Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dask92 είπε

Καλημέρα παιδιά δεν ξέρω αν θυμάστε λίγο την φάση με το σπίτι μου από Βέροια που έχω ένα toyotomi izuru 18αρι. Λέγαμε ότι δεν κλείνει καθόλου λόγω ότι δεν πιάνει θερμοκρασίες. Λοιπόν μάλλον δικό μ ήταν το λάθος διότι δεν δουλεύασωστα το κλιματιστικό.  Γιαυτό και οι σχετικοί αυξημένοι λογαριασμοί. Κλιματιστικό και χειμώνας πλέον σημαίνει βάλτο στο 20 21 24/7 και άστο. Εγω το δούλευα πλ λάθος με αποτέλεσμα να κρυώνει το σπίτι και να βαράει συνέχεια φουλ. Πλέον λόγω sonoff έχω καταλάβει ακριβώς το πως πρέπει να δουλεύει . 

Στα του κλιματιστικου τώρα. Βλέπω ότι μάλλον εργοστασιακά το μηχάνημα σαν χαμηλότερη στάθμη συντήρησης δουλεύει περί τα 800-900 watt όταν έχει πιάσει 21 βαθμούς στο σπίτι και έχω επιλέξει 20auto.μετα αν ανέβει έστω και λίγο κλείνει δεν φαίνεται να κατεβάζει κι άλλο την απόδοση του. Λέτε ότι είναι θέμα μηχανήματος ή παίζει κάτι άλλο?

 

Μήπως επειδή είναι το μόνο μηχάνημα δεν κατεβαίνει άλλο γιατί θα πεσει κατευθείαν η θερμοκρασία? Ένα 2ο θα το βοηθούσε να κατέβει σε απόδοση που βλέπω σε άλλα του 300 400 watt? Γιατί στα του μανουαλ λεει ότι δουλεύει εκει

Αν θυμάμαι καλα, απο μια εξωτερική θερμοκρασία και κάτω(2C?  7C?) και εφόσον το επιτρέπουν οι απώλειες του χώρου,πιθανόν να δεις λίγο μικρότερη κατανάλωση..

To είχα το Toyo 18, το άλλαξα και είδα τι σημαίνει πραγματικό inverter.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dask92 είπε

Καλημέρα παιδιά δεν ξέρω αν θυμάστε λίγο την φάση με το σπίτι μου από Βέροια που έχω ένα toyotomi izuru 18αρι. Λέγαμε ότι δεν κλείνει καθόλου λόγω ότι δεν πιάνει θερμοκρασίες. Λοιπόν μάλλον δικό μ ήταν το λάθος διότι δεν δουλεύασωστα το κλιματιστικό.  Γιαυτό και οι σχετικοί αυξημένοι λογαριασμοί. Κλιματιστικό και χειμώνας πλέον σημαίνει βάλτο στο 20 21 24/7 και άστο. Εγω το δούλευα πλ λάθος με αποτέλεσμα να κρυώνει το σπίτι και να βαράει συνέχεια φουλ. Πλέον λόγω sonoff έχω καταλάβει ακριβώς το πως πρέπει να δουλεύει . 

Στα του κλιματιστικου τώρα. Βλέπω ότι μάλλον εργοστασιακά το μηχάνημα σαν χαμηλότερη στάθμη συντήρησης δουλεύει περί τα 800-900 watt όταν έχει πιάσει 21 βαθμούς στο σπίτι και έχω επιλέξει 20auto.μετα αν ανέβει έστω και λίγο κλείνει δεν φαίνεται να κατεβάζει κι άλλο την απόδοση του. Λέτε ότι είναι θέμα μηχανήματος ή παίζει κάτι άλλο?

 

Μήπως επειδή είναι το μόνο μηχάνημα δεν κατεβαίνει άλλο γιατί θα πεσει κατευθείαν η θερμοκρασία? Ένα 2ο θα το βοηθούσε να κατέβει σε απόδοση που βλέπω σε άλλα του 300 400 watt? Γιατί στα του μανουαλ λεει ότι δουλεύει εκει

18αρι έχω και εγώ Σήμερα αύριο παραλαμβάνω shelly να το βάλω επάνω να δω τι καταναλώνει κλπ. 

Αν και δεν το χρησιμοποιώ για θέρμανση, ωστώσο θα το βάλω να δουλέψει να δω συμπεριφορά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

Έχω ένα θέμα με το κλιματιστικό μου και για να μην ανοίγω νέο θέμα, ρωτάω εδώ.

Έχουμε κλιματιστικό tcl με wifi (ήταν έξτρα αν έχει σημασία) και χρησιμοποιούσαμε την εφαρμογή intelligent ac από την αρχή, χωρίς κανένα πρόβλημα. Εδώ και καιρό έχει κάνει update η εφαρμογή και λειτουργεί με τα χίλια ζόρια. Στις 10 φορές, τις 9 θα λέει device offline και μέχρι να λειτουργήσει μας σπάει τα νεύρα. Το κυριότερο είναι ότι η εφαρμογή δουλεύει μόνο όταν είναι συνδεδεμένη με to wifi του σπιτιού. Αν είμαι με δεδομένα έξω ή διαφορετικό wifi, δεν θα λειτουργήσει ούτε με τάμα! Έτσι όμως χάνεται η ουσία του κλιματιστικού με wifi. Τι να το κάνω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή μόνο στο σπίτι που έχω και το παραδοσιακό κομπιουτεράκι??

Δοκιμάσαμε να κατεβάσουμε άλλες εφαρμογές από το playstore, αλλά καμία δεν βρίσκει το κλιματιστικό.

Έχει κανείς καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Αν θυμάμαι καλα, απο μια εξωτερική θερμοκρασία και κάτω(2C?  7C?) και εφόσον το επιτρέπουν οι απώλειες του χώρου,πιθανόν να δεις λίγο μικρότερη κατανάλωση..

To είχα το Toyo 18, το άλλαξα και είδα τι σημαίνει πραγματικό inverter.

Και το αντικαταστήσες με?

Επεξ/σία από Dask92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, plasTOST είπε

18αρι έχω και εγώ Σήμερα αύριο παραλαμβάνω shelly να το βάλω επάνω να δω τι καταναλώνει κλπ. 

Αν και δεν το χρησιμοποιώ για θέρμανση, ωστώσο θα το βάλω να δουλέψει να δω συμπεριφορά. 

 

Στο toyo για μένα έχει μεγάλη διαφορά που το είδα μόνο με καταναλωτή ενέργειας. 20 βαθμούς χώρου στο 20 auto κατανάλωση 800-900watt και μετά κλείνει πάει κατευθείαν 30w. Το βάζεις 21 και μπαμ κατευθείαν 1.6κw. Αν το πας 22 2.3kw... κλαμααα

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Toshiba Shorai 18k

Έχω ψηθεί πάρα πολύ γιαυτο με όσα λέτε εδώ και μάλλον θα πληρώσω τη διαφορά. Η διαφορά που είδες σε απόδοση κατανάλωση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dask92 είπε

Στο toyo για μένα έχει μεγάλη διαφορά που το είδα μόνο με καταναλωτή ενέργειας. 20 βαθμούς χώρου στο 20 auto κατανάλωση 800-900watt και μετά κλείνει πάει κατευθείαν 30w. Το βάζεις 21 και μπαμ κατευθείαν 1.6κw. Αν το πας 22 2.3kw... κλαμααα

Λειτουργία i feel έχει ? Αν ναι δοκίμασε με αυτή 

3 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Αν το πας 22 2.3kw... κλαμααα

Αυτό οποίο κλιματιστικό και να βάλεις θα το κάνει ,το θέμα είναι μετά ποσο μπορεί να κατέβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λειτουργία i feel έχει ? Αν ναι δοκίμασε με αυτή 

Με αυτό την έχω μιας και όση θερμοκρασία λεω είναι μακριά του κλιματιστικου. Φαίνεται να μετράει καλά δηλαδή. Ούτε κάνει τίποτα σκαμπανεβασματα. Νομίζω ότι απλά είναι καθαρά λόγω inverter η λειτουργία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Με αυτό την έχω μιας και όση θερμοκρασία λεω είναι μακριά του κλιματιστικου. Φαίνεται να μετράει καλά δηλαδή. Ούτε κάνει τίποτα σκαμπανεβασματα. Νομίζω ότι απλά είναι καθαρά λόγω inverter η λειτουργία του.

Δυστυχώς όλα τα gree midea και τα φασόν αυτών που είναι παλιά μοντέλα έχουν αυτό το παρωχημένο προγραμματισμό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Στο toyo για μένα έχει μεγάλη διαφορά που το είδα μόνο με καταναλωτή ενέργειας. 20 βαθμούς χώρου στο 20 auto κατανάλωση 800-900watt και μετά κλείνει πάει κατευθείαν 30w. Το βάζεις 21 και μπαμ κατευθείαν 1.6κw. Αν το πας 22 2.3kw... κλαμααα

Έχω ψηθεί πάρα πολύ γιαυτο με όσα λέτε εδώ και μάλλον θα πληρώσω τη διαφορά. Η διαφορά που είδες σε απόδοση κατανάλωση?

Σιγουρο πιο οικονομικο το Toshiba,ποσο ακριβώς δεν εχω μετρήσεις απο το Toyo. Το σιγουρο ειναι οτι ενα παει στην θερμανση μεχρι 120w (μπορει και λιγοτερο) ενω το toyo 800-900w οπως λες. Η θερμικη ανεση δεν εχει καμια μα καμία σχεση το ενα κλιματιστικο με το αλλο, ο θορυβος επίσης.. γενικα πολλες κλάσεις πανω το toshiba σε όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δυστυχώς όλα τα gree midea και τα φασόν αυτών που είναι παλιά μοντέλα έχουν αυτό το παρωχημένο προγραμματισμό 

Πως μπορω να δω εύρος λειτουργίας στα χαρακτηριστικά τους. Toyotomi δεν μπόρεσα να βρω όταν το έψαχνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Στο toyo για μένα έχει μεγάλη διαφορά που το είδα μόνο με καταναλωτή ενέργειας. 20 βαθμούς χώρου στο 20 auto κατανάλωση 800-900watt και μετά κλείνει πάει κατευθείαν 30w. Το βάζεις 21 και μπαμ κατευθείαν 1.6κw. Αν το πας 22 2.3kw... κλαμααα

Έχω ψηθεί πάρα πολύ γιαυτο με όσα λέτε εδώ και μάλλον θα πληρώσω τη διαφορά. Η διαφορά που είδες σε απόδοση κατανάλωση?

Σε ψύξη τι καταναλώσεις έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Πως μπορω να δω εύρος λειτουργίας στα χαρακτηριστικά τους. Toyotomi δεν μπόρεσα να βρω όταν το έψαχνα 

Όλες οι επίσημες ιστοσελίδες κάθε μάρκας τα έχει αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, plasTOST είπε

Σε ψύξη τι καταναλώσεις έχεις?

Δεν το έχω δουλέψει ακόμα σε ψύξη. Το πηρα Σεπτέμβριο το κλίμα και ουσιαστικά το έχω δουλέψει μόνο 2 3 μήνες τώρα θερμανση. Έχει ξεφύγει ήδη η τιμή του και γιαυτο λεω ίσως να το πουλήσω τώρα που δεν θα χασω και πολλά χρήματα.  

Πάντως καθημερινά non στοπ τώρα 2 3 μέρες που του έχω πάνω sonoff βλέπω ότι σαν μόνη πηγή θέρμανσης στο 20 21 22 23 auto παιζω σε 26 27kwh/24. Με υπολογισμούς γρήγορους και το συμβόλαιο που έχω μου κοστίζει περίπου τον μήνα στα 60 με 65 ευρώ μόνο η θέρμανση αλλά δεν λέω ότι κάθομαι και άνετα από ζέστη. Αν πάρω κάτι που πχ να δουλεύει με 500w συντηρηση ας πούμε και ας υπάρχει περίπτωση να πέσει κι άλλο είμαι περίπου στα μισά. Στους 5 μήνες nonstop είναι γύρω στα 150 ευρώ που θα πει ότι σε 2 χειμώνες βγήκαν. Δεν προσθέτω το τι θα μπορούσε να γίνει καλοκαιρι

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όλες οι επίσημες ιστοσελίδες κάθε μάρκας τα έχει αυτά 

Κι όμως βγάζει μόνο μέση δεν δείχνει εύρος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...