Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, ventic139 είπε

Καλησπερα σε ολους,

 

Ενδιαφερομαι να αλλαξω το προηγουμενο παμπαλαιο μου κλιματιστικο στο σαλονι και θα ηθελα τη γνωμη σας μιας και τεχνολογικα εχουν προχωρησει πολυ τα πραγματα, για σαλονι ενιαιο με κουζινα περιπου στα 35-45 τ.μ αν θα με εξυπηρετουσε ενα 12 ή πρεπει να παω με κλειστα ματια στο 18

να σημειωθεί ότι το σπίτι είναι 85 τετραγωνικά και στα δυο υπνοδωμάτια υπάρχουν δυο 9 

 

Ευχαριστω

Πες έστω κουφώματα, μόνωση, προσανατολισμό και περιοχή σαλονοκουζίνας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, ventic139 είπε

το σπίτι νοικιάστηκε πρόσφατα και είχε ήδη ένα 24 παλιό σαλόνι το οποίο πρέπει να αλλαχτεί 

Πόσο πρόσφατα...πέρασες καλοκαίρι μέσα; Χειμώνα άναψες καθόλου θέρμανση;

Αν το υπάρχον 24άρι νοιώθεις ότι σε κάλυψε ΑΝΕΤΑ στους καύσωνες του καλοκαιριού ή στα φετινά κρύα, τότε μπορείς να τολμήσεις να πας σε 18άρι. Το ιδανικό θα ήταν, να τρέξεις μια το προγραμματάκι, δεν είναι τίποτα δύσκολες οι ερωτήσεις: στον χώρο, πόσα πορτοπαράθυρα υπάρχουν, τι είναι αλουμίνιο/ξύλο/πλαστικό, τι μόνωση έχει (βάλε πλημελή στάνταρ!), τι τζάμια (μονά -διπλά), κλπ... Για να έχεις μια μεγαλύτερη ασφάλεια.
Αν νοιώθεις ότι το υπάρχον 24άρι υπήρχαν και φάσεις που ένιωθες ότι με το ζόρι έφερνε βόλτα το σπίτι, δεν το συζητάμε, παραμένεις σε 24άρι. Το ότι έχει βελτιωθεί η απόδοση και η κατανάλωση με τα inverter και τους πιο σύγχρονους συμπιεστές, δεν αλλάζει το γεγονός ότι η απαίτηση του χώρου σε αποδιδόμενη ισχύ, παραμένει η ίδια.
Μην φοβάσαι το θέμα κατανάλωσης μεταξύ 24άρι και 18άρι, δεν σε απασχολεί αυτό, αλλά να μπορεί να καλύψει τον χώρο σου. Αν χρειάζεται λιγότερη ισχύ ένα καλό inverter θα κόβει και θα πέφτει όσο χαμηλά χρειάζεται, για να συντηρεί τις θερμόκρασίες. Θες δηλαδή συνδυασμό και δυνατού, και καλού μηχανήματος να μπορεί να κατέβει αρκετά χαμηλά και να μην αρχίζει τα ON-OFF από νωρίς!

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Πόσο πρόσφατα...πέρασες καλοκαίρι μέσα; Χειμώνα άναψες καθόλου θέρμανση;

Αν το υπάρχον 24άρι νοιώθεις ότι σε κάλυψε ΑΝΕΤΑ στους καύσωνες του καλοκαιριού ή στα φετινά κρύα, τότε μπορείς να τολμήσεις να πας σε 18άρι. Το ιδανικό θα ήταν, να τρέξεις μια το προγραμματάκι, δεν είναι τίποτα δύσκολες οι ερωτήσεις: στον χώρο, πόσα πορτοπαράθυρα υπάρχουν, τι είναι αλουμίνιο/ξύλο/πλαστικό, τι μόνωση έχει (βάλε πλημελή στάνταρ!), τι τζάμια (μονά -διπλά), κλπ... Για να έχεις μια μεγαλύτερη ασφάλεια.
Αν νοιώθεις ότι το υπάρχον 24άρι υπήρχαν και φάσεις που ένιωθες ότι με το ζόρι έφερνε βόλτα το σπίτι, δεν το συζητάμε, παραμένεις σε 24άρι. Το ότι έχει βελτιωθεί η απόδοση και η κατανάλωση με τα inverter και τους πιο σύγχρονους συμπιεστές, δεν αλλάζει το γεγονός ότι η απαίτηση του χώρου σε αποδιδόμενη ισχύ, παραμένει η ίδια.
Μην φοβάσαι το θέμα κατανάλωσης μεταξύ 24άρι και 18άρι, δεν σε απασχολεί αυτό, αλλά να μπορεί να καλύψει τον χώρο σου. Αν χρειάζεται λιγότερη ισχύ ένα καλό inverter θα κόβει και θα πέφτει όσο χαμηλά χρειάζεται, για να συντηρεί τις θερμόκρασίες. Θες δηλαδή συνδυασμό και δυνατού, και καλού μηχανήματος να μπορεί να κατέβει αρκετά χαμηλά και να μην αρχίζει τα ON-OFF από νωρίς!

Καλοκαιρι δε περασα, χειμωνα ναι ειναι καινουργια πολυκατοικια με μονωση σχετικα (2015) αλλα για το χειμωνα εχουμε αεριο οποτε το κλιματιστικο θα αναβει μονο το καλοκαιρι. και ειδα το τογιοτομι ανεβικε 150 ευρω σε 1 βδομαδα το 18, και σκεφτομουν μηπως παω σε αλλη εταιρια. Τυπου Tesla / TCL μιας και στο σαλονι δε θα αναβει και πολυυυ συχνα. Στα δωματια πηρα τογιοτομι που θα παιζουν φουλ. Δε ξερω τι αποψη εχεις για τα παραπανω.

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Αν υποθέσουμε μεσαίες ή καθόλου μονώσεις τότε το ερώτημα είναι αν θα σε εξυπηρετεί το 18αρι ή πρέπει να πας με κλειστά μάτια σε 22+.

Εχει πολυ καλη μονωση το σπιτι και διπλα τζαμια. και μπαινει αρκετο φως.

 

2 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Πες έστω κουφώματα, μόνωση, προσανατολισμό και περιοχή σαλονοκουζίνας 

Το πρωτο δε το ξερω, αλλα ενα θα σου πω οταν αναβω το αεριο το σπιτι παραμενει φουρνος για ωρες. Εχει καλη μονωση και το παιζω στους 20 μεση θερμοκρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimostr είπε

Δεν υπάρχει αδιευκρίνιστος λόγος ,το λέει καθαρά βάζει το θερμοστάτη στο 17 και τις καθημερινές το λειτουργεί από τις 16:00 και μετά και τα Σαββατοκύριακα από το πρωί 

Αυτό που δεν διευκρινίζει είναι αν το κλείνει και το βράδυ η το χαμηλώνει κιαλλο γιατί αν το χαμηλώνει η το κλείνει το βράδυ τότε καίει πολύ 

Οκ, άρα δεν έχει ικανοποιητική θέρμανση στο σπίτι, καθώς με 17 σίγουρα δεν τουρτουριζεις αλλά παγώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Dask92 είπε

Να ξεκινήσω από τα τελευταία.  Είναι στα σχέδια να το πω στα λαϊκά αν όντως το σπίτι μείνει σαν μόνιμη κατοικία. Ας μην το πλατιασουμε άλλο στο συγκεκριμένο γιατί είμαι 100% σου και ήταν τα πρώτα που θα άλλαζα αλλά δυστυχώς δεν είναι στο χέρι μου. Ας μείνει εκεί αυτό το θέμα 

Τώρα 1ον στο σαλόνι τοίχο με κουρτίνα στο σημείο που βλέπεις το καπάκι είναι στο 1.10μ. Μόνο πρόβλημα ή εγκατάσταση εξωτερικής λόγω παραθύρου και κενού.  Ή πάει 3μιση+ μετρα πάνω ταράτσα ή προς τα δεξιά  σε απόσταση περίπου τα 2 μ και με γωνία για να μπει στο μπαλκόνι του δωματίου. Σχετικό αν θα ναι πρόβλημα μιας και τι θα πει ο μάστορας.

2ο στη κουζίνα δίπλα από τα ντουλάπια είναι μόνη μπαλκόνι πόρτα οπότε δύσκολο αρκετά το να εκμετάλλευτω να στείλω εκεί το ac. Μου φαντάζει μονόδρομος η τωρινή θέση αν και από άποψη ζέστης είμαι πολύ καλά σε εκείνο το χώρο. Εκτός αν υπαρχει θέμα απόδοσης που με όσα μ είπε.ο εγκατάστασης είμαι καλά σχετικά μιας και οι σωλήνες από μέσα έξω είναι κοντά 3μ.

Πραγματικά toyotomi πηρα λογω τιμής μου φάνηκε ευκαιρία μιας και το πήρα στα 680 καλοκαίρι. Θέλω να του δώσω την ευκαιρία να δουλέψει με συνεργασία κάποιο άλλο πριν το απορρίψω. 

Άρα έχεις αρκετό χώρο. Μίλα και με κάποιον ψυκτικό. Μην έχεις προβλήματα του τύπου να σου στέλνει ζεστό αέρα πάνω στο toyo και να το μπερδεύει.

Ίσως να μπει ένα 18άρι στο σαλόνι και 2Χ9άρια στα δωμάτια και όλες οι πόρτες ανοιχτές να διαχέεται η ζέστη παντού.

 

7 ώρες πριν, Dask92 είπε

Sonoff pow2 αξιόπιστο για μετρήσεις σε 18αρι ή θα μας τι κάψει? 

Υπάρχει άλλη καλύτερη επιλογή?

Θα πρότεινα το νέο μοντέλο https://shop.shelly.cloud/shelly-plus-1pm-wifi-smart-home-automation#547

σε πρίζα κάτι τέτοιο https://shop.shelly.cloud/shelly-plug-wifi-smart-home-automation#71

 

17 ώρες πριν, ventic139 είπε

το σπίτι νοικιάστηκε πρόσφατα και είχε ήδη ένα 24 παλιό σαλόνι το οποίο πρέπει να αλλαχτεί 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ison_ είπε

Γιατί τα κλιματιστικά τα τοποθετούμε ψηλά στον τοίχο; Το χειμώνα στη θέρμανση ο ζεστός αέρας λιμνάζει πάνω και το κλιματιστικό θεωρεί λανθασμένα ότι έχει πιάσει θερμοκρασία ενώ στο ύψος ανθρώπου μπορεί να είναι χαμηλότερη. Αν ήταν τοποθετημένο χαμηλά θα γινόταν ωραία κυκλοφορία αέρα. Βέβαια χαλάει την ψύξη η οποία χρειάζεται τοποθέτηση ψηλά, αλλά νομίζω η ψύξη μπορεί να είναι ικανοποιητική και τοποθετημένη  χαμηλά.

Για θέρμανση με a/c θεωρώ ιδανικά τα τύπου κονσόλας - δαπέδου αλλά δεν κυκλοφορούν πολύ.

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Οκ, άρα δεν έχει ικανοποιητική θέρμανση στο σπίτι, καθώς με 17 σίγουρα δεν τουρτουριζεις αλλά παγώνεις.

Το διευκρίνισε: 17 "γράφει" ο θερμοστάτης αλλά το θερμόμετρο σε αντιπροσωπευτική θέση λέει 21-22

Στις 11/3/2022 στις 2:32 ΜΜ, liakjim είπε

 

Τι εννοείς;

Ποιά τέτοια και ποιά mitsubishi;

Θα γράψω εκτενώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, painK είπε

Ε το κλασσικό διακυμάνσεις μου λέει από το ρεύμα.Αυτο λεει επηρεασε το μοτερ και μετα το μοτερ μαλλον εκαψε την πλακετα.Τον ρωτήσαν πάντως από την toshiba αν είναι σε κάποια σημεία μαύρη η πλακέτα αλλά είπε οτι δεν έχει κανένα τέτοιο σημάδι.Απο οτι ειδα απο το home assistant σε καμια διακοπη ρευματος δεν ηταν παντως ανοιχτο το aircondition.

Μετράει το home assistant διακυμάνσεις; Λογικά δεν αντιλήφθηκε καν. Πάντως είναι λογικό αυτό που λέει ότι χάλασε ο ανεμιστήρας και μετά η πλακέτα. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι σε κάλυψαν, αν ήταν παλιότερο μπορεί να σου έβγαζαν εκτός εγγύησης τα ανταλλακτικά λόγω υπότασης/υπέρτασης.

Είδες αν ο ανεμιστήρας γύρναγε με το χέρι ή ήταν μαγκωμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Off-topic: (για μετρήσεις κατανάλωσης)

Το e-shop έφερε αυτά εδώ, κατά πάσα πιθανότητα με το tuya-convert μπορείτε να φλασάρετε Tasmota/Esphome και να τα περάσετε στο home assistant.

Φθηνότερα από π.χ athom από το aliexpress.

Φυσικά όπως σε όλα τα μπριζάκια θα χρειαστεί να κάνετε ένα καλιμπράρισμα ώστε να μετράνε σωστά.

https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-socket-sk01we-16a-with-power-meter-p-PER.581500

Επεξ/σία από Grim Ripper
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ventic139 είπε

Καλοκαιρι δε περασα, χειμωνα ναι ειναι καινουργια πολυκατοικια με μονωση σχετικα (2015) αλλα για το χειμωνα εχουμε αεριο οποτε το κλιματιστικο θα αναβει μονο το καλοκαιρι. και ειδα το τογιοτομι ανεβικε 150 ευρω σε 1 βδομαδα το 18, και σκεφτομουν μηπως παω σε αλλη εταιρια. Τυπου Tesla / TCL μιας και στο σαλονι δε θα αναβει και πολυυυ συχνα. Στα δωματια πηρα τογιοτομι που θα παιζουν φουλ. Δε ξερω τι αποψη εχεις για τα παραπανω.

Εχει πολυ καλη μονωση το σπιτι και διπλα τζαμια. και μπαινει αρκετο φως.

 

Το πρωτο δε το ξερω, αλλα ενα θα σου πω οταν αναβω το αεριο το σπιτι παραμενει φουρνος για ωρες. Εχει καλη μονωση και το παιζω στους 20 μεση θερμοκρασια

Περιοχή οικίας; αν δεν είσαι σε καμια Κοζάνη σίγουρα το 18αρι θα σε καλύψει με βάση αυτά που λες, και σίγουρα το 12αρι θα κλασει σε μεγάλα κρύα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimitris_st13 είπε

Περιοχή οικίας; αν δεν είσαι σε καμια Κοζάνη σίγουρα το 18αρι θα σε καλύψει με βάση αυτά που λες, και σίγουρα το 12αρι θα κλασει σε μεγάλα κρύα. 

Δυτικά προάστια είμαι. Στα κρύα έχω το αέριο, για τη ζέστη θέλω να δω τι μπορώ να βάλω 12 ή 18.. ένα 18 που είδα Τογιοτομι ανέβηκε 150€ σε 10 μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας τουλάχιστον: είσαι στον τελευταίο όροφο; έχεις από κάτω πιλοτή; Είναι οροφοδιαμερισμα; Πόσες και ποιες πλευρες του είναι εκτεθειμένες σε εξωτερικό τοίχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, leoy είπε

Παιδια τα 24αρια ( καινουργειο Haier Tide Green plus) θελει και ασφαλεια στο πινακα δικια τους εκτος απο 2.5αρα πριζα?

2.5 αρι καλώδιο με απευθείας σύνδεση στον πίνακα. Θέλουν δική τους ασφάλεια, μην επιβαρύνεις υπάρχουσα ασφάλεια με άλλα φορτία. Αν δεν θες να βάλεις καθόλου ασφάλεια βάλτε το στον γενικό. 

5 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Αν ενδιαφέρεται κανείς πουλάω το fujitsu Asyg24klca αγοράσμενο το 2019 από κωτσοβολο. Είναι σε άριστη κατάσταση. 

Αλήθεια γιατί το πουλάς; Δεν σε καλύπτει η πήρες άλλο; Και εγώ τότε αγόρασα τα δύο μηχανήματα που έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

2.5 αρι καλώδιο με απευθείας σύνδεση στον πίνακα. Θέλουν δική τους ασφάλεια, μην επιβαρύνεις υπάρχουσα ασφάλεια με άλλα φορτία. Αν δεν θες να βάλεις καθόλου ασφάλεια βάλτε το στον γενικό. 

Αλήθεια γιατί το πουλάς; Δεν σε καλύπτει η πήρες άλλο; Και εγώ τότε αγόρασα τα δύο μηχανήματα που έχω. 

Δεν με καλυπτει για την περιοχή που μένω. Και είναι και μικρό για το σαλόνι των 57 τετραγωνικων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...