Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για εκεινον ειναι λογικό διότι του φτάνει τόση θερμανση...σε εσενα και μενα όχι...προσπαθειτε να συγκρινετε ανομοια πραγματα κατά την γνώμη μου και αναλωνεστε αδικα διότι από την σκοπιά του ο καθένας νιώθει ότι εχει δικιο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, spyros.s είπε

Για εκεινον ειναι λογικό διότι του φτάνει τόση θερμανση...σε εσενα και μενα όχι...προσπαθειτε να συγκρινετε ανομοια πραγματα κατά την γνώμη μου και αναλωνεστε αδικα διότι από την σκοπιά του ο καθένας νιώθει ότι εχει δικιο...

 

Λεφτά συγκρίνουμε όχι αίσθηση ζέστης και καίει αναλογικά περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και ετσι ανομοια μεγεθη συγκρίνετε. Όταν μιλάμε για διαφορετικα κτιρια, διαφορετικές περιοχες, διαφορετικούς χώρους, διαφορετική χρήση πως περιμένουμε να βγαλουμε ασφαλή συμπερασματα; Στην καλύτερη βγάζουμε ανάλογα αποτελέσματα και γενικεύουμε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Ακόμα και ετσι ανομοια μεγεθη συγκρίνετε. Όταν μιλάμε για διαφορετικα κτιρια, διαφορετικές περιοχες, διαφορετικούς χώρους, διαφορετική χρήση πως περιμένουμε να βγαλουμε ασφαλή συμπερασματα; Στην καλύτερη βγάζουμε ανάλογα αποτελέσματα και γενικεύουμε...

 

Αντί να καθόμαστε να συζητάμε πως θα βοηθηθεί κανένας άνθρωπος να ζεσταθεί οικονομικά λέμε για πετρέλαιο το 2022 

αν μπει ένας τώρα στο Εξοικονομώ ΔΕΝ δικαιολογεί δαπάνες αναβάθμισης για λέβητες πετρελαίου τι να συζητήσουμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dimostr είπε

0,178 για το σύνολο της κατανάλωσης με δημοτικά τέλη και ΕΡΤ μέσα όχι μόνο ρεύμα και φόροι ,

Δηλαδή εσύ δίνεις μόνο για θέρμανση 90-105€/μήνα, κι εγώ μέχρι τώρα έχω δώσει 113€, και δεν έχω συνυπολογίσει το επίδομα. Σε ποια περιοχή της χώρας είσαι;

51 λεπτά πριν, dimostr είπε

οσο για τα αλλά που λες είναι πραγματικά αστείο να μιλάμε για κρύα ρεύματα και θορύβους όταν έχεις κάνει σοβαρή εγκατάσταση

Ναι πολύ αστείο. Γι' αυτό ο liakjim τις προάλλες έγραφε ότι ξύπνησε μέσα στη νύχτα απ' τους θορύβους. Και ας ρωτήσουμε κι άλλους αν ακούγονται οι συμπιεστές τους, όπως και οι περσίδες και τα πλαστικά των εσωτερικών μονάδων τους κάθε λίγο και λιγάκι απ' τα σταμάτα ξεκίνα. Δεν έχω μιλήσει ακόμα για defrost, ελπίζω να το παρατήρησες.

Επίσης ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχει σοβαρή εγκατάσταση κλιματιστικών στο σπίτι του, ούτε έχουν τοποθετηθεί μετά από σοβαρή μελέτη και ότι είστε μια σταγόνα στον ωκεανό εσείς οι πόσοι είστε στο παρόν. Και μου λες μετά:

55 λεπτά πριν, dimostr είπε

κατι που σίγουρα στο 90% των περιπτώσεων δε γίνεται σε συστήματα θέρμανσης με λέβητες πετρελαίου που εξάλλου με σχετική νομοθεσία από το 2030 θα πάψουν να υφίστανται σε κάθε νέα οικοδομή η ανακαίνιση η οτιδήποτε άλλο σαν μορφή θέρμανσης , οποτε μην παραπλανείται  τον κόσμο και μην λέτε ανακρίβειες σε θέματα κόστους κλπ 

Ελπίζω μόνο όσοι το διαβάζουν να αρχίσουν όντως να ψάχνονται και να απαιτούν κάτι περισσότερο μπας και αλλάξει η κατάσταση, γιατί όντως παράγετε σοβαρό έργο εδώ, ανεξάρτητα από το τι πιστεύω εγώ για το αν αξίζει overall η θέρμανση με splitάκια.

40 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εδώ δεν είναι τώρα αν θα βρούμε άκρη αλλά απλά μαθηματικά , έχει ο άλλος τη θέρμανση κλειστή όταν την ανάβει για καμία ώρα το βάζει στο 17 και λέει δε καίω τιποτα , μα για να κάψεις πρέπει να το ανάψεις και στη τελική εμεις ανεβάζουμε και κανα λογαριασμό για απόδειξη των όσων λέμε 

Εντάξει, αν είσαι νότια προάστια έλα μια βόλτα να μου πεις αν είναι κρύο το σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εντάξει, αν είσαι νότια προάστια έλα μια βόλτα να μου πεις αν είναι κρύο το σπίτι μου.

Είμαι λίγο μακριά να κατέβω από Λαμία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Δηλαδή εσύ δίνεις μόνο για θέρμανση 90-105€/μήνα, κι εγώ μέχρι τώρα έχω δώσει 113€, και δεν έχω συνυπολογίσει το επίδομα. Σε ποια περιοχή της χώρας είσαι;

 

Εγώ πραγματικά απορώ πως έχεις κάψει σε 3 μήνες αυτά τα 310 λίτρα που λες. Γιατί αυτό σημαίνει ότι καις μέσο όρο 3,4 λίτρα τη μέρα. Ή το ανάβεις ελάχιστα, ή έχεις σπίτι με απίστευτες μονώσεις που κρατάει τη θερμοκρασία ότι κι αν γίνεται έξω. Ο δικός μου ο λέβητας ήθελε 1,5 λίτρο την ώρα. Σίγουρα δεν ήταν τόσο ποιοτικός όσο ο buderus αλλά και πάλι μου κάνει εντύπωση η κατανάλωση που λες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τα κλιματιστικά τα τοποθετούμε ψηλά στον τοίχο; Το χειμώνα στη θέρμανση ο ζεστός αέρας λιμνάζει πάνω και το κλιματιστικό θεωρεί λανθασμένα ότι έχει πιάσει θερμοκρασία ενώ στο ύψος ανθρώπου μπορεί να είναι χαμηλότερη. Αν ήταν τοποθετημένο χαμηλά θα γινόταν ωραία κυκλοφορία αέρα. Βέβαια χαλάει την ψύξη η οποία χρειάζεται τοποθέτηση ψηλά, αλλά νομίζω η ψύξη μπορεί να είναι ικανοποιητική και τοποθετημένη  χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.Τα κρυα ρευματα ειναι κατι υπαρκτο και προσωπικά με βγαζει απο τα ρουχα  μου.Δεν ξερω πως ειναι η τέλεια εγκατασταση  ή αν επρεπε το κλιματιστικο να μπει πανω απο το κεφαλι μου αλλα ειδικα τις μερες με τα μεγαλα κρυα επιανα τον εαυτο να θελει να φορεσει κουκουλα στο σαλονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είμαι λίγο μακριά να κατέβω από Λαμία 

Ο φίλος σε ένα νήμα σχετικό με κλιματιστικά, έρχεται κάθε λίγο και λιγάκι που έχει μια  κατανάλωση που θεωρεί καλή για πετρέλαιο να μας βάλει να τις μετρήσουμε κ εσείς τσιμπάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, phanispal είπε

Δηλαδή εσύ δίνεις μόνο για θέρμανση 90-105€/μήνα, κι εγώ μέχρι τώρα έχω δώσει 113€,

Αν δεν το έχεις καταλάβει, την περισσότερη ώρα έχεις κλειστή την θέρμανση και ευτυχώς είστε τυχεροί αφού δεν νιώθετε ότι κρυώνετε. Αν δεις και την αρχική σου περιγραφή δεν λες είμαστε μια χαρά από ζέστη, κυρίως τονίζεις ότι δεν κρυώνετε.. Δεν μπορεί να γίνει καμία σύγκριση όταν εδώ οι περισσότεροι έχουμε μέση θερμοκρασία 20-21 βαθμούς όλο το 24ωρο. 

Αρχικά να σου πω εγώ που μένω βόρεια προάστια με εξωτερική θερμοκρασία τουλάχιστον 2-3 βαθμούς χαμηλώτερη από ότι εσύ στα νότια προάστια θα πληρώσω στο 5μηνο 160-180€ (περίπου 35€ μήνα) και το σπίτι είναι μόνιμα στους 21 βαθμούς.

Όπως είπαν και παραπάνω επειδή μιλάμε υποκειμενικά (αίσθηση κρύου) αλλά και για πολύ διαφορετικές συνθήκες (άλλες περιοχές, άλλε μονώσεις, προσανατολισμοί κλπ) δεν είναι εύκολο να γίνει σύγκριση. 

Με την λογική σου όμως, και κάποιος που δεν ανάβει τίποτα επειδή δεν κρυώνει θα πρέπει να θεωρεί όλους τους υπόλοιπους άσχετους που καίνε ότι καίνε και πληρώνουν όσο πληρώνουν.

Τέλος αφού είναι τόσο οικονομικό, απορώ γιατί το κλείνεις. Δοκίμασε να το αφήσεις στους 18-19 για 3-4  ημέρες συνέχομενα και πες μου πόσα θα πληρώσεις. 

4 ώρες πριν, Dask92 είπε

Αυτό δηλαδή?

ναι

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τσιμπαω γιατί την έχω #μεγαλύτερη# 

Βασικά την έχεις μικρότερη ....την κατανάλωση οπότε πετάξου μια στη Βοσκοπούλα και χτύπα ένα καλό γεύμα την διαφορά και ας αφ΄σουμε τον φίλο μας να εδώ να ευχαριστιέται τν θερμανση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Βασικά την έχεις μικρότερη ....την κατανάλωση οπότε πετάξου μια στη Βοσκοπούλα και χτύπα ένα καλό γεύμα την διαφορά και ας αφ΄σουμε τον φίλο μας να εδώ να ευχαριστιέται τν θερμανση του.

Ειναι και στη γειτονιά μου η συγκεκριμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, ventic139 είπε

Καλησπερα σε ολους,

 

Ενδιαφερομαι να αλλαξω το προηγουμενο παμπαλαιο μου κλιματιστικο στο σαλονι και θα ηθελα τη γνωμη σας μιας και τεχνολογικα εχουν προχωρησει πολυ τα πραγματα, για σαλονι ενιαιο με κουζινα περιπου στα 35-45 τ.μ αν θα με εξυπηρετουσε ενα 12 ή πρεπει να παω με κλειστα ματια στο 18

να σημειωθεί ότι το σπίτι είναι 85 τετραγωνικά και στα δυο υπνοδωμάτια υπάρχουν δυο 9 

 

Ευχαριστω

Αν υποθέσουμε μεσαίες ή καθόλου μονώσεις τότε το ερώτημα είναι αν θα σε εξυπηρετεί το 18αρι ή πρέπει να πας με κλειστά μάτια σε 22+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...