Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα ξηλώσεις το toyotomi από εκεί που είναι και θα βάλεις ένα 24άρι πχ αυτό αλλά όχι εκεί που ήταν το toyo, αλλά στον τοίχο της κουζίνας προς την τραπεζαρία. Κρατάς το toyo και το βάζεις στο σαλόνι να κοιτάει προς την τραπεζαρία. Αργότερα μπαίνει και 1Χ9άρι σε κάθε δωμάτιο (εναλλακτικά πουλάς και το toyo και βάζεις ένα τέτοιο στο σαλόνι)

 

 

 

Δεν γνωρίζω καθόλου τι γίνεται με την μάρκα HAIER παίζει να την ακούω και πρώτη φορά για κλιματισμό. Για εκεί που λες έπρεπε να μπει το 18αρι αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να μπει λόγω ραφιων κουζίνας... παραθέτω κάτω φωτο.

Το 2ο εκεί λεω να το βάλω ναι απλά λόγω παραθύρου δίπλα σκέφτομαι μήπως επηρέαζε.δηλαδη εκεί που είναι η τρύπα για σομπα

IMG_20220313_202913.jpg

IMG_20220313_203011.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Dask92 είπε

Δεν γνωρίζω καθόλου τι γίνεται με την μάρκα HAIER παίζει να την ακούω και πρώτη φορά για κλιματισμό. Για εκεί που λες έπρεπε να μπει το 18αρι αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να μπει λόγω ραφιων κουζίνας... παραθέτω κάτω φωτο.

Το 2ο εκεί λεω να το βάλω ναι απλά λόγω παραθύρου δίπλα σκέφτομαι μήπως επηρέαζε.δηλαδη εκεί που είναι η τρύπα για σομπα

IMG_20220313_202913.jpg

IMG_20220313_203011.jpg

Τα haier είναι κινέζικα, με συμπιεστές mitsubishi και hitachi και με καλές κριτικές από μέλη εδώ, ενώ στην Ελλάδα εισάγονται από την inventor με 5 έτη εγγύηση. Οπότε αν βάλεις και τις καλές τιμές και καλή απόδοση, είναι καλές προτάσεις.

Στο σαλόνι (ας πάμε για τα εύκολα), πόσα εκατοστά έχεις από τον δεξί τοίχο μέχρι την κουρτίνα;

Πάμε μετά στο άλλο. Τι υπάρχει αριστερά από τα ντουλάπια;

ΥΓ Το σπίτι σου με το εξοικονομώ θα γίνει μπόμπα. Οι χώροι είναι αστείοι σε τετραγωνικά. Θα έπρεπε να έχουν 9-12000btus/ Γίνομαι κουραστικός αλλά είναι κρίμα. Επίσης το χώρισμα ανάμεσα σε κουζίνα και τραπεζαρία, θα το γκρέμιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα haier είναι κινέζικα, με συμπιεστές mitsubishi και hitachi και με καλές κριτικές από μέλη εδώ, ενώ στην Ελλάδα εισάγονται από την inventor με 5 έτη εγγύηση. Οπότε αν βάλεις και τις καλές τιμές και καλή απόδοση, είναι καλές προτάσεις.

Στο σαλόνι (ας πάμε για τα εύκολα), πόσα εκατοστά έχεις από τον δεξί τοίχο μέχρι την κουρτίνα;

Πάμε μετά στο άλλο. Τι υπάρχει αριστερά από τα ντουλάπια;

ΥΓ Το σπίτι σου με το εξοικονομώ θα γίνει μπόμπα. Οι χώροι είναι αστείοι σε τετραγωνικά. Θα έπρεπε να έχουν 9-12000btus/ Γίνομαι κουραστικός αλλά είναι κρίμα. Επίσης το χώρισμα ανάμεσα σε κουζίνα και τραπεζαρία, θα το γκρέμιζα.

Να ξεκινήσω από τα τελευταία.  Είναι στα σχέδια να το πω στα λαϊκά αν όντως το σπίτι μείνει σαν μόνιμη κατοικία. Ας μην το πλατιασουμε άλλο στο συγκεκριμένο γιατί είμαι 100% σου και ήταν τα πρώτα που θα άλλαζα αλλά δυστυχώς δεν είναι στο χέρι μου. Ας μείνει εκεί αυτό το θέμα 

Τώρα 1ον στο σαλόνι τοίχο με κουρτίνα στο σημείο που βλέπεις το καπάκι είναι στο 1.10μ. Μόνο πρόβλημα ή εγκατάσταση εξωτερικής λόγω παραθύρου και κενού.  Ή πάει 3μιση+ μετρα πάνω ταράτσα ή προς τα δεξιά  σε απόσταση περίπου τα 2 μ και με γωνία για να μπει στο μπαλκόνι του δωματίου. Σχετικό αν θα ναι πρόβλημα μιας και τι θα πει ο μάστορας.

2ο στη κουζίνα δίπλα από τα ντουλάπια είναι μόνη μπαλκόνι πόρτα οπότε δύσκολο αρκετά το να εκμετάλλευτω να στείλω εκεί το ac. Μου φαντάζει μονόδρομος η τωρινή θέση αν και από άποψη ζέστης είμαι πολύ καλά σε εκείνο το χώρο. Εκτός αν υπαρχει θέμα απόδοσης που με όσα μ είπε.ο εγκατάστασης είμαι καλά σχετικά μιας και οι σωλήνες από μέσα έξω είναι κοντά 3μ.

Πραγματικά toyotomi πηρα λογω τιμής μου φάνηκε ευκαιρία μιας και το πήρα στα 680 καλοκαίρι. Θέλω να του δώσω την ευκαιρία να δουλέψει με συνεργασία κάποιο άλλο πριν το απορρίψω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αλάνια, κύκνειο άσμα χειμώνα και έρχεται η ώρα να ετοιμάσουμε τα κλιματιστικά μας για καλοκαίρι. έχω δει σε κανα δυο ποστ κάποιον που όποτε δηλώνεται από κάποιο μέλος βλάβη ανεμιστήρα αναρωτιέται αν έχουν καθαριστεί με νερό. Κάτι θα ξέρει φαντάζομαι, ώς εκ τούτου σκέφτομαι να καθαρίσω τις φτερωτές φέτος με διάλειμα ισοπροπυλικήςαλκοοόλης-απεσταγμένου νερού για γρήγορη εξάτμιση και απουσία αλάτων που ως γνωστόν κάνουν τη ζημιά. Το ότι δε θα ψεκάζω τέρμα τέρμα στο πλάι το θεωρώ αυτονόητο, απλά just in case.  

Όσοι κάνετε μόνοι τις συντηρήσεις πώς παίζετε μπάλα στη φτερωτή?   έως τώρα χρησιμοποιούσα το γνωστό στα καθ'ημάς everbrite όπως και στα πλαστικά και στο στοιχείο και φίλτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους,

 

Ενδιαφερομαι να αλλαξω το προηγουμενο παμπαλαιο μου κλιματιστικο στο σαλονι και θα ηθελα τη γνωμη σας μιας και τεχνολογικα εχουν προχωρησει πολυ τα πραγματα, για σαλονι ενιαιο με κουζινα περιπου στα 35-45 τ.μ αν θα με εξυπηρετουσε ενα 12 ή πρεπει να παω με κλειστα ματια στο 18

να σημειωθεί ότι το σπίτι είναι 85 τετραγωνικά και στα δυο υπνοδωμάτια υπάρχουν δυο 9 

 

Ευχαριστω

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, phanispal είπε

Επειδή είχαμε κάνει μια κουβέντα κάπου το Δεκέμβρη αν θυμάμαι καλά, και κάποιοι κορόιδευαν κάποια σχόλιά μου περί κατανάλωσης πετρελαίου σε προηγούμενα σπίτια, ήθελα απλά να ενημερώσω μιας και μέτρησα σήμερα τη δεξαμενή.

Στις 10/12 που το άναψα είχε μέσα 585 λίτρα (ατομικός λέβητας Buderus και κυκλοφορητής Grundfos). Σήμερα, τρεις μήνες μετά έχει 275 λίτρα. Άρα μέχρι σήμερα έκαψα 310 λίτρα, επί 1.10€/λίτρο, δηλαδή 340€. Αν υπολογίσω και την επιδότηση (~135€), πάω στα 205€ αλλά καλύτερα να το κάνω όταν το κλείσω το πολύ σε κανά μήνα.

Νότια προάστια Αττικής, δεύτερος όροφος, από πάνω ταράτσα, κατασκευή δεκαετία '90, 83μ², συρόμενα διπλά τζάμια, μόνωση με φελιζόλ στους τοίχους, όχι θερμοπρόσοψη και έχει και τζάκι που νομίζω ότι μπορεί να καταγραφεί σαν απώλεια και μόνο που υπάρχει. Επίσης έχει boiler συνδεδεμένο με ηλεκτρικό θερμοσίφωνα στο πατάρι.

Με μικρό παιδί στο σπίτι, δε λέω ότι είχαμε 22-23°C, αλλά δεν κρυώσαμε σε καμία στιγμή.

Και εξακολουθώ να αναρωτιέμαι, όσοι μένουν σε παρόμοια σημεία και σπίτια με το δικό μου και όχι στη Φλώρινα ή το Νευροκόπι, πώς γίνονται να έκαιγαν τετραψήφια αν άναβαν πετρέλαιο, και πόσα θα γλίτωνα αν χρησιμοποιούσα κλιματιστικά.

 

 

Με κάποιο μαγικό τρόπο έχεις κάψει πολύ λίγο αντικειμενικά, για έναν κατά περιόδους βαρύ χειμώνα έως σήμερα. 

Για να υπάρχει μέτρο αξιολόγησης καλό θα ήταν να ανέφερες την μέση θερμοκρασία του σπιτιού όμως και αν υπήρχε κάποιο συμπληρωματικό μέσο θέρμανσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Καλησπερα σε ολους,

 

Ενδιαφερομαι να αλλαξω το προηγουμενο παμπαλαιο μου κλιματιστικο στο σαλονι και θα ηθελα τη γνωμη σας μιας και τεχνολογικα εχουν προχωρησει πολυ τα πραγματα, για σαλονι ενιαιο με κουζινα περιπου στα 35-45 τ.μ αν θα με εξυπηρετουσε ενα 12 ή πρεπει να παω με κλειστα ματια στο 18

να σημειωθεί ότι το σπίτι είναι 85 τετραγωνικά και στα δυο υπνοδωμάτια υπάρχουν δυο 9 

 

Ευχαριστω

https://www.elith.gr/calc/index.php

Για το χώρο που θες να βάλεις το κλιματιστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://www.elith.gr/calc/index.php

Για το χώρο που θες να βάλεις το κλιματιστικό

Πολλές ερωτήσεις που δε ξέρω την απάντηση για Ολες, αλλά ευχαριστώ 😅

αν έχει κάποιος γνώμη ωστόσο για το θέμα ας πει γνώμη ελεύθερα 

 

το σπίτι νοικιάστηκε πρόσφατα και είχε ήδη ένα 24 παλιό σαλόνι το οποίο πρέπει να αλλαχτεί 

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Με κάποιο μαγικό τρόπο έχεις κάψει πολύ λίγο αντικειμενικά, για έναν κατά περιόδους βαρύ χειμώνα έως σήμερα. 

Για να υπάρχει μέτρο αξιολόγησης καλό θα ήταν να ανέφερες την μέση θερμοκρασία του σπιτιού όμως και αν υπήρχε κάποιο συμπληρωματικό μέσο θέρμανσης. 

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο αξιόπιστο τρόπο μέτρησης θερμοκρασίας.

Ο θερμοστάτης ανάβει συνήθως γύρω στους 17°C (αυτές τις μέρες και πιο χαμηλά) αλλά το αποκλείω η θερμοκρασία στο σπίτι (ή στο σημείο του θερμοστάτη) να είναι <17°C.

Ένα απλό θερμόμετρο υδραργύρου που έχω σε κοντινό σημείο που δεν επηρεάζεται από κάποια θερμαντική πηγή, με κλειστό καλοριφέρ δείχνει γύρω στους 20°C, και όταν ανάβω το καλοριφέρ πάει στους 22°C.

Εγώ σου λέω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και ότι παίζω γύρω στους 20°C, ίσως και λίγο παραπάνω με ανοιχτό καλοριφέρ.

Από εκεί και πέρα, τόσο η γυναίκα όσο και όσοι έχουν μπει στο σπίτι δε θεωρούν ότι είναι κρύο ειδικά ενώ λειτουργεί το καλοριφέρ.

Συμπληρωματικό μέσο θέρμανσης δεν υπάρχει (υπάρχουν κλιματιστικά αλλά τα έχουμε για ψύξη), πέραν ενός αφυγραντήρα που δουλεύει όταν χρειάζεται.

Πάντως και τις προηγούμενες χρονιές σε άλλα σπίτια πάνω από 300-400€ δεν έδωσα για θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Καλησπέρα αλάνια, κύκνειο άσμα χειμώνα και έρχεται η ώρα να ετοιμάσουμε τα κλιματιστικά μας για καλοκαίρι. έχω δει σε κανα δυο ποστ κάποιον που όποτε δηλώνεται από κάποιο μέλος βλάβη ανεμιστήρα αναρωτιέται αν έχουν καθαριστεί με νερό. Κάτι θα ξέρει φαντάζομαι, ώς εκ τούτου σκέφτομαι να καθαρίσω τις φτερωτές φέτος με διάλειμα ισοπροπυλικήςαλκοοόλης-απεσταγμένου νερού για γρήγορη εξάτμιση και απουσία αλάτων που ως γνωστόν κάνουν τη ζημιά. Το ότι δε θα ψεκάζω τέρμα τέρμα στο πλάι το θεωρώ αυτονόητο, απλά just in case.  

Όσοι κάνετε μόνοι τις συντηρήσεις πώς παίζετε μπάλα στη φτερωτή?   έως τώρα χρησιμοποιούσα το γνωστό στα καθ'ημάς everbrite όπως και στα πλαστικά και στο στοιχείο και φίλτρα.

Μην σπαταλησεις ισοπροπυλική για κλιματιστικο, δεν έχει νόημα. 

Εδώ και χρόνια κάνω μόνος μου την συνάρτηση. Everbrite NCH η Eurochem CB3 για την εσωτερική στην οποία χρειάζεσαι περισσότερο απολύμανση και λιγότερο καθαριστική ικανότητα του υγρού, Eurochem CB1 για την εξωτερική όπου χρειάζεσαι 100% καθαριστική και αφαιρετική ικανότητα για ότι έχει μαζέψει η μονάδα μέσα. Για απλό πλύσιμο πτερωτης χωρίς να καθαρίσεις συμπυκνωτη από πίσω και πλαγια, ρίξε νερό με το λάστιχο. 

2 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Με κάποιο μαγικό τρόπο έχεις κάψει πολύ λίγο αντικειμενικά, για έναν κατά περιόδους βαρύ χειμώνα έως σήμερα. 

Για να υπάρχει μέτρο αξιολόγησης καλό θα ήταν να ανέφερες την μέση θερμοκρασία του σπιτιού όμως και αν υπήρχε κάποιο συμπληρωματικό μέσο θέρμανσης. 

 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο αξιόπιστο τρόπο μέτρησης θερμοκρασίας.

Ο θερμοστάτης ανάβει συνήθως γύρω στους 17°C (αυτές τις μέρες και πιο χαμηλά) αλλά το αποκλείω η θερμοκρασία στο σπίτι (ή στο σημείο του θερμοστάτη) να είναι <17°C.

Ένα απλό θερμόμετρο υδραργύρου που έχω σε κοντινό σημείο που δεν επηρεάζεται από κάποια θερμαντική πηγή, με κλειστό καλοριφέρ δείχνει γύρω στους 20°C, και όταν ανάβω το καλοριφέρ πάει στους 22°C.

Εγώ σου λέω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση και ότι παίζω γύρω στους 20°C, ίσως και λίγο παραπάνω με ανοιχτό καλοριφέρ.

Από εκεί και πέρα, τόσο η γυναίκα όσο και όσοι έχουν μπει στο σπίτι δε θεωρούν ότι είναι κρύο ειδικά ενώ λειτουργεί το καλοριφέρ.

Συμπληρωματικό μέσο θέρμανσης δεν υπάρχει (υπάρχουν κλιματιστικά αλλά τα έχουμε για ψύξη), πέραν ενός αφυγραντήρα που δουλεύει όταν χρειάζεται.

Πάντως και τις προηγούμενες χρονιές σε άλλα σπίτια πάνω από 300-400€ δεν έδωσα για θέρμανση.

 

Θυμάμαι και τότε τον Δεκέμβρη σου είχα πει ότι ήταν πολύ μικρές οι καταναλώσεις σας. Είτε έχετε καλή μόνωση είτε υπάρχει κάποιος αδιευκρινιστος παράγοντας που συντελεί στην πολύ χαμηλή κατανάλωση ως προς τα τμ σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Καλησπέρα αλάνια, κύκνειο άσμα χειμώνα και έρχεται η ώρα να ετοιμάσουμε τα κλιματιστικά μας για καλοκαίρι. έχω δει σε κανα δυο ποστ κάποιον που όποτε δηλώνεται από κάποιο μέλος βλάβη ανεμιστήρα αναρωτιέται αν έχουν καθαριστεί με νερό. Κάτι θα ξέρει φαντάζομαι, ώς εκ τούτου σκέφτομαι να καθαρίσω τις φτερωτές φέτος με διάλειμα ισοπροπυλικήςαλκοοόλης-απεσταγμένου νερού για γρήγορη εξάτμιση και απουσία αλάτων που ως γνωστόν κάνουν τη ζημιά. Το ότι δε θα ψεκάζω τέρμα τέρμα στο πλάι το θεωρώ αυτονόητο, απλά just in case.  

Όσοι κάνετε μόνοι τις συντηρήσεις πώς παίζετε μπάλα στη φτερωτή?   έως τώρα χρησιμοποιούσα το γνωστό στα καθ'ημάς everbrite όπως και στα πλαστικά και στο στοιχείο και φίλτρα.

Γενικά το manual αναφέρει όχι εύφλεκτα καθαριστικά. Δεν νομίζω να έχει θέμα απλά τα λαστιχένια/πλαστικά μέρη δεν τα πάνε και τόσο καλά με το "οινόπνευμα".
Αυτό που κάνω εγώ μιας και σε κλιματιστικό 2-3 χρονων έχω καθαρίσει τον ανεμιστήρα αρκετές φορές αφού το καλοκαίρι δουλεύει 24/7 είναι να βάζω Σπρέι Γράσου Λευκού Λιθίου από την αριστερή μεριά, κάνει μία κρούστα και προστατεύει να μην εισχωρήσει το νερό μέχρι μέσα. Τις πρώτες 2 φορές που δεν έβαλα είχα ένα μικρό θόρυβο ο όποιος σταμάτησε με σπρέι σιλικόνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

είτε υπάρχει κάποιος αδιευκρινιστος παράγοντας που συντελεί στην πολύ χαμηλή κατανάλωση ως προς τα τμ σας.

Δεν υπάρχει αδιευκρίνιστος λόγος ,το λέει καθαρά βάζει το θερμοστάτη στο 17 και τις καθημερινές το λειτουργεί από τις 16:00 και μετά και τα Σαββατοκύριακα από το πρωί 

Αυτό που δεν διευκρινίζει είναι αν το κλείνει και το βράδυ η το χαμηλώνει κιαλλο γιατί αν το χαμηλώνει η το κλείνει το βράδυ τότε καίει πολύ 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ventic139 είπε

Πολλές ερωτήσεις που δε ξέρω την απάντηση για Ολες, αλλά ευχαριστώ 😅

αν έχει κάποιος γνώμη ωστόσο για το θέμα ας πει γνώμη ελεύθερα 

 

το σπίτι νοικιάστηκε πρόσφατα και είχε ήδη ένα 24 παλιό σαλόνι το οποίο πρέπει να αλλαχτεί 

Τότε θα πας στα σίγουρα με 24 αφού έχει ήδη τέτοιο τώρα ανάλογα τα λεφτά επιλογές άφθονες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Sonoff pow2 αξιόπιστο για μετρήσεις σε 18αρι ή θα μας τι κάψει? 

shelly 1PM. είναι πολύ καλύτερο του. όσα Pow είχα κάηκαν μετά από λίγο καιρό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...