Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Δεν το έχω δουλέψει ακόμα σε ψύξη. Το πηρα Σεπτέμβριο το κλίμα και ουσιαστικά το έχω δουλέψει μόνο 2 3 μήνες τώρα θερμανση. Έχει ξεφύγει ήδη η τιμή του και γιαυτο λεω ίσως να το πουλήσω τώρα που δεν θα χασω και πολλά χρήματα.  

Πάντως καθημερινά non στοπ τώρα 2 3 μέρες που του έχω πάνω sonoff βλέπω ότι σαν μόνη πηγή θέρμανσης στο 20 21 22 23 auto παιζω σε 26 27kwh/24. Με υπολογισμούς γρήγορους και το συμβόλαιο που έχω μου κοστίζει περίπου τον μήνα στα 60 με 65 ευρώ μόνο η θέρμανση αλλά δεν λέω ότι κάθομαι και άνετα από ζέστη. Αν πάρω κάτι που πχ να δουλεύει με 500w συντηρηση ας πούμε και ας υπάρχει περίπτωση να πέσει κι άλλο είμαι περίπου στα μισά. Στους 5 μήνες nonstop είναι γύρω στα 150 ευρώ που θα πει ότι σε 2 χειμώνες βγήκαν. Δεν προσθέτω το τι θα μπορούσε να γίνει καλοκαιρι

Σε ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πάρω και ένα 9αρι izuru μοντέλο το καινούργιο (όχι το trn/828) γιατί λόγω σημείου το μέγεθός της με βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Σε ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πάρω και ένα 9αρι izuru μοντέλο το καινούργιο (όχι το trn/828) γιατί λόγω σημείου το μέγεθός της με βολεύει.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γτ δεν γνωρίζω καθόλου από κατανάλωση. Σεπτεμβρίο που το άνοιξα 2 3 φορές είχε φοβερή απόδοση αλλά γ θερμοκρασίες 27 28 μαξ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όλες οι επίσημες ιστοσελίδες κάθε μάρκας τα έχει αυτά 

Καλό ανέκδοτο.

12 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Σε ρωτάω γιατί σκέφτομαι να πάρω και ένα 9αρι izuru μοντέλο το καινούργιο (όχι το trn/828) γιατί λόγω σημείου το μέγεθός της με βολεύει.

Γιατί να βάλεις κάτι που έχει μόνο δύο χρόνια εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλό ανέκδοτο.

Γιατί να βάλεις κάτι που έχει μόνο δύο χρόνια εγγύηση;

Δεν έχουν τα τεχνικά χαρακτηριστικά αναρτημένα δηλαδή ?

Εσύ φαντάζομαι θα του προτείνεις να βάλει daikin σα τα δικά μας που έχουν τρία χρόνια σε ηλεκτρικά και τρία χρόνια και στο συμπιεστή που μάλλον πρέπει να είναι και η μοναδική μάρκα που το δίνει αυτό 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλό ανέκδοτο.

Γιατί να βάλεις κάτι που έχει μόνο δύο χρόνια εγγύηση;

1. Να σου πω την αλήθεια έλεγα να βάλω το carrier crystall ion iii αλλά εκεί θα χωράει οριακά.

2. Δεν θέλω να μπλέκω με πολλές εφαρμογές για να τα διαχειρίζομαι.

3. Θα δουλεύουν μόνο σε ψύξη

4. Έχει να προτείνεις κάποιο σε αντίστοιχα χρήματα με wifi και i feel σε αυτό το εύρος χρημάτων? (2 τεμάχια) Να πάω σε inventor? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2022 στις 8:31 ΜΜ, Grim Ripper είπε

Off-topic: (για μετρήσεις κατανάλωσης)

Το e-shop έφερε αυτά εδώ, κατά πάσα πιθανότητα με το tuya-convert μπορείτε να φλασάρετε Tasmota/Esphome και να τα περάσετε στο home assistant.

Φθηνότερα από π.χ athom από το aliexpress.

Φυσικά όπως σε όλα τα μπριζάκια θα χρειαστεί να κάνετε ένα καλιμπράρισμα ώστε να μετράνε σωστά.

https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-socket-sk01we-16a-with-power-meter-p-PER.581500

Update:

Τελικά έχει αρκετά νεότερο firmware το οποίο δεν λειτουργεί με το tuya-convert οπότε απ' ότι φαίνεται θα πρέπει να ανοιχτεί και να περαστεί άλλο firmware μέσω serial.

Θα το δοκιμάσω το ΣΚ και θα ενημερώσω ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Καλό ανέκδοτο.

Γιατί να βάλεις κάτι που έχει μόνο δύο χρόνια εγγύηση;

Ναι ενώ οι άλλες συσκευές που έχεις αγοράσει έχουν παραπάνω εγγύηση ?? (κουζίνα, ψυγείο, κινητό, pc κλπ κλπ...). Ωραίο κριτήριο. Είπαμε εδώ μόνο 24klca και daikin δίνουμε. Πάντως εγώ 3 toyotomi που έχω 5 χρόνια βαράνε αλύπητα συν αλλά 3 toyotomi στο πατρικό μου 10+ χρονια πυροβολάνε κι αυτά. Αυτό το παραμύθι έχει γίνει σαν τα topic με τις καφετιέρες, αν δεν σκάσεις 2000€ καφέ δεν πίνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2022 στις 8:02 ΠΜ, apostolisep3 είπε

Δεν με καλυπτει για την περιοχή που μένω. Και είναι και μικρό για το σαλόνι των 57 τετραγωνικων. 

Είσαι σε μέρος με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες; 

Εμείς έχουμε 2, το 1 σε χωλλ 51τμ με 4μ ύψος και ανοιχτές πόρτες σε γύρω δωμάτια πολλών τμ γύρω στα 50, ζεσταίνονται στο 1/3 με 1/2 των χωρών ανάλογα τις καιρικές συνθήκες, το 2 σε άλλο σαλόνι 40 με 50 τμ ανάλογα αν ανοίγουμε την πόρτα από ένα δεύτερο δωμάτιο, καλύπτει όλα τα τμ στο 80-90% περιπου, ακάλυπτο μένει μερος του άλλου δωματίου αλλά σπάνια ανοίγουμε την πόρτα εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Ναι ενώ οι άλλες συσκευές που έχεις αγοράσει έχουν παραπάνω εγγύηση ?? (κουζίνα, ψυγείο, κινητό, pc κλπ κλπ...). Ωραίο κριτήριο. Είπαμε εδώ μόνο 24klca και daikin δίνουμε. Πάντως εγώ 3 toyotomi που έχω 5 χρόνια βαράνε αλύπητα συν αλλά 3 toyotomi στο πατρικό μου 10+ χρονια πυροβολάνε κι αυτά. Αυτό το παραμύθι έχει γίνει σαν τα topic με τις καφετιέρες, αν δεν σκάσεις 2000€ καφέ δεν πίνεις. 

Τι πυροβολανε; Το ρολόι της ΔΕΗ;

Το στατιστικό δείγμα που αναφέρεις είναι αμελητέο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Είσαι σε μέρος με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες; 

Εμείς έχουμε 2, το 1 σε χωλλ 51τμ με 4μ ύψος και ανοιχτές πόρτες σε γύρω δωμάτια πολλών τμ γύρω στα 50, ζεσταίνονται στο 1/3 με 1/2 των χωρών ανάλογα τις καιρικές συνθήκες, το 2 σε άλλο σαλόνι 40 με 50 τμ ανάλογα αν ανοίγουμε την πόρτα από ένα δεύτερο δωμάτιο, καλύπτει όλα τα τμ στο 80-90% περιπου, ακάλυπτο μένει μερος του άλλου δωματίου αλλά σπάνια ανοίγουμε την πόρτα εκεί. 

Ναι μένω στην Πεντέλη και ο χειμωνας είναι ζόρικος για το συγκεκριμένο κλιματιστικό. Δεν τα καταφέρνει σε θερμοκρασίες 5 και κάτω με αρκετή υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι πυροβολανε; Το ρολόι της ΔΕΗ;

Το στατιστικό δείγμα που αναφέρεις είναι αμελητέο.

Μία χαρά είναι οι λογαριασμοί. Είμαι και στο online οπότε άρχοντας. Εσύ κάτσε να ζεσταθείς με a/c. Ακόμα συζητάμε με 0 και -2 για  θέρμανση με κλιματισμό. Μόλις το κλείσεις πες μου αν έχεις θέρμανση. Για άλλη μια φορά μιας και απλά μια στο τόσο κοιτάω το θέμα. ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι ζεστένεσαι. Όλα τ' αλλά είναι ιστορίες. Πας να βγάλεις τόσα χρόνια άχρηστα κλιματιστικά που έχω δει σε άπειρα σπίτια στα μπαλκόνια. Το αν υπάρχει σύγκριση ναι, υπάρχει. Όπως κι ένα αμάξι των 100 χιλιάδων δεν είναι ίδιο με ένα των 15. Δεν σημαίνει όμως ότι το δεύτερο είναι άχρηστο και προβληματικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Μία χαρά είναι οι λογαριασμοί. Είμαι και στο online οπότε άρχοντας. Εσύ κάτσε να ζεσταθείς με a/c. Ακόμα συζητάμε με 0 και -2 για  θέρμανση με κλιματισμό. Μόλις το κλείσεις πες μου αν έχεις θέρμανση. Για άλλη μια φορά μιας και απλά μια στο τόσο κοιτάω το θέμα. ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι ζεστένεσαι. Όλα τ' αλλά είναι ιστορίες. Πας να βγάλεις τόσα χρόνια άχρηστα κλιματιστικά που έχω δει σε άπειρα σπίτια στα μπαλκόνια. Το αν υπάρχει σύγκριση ναι, υπάρχει. Όπως κι ένα αμάξι των 100 χιλιάδων δεν είναι ίδιο με ένα των 15. Δεν σημαίνει όμως ότι το δεύτερο είναι άχρηστο και προβληματικό. 

Με 22 βαθμούς στο σπίτι λες να μη ζεσταίνομαι;

Όσο για τα άχρηστα, η όχι, δεν χρειάζεται να στο πω ή να μου το πεις. Θα την κανουν τη δουλειά τους. Το θέμα είναι πως την κάνουν και με τι κόστος συγκριτικά με ένα σωστό μηχάνημα. Και αυτό έχει μεγαλύτερη βαρύτητα όσο αυξάνεται η τιμή του ρεύματος. Δεκάδες παραδείγματα εδώ στο φόρουμ από μέλη. Δεν χρειάζεται να το κουράσουμε, ξέρουμε όλοι τι λέμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2022 στις 11:17 ΜΜ, liakjim είπε

Tyua είναι.

Για 10 ευρώ καλό είναι, το overcharge switch είναι ευαίσθητο ή δεν διαβάζει σωστά volt η συσκευή με αποτέλεσμα να κάνει Power off την συσκευή.

set point 18 χθες με follow me 10 ώρες = 2,86Kwh, 10τ.μ δωμάτιο με μεγάλες απώλειες από αλουμινένια πόρτα με παράθυρο από πάνω + παράθυρα συρόμενα χωρίς παντζούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για φίλο 12αρη air condition, στα γρήγορα που κοίταξα μου άρεσαν τα TCL για την 10ετη εγγύηση.

Λέω να του προτείνω αυτό: https://www.skroutz.gr/s/23190309/TCL-Elite-Premium-PRM-12CHSA-CI-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU.html

Έχουμε καμιά αντιπρόταση σε άλλη εταιρεία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Με 22 βαθμούς στο σπίτι λες να μη ζεσταίνομαι;

Όσο για τα άχρηστα, η όχι, δεν χρειάζεται να στο πω ή να μου το πεις. Θα την κανουν τη δουλειά τους. Το θέμα είναι πως την κάνουν και με τι κόστος συγκριτικά με ένα σωστό μηχάνημα. Και αυτό έχει μεγαλύτερη βαρύτητα όσο αυξάνεται η τιμή του ρεύματος. Δεκάδες παραδείγματα εδώ στο φόρουμ από μέλη. Δεν χρειάζεται να το κουράσουμε, ξέρουμε όλοι τι λέμε.

Συμφωνώ στα δεκάδες παραδείγματα. Κλείστο 10 λεπτά και μετά πες μου αν έχει ακόμα ζέστη. Αυτό που διαφωνούσα πάντα είναι η ποιότητα και η διάρκεια της ζέστης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...