Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τότε θα πας στα σίγουρα με 24 αφού έχει ήδη τέτοιο τώρα ανάλογα τα λεφτά επιλογές άφθονες

Μου φαινεται λιγο υπερβολικο το 24 αυτη τη στιγμη τεχνολογικα μιας εχουν αλλαξει αρκετα

Επισης πολυ ακριβα τα 24 και ρουφαει το κ...λο του απο ρευμα. Κοιταζω για εναλλακτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2022 στις 12:25 ΜΜ, painK είπε

Ο τεχνικός ηρθε εγραψε στο χαρτι οτι του βγαζει error 11 και οτι στο μοτερ δεν διαβαζει τα σωστα Ω.Μου ειπε οτι θελει αντικατασταστη το μοτερ του ανεμιστηρα της εξωτερικης μοναδας.Ειναι μεσα στην εγγυηση αλλιως μου ειπε το ανταλακτικο θα κοστιζε 150 ευρω χωρις εργασια.Τους περιμενω απο δευτερα να ερθουν για την επισκευη.

Να ενημερώσω σχετικά με την βλάβη μου οτι παρολο την αντικατασταση του μοτερ το προβλημα δεν διορθώθηκε και επειτα δωσανε εντολη για αλλαγη πλακετας.Ηρθαν μετα απο 2 μερες εγινε αλλαγη πλακετας και το aircondition ειναι πια λειτουργικο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Μου φαινεται λιγο υπερβολικο το 24 αυτη τη στιγμη τεχνολογικα μιας εχουν αλλαξει αρκετα

Επισης πολυ ακριβα τα 24 και ρουφαει το κ...λο του απο ρευμα. Κοιταζω για εναλλακτικες.

Κοιτα αφού δεν μπορείς να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο έστω και κατά προσέγγιση τότε θα πας με βάση αυτό που έχει μέσα 

τωρα αυτό που λες για την κατανάλωση πιστεύω οτ8 είναι πολύ εύκολα κατανοητό ότι το να βάλεις πχ ένα 12 αρι και να μη φτάνει να καλύψει τις απωλειες του χώρου και να δουλεύει συνέχεια στο τέρμα θα είναι πολύ οικονομικά ασύμφορο από ένα 24 αρι που θα ταιριάζει στο χώρο και θα καιει ψίχουλα γιατί μπορεί να καλύψει το χώρο 

βεβαια εσυ πληρώνεις οποτε κουμάντο στη τσέπη σου δε  μπορεί  να κάνει άλλος εκτός από τη ΔΕΗ η οποίο άλλο πάροχο έχεις που θα στα αρπάξει χοντρά 

 

10 λεπτά πριν, painK είπε

Να ενημερώσω σχετικά με την βλάβη μου οτι παρολο την αντικατασταση του μοτερ το προβλημα δεν διορθώθηκε και επειτα δωσανε εντολη για αλλαγη πλακετας.Ηρθαν μετα απο 2 μερες εγινε αλλαγη πλακετας και το aircondition ειναι πια λειτουργικο!

Σε τι κλιματιστικό είπαμε ήταν η βλάβη ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σου έδωσαν εξήγηση από τι μπορεί να πήγε άκλαυτη η πλακέτα ?

Ε το κλασσικό διακυμάνσεις μου λέει από το ρεύμα.Αυτο λεει επηρεασε το μοτερ και μετα το μοτερ μαλλον εκαψε την πλακετα.Τον ρωτήσαν πάντως από την toshiba αν είναι σε κάποια σημεία μαύρη η πλακέτα αλλά είπε οτι δεν έχει κανένα τέτοιο σημάδι.Απο οτι ειδα απο το home assistant σε καμια διακοπη ρευματος δεν ηταν παντως ανοιχτο το aircondition.

Επεξ/σία από painK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, painK είπε

Ε το κλασσικό διακυμάνσεις μου λέει από το ρεύμα.Αυτο λεει επηρεασε το μοτερ και μετα το μοτερ μαλλον εκαψε την πλακετα.Τον ρωτήσαν πάντως από την toshiba αν είναι σε κάποια σημεία μαύρη η πλακέτα αλλά είπε οτι δεν έχει κανένα τέτοιο σημάδι.Απο οτι ειδα απο το home assistant σε καμια διακοπη ρευματος δεν ηταν παντως ανοιχτο το aircondition.

Σημασία έχει ότι δε τη χρεωθηκες 

Τώρα για το κάψιμο την ίδια ζημιά είχε πάθει του κουνιάδου μου ένα atxc daikin 22 αρι μέσα στη πρώτη εβδομάδα λειτουργίας ,απλά σταμάτησε να επικοινωνεί η έξω με τη μέσα μονάδα και σε αυτόν κάτι για ρεύματα έλεγαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Σημασία έχει ότι δε τη χρεωθηκες 

Τώρα για το κάψιμο την ίδια ζημιά είχε πάθει του κουνιάδου μου ένα atxc daikin 22 αρι μέσα στη πρώτη εβδομάδα λειτουργίας ,απλά σταμάτησε να επικοινωνεί η έξω με τη μέσα μονάδα και σε αυτόν κάτι για ρεύματα έλεγαν 

Ναι συμφωνώ.Το μηχάνημα βεβαια δεν ειχε κλεισει χρονο.Μου ειπε το παιδι οτι αν θα την χρεωνομουν θα ηταν 450 ευρω η αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Δεν υπάρχει αδιευκρίνιστος λόγος ,το λέει καθαρά βάζει το θερμοστάτη στο 17 και τις καθημερινές το λειτουργεί από τις 16:00 και μετά και τα Σαββατοκύριακα από το πρωί 

Αυτό που δεν διευκρινίζει είναι αν το κλείνει και το βράδυ η το χαμηλώνει κιαλλο γιατί αν το χαμηλώνει η το κλείνει το βράδυ τότε καίει πολύ 

Το θέμα είναι αν πιστεύεις ότι ο θερμοστάτης είναι ακριβής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Το θέμα είναι αν πιστεύεις ότι ο θερμοστάτης είναι ακριβής.

 

Δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ σημασία έχει εσυ να νιώθεις άνετα και να έχεις οικονομία , όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για να κάνουμε κουβέντα 

εγω πχ που έχω συμβόλαιο ΔΕΗ χωρις ρήτρα με τιμές 0,096 και 0,076 και καίω για τα τρία κλιματιστικα 500-600 kWh το μήνα με θερμοκρασίες 20-21-22 δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω σε άλλη μορφή θέρμανσης , γιατί δεν υπάρχει φθηνότερο , αλλά όπως σου είπα όλα είναι στη σφαίρα του πως  νιώθει ο καθένας άνετα στο σπιτι του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν έχει σημασία τι πιστεύω εγώ σημασία έχει εσυ να νιώθεις άνετα και να έχεις οικονομία , όλα τα υπόλοιπα είναι απλά για να κάνουμε κουβέντα 

εγω πχ που έχω συμβόλαιο ΔΕΗ χωρις ρήτρα με τιμές 0,096 και 0,076 και καίω για τα τρία κλιματιστικα 500-600 kWh το μήνα με θερμοκρασίες 20-21-22 δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω σε άλλη μορφή θέρμανσης , γιατί δεν υπάρχει φθηνότερο , αλλά όπως σου είπα όλα είναι στη σφαίρα του πως  νιώθει ο καθένας άνετα στο σπιτι του 

Εγώ δεν είμαι εδώ για να σας χαλάσω το πάρτι, αλλά για να βγει μια πιο σφαιρική εικόνα του κόστους.

Π.χ. αναφέρεις τιμές κιλοβατώρας και πόσες καις. Δεν είναι μόνο αυτό όμως, πληρώνεις κι άλλα πράγματα στο λογαριασμό, όπως ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ κ.λπ..

Έχεις υπολογίσει πόσο σου βγαίνει ΤΕΛΙΚΗ το μήνα;

Τα ρεύματα αέρα, τα κρούτσου κρούτσου και λοιπούς θορύβους, τους συνεχείς καθαρισμούς φίλτρων και στοιχείων, όπως και τη συνολική ευχρηστία θα τα βάλουμε μετά στην εξίσωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εγώ δεν είμαι εδώ για να σας χαλάσω το πάρτι, αλλά για να βγει μια πιο σφαιρική εικόνα του κόστους.

Π.χ. αναφέρεις τιμές κιλοβατώρας και πόσες καις. Δεν είναι μόνο αυτό όμως, πληρώνεις κι άλλα πράγματα στο λογαριασμό, όπως ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ κ.λπ..

Έχεις υπολογίσει πόσο σου βγαίνει ΤΕΛΙΚΗ το μήνα;

Τα ρεύματα αέρα, τα κρούτσου κρούτσου και λοιπούς θορύβους, τους συνεχείς καθαρισμούς φίλτρων και στοιχείων, όπως και τη συνολική ευχρηστία θα τα βάλουμε μετά στην εξίσωση.

0,178 για το σύνολο της κατανάλωσης με δημοτικά τέλη και ΕΡΤ μέσα όχι μόνο ρεύμα και φόροι ,  που μπορεί να φτάσει ως 3850 kWh το τετράμηνο κάνε λογαριασμό και άμα βρεις φθηνότερο συζητάμε 

οσο για τα αλλά που λες είναι πραγματικά αστείο να μιλάμε για κρύα ρεύματα και θορύβους όταν έχεις κάνει σοβαρή εγκατάσταση κατι που σίγουρα στο 90% των περιπτώσεων δε γίνεται σε συστήματα θέρμανσης με λέβητες πετρελαίου που εξάλλου με σχετική νομοθεσία από το 2030 θα πάψουν να υφίστανται σε κάθε νέα οικοδομή η ανακαίνιση η οτιδήποτε άλλο σαν μορφή θέρμανσης , οποτε μην παραπλανείται  τον κόσμο και μην λέτε ανακρίβειες σε θέματα κόστους κλπ 

αν πιστεύεις ότι εδώ μέσα δεν έχουμε κάνει ανάλυση κόστους τότε είσαι βαθειά νυχτωμένος 

και για το πάρτι που λες δε το κάνουμε εμεις αλλά η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης που κοντεύει να φτάσει την ίδια με το κίνησης 1,70€

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω νομίζω ότι δεν θα βρειτε ακρη διότι η ανεκτη θερμοκρασια στο σπιτι του καθενός ειναι υποκειμενικο θεμα.  Για παραδειγμα εγω στο δικό μου με 20 νιωθω πασάς. Πριν λίγες μερες με επισκεφτηκε ο πατέρας μου και κρύωνε μέχρι που το ανεβασα στο 22. Εγώ με τόσο κυκλοφορούσα με κοντομάνικο στο σπίτι... Άρα είναι τελείως υποκειμενική η αίσθηση θερμότητας. Τώρα για τις χρεώσεις με την τρέλα που επικρατεί καλύτερα να κρατήσουμε μικρό καλάθι όλοι. Σε κάθε επίπεδο...Φοβάμαι διότι δεν βλέπω φως στο τούνελ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Εγω νομίζω ότι δεν θα βρειτε ακρη διότι η ανεκτη θερμοκρασια στο σπιτι του καθενός ειναι υποκειμενικο θεμα.  Για παραδειγμα εγω στο δικό μου με 20 νιωθω πασάς. Πριν λίγες μερες με επισκεφτηκε ο πατέρας μου και κρύωνε μέχρι που το ανεβασα στο 22. Εγώ με τόσο κυκλοφορούσα με κοντομάνικο στο σπίτι... Άρα είναι τελείως υποκειμενική η αίσθηση θερμότητας. Τώρα για τις χρεώσεις με την τρέλα που επικρατεί καλύτερα να κρατήσουμε μικρό καλάθι όλοι. Σε κάθε επίπεδο...Φοβάμαι διότι δεν βλέπω φως στο τούνελ...

Εδώ δεν είναι τώρα αν θα βρούμε άκρη αλλά απλά μαθηματικά , έχει ο άλλος τη θέρμανση κλειστή όταν την ανάβει για καμία ώρα το βάζει στο 17 και λέει δε καίω τιποτα , μα για να κάψεις πρέπει να το ανάψεις και στη τελική εμεις ανεβάζουμε και κανα λογαριασμό για απόδειξη των όσων λέμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...