικά θα σου ρίξει λίγο κατανάλωση.

Αυτό για ποιο λόγο γίνεται; Το παρατήρησα και εγώ όταν δοκίμασα έναν μετρητη που έχουμε (που μάλλον δεν έχει καλιμπραριστεί όπως πρέπει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Έχω σχετικά καλή αποψη, αποτελούν μια μέτρια προς καλή επιλογή. Η Gree είχε μέχρι πριν λίγα χρόνια το υψηλότερο μερίδιο παραγωγης στον τομέα των συμπιεστών, δεν ξέρω αν το διατηρεί ακόμα. Παλια είχε καλή υποστήριξη στην Ελλάδα μέχρι που έκλεισε η αντιπροσωπεία και πήγε στην Βουλγαρία, δεν ξέρω αν εκπροσωπούνται πλέον από κάποιο εξουσιοδοτημενο service. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια..εχω ενα 24αρι inventor..ειναι φυσιολογικο να δουλευει και να φτανει την θερμοκρασια εκει που το εχω βαλει(22) και μετα να σταματαει και να πεφτει η θερμοκρασια δωματιου στο 17-18 και μετα να ξανα ανοιγει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Grim Ripper είπε

Αυτό για ποιο λόγο γίνεται; Το παρατήρησα και εγώ όταν δοκίμασα έναν μετρητη που έχουμε (που μάλλον δεν έχει καλιμπραριστεί όπως πρέπει).

Δεν είμαι σίγουρος.

Μόλις τώρα, manos_21_ είπε

Καλημερα παιδια..εχω ενα 24αρι inventor..ειναι φυσιολογικο να δουλευει και να φτανει την θερμοκρασια εκει που το εχω βαλει(22) και μετα να σταματαει και να πεφτει η θερμοκρασια δωματιου στο 17-18 και μετα να ξανα ανοιγει??

Θα δοκίμαζα να το δουλέψω με follow me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dask92 είπε

 

 

Σταθερό δεη ποιο έχεις βάλει γιατί φάγαμε φόλα με vw μας το αλλάζει το fixed από 0.078 σε 0.399...Παλουκι

 

Εγώ πάντως που είχα το ίδιο με εσένα, πάω ΔΕΗ Εντερ+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

Θα δοκίμαζα να το δουλέψω με follow me.

και η ταχυτητα στο auto καλυτερα? δηλαδη για καλυτερη οικονομία

Επεξ/σία από zaq1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zaq1 είπε

και η ταχυτητα στο auto καλυτερα? δηλαδη για καλυτερη οικονομία

Τα midea αρέσκονται σε υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα. Το βλέπεις ανάμεσα σε θόρυβο και κατανάλωση να βρεις ένα αποδεκτό σημείο. Πχ στο φασον midea των πεθερικών μου, τους το έχω βάλει στη μέγιστη ταχύτητα μιας και ακόμα και εκεί είναι αθόρυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...